sabit reklam
Türkiye’nin Çevresindeki Bölgesel Sorunlar

Türkiye’nin Çevresindeki Bölgesel Sorunlar

  • Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanmaktadır. Tarihi,kültürel ve siyasal nedenlere dayanır. Lozan Antlaşması ile hukuken çözülmüştür, ancak uygulamada sorunlar yaşanmaktadır.

Kıbrıs Sorunu

  • Süveyş kanalının açılmasıyla birlikte ticari, stratejik ve askeri önemi artmıştır. Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan bir sorundur. 1960 yılında Türklerle Rumların kurduğu Kıbrıs Cumhuriyeti 1963 olayları ile yıkılmıştır. BM’nin gözetiminde ikili görüşmelerle çözüm aranmaktadır.

Irak Sorunu

  • Körfez Savaşı sonrası uygulanan ambargo ve 2003 yılında ABD’nin Irak’ı işgali ile ortaya çıkan belirsizlik giderilmeye çalışılmaktadır.

Ege Denizi’ndeki Kıta Sahanlığı Sorunu

  • Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanmaktadır. Lozan Antlaşması sırasında 3 mil olan sınır, Yunanistan tarafından 1936’da 6 mile çıkarılmış, sonrada 12 mile çıkarılmaya çalışılmıştır. Sorunun çözümü için Türkiye ikili görüşmeler önerirken, Yunanistan uluslararası platforma götürmek istemektedir.

Suriye ile Yaşanan Su Sorunu

Fırat ırmağının suları üzerinde yapılan barajlarda su tutulması, Suriye’yi rahatsız etmiştir. 1987 yılında yapılan anlaşma ile sorun büyük oranda çözülmüştür.

Türkiyeyi_ilgilendiren_Baslica_Sorunlar

bahar yayınevi uyarı

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)