Suriyeliler, Türkçe Öğreniyor…

Suriyeliler, Türkçe Öğreniyor…
(16.10.2007)

Gaziantep Üniversitesi {GAZÜ}‚ Suriye'de açtığı Türkçe Öğretim Merkezinde bu ülkenin vatandaşlarına Türkçe öğretiyor. Başkenti Priştine'de‚ ler arasına alındı…

 

Fen- Fakültesi Türk Dili ve ı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Yakar‚ AA muhabirine‚ ”Yıllardır tarihi birlikteliğimiz olan Suriye'deki Türk Dili Öğretim Merkezimiz‚ uzun va ilişkiler açısından önemli” dedi. Türk Dili Öğretim Merkezinin 1999 yılında Halep Üniversitesi bünyesinde kurulduğunu ve büyük ilgi gördüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ Merkezde Gaziantep Üniversitesinden giden öğretim görevlilerinin eğitim verdiğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ Türkiye ile Suriye arasında ilişkilerin gelişmeye başlamasıyla birlikte Suriyelilerin Türkçe öğrenmeye yoğun ilgi gösterdiğini‚ Türkçe Öğretim Merkezinin hizmete girmesiyle ilginin artması üzerine‚ 2005 yılında Halep Üniversitesi bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü açıldığını bildirdi.ı bölümü açıldığını bildirdi. ilişkiler açısından önemli” dedi. Türk Dili Öğretim Merkezinin 1999 yılında Halep Üniversitesi bünyesinde kurulduğunu ve büyük ilgi gördüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ Merkezde Gaziantep Üniversitesinden giden öğretim görevlilerinin eğitim verdiğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ Türkiye ile Suriye arasında ilişkilerin gelişmeye başlamasıyla birlikte Suriyelilerin Türkçe öğrenmeye yoğun ilgi gösterdiğini‚ Türkçe Öğretim Merkezinin hizmete girmesiyle ilginin artması üzerine‚ 2005 yılında Halep Üniversitesi bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü açıldığını bildirdi. ilişkiler açısından önemli” dedi. Türk Dili Öğretim Merkezinin 1999 yılında Halep Üniversitesi bünyesinde kurulduğunu ve büyük ilgi gördüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ Merkezde Gaziantep Üniversitesinden giden öğretim görevlilerinin eğitim verdiğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ Türkiye ile Suriye arasında ilişkilerin gelişmeye başlamasıyla birlikte Suriyelilerin Türkçe öğrenmeye yoğun ilgi gösterdiğini‚ Türkçe Öğretim Merkezinin hizmete girmesiyle ilginin artması üzerine‚ 2005 yılında Halep Üniversitesi bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü açıldığını bildirdi. ilişkiler açısından çok önemli” dedi. Türk Dili Öğretim Merkezinin 1999 yılında Halep Üniversitesi bünyesinde kurulduğunu ve büyük ilgi gördüğünü belirten Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ Merkezde Gaziantep Üniversitesinden giden öğretim görevlilerinin eğitim verdiğini ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ Türkiye ile Suriye arasında ilişkilerin gelişmeye başlamasıyla birlikte Suriyelilerin Türkçe öğrenmeye yoğun ilgi gösterdiğini‚ Türkçe Öğretim Merkezinin hizmete girmesiyle ilginin artması üzerine‚ 2005 yılında Halep Üniversitesi bünyesinde Türk Dili ve Edebiyatı bölümü açıldığını bildirdi.

 

 

Türkçe Öğretim Merkezi ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün Türkiye ile Suriye arasında her alanda iyi ilişkilerin geliştirilmesi ve yakınlaşmanın sürdürülebilmesine önemli katkı yaptığını lan Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ sözlerini şöyle sürdürdü:

 

”Halep Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde eğitim görenler‚ zorunlu dil olarak İngilizce‚ Almanca‚ Fransızca ya da Türkçeyi de seçebiliyor. Türkçeyi tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla.

 

Yürütülmekte olan Türkiye-Suriye Bölgelerarası işbirliği programı için 'Türk Dili Öğretim Merkezinin Geliştirilmesi' projesi hazırladık ve projemiz kabul edildi. Türkiye-Suriye Bölgeler arası İşbirliği Programına kabul edilen projemizle Türkçe Öğretim Merkezini daha da modernleştireceğiz. Suriyelilere daha modern tekniklerle Türkçe öğretebileceğiz.” Projeleri kapsamında ayrıca GAZÜ'nün Fen-Edebiyat Fakültesinin Tarih ya da Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde görevli öğretim görevlilerinin Suriye'de konferanslar vermesini sağlamayı düşündüklerini bildiren Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ ”Bu arada‚ başarılı Suriyeli öğrencileri Gaziantep'e getirmeyi‚ onlara Gaziantep ve Türkiye'yi tanıtmayı da amaçlıyoruz” dedi. Yrd. Doç. Dr. Yakar‚ Türk Dili Öğretim Merkezinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında‚ merkezde bir kuracaklarını söyledi. kuracaklarını söyledi.

Kaynak:Millet HaberTürkcan

 

» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! «

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)