Kumkapı’nın Özellikleri

Kumkapı,  İstanbul'a küçük gemilerle kum getirenlerin kumlarını bu sahilde boşaltmalarıyla beraber Kumkapı adını almıştır. Fatih yarımadasının Marmara Denizi kıyısında yer tarihi bir semttir.

Kumkapı‘ya ulaşım bir kaç şekilde sağlanabilmektedir. Yenikapı metro durağında inerek doğu istikametine yürüyerek bir kaç dakika içerisinde Kumkapı'ya ulaşılmaktadır. Aynı zamanda Kabataş metrosu ile Beyazıt durağında inilerek güneye doğru yüründüğünde de Kumkapı'ya ulaşılıyor.

Kumkapı'nın akla getirdiği ilk şey Kumkapı Meyhaneleri‘dir. 1980 yıllarının sonunda düzenlenmeye başlanmış olan balıkçı meyhaneleri günümüzde turistik bir hale getirilmiş ve bu şekilde Kumkapı ı oluşturulmuştur.

kumkapi

Farklı Türk mezeleri ve Alaturka müzik eşliğinde sunulan taze balık çeşitleriyle yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini Kumkapı'ya çekiyor. Kumkapı'nın bir diğer özellikleri balık hali ve balık pazarıdır.

kumkapi-meyhaneleri

Ancak, Kumkapı'yı ziyarete gelenler maalesef balık hali ve balık pazarını göremeyeceklerdir. Bunun nedeniyse Marmara Denizi Avrasya tüneli tüp geçit çalışmaları sebebiyle balık hali Gürpınar semtine, balık pazarı da Samatya semtine taşındı.

kumkapi-meydani

Türkiye Ermenileri Patrikliği 1641 yılından beri Kumkapı semtinde yer alıyor. 2000 yıllarına kadar Kumkapı Türkiye Ermenilerinin çoğunluk olarak yaşadığı bir semt iken 2000 yıllarından itibaren Afrika kökenli mülteciler ve Türki Cumhuriyetli vatandaşlarının akınına uğramıştır. Semtte yaşayan Ermeni vatandaşlarının büyük bir bölümü Şişli, Beyoğlu, Bakırköy gibi ilçelere dağıtılmıştır.

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)