sabit reklam
Kayısının Faydaları Nelerdir?

100 gramı 48 kcal olan kayısı, metabolizmanın dostu olmakla beraber gülgiller familyasındandır. Kayısının Türkiye’de bir çok yerde üretimi bol miktarda mevcut olmakla birlikte kayısı ağacı boyu en az 4 metre en azla 6 metredir. Tatlı ve etli bir meyve olan kayısı sulu özelliklere sahiptir. Dışı hafif tüylü ve sert olan kayısının ağacında ilk tohumlanmış hali pembe veya beyaz çiçek halindedir.

Kayısı, Türkiye genelinde çok fazla yetiştirme imkanı olan meyveler içerisine yer alıyor. En çok Akdeniz’e yakın ülkelerde Asya ve Avrupa Kıta’larında yetiştiriliyor. Dünya genelinde kayısı üretiminde Türkiye birinci sırada yer alıyor.

kayisi

Türkiye’de kayısı üretimi %15’lik bir dilime sahipken İspanya ikinci sırada İtalya ise üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’de kayısı üretiminin en fazla yapıldığı yer Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi olup,

 • Malatya
 • Erzincan
 • Elazığ
 • Kars
 • Muş
 • Mersin
 • Hatay

illerinde bol bol yetiştirilmektedir. Ülkemizin hemen hemen her yerinde bol miktarda yetiştirilen kayısının birbirinden farklı çeşitleri mevcuttur. Kayısı,

 • Şam
 • Şekerpare
 • Muhittin Bey
 • Hasanbey
 • Hacıkız
 • Darende

isimleri ile adlandırılıyor.

kuru-kayisi

Kayısının Faydaları

Kansere Yakalanma Riski Azalır

Kayısı içeriğinin zengin olması ile hücrelere saldıran zararlı organizmalara karşı savaşır. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde organları dış etkenlere karşı koruyabilme özelliğine sahiptir. Kayısı, zararlı organizmaların vücuda verdiği zararları ve dış etkenlerden dolauo vücuda alınan UV ışınlarının yarattığı negatif etkiyi ortadan kaldırmak için mücadele ediyor.

Kabızlığı Önlüyor

Eğer kabızlık problemi yaşanıyorsa vücuda alınacak en önemli besinlerden biri de kayısıdır. Yüksek oranda besin lifi içermesi sayesinde kabızlığa birebir faydalı olan bir meyve çeşididir. 1 adet kayısı da 1 gram besin lifi mevcuttur. Bu demek oluyor ki günlük alınması gereken besin lifinin %3′ lük kısmı bu miktar ile karşılanabiliyor.

Astım Hastalığına Faydalı

Kayısı astım, bronşit ve tüberküloz gibi hastalıkların belirtilerini azaltmada etkilidir. Sabah aç karnına yenen 3-4 adet kayısı astım hastalarının geçireceği atakların şiddetini azaltmada faydalıdır. Solunum yolu ile ilgili sağlık problemi yaşayan kişiler içinde oldukça faydalı bir meyvedir.

astim-hastaligi

Kalp Sağlığına Faydalı

Kayısının C vitamini ve likopen içermesi sebebiyle önemli miktarda aktioksidan içeriyor. Kayısı tüketildiği zaman kişinin metabolizmasında kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını önleyebiliyor. Özellikle kişi de kalp krizi yaşanma riskini en aza indiriyor. Kalbin daha sağlıklı çalışması için bol miktarda kayısı tüketmek yararlı olacaktır.

kalp-sagligi

Göz Sağlığına Faydalı

Görme konusunda sağlık problemi yaşayan kişilerin tüketmesi gereken kayısı, içeriğinde ki E vitamini, A vitamini ve C vitamini sayesinde gözlerde yaşanan herhangi bir dejenerasyon durumunun oluşması engelliyor. İleri yaşlarda yaşanan bir sağlık problemi olan katarakt oluşumunu da önemli miktarda azaltmaktadır. Göz sağlığı için gerekli olan karotenoid kayısının içeriğinde bol miktarda yer alıyor.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)