Kaş’ta Yerleşik Yabancılara Kendilerini Anlatabilecekleri Seviyede Türkçe Öğretiliyor

Kaş'ta Yerleşik Yabancılara Kendilerini Anlatabilecekleri Seviyede Türkçe Öğretiliyor

Antalya'nın Kaş İlçesi'nde‚ Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Kaş İlçe merkezinde ile çevre köy ve kasabalarda yaşayan yerleşik yabancılara yönelik birinci kademe ve orta kademe Türkçe kursu düzenlendi.

 

Kaş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen kursta‚ Alman‚ İngiliz‚ Avustralya‚ Belçika ve uyruklu 35 yabancı Türkçe öğreniyor. Derslerde yabancılara günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve kendilerini ifade edebilecekleri derecede Türkçe öğrettiklerini söyleyen Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Zeynel Havuz‚ ”Yabancılar Türkçeyi ve Türk kültürünü öğrenmek için çok çalışıyorlar ve çaba sarf ediyorlar” diye konuştu.

Kaş Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Öztürk de Kaş'a yerleşen yabancıların Türk kültürüne ayak uydurabilmeleri için böyle bir kursu düzenlediklerini belirterek‚ ”Amacımız‚ kültürler arası köprü kurarak birbirimizi daha iyi anlamamızı sağlamaktır.” dedi.

 

Kurs kapsamında Türk gelenek ve göreneklerini uygulamalı olarak yabancılara göstereceklerini söyleyen Mustafa Öztürk‚ kursiyerlerin‚ Türk yemekleri‚ Türk Sanat ve Türk Halk Müziği derslerine de katılacağını‚ yöresel oyunlar oynayacaklarını‚ milli ve dini bayramlarımızı ile Türk Müziklerini de bu kursta bulabileceklerini dile getirdi. Yabancılara yönelik Türkçe kursunu ziyaret eden Kaş Kaymakamı Süleyman Yılmaz ise‚ çlarının yerleşik halkımız durumuna gelen yabancıların Türk halkıyla daha iyi anlaşmasını ve kaynaşabilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Yılmaz‚ bu doğrultuda yabancıların Türkçe kursuna ilgilerinin her geçen gün daha da artacağını‚ istek ve sorunların çözümü için her türlü desteği sağlayacaklarını belirtti.

 

Kaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut ise‚ ”Bu kursun başlamasındaki en önemli neden‚ yabancıların en az Türk dili kadar gelenek ve göreneklerimiz ile Türk Kültürünü öğrenmek istemeleridir. Bizlerde onlara hem Türkçemizi hem de kültürümüzü öğreteceğiz.” diye konuştu.

Kursa katılan Avustralyalı Kate Akalın‚ ”Eşim Türk ve on dört yıldır Türkiye'de oturuyorum. Az Türkçe biliyorum. İlköğretim Okulu'na giden iki tane kızım var. Çocuklarım için okula gittiğim zaman öğretmenlerle iletişim sıkıntısı çekiyorum. Kaş'ta böyle bir kursun açılması çok güzel ve beni çok mutlu etti. Türkiye'de oturuyoruz‚ fakat Türkçe bilmediğimiz zaman Türk insanlarla ‚ beraberlik ve kaynaşma içerisinde olamıyoruz‚ Türk Kültürünü tam manasıyla tanıyamıyoruz buda çevremizde yabancılık çekmemize sebep oluyor. Kurs sayesinde haftada iki defa bir araya geliyoruz‚ Türkçe kitaplar okumaya çalışıyoruz‚ Türkçe konuşuyoruz‚ Türk kültürünü tanıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Haberler Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)