Rüstem Behrudi

Rüstem Behrudi
(Yaşamı)

http://www.rustembehrudi.com/img/pic/1.jpg

Behrudi Rüstem Hidayet oğlu – şair, filosof 1988-ci ilden Yazıçılar Birliyinin üzvü. 1957-ci il sentyabrın 14-de Azerbaycanın Ordubad rayonundakı Behrud kendinde müellim ailesinde anadan olmuşdur. Burada sekkizillik mektebi (1964) bitirdikden sonra orta tehsili C.Cabbarlı adına Bilev kend orta mektebinde almışdır (1974). Sonra doğma kend kolxozunda fehlelik etmişdir (1974-1975). Naxçıvan Dövlet Pedaqoji İnstitutunun tarix edebiyyat fakültesini ferqlenme diplomu ile bitirmişdir (1975-1979).

 

Ordubad rayonundakı Unus, Keleki kend orta mekteblerinde Azerbaycan dili ve edebiyyatı müellimi işlemişdir (1979-1984). Bakıya köçdükden sonra “Yazıçı” bedii edebiyyat neşriyyatında fehle, korrektor, kiçik redaktor, poeziya redaksiyasının redaktoru vezifelerinde çalışmış (1986-). 1990-cı ilden “Azerbaycan” qezeti redaksiyasında publisistika şöbesinin müdiri vezifesinde işlemişdir.Edebi fealiyyete 70-ci illerden başlamışdır. “Araz”, “Azerbaycan” almanaxlarında şerleri çap olunmuşdur. Dövri metbuatda şer ve publisist ı ile feal çıxış edir.

 

C. Memmedquluzadeye hesr olunmuş “Daha güle-güle ağlamaq olmur” poeması mavi ekranda bir aktyorun teatrında ifa olunmuşdur. Türk dünyasında meşhur olan, “Salam, dar ağacı”, “Şaman duaları”, “Boz qurd” eserlerinin müellifidir. “Şaman duaları” eseri esasında hazırlanmış tamaşa 1989-cü ilde beynelxalq mükafata layiq görülmüşdür. Hazırda azad suretde yaradıcılıqla meşğul olur. Bu yaxınlarda “Salam, dar ağacı” eseri almancaya çevrilib. Yaradıcılığında seçmeler, polyak, fransız, rus ve çex dillerinde çap olunub.

 

|» “Azerbaycan Edebiyatı” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

: RustemBehrudi.Com

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)