sabit reklam
İletkenler ve Yalıtkanlar

İletkenler ve Yalıtkanlar

Cisimler elektriği iyi iletme ya da kötü iletme durumlarına göre ikiye ayrılırlar. Elektriği iyi ileten maddelere iletken madde, iletmeyen ya da çok kötü ileten maddelere ise yalıtkan madde denir. Hemen hemen bütün metaller iletken olmasına rağmen cam ve ebonit çubuk gibi maddeler yalıtkandır. Ancak, bir maddenin mutlak iletken ya da mutlak yalıtkan olması gibi bir durum söz konusu değildir. Bir maddenin iletkenlik ya da yalıtkanlık derecesi içinde bulunduğu duruma bağlı olarak değişiklik gösterilebilir. Örneğin cam sıvı haldeyken elektriği iletir.

İletken kötü iletken ve yalıtkan maddeler için bir kaç örnek verilmiştir.

Elektriklenme Çeşitleri

Bir cismin eletron kazanması ya da elektron kaybetmesi o cismin elektrik ile yüklenmesi demektir. Cisimlerin elektrik ile yüklenmesinin üç yolu vardır.

1.
Elektron ilgileri farklı nötr iki cisim birbirine sürtüldüğünde cisimlerden biri elektron kaybederek pozitif, diğeri ise elektron kazanarak negatif yüklenir.

Yün bir kumaşı bir cam parçasına sütttüğümüzde cam elektron kaybederek (+), kumaş bu elektronları alarak (–) yüklenir.

İpek kumaşı bir ebonit çubuğa sürttüğümüzde ipek kumaş elektron kaybederek (+), ebonit çubuk elektron alarak (–) yüklenir.

Cisimlerden birinin kaybettiği elektron sayısı öbürünün kazandığı elektron sayısına eşit olacağından sürtünme ile elektriklenme sonucunda eşit mitarda pozitif ya da negatif yük meydana geleceğinden sistemin toplam yükü sıfır olur. Buna yüklerin korunumu yasası denir.

bahar yayınevi uyarı
Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)