Kuvvet Konu Anlatımı

Kuvvet Konu Anlatımı

Kuvvet bir cismin şeklini veya hareketini değiştirebilen etkinin ıdır. Birimi Newton'dur. Vektörel bir niceliktir. F ile gösterilir.

Bir cismin hareketinde yön, doğrultu ve büyüklüğü üzerinde değişme meydana getirilebilir. Aynı şekilde cismin şeklini değiştirebilir ve bir nokta etrafında döndürebilir.Kuvvet dinamometre denilen düzenekler yardımıyla ölçülür. da bir kuvvet türüdür, cisme yerin uyguladığı kütle çekim kuvvetini ifade eder.

Not:Kuvvet vektörel bir nicelik olduğundan vektörler için geçerli olan bütün kurallar kuvvet vektörü için de geçerlidir. Bileşke kuvvet özellikleri, toplama ve çıkarma kuralları, bileşenlerine ait özellikler kuvvet için de aynen geçerlidir.

Bileşke Kuvvet

İki veya daha fazla kuvvetin etkisini tek başına yapabilen kuvvettir. (Bileşke vektör kavramıyla benzerliğine dikkat edin.)

Cismin hareket doğrultusu (daha önceden oluşan bir yok ise) daima bileşke kuvvet yönündedir.

Bileşke kuvvet eğer; aynı yönlü kuvvetlerin toplamı söz konusu ise bunların büyüklükleri toplamına eşittir. Eğer zıt yönlü paralel kuvvetler söz konusuysa skaler farkları bileşke kuvvetin büyüklüğünü verir.

NOT:

 • Eşit iki kuvvetin 0°,60°,90°,120°,180° için durumları daha önce vektörler konusunda anlatılmıştı. Burada dikkat edilmesi gereken bazı durumlar şunlardır;
 • Vektörel işlemler ile geometri iç içedir. Bu konuların tam olarak kavranılabilmesi için temel trigonometri ve üçgen bağıntılarının iyi bilinmesi, Bileşke kuvvet/ vektör ile bileşenleri arasında bu ilişkilerden doğan farkların iyi ayırdedilebilmesi gerekir.
 • Fizik sorularında kullanılan özel üçgen türleri şunlardır:

  3, 4, 5 üçgeni

  37°,53°,90° açılarında bir dik üçgendir. Açıların büyüklüğü karşılarındaki kenarın uzunluğu arasındaki ilişkiye dikkat edilmesi gerekir.

  Uyarı:Birbirini 90° ye tamamlayan iki açının Sinüs ve Cosinüs değerleri birbirine eşittir.

  a+Q=90° => Sina=CosQ
  veya Cosa=SinQ alınabilir.

  Not:Kuvetleri toplarken; uç uca ekleme, paralel kenar, dik bileşenlere ayırma yöntemi kullanılabilir. Burada
  önemli olan sorunun kısa süre içinde ve doğru çözümünün yapılmasıdır.

  Sorusuna göre değişiklik göstermesine rağmen çoklu kuvvet vektörlerinin toplamında çokgen (uç uca ekleme) metodu daha kullanışlıdır.

  bahar yayınevi uyarı
  Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
  YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

  Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)