sabit reklam
İğdenin İnanılmaz Faydaları

Şekil olarak zeytini andıran iğde, oldukça faydalı meyveler arasında yer alıyor. Uçlarında çiçeği olan iğde ağacı dayanıklı ve birçok şartlar altında yetişebilen bir bitkidir. Bundan dolayıdır ki ülkenin her yerinde iğde ağacına rastlamak mümkün. İğde ağacının her yerde yetişebilme özelliğinin sebebi ise toprakta var olan azotu kökünde depolayabiliyor olmasıdır.

İğde ağacı azotu köklerinde depoladığı için en verimsiz topraklarda dahi yetişebiliyor. Kurak toprakta olsa ağacın meyve vermesini önleyemiyor. İğde ağacının bu özelliğinden dolayı birçok bölgede erozyon ile mücadele edilebilmesi için dikimi gerçekleştirildi. Hemen hemen ülkenin her yerinde yetiştirilen iğde ağacının yetiştiği bölge Güneydoğu ve İç Anadolu bölgeleridir.

igde-agaci

İğde ağacının bizim için önemli olan kısmı meyvesidir. Yetiştiği ağaca ismini veren iğde, kahverengi ve sarı tonlarını içeren zeytin büyüklüğünde bir bitki türüdür. Bildiğiniz gibi iğde yenilebilir bir bitki olup tüketilmesinde de hiç bir zarar tespit edilmemiştir. Aksine iğdenin sağlık üzerinde birçok faydası olduğu yönünde bilgiler mevcuttur. İğdenin, böbrek ve bağırsaklara çok faydası olduğu bilinmekle birlikte, rengi ve boyutları da değişkenlik gösterebiliyor. Böbrek rahatsızlığı yaşayan birinin bol bol iğde tüketmesi tavsiye ediliyor. Bunun dışında bağırsak ve sindirim sisteminde herhangi bir sağlık problemi yaşayanlarında bir numaralı reçetesi iğdedir.

Ülkemizde birçok yerde yetişen iğde, dünyada da birçok ülkede yetişiyor.  Çok yaygın bir meyve olan iğde aynı zamanda çok da çeşitlidir.

Böbrek Hastalarında İğde Tüketiminin Önemi

Vücutta en çok yük alan organ böbrektir. Vücutta bu kadar görevi üstlenen böbrek bundan dolayıdır ki böbrek ile ilgili herhangi bir sağlık problemi yaşandığı zaman vücudun ciddi anlamda dengelerini değiştirir. Vücuda giren faydalı ve zararlı maddelerin nasıl ayrıldığını düşündüğümüzde böbrek devreye giriyor. Yani faydalı maddeler işlenirken zararlı maddeleri ayırıp idrar yolu vücudumuzdan atmayı sağlayan böbrektir.

Tüketilen maddeler böbrekten geçiş yaptığı için, kişi yeteri kadar su tüketmez ise tamda bu durumda bazı kalıntılar sertleşip böbrek taşı oluşturuyor. Böbrek taşı rahatsızlığı oldukça acı veren ve süreci zor geçen bir hastalık türüdür. İğdenin çiçeğinden çekirdeğine her parçası böbrek için oldukça faydalıdır. İğdeği normal olarak tüketebilir çekirdeklerini de çiçeği ile beraber kaynatıp içebilirsiniz. Özellikle kaynatıp içmek böbrek taşı rahatsızlığı için çok faydalıdır.

igde

İshalde İğdenin Etkisi

Sindirim sitemi rahatsızlığı olan ishal çeşitli sebeplerden oluşabiliyor. İshal kişiyi oldukça zor bir durumda bırakabilmektedir. Kişi de sıvı kıvamda dışkılama olarak görülen ishal, şiddetine göre kişi de günde litrelerce sıvı kaybı yaşanabiliyor. Bu aşamada ishal çok tehlikeli bir hal alabilir. Hastalarda devamlı olarak bir sıvı kaybı yaşanması sebebi ile dehidrasyon tepkimesi meydana gelir.

Aşırı sıvı kaybında halsizlik beraberinde yüksek ateşi getirir. Bu derece rahatsızlık yaşatan hastalıktan kurtulmak adına iğde tüketimi tavsiye ediliyor. Yalnız iğdeyi öylece yemek yerine suda kaynatıp tüketmek daha etkili oluyor. Nasıl mı? Bir avuç iğdeyi sarı rengi alana kadar kaynatıp sonra tüketebilirsiniz. Bu şekilde tüketilen iğde ishal problemine çok iyi geliyor.

ishale-igdenin-faydasi

Öksürükte İğdenin Faydası

Çeşitli sebeplerden meydana gelen öksürük, başta soğuk algınlığı olmak üzere boğazın  tahriş olması veya nefes borusuna su kaçması da kısa süreli de olsa öksürüğe neden olabiliyor. Öksürük uzun sürdüğü zaman oldukça rahatsız edici bir hal alabiliyor. Öksürük yaşandığı anda kesilmez devam eder ise herhangi bir eylemin gerçekleştirmesine mani olacak derece de etki, gösteriyor.

İğdenin öksürükte ki etkisi nedir buna değinelim. Öksürük krizine girdiğiniz anda iyice yıkanmış iğdeyi yediğinizde öksürüğün kesilmesinde etkili olacaktır. Ancak aktı olarak tüketmekte zorlanırsanız eğer iğdeyi özellikle de çiçekleri ile beraber kaynatıp tüketebilirsiniz. Kaynatılmış iğde oldukça fazla etki gösteriyor.

oksurukte-igdenin-faydasi

Ağız Sağlığında İğdenin Faydası

Sindirim sistemi ağızda başlamakla beraber, vücuduma girecek tüm yiyecek ve içecekler ağızdan geçmektedir. Tüketilen yiyecekler sindirim sisteminin diğer üyeleri tarafından faydalı veya zararlı olarak ayrılır. Yiyecekler tüketildiği esnada ağız içerisinde yiyeceklerin kalıntısı kalabilir.

igde-agiz-sagligi

Gerekli özen gösterilmediği takdirde ağız yaraları, diş çürümeleri ve aft gibi sağlık problemleri baş gösterir. Bütün bunları yaşamamak için düzenli diş fırçalamanın yanında iğde yağı ile gargara yapılabilir. Bu oldukça sağlıklı bir yöntem olmakla birlikte ağız sağlığını koruma da önerilen bir tedavi yöntemidir.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)