Anglikanizm – (Dünya Dinleri)

Anglikanizm
(Dünya Dinli)

Anglikanizm, Alm. Anglikanismus, Fr. e, İng. . İngiltere'nin resmi kilisesi olan Anglikan kilisesine has doktrin ve kurumlar. İngiltere'nin resmi mezhebi.

 

Hıristiyanlık, Roma ve Bizans imparatorluklarının resmi dini olduktan , Hıristiyanlık adı altında büyük bir taassubla akla sığmaz zulümler yapılmaya başlandı.

İnsanların tüylerini ürperten Engizisyon mahkemeleri kurarak yüz binlerce insanı, haksız yere ve çok kereler servetlerini ele geçirmek için işkenceler yaparak öldürdüler. Hıristiyanlar içinde bu zulümlere isyan edenler çıktı. Luther Martin ismindeki papaz, 1517 yılında papaya isyan etti. Prestanlık mezhebini kurdu. Luther Martin ve Calvin (Kalven) Hıristiyanlıkta son değişiklikleri yapıp, İsa aleyhisselamın Havarilerinden işitilen doğru şeylere yalanlar da katarak birbirine uymayan ller meydana getirdiler. Böylece hıristiyanlık ismiyle akıl ve hakikat dışında bir din meydana geldi.

 

Luther'in kurduğu protestanlık ilk larda İngiltere'de fazla ilgi uyandırmadı. İngiltere, Katolik mezhebine bağlılığına am etti. Yalnız bu durum uzun devam etmedi. Nihayet 1534'de İngiltere kralı Sekizinci Henry, Papaya isyan etti. İsyan sebebi ise, karısı Catherine'den boşanıp Anne Boleyn adlı bir kadınla evlenmesini papanın kabul etmemesi idi.

 

Bunun üzerine kral katolik kilisesi ile ilgisini keserek protestanlık esasına uygun Anglikan kilisesini kurdu ve papalığın imtiyazlarını kaldırarak kendisini İngiliz kilisesinin büyüğü olarak ilan ettirdi. Altıncı Edward devrinde 42 maddelik bir inanç belgesiyle İngilizce olarak bir ibadet tüzüğü meydana getirildi. Elisabeth tahta geçince, katoliklik ile protestanlık arasında bir orta yol durumunda olan Anglikanizmin inanç belgesini yeniden yazdırarak 39 maddeye indirdi (1563). Sonraki asırlarda çeşitli grublara ayrılan anglikanizm mensupları protestan ve katolik kiliselerine ylaşma eğilimi gösterdiler. Halen İngiltere'nin resmi dini ve mezhebidir.

Günümüzde Anglikanizm

Günümüzde Anglikanlar Başta ingiltere ve İrlanda Olmak üzere Hristiyanlığın yaygın olduğu tüm ülkelerde yaşamaktadırlar. Sayıları yaklaşık 80.000.000 civarındadır.

» “Dünya Dinleri” Sayfasına Dön! «

Not: İçerik, “www.dunyadinleri.com”dan alıntılanarak derlenmiştir…

Dünya Dinleri Bütün Dinler Din İslamiyet Hristiyanlık Alevilik Sünnilik Budizm Musevilik

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)