Bilgisayar Terimleri – 19

Bilgisayar Terimleri
(19)

Real Time kayıt: Sequencer programlarında metronom dinlenerek yapılan canlı müzik şekli.

 


Real Time Recording: Artık bilgisayarlarımız bu kart sayesinde bir sinema ekranı, bir TV ekranı,bir konuşan Ansiklopedi ve hatta konuşan döküman sistemi diyebiliriz. İlk resimli ansiklopediyi 1922'de basan COMPTON ilk multimedya ansiklopedisini de 1990'larda piyasaya sürdü. Compton's Interactive EnyclopediaŞimdi COMPTON'un tüm CD kütüphaneleri; video ının her cinsi, ansiklopedilere başvurulan dökümanlar, iş dünyası, almanaklar, atlaslar, seyehat kılavuzları, safariler, müzik, avcılık, tenis, balıkçılık, golf vs. dersleri, dünya kupası albümleri, mega starların klipleri, video klipler hemen hepsi CD-ROM sürücüsü olan bütün bilgisayar kullanıcılarının elinin altında, renkli ve hareketli olarak ekranlarında… Çağdaş teknoloji sizi bilim ve eğlence dünyasına davet ediyor,bu daveti kaçırmayın.

 


Real-Time Animation: Bilgisayar ekranında gerçek saat zaman dilimine bire bir nispetinde uyan zaman.

 


Real-Time: Web Tarayıcılara FM kalitesinde konuşma ve müzik dinlemek için eklenen bir programdır. Bu ı tek başına kullanabileceğiniz gibi Netscape'e de ekleyebilirsiniz. Bu program hakkındaki demolar için Sony Magic Link'i http: //gnn.com/gnn/wr/ads/song/ adresinden ya da Real Audio'yu http: //www.realaudio.com adresinden bulabilirsiniz.

 


REAL AUDIO: Bireysel veya grup gösterimi için imgenin şeffaf cam veya özel madde ile kaplanmış bir akrilik ekrandan geçirilmesi. Ekran projeksiyon cihazı ve seyirci arasına yerleştirilir.

 


Referans: Yansıma.

 


Reflection: Yansıtıcı eleman.

 


Reflector: Ani tepki geriye çekmek.

 


Refleks: Yazıcı

 


Register: AC ya da DC gerilim değerini kararlı tutmaya çalışan devre.Regüle: Kararlı, kararlı duruma getirme.

 


Regülatör: Teypte iki kasedin arka arkaya çalınması.

 


Relay play: CD'de kalan sürenin gösterildiği hane.

 


Remaining time: Cihazın veya cihazın bir işlevini kablolu veya kablosuz olarak uzaktan kontrol eden cihaz.

 


Remote Controls Windows: Uzak giriş. Uzak bir bilgisayarda sanki o bilgisayara doğrudan bağlıymış gibi işlem yapmak, bu işlem genelde iletişim ağı üzerinde bir protokol kullanılarak yapılır. Telnet.

 


Remote login: Uzaktan kumanda cihazından gelecek sinyalleri alan küçük pencere. Bu bölümün temiz olmasına dikkat etmek gerekir. Aksi halde sinyal almayabilir.

 


Render: Değişik saatlere ayarlanan programların her hafta aynı saatte alınmasını sağlayan sistem. CD player'da bir şarkının devamlı olarak tekrar edilmesini sağlayan özellik.

 


Reset: RTL.

 


Resolution (Ayrışım): Çok kısa süreli eko ya da ses derinliğine verilen isim.Reversad imge television: Normal görüntüyü simetrik olarak tersine çeviren televizyon. arkadan bir perdeye projeksiyon yapabilen televizyonda da olması gereken bir özelliktir. Reverse Video: Karanlık bir geri planda aydınlık görünümden ziyade, aydınlık geri planda karanlık görüntüler.

 


REVERBERATION: Karanlık bir geri planda aydınlık görünümden çok, aydınlık geri planda karanlık görünümler.

 


RF (Radio Frequency): Request For Comments.

 


RFC: Elektronik posta başlıklarının biçimi için Internet standardı. Elektronik Posta (Electronic Mail).

 


Ring counter: Bilgisayarlar için çalışma yeri.

 


Router: Yönlendirici. Bir ağ ile diğeri arasındaki iletişimi sağlayan cihaz.Routing: YöneltmeVeri paketinin gideceği bir sonraki sisteminin doğru olarak seçimi.

 


Router: Yöneltim alanı. Bir kişinin yönetimi altında olan ve kendi aralarında bilgi alışverişinde bulunan yönelticilerin kümesi. Yönetsel Alan, yöneltici.

 


OCR: (Optik karekter tanıma)Yazılı veya basılı karakterlerin makina tarafından ve foto-elektrik transuderlerden gelen girdilere dayanarak tanıması. Bu tür programlara örnek vermek gerekirse RECOGNITA firmasının GO-CR, Caere firmasının Omni Page programları gösterilebilir.

 


OEM: Az da olsa, yeniden dizayn edilmiş teçhizatı satan bir üretici. Her alıcı bu teçhizata kendi adını koyarak, kendi markası gibi satar.

 


On-Screen Silde: Direkt olarak bilgisayar terminalinden projeksiyonu yapılan bir grafik imgesi.

 


On: Kapalı devre.(Anahtar olarak), ışık olarak açık.

 


Online Editing: Master bandın orijinal yapımdan monte edildiği on edit safhası. Opcode: İşlem kodu.

 


Open Look (Açık Bakış): Çok hedefli ve çok açılım sağlayan bir grafik ‘interface'i.

 


OPEN TEXT INDEX: Adres: http: //www.opentext.com/omw/f-omw..Open Text Index, firmanın eline geçen Web sayfalarındaki tüm kelimeleri (21 Milyar civarında) taramanıza olanak sunuyor. Firma en büyük arşivlerden birine sahip olduğu ileri sürüyor. Sadece aramaya nasıl başlayacağınıza (Uzunluğa ve konuya göre de olabilir) karar verin. Gerisi kolay…

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

|» “Bilgisayar Terimleri” Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)