Yörük Ali Efe – (Biyografi, Hayatı, Kim Kimdir?)

Yörük Ali Efe
(Hayatı – Biyografisi)

likte silahlı direnişi başlattı.likte silahlı direnişi başlattı.likte silahlı direnişi başlattı.

26-30 1919'da toplanan Balıkesir Kongresi'nde yunanlılara karşı ulusal seferberlik kararı alınınca , Yörük Ali Efe'nin Nazilli cephesindeki lerine katılımlar giderek artmaya başladı. Birliklerine ‘Milli Aydın Alayı' adı, kendisine de ‘Milis albayı' rütbesi verildi. Kasım 1920'de alayıyla birlikte düzenli ordu birliklerine katılan Yörük Ali Efe, Kurtuluş aşı'nda gösterdiği yararlıklarından dolayı İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.aşı'nda gösterdiği yararlıklarından dolayı İstiklal Madalyası ile ödüllendirildi.

Adına türkü yakılan (Şu dalmadan geçtin mi?/efelerin içinde Yörük Ali'yi seçtin mi?/ Heyt gidenin Efesi…) Yörük Ali Efe'nin, 1997'de Aydın belediyesi'nce yaptırılan heykeli, efelerin bıyıksız olamayacağı gerekçesiyle kaldırıldı ve 1998'de bıyıklı olarak yeniden dikildi.

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından ve milis komutanlarından Yörük Ali Efe 27 Eylül 1951'de doğum yeri olan Nazilli köyünün Kavaklı köyünde öldü.

Hakkında Yazılan Eserler

1.'nin Kurtuluş Destanı Yörük Ali Efe
Cilt: 1
Sabahattin Burhan
Yeni Asya Yayınları
da bizimler beraber olmuştur. Milli mukavemette arslan payını kendine ayırmakta hata vardır. Bir elin şamatası olur mu ki?”

» Biyografiler – Kim Kimdir Sayfasına Dön! «

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Biyografi Biyografiler Yaşam Öyküleri Kim Kimdir? Biyografi

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)