sabit reklam
Saç Beslenmesinde En Etkili Besinler

Zaman zaman saçlar bakımsız ve sönük kalabiliyor. Beraberinde saç dökülmesi de yaşanınca kişide çok rahatsız edici bir sorun haline geliyor. Saç dökülmesinde birçok tedavi yöntemi bulunmakla beraber saçın cansız kalmasında çevresel faktörler çok etkilidir.

Çevresel faktörlerin etkisi ile saçlarda kuruma, kırılma, cansızlaşma meydana gelmesi sağlıksız saçlara ve saçlarda sağlıksız görünüme sebep oluyor. Saçların bakımsız görünmesi özellikle bayanlarda oldukça rahatsız eden bir sağlık problemidir. Sağlıksız saçlara uygun yöntemi arıyor bir hale gelinir. Çevresel faktörlerin etkisi ile cansız bir görünüme sahip olan saçlar tüketilen besinlerle de cansız hali alabiliyor.

yipranmis-saclar

Düzenli beslenmeyen kişilerde sağlıksız beslenme sonucu saçların sağlıksız bir hal almasına neden oluyor. Tam tersi bir durumda ise sağlıklı beslenme sağlıklı, canlı saçlara sahip olmada etkili oluyor. Şimdi saçı besleyen yiyeceklere göz atalım.

Yoğurt

İnsan sağlığı için bir çok yönde fayda sağlayan yoğurt, içeriğinde fazlaca kalsiyum barındırıyor. İnsan vücudunda büyük faydaları  tek başına içeriğinde bulunduran yoğurt mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Kemik açısından tüketiminin büyük fayda sağladığı yoğurt bunlar dışında saçın beslenmesinde de büyük etkiye sahiptir.

İçeriğindeki zengin kalsiyum sayesinde saçın uzamasını teşvik etme özelliğine sahiptir. Önemli derece de protein içermesi nedeniyle de yoğurt saç bakımı için eşsiz bir besindir. Yoğurt saçın güçlenmesini ve parlaklık kazanmasını sağlıyor. Düzenli olarak yoğurt tüketildiğinde saçlar daha canlı bir görünüme sahip oluyor. Tabi bu derece olumlu etkiye sahip olan yoğurdun da ne kadar faydalı olursa olsun tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekiyor. Bunun nedeniyse, hangi gıda olursa olsun aşırı tüketildiğinde bir takım sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor.

Bu sebeple beslenme düzenine mutlaka dikkat edilmeli ve hiçbir şeyin fazlası tüketilmemelidir. Sağlıklı beslenmek saçları beslediği gibi vücudun cildin görünmesine kişinin enerjik olmasına ve ayrıca fit bir görünüme sahip olmada da büyük katkı sağlar.

yogurt

Havuç

En faydalı sebzeler arasında yer alan havuç, göz sağlığında çok faydalı olması ile biliniyor. Bunun dışında havucun saçların sağlığında da önemli derece faydası vardır. Bu sebeple havuç mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Havuç A vitamini bakımından zengin bir sebzedir. A vitamini özelliğiyle havuç saç köklerine çok iyi geliyor. Bundan dolayı saçlarının bakımlı görünmesini, daha canlı olmasını isteyenler sıklıkla havuç tüketmelidir. Havuç saç dökülmesini de azaltıcı etkiye sahiptir.

Saç derisinin sağlıklı olması saçların daha hızlı uzamasını da sağlıyor. Havuç saçların daha sağlıklı, güçlü olmasını sağlamasının yanı sıra koparak azalmasını da azaltıyor. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kesinlikle havuç çok tüketilmemelidir. Eğer ki havuç fazla tüketilirse alerjik reaksiyonlar ve bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Saçlarınızın sağlığını beslenmeniz ile sağlayamıyorsanız bir saç uzmanına başvurarak tıbbi yardım almakta fayda vardır. Etkili bir yöntem olması nedeni ile ilk seçeneğiniz olarak da belirleyebilirsiniz.

havuc

Ceviz

Sağlık açısından faydalı besinlerin başında ceviz de yer alıyor. Ceviz bol miktarda omega 3 yağ asitleri barındırıyor. Aynı zamanda ceviz içerisinde E vitamini ve biotin maddesininde yer alması nedeni ile saç açısından oldukça fayda sağlıyor.

Aynı zamanda ceviz saçları koruma özelliğine de sahiptir. Saçlara kaybedilen parlaklığı tekrar kazandıran ceviz, saçların daha güçlü olmasını sağlar ve saçlara canlılık verir. İnsan vücuduna biotinin az miktarda girmesi saçların dökülmesine neden oluyor.

Saç rengini koruyan ceviz içerisinde bakır minerali de bulunduruyor. Bakır minerali barındırması nedeni ile saçların daha canlı bir görünüm kazanmasını sağlar. Ceviz düzenli bir şekilde tüketildiği zaman saçın korunması ile canlı ve parlak görünümün sürekliliğini koruyor.

ceviz

Yumurta

Herkes tarafından bilindiği üzere yumurta çok sağlıklı bir besin türüdür. Genel bilinen faydası dışında yumurta saç sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Tam anlamıyla bir protein kaynağı olan yumurta, protein içermesi nedeni ile saç köklerinin güçlenmesine çok fayda sağlıyor. Saça parlak ve canlı bir görünüm kazandıran yumurta hafta en az 3-4 gün tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır.

yumurta

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)