Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Araba Sevdası (Recaizade Mahmut Ekrem) – Roman (Kitap) Özeti
92


Araba Sevdası

 (Recaizade Mahmut Ekrem)

Kitabın Adı : Araba Sevdası
Kitabın Yazarı : Recaizade Mahmut EKREM
Yayın Evi – Adresi : İnkılap Kitabevi – Yayın Sanayi
Basım Yılı : -

Kitabın Konusu

Bir görüşte aşık olan Fransız hayranı savurgan bir şahsın, kendi kendine gelin-güvey olarak yaşadıklarını anlatmaktadır.

KİTABIN ÖZETİ

Bihruz Bey zamanındaki İstanbul’da yaşayan, pek şık giyinmesini seven ve validesinin yardımıyla geçinen, kibirli ve kendini dekolte gören, genç bir beydir. Her yıl olduğu gibi, baharın gelmesiyle Bihruz Bey’in de içi hoş olur ve sık sık gezintilere çıkar. Bir gün gelir ve lando diye tabir edilen ve bir o kadar da şık olan sarı renkli at arabasına biner. Arabasından indiğinde güzel bir lando daha gelir ve içerisinden iki hanım iner. Biri Periveş adında güzel, yirmi yaşlarında, sarışın bir hanım ve diğeride Bihruz Bey’in sarışın hanımın hizmetkarı sandığı yaşlıca bir kadındır. Bihruz Bey, blond diye tabir ettiği sarışın hanıma gönlünü kaptırır. Bu hanımların arakalarından yürür ve hanımların bu yere bir sonraki Cuma geleceklerini öğrense de gelecekleri saati öğrenmek nasip olmaz. Bir anda Keyfi Bey’in çıkması ile Periveş hanım hızlıca kaçar ve Bihruz Bey her ne kadar takip etmeye çalışsa da izini kaybeder. O günden sonra bu sarışın güzel, Bihruz Bey’in aklından hiç çıkmaz., , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Bihruz Bey sarışın hanım için bir mektup ve alıntı bir şiir yazıp, gönderir. Fakat daha sonra şiirde anlamını bilmediği bir sözcüğün, ona değil de sarışın yerine esmere hitap ettiğini öğrenince kahrolur. Bu sırada borçlarının kabarması üzerine paraya ihtiyaç duymaktatır. Bu yüzden köşkü satmayı düşünse de validesi buna izin vermemektedir. Keyfi Bey ile konuşurken Keyfi Bey’in yalandan söylediği sarışın güzelin (blondun) öldüğü haberini alır. Bunun üzerine Bihruz Bey sanki çok büyük bir aşk yaşamışlar gibi kendini kahreder, günlerce ağlar.

Daha yeni kendine geldiği anda dışarı gezintiye çıkmıştır. Üsküdar vapuruna yaklaşır fakat onu kaçırır. Vapur henüz iskeleden ayrıldığı anda Periveş hanımın vapurda oturduğunu görür. Bir anda büyük bir heyecana kapılır ve sevinçten gözleri ışıldar. Keyfi Bey’in yalanını suratına çarpmak hevesiyle Keyfi Bey’in yanına gider fakat Keyfi Bey ikinci bir yalanla o gördüğü kişinin Periveş hanım olmadığını ve ona çok benzeyen bir çalışanı olduğunu söyler. Bunu üzerine Bihruz Bey tekrar yıkılır. Bu esnada alıcaklılar Bihruz Bey’i sıkıştırmaktadır.

Bihruz Bey’in arabacısı olan Andon bir gün Bihruz Bey’in emri üzerine onu bekler ve Bihruz Bey’in geri dönmemesi üzerine köşke doğru yola koyulur. Bu esnada arabayı çizdirerek ufak bir kaza yapar. Bundan Bihruz Bey’in haberi olmadan kurtulmak amacıyla arabayı tamir fabrikasına götürür. Fabrikasında Bihruz Bey’in arabasını gören Kondaraki, onca uyarılara rağmen Bihruz Bey’in borcunu ödememesi üzerine arabaya ve hayvanlara el koyar. Bunun üzerine Andon çaresiz köşke gider ve olanları Bihruz Bey’e anlatınca işten kovulur. Kondaraki daha sonra Bihruz Bey’e nisbet olurcasına Andon’u işe alır.
Bihruz Bey validesinin isteği üzerine İstanbul’dan ayrılmayı düşünürken bir yıl daha burda geçirmeye karar verir. Bu esnada Müsyü Piyer ara sıra gelmekte ve beraber çalışmaktadırlar. Bir gün Bihruz Bey çarşıda gezerken o sarışını tekrar görür ve blondunun çalışanı olarak sandığından aşık olduğu sarışın kadının mezarını öğrenmek maksadıyla hanımın peşine koyulur. Ara bir sokaktan geçerken nazik bir şekilde durumu izah eder. Sonra da aşık olduğu o sarışın hanımın aslında o çalışan kadın olduğunu ve o gün geldikleri güzel arabayı kiraladıklarını diyer bir tabir ile zengin olmadıklarını öğrenir. Bunun üzerine yalan aşkından dolayı Bihruz Bey bir daha yıkılır. Sarışın hanım da alay ederek yoluna devam eder.

KİTABIN ANAFİKRİ

Bu eserden dış görünüşün insanı yanıltabileceği ve dış görünüşe fazla aldanılmaması gerektiği yargısı çıkarılmaktadır. Bunun yanında insanın olayları kendi istediği gibi agılamayıp gerçeği görmesinin gerektiği, o zamanlarda görülen ve yabancı hayranlığından kaynaklanan Fransızca ile karışık bir dil kullanma durumunun kişilerin anlaşmasında zorluklar yarattığı ve önyargılı davranışların insanı ne derece hataya sürüklediği anlatılmaktadır.

KİTAPTAKİ ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Bihruz Bey: Şık görünmeyi seven, valide parasını yiyen tutarsız ve savurgan bir gençtir. İnsanların dış görünümüne önem verir. Kendi kendine gelin ve güvey olur. Olayları işine geldiği şekilde algılar. Umursamaz ve düşüncesiz bir karaktere sahiptir. Gittiği heryerde tanıştığı her insanla Fransızca konuşarak tiraj yapmaya çalışır.

Periveş Hanım (blond): Bihruz Beyin zengin bir hanım sanıp, gönlünü kaptırdığı kişidir. Gerçekte zengin değildir. Alaycı bir karaktere sahiptir. Sarışın, yirmi yaşlarında, orta boylu ve güzel bir kızdır.

Keşfi Bey: Bihruz Bey’e yalan söylemiştir. Şakacı bir yapısı vardır.

Mişel: Bihruz Bey’in hizmetkarıdır. Her zaman kibar görünür ve Bihruz Bey gibi Fransızca ile karışık bir dil konuşur.

Andon: Bihruz Bey’in arabacısıdır. Bihruz Bey’in sarı renkli şık arabasını verilen emirler doğrultusunda kullanır. Bihruz Bey’den oldukça korkar.

Müsyü Piyer: Bihruz Bey’e öğretmenlik yapan, ona kitaplar getirip, okuyan orta halli bir profesördür. Geçimini biraz da Bihruz Bey’in yardımıyla sağlar.

Kondaraki: Araba tamir fabrikasının müdürüdür. Bihruz Bey’in arabasını pek beyenmiş ve göz koymuştur.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Kitap yazılan ilk realist roman olmasına rağmen okuyucuyu dili yönünden zorlamaktadır. Kitapta yabancı hayranlığı, dış görünüşe önem verme, maddiyatçılık, önyargılı davranma vb. gibi toplumda o zamanlarda sık görünen sorunlar ele alınmıştır.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ

Recaizade Mahmut EKREM; “Araba Sevdası” romanıyla Türk roman tarihimizde, romantizmden realizme geçen ilk romancımız ünvanını kazanır. Tanzimat edebiyatımızın en önemli şairleri ve yazarları arasındadır. İsatnbul’da Vaniköy’de doğdu (1 Mart 1847), Takvimhane Nazırı Recai Efendinin oğludur. İlk öğrenmini, zamanın bilim ve sanat adamlarından olan, babasından aldı. Beyzıt Rüştüyesi’nde Harbiye İdadisi’nde okudu. Hariciye nezareti Mektubi Kalemine memur olarak girdi (1862). Fransızcasını iyice geliştirdi. Namık Kemal’le tanıştı; eski şiirden vazgeçip Batı edebiyatına yöneldi. “Tasvir-i Efkar” gazetesine yazmıya başladı. Namık Kemal Avrupa’ya kaçarken gazatenin idaresini ona bıraktı (1867). Şura-yı Devlet (Danıştay) üyesi oldu (1877); Mekteb-i Mülkiye’de, Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lisesi) de edebiyat öğretmenliği yaptı (1880-1887) ve Maarif Nazırlığında bulundu (1908). Ayan Meclisi’ne (Senatoya) seçildikten bir süre sonra öldü (31 Ocak); vasiyeti üzerine, Küçüksu’da oğlu Nijad’ın yanına gömüldü (1914).
Reacaizade Mahmut Ekrem; şiir, eleştiri, hatıra, çeviri, inceleme, hikaye, roman, tiyatro alanında 25’i aşkın eser vermiştir. En tanınmışları: Afife Anjelik (piyes, 1870); Yadigar-ı Şebap (Gençlik Hatırası, şiirler, 1872); Atala (çeviri roman, 1872); Vuslat-yahut-süreksiz Sevinç (piyes, 1875); Talim-I Edebiyat (edebiyat bilgileri, 1879); Zemzeme (şiirler, 3 cilt, 1882-85); Takdir-i “Elhan” (eleştiri, 1886); Muhsin Bey (hikaye, 1890); Pejmürde (şiirler, 1893); Şemsa (hikaye, 1893); Araba Sevdası (roman, 1896); Nijat Ekrem (mensur, manzum şiirler, anılar, 1911); Çok Bilen Çok Yanılır (piyes, 1914).

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
92 Yorum Bulunmaktadır
kifoş on Nisan 12th, 2008 at 18:08

Siteniz çok güzel ben çok beğendim açıkcası ne ararsam bu sitede buluyorum teşekkürler iyiki bu site var.

meryem on Mayıs 7th, 2008 at 19:32

Bu kitabı okudum; fakat özetini buradan yazacaktım ama çok uzun. Ya neyse ben kendi özetime döneyim.

leyla on Mayıs 12th, 2008 at 19:43

Ya bu süper bir site zaten üyeyimde iyki üye olmuşum çok yararlı bir site bunu kim yaptıysa allah ondan razı olsun.

buse on Mayıs 28th, 2008 at 21:27

Ben bu site bayıldım. Çok gerekli bilgiler var. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

derya on Ekim 10th, 2008 at 16:51

Güzel bir site çok tşk ederim!

ayşegül on Kasım 2nd, 2008 at 18:14

Siteyi ziyaret etmekten çok mutlu oldum. Güzel Türkçemiz için göstermiş olduğunuz hassasiyete ayrıca teşekkür ediyorum. Sizi kutluyorum, emeği geçenlere teşekkürler…

aleyna on Kasım 26th, 2008 at 18:34

Gerçekten çok yararlı bir site okumaya fırsat bulamadığımız kitapların konularını öğrenebiliyoruz. Bu da öss için gerekli. Çok sağ olun.

mustafa on Aralık 22nd, 2008 at 21:40

Özet uzun ama iyi. Şurada bit yanlışlık var ”Keşfi Bey’in yanına gider fakat Keşfi Bey ikinci bir yalanla o gördüğü kişinin Periveş hanım olmadığını ve ona çok benzeyen bir çalışanı olduğunu söyler.” cümlesinde çalışanı değil periveş hanımın kızkardeşi olacaktı.

ada on Aralık 27th, 2008 at 20:16

Şairin yazdıgı bu romanı sadece ödev için okuyacaktım ama çok begendim ve ikinci kez okudum.

PINAR on Ocak 4th, 2009 at 19:59

Merhaba ben üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğinde okuyan bir öğrenciyim öncelikle size böyle yararlı bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim.Özellikle belirtmek isterim ki siteye daha girişte sağdayazan sloganınız çok güzel gerçekten ‘bu Türkçeyle nereye gidiyoruz?’konusu üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur.Ne yazık kı güzel Türkçemiz bilgisayar diliyle hergün biraz daha da yozlaştırılmaktadır.Bu siteyi hazırlayan değerli arkadaşlar sizlerden bir ricam olacak bu siteye kitap özetleri de konulmuş bu bizim gibi okumadan hoşlanmayan kişiler için iyi bir şey olmakla beraber zaten okumayı sevmeyen insanlarımızı direk olarak okumaktan daha da uzaklaştırabilecek bir öğe düşünüyorum.O yüzden siteye roman özetleri konması yerine belki kitabın karakterleriyle ilgili bilgi vermek olayın nerede ne zaman geçtiği romanın konusu ve temasıyla ilgili bilgiler vermek daha yararlı olabilir diye düsünüyorum.Böylelikle öğrenciler roman ile ilgili bilgiler edinmekle beraber kitabı okumaya yönelebilirler diye düşünüyorum…

neslihan on Şubat 9th, 2009 at 21:09

gerçekten ama gerçekten çok güzel bir site okumaya zaman bulamadığımız kitapların konularını bir kaç pragrafla öğrenmiş oluyoruz.Okul için de çok yararlı bir site ödev konusunda çok yardımcı oluyor..Çok teşekkürler…

Deniz on Mart 8th, 2009 at 15:31

Ya çok süper olmuş fafat arkadaşlarında dediği gibi özet biraz daha kısa olabilirdi.

nil on Nisan 22nd, 2009 at 20:01

Sitenizi çok beğendim.Çok güzel ve özenli hazırlanmış.Teşekkürler…

nil on Nisan 22nd, 2009 at 20:04

Sitenizi çok beğendim.Çok düzenli ve özenle hazırlanmış.Teşekkürler.

burak on Mayıs 20th, 2009 at 18:46

Siteniz çok güzel olmuş,bana yardımcı oldu. bence çok yararlı bir site.Herkes bu siteye girmeli.saygılarımla…

aRzu on Temmuz 17th, 2009 at 11:41

Sadecee bazı romanlarınn özeti var neden her kitap yok?

maviş on Ekim 8th, 2009 at 19:46

çok güzel roman begendim tavsiye ederim

şeyma on Kasım 5th, 2009 at 16:47

Çok güzel bir kitap gerçekten bu kitabi alıp ekranda değilde kitaptan okuyacağım ginede elinize sağlık çok güzel olmuş.

aziz on Kasım 20th, 2009 at 11:37

Gerçekten çok güzel bir site elinize sağlık

elif on Aralık 28th, 2009 at 21:16

çok güzel çok işime yaradı elinize sağlık

enes on Şubat 12th, 2010 at 09:43

Kitap gerçekten çok müthiş olmuş yazarın eline sağlık. Yazara allahtan rahmaet diliyorum. :-O

EYLÜL on Nisan 5th, 2010 at 15:17

evet okudum muthiş ya bn normalde asla roman okumazdım ama bu kıtap dıkkatı mı cektı ve cok guzel :……))))))

anıl on Nisan 16th, 2010 at 00:17

Eger bu kitap olmasaydı proje ödevinden 1 alacaktım.Busiteyi kuran herkeze teşekürler.Ancak daha çok kitap olsa örnegin yabancı eserler koyulsa daha iyi olur.

burcu on Mayıs 13th, 2010 at 15:40

Romanların yaşandığı yer ve zamanlarını da yazar mısnız ?

ayşe on Mayıs 13th, 2010 at 17:11

Güzel olmuş. Ödevlerimi yaptım.

ayşe on Mayıs 13th, 2010 at 17:17

Ya çok süper olmuş fakat arkadaşlarında dediği gibi özet biraz daha kısa olabilirdi.

aydın on Mayıs 19th, 2010 at 15:17

Araba sevdası çok güzel bir roman aldım bir günde bitirdim hala yine okuyorum okadar güzledi elimde bırakmak istemiyorum araba sevdası beni eski yıllara götürdü. Tıptı hanımın çiftliği gibi zamanda televizyon çamaşır makinası yok gibi geldi bana bu romanı dizi cevirseler. Ne kadar güzel olur. Gencler arabaya bayılmışlar bu nedenle araba sevdası tutuşmuslar…

BiRkAn on Haziran 1st, 2010 at 15:27

Evet bende bu romanı okudum bence çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim… (-_-)

ATİKE SATICI on Haziran 12th, 2010 at 19:21

Babam dan hatıra olarak sakladığım değerli kitaplardan biri olan Recaizade Mahmut Ekrem in Selanik Matbaasında basılmış bir resimli şiir kitabı bulunmaktadır. Bir asırdan fazla (110yıl) geçmişi olan bu kitabı ilgilenen arkadaşlara siteniz vasıtasıyla sakıncası yoksa duyurulmasını istiyorum. Maddi sıkıntılarım nedeniyle kitap 110 yıllık olduğundan osmanlıca olan kiabı satmak istiyorum. Sakıncalı ise mesajımı yayılamayınız. Rahatsız ettiysem özür dilerim. Teşekkürler.

angel on Haziran 12th, 2010 at 20:12

Hayatımda baslayıp bitirmediğim tek kitap bir yer sayfalarca böyle tasfir etmek o romanın akışını bozar kitabın başı çok tasvirlerle doluydu yıne de fena deil kitap ama pek ilgimi çekmedi.

hülya on Eylül 9th, 2010 at 19:19

Güzel ve ilgi çekici bir roman herkese tavsiye ederim. =)

Bahar on Ekim 10th, 2010 at 21:24

Ben kitap okumayı pek sevmeyen biriyim ve ilk okuduğum roman araba sevdası oldu çok akıcıydı aslında ama bence kitap okumaya yeni başlayanlar için pekte uygun değil ama alişmış bir insan için gayet güzel bir roman tavsiye ederim…

fatma yüksel on Kasım 3rd, 2010 at 19:07

Romanı beğendim ama dili son derece ağır kullanılmıştır.

fatoş on Kasım 4th, 2010 at 18:52

Kitaplara karşı benimde büyük bir ilgim var araba sevdasında yaşamın o şaşalı görüntülerinden bahsediyor. Ama günümüzde bence hala bihruz bey gibi insanlar yaşamakta. Atike arkadaşıma gelince sendeki 110 yıllık kitabı almayı çok isterdim ama malesef öğrenci olduğum için alamayacağım. Ama inşallah maddi sıkıntın sona ererde o güzel kitabı satmak zorunda kalmassın. Sana hayatta başarılar dilerim.

maviş on Kasım 8th, 2010 at 20:12

Araba sevdası gerçekten okunmaya değer bir kitap ben ve bütün arkadaşlarımın bu kitabı okumasını tavsiye ederim. Kitabın o sihirli dünyasına herkesin katılmasını isterim…

Muhammet on Kasım 9th, 2010 at 01:24

Kitap özetinde yanlış belirtiler var…

merve on Kasım 12th, 2010 at 10:45

Recaizade Mahmut EKREM’in araba sevdası kitabını bize öğretmenimiz önerdi.çok güzel bir kitap ben çok beğendim. Yazarın diğer kitaplarından bir kaç tane daha okudum ama ben en çok araba sevdasını beğendim. Şimdilik sadece özetini okudum ama satın alıp ayrıntılı bir şekilde de okuyacağıma. Bu siteyi kuran emeği geçen ablalara abilere teşekkürler. Kitap okumak isteyenler için gerçekten güzel bir site. Yarın okula gider gitmez arkadaşlarıma önereceğim.

hakan on Kasım 29th, 2010 at 22:05

dili çok ağır kullanılmıştır

evrim giritli on Aralık 8th, 2010 at 15:59

Özet için sağolun yarın yazılıyız ve hoca bu kitaptan soraca inşallah 100 alırım.

alperen on Aralık 9th, 2010 at 20:24

kitap müthiş yarın bu kitabı anlatacam çok iyi oldu

merve on Aralık 11th, 2010 at 10:06

recaizade mahmut ekrem gerçekten çok sevdiğim yazarlardan biri kitaplarını beğenerek okuyorum diğer kitaplarının da özetlerini aldım internetten onlarıda okumayı düşünüyorum arkadaşlar gerçekten çok güzel kitaplar yazarın diğer kitaplarını da okumanızı tavsiye ediyorum bu siteyi kuran herkese teşekkürler

elif on Aralık 18th, 2010 at 18:31

evet güzel bir kitap hrkes okumalı

ahmet on Aralık 20th, 2010 at 17:44

güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim…

matador on Aralık 29th, 2010 at 23:01

Bana sorarsanız çok sıkıcı bir roman. Olay akışı hiç güzel değil, Fransızca konuşmalar çok fazla. Felatun Beyle Rakım Efendi romanı bu kitaba göre çok daha güzel.

aylin on Aralık 31st, 2010 at 13:13

çok süper bir roman

arzu on Ocak 11th, 2011 at 00:06

Gerçekten süper bir kitap anlatılanlar ilgi çekiyor çok güzel…

eylül on Ocak 15th, 2011 at 14:53

Araba Sevdası gerçekten çok güzel ben romanı okudum özetine de göz attım gerçekten güzel…

tuğçe on Ocak 19th, 2011 at 20:21

Araba sevdası güzel bir kitap. Edebiyat öğretmenimin tavsiyesi ile almıştım. Okudum ve gerçekten beğendim…

defne on Ocak 22nd, 2011 at 21:53

bence güzel bir kitap ama sonu beklediğim gibi bitmedi.

Elif on Mart 6th, 2011 at 00:56

çok beğendim gerçekten94 güzel.

hasan&osman on Nisan 9th, 2011 at 12:41

Elinize sağlık emeğinizden dolayı kutlarım lakin bihruz beye yalan soyleyenin ismi keyfi beymi yoksa keşfi beymi anlayamadım.kitabın özetiyle degerlendirmede yazmış olduğunuz isim birbirinden farklı…

Berkecan on Mayıs 26th, 2011 at 00:51

Evet, bencede güzel.

oguzhan olcay on Ekim 27th, 2011 at 15:50

guzel bence bılgı almıs oldum tesekkurler

sabri on Aralık 14th, 2011 at 20:43

valla ben yazılıda sorumluyuz dıye okudum ama gerçekten güzelmiş…

hande on Aralık 15th, 2011 at 20:31

Bende mecbur olduğum için okudum ama hakatende güzelmiş

özcan bozkurt on Aralık 31st, 2011 at 13:00

gerçektende çok güzel çıkarılmış özeti,kim çıkartmışsa bunu çok sağolsun

kürşat ege on Ocak 2nd, 2012 at 19:37

gerçekten harika bir kitap özeti emeği geçen herkese teşekkür ederim :) :)

ALİ on Ocak 2nd, 2012 at 20:08

Gercekten güzel.

ALi’NİN ARKADASI on Ocak 2nd, 2012 at 20:08

EVET GÜZEL.

sao on Mart 6th, 2012 at 18:41

Araba sevdası güzel bir kitap. dil anlatım öğretmenimin tavsiyesi ile almıştım. Okudum ve gerçekten beğendim…

ela on Mart 10th, 2012 at 12:04

Mecbur kaldım oludum gerçekten çok güzelmiş

müslüm on Mart 28th, 2012 at 19:52

çok güzel çıkarmış ellerine sağlık

eda on Mart 31st, 2012 at 18:45

çok sağolun

muhammed on Nisan 17th, 2012 at 13:32

bence saçma nereden nerye olay geliişiyor

Ceren on Mayıs 8th, 2012 at 15:47

Selamun Aleyküm.Araba Sevdası kitabının özeti biraz uzunmuş keşke biaz daha kısa olsaymış diye düşünüyorum.!
:D

Yasin on Mayıs 28th, 2012 at 15:25

Gercekden Cok Güzel Bir Kitap Herkeze Tavsiye Ederim Arkadaslar..!

şule on Kasım 2nd, 2012 at 20:23

ben çok begendim gerçekten çok güzel bir kitap herkese teşekkürler…

ahmet on Ocak 6th, 2013 at 22:36

çok güzel

Hilal on Ocak 14th, 2013 at 00:50

kitabı okumasamda özeti yetti teşekkürler :)

ahmet on Şubat 2nd, 2013 at 10:25

saolun güzel özet işimize çok ayrıyor

bugra on Mart 24th, 2013 at 20:13

ödevden sıkıldım diyenler için gelsin bu özet

emre on Mart 26th, 2013 at 21:48

sarişin kız çok ğüzel bir hayat yaşamiş

GÜLCAN ULUTAŞ on Mayıs 6th, 2013 at 18:52

kitap çok ağır pek beğenmedim

beril yumlu on Ekim 10th, 2013 at 17:09

sarısınlardan bıkmamıs adam gorunuse aldanmıcaz gercekten :d

dezire sarıkaya on Ekim 27th, 2013 at 21:24

kitap güzell ama içerik fazla ağır okurken bayıyo

mirac on Kasım 4th, 2013 at 16:46

çok ağır yaa yoruldum ondan özetini çıkardım oh bee bitti gerçektn bayıyo

gözde on Kasım 16th, 2013 at 10:08

okumaktan zorlandım ama çokk güzel bir kitapmış

fatimanur on Aralık 17th, 2013 at 01:14

Bence çok sıkıcı fransızca bilmiyosan zor kitapta çok fazla farnsızc sözcük var:(

bahar önder on Aralık 24th, 2013 at 21:28

özetindende bi bk anlaşılmıyo aq çooook saçma bir kitap saçmalardan seçmeler işte abi napıcan mecbur okuycaz

inci güzel on Ocak 5th, 2014 at 16:15

çok teşekkür ederim ödevimi yapmış oldum:D ödev sıkıntımı giderdim:D

burcu pektaş on Ocak 5th, 2014 at 16:31

5 sayfalık roman özeti lazımdı sayenizde ödevi tam yetiştirdim

fethi gül on Ocak 5th, 2014 at 21:43

Çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim…

eda ece on Ocak 10th, 2014 at 17:20

bence kitap çok güzel

ceylan on Ocak 15th, 2014 at 17:18

beğenmedim çok sıkıcı

esmer on Aralık 2nd, 2014 at 21:30

bence roman ağır değil fransızca kelime çok fazla sadece hoca vermişti kitabi iyiki okumusum

merve koçak on Ocak 14th, 2015 at 18:45

Bence hiç güzel değil kısacik hikaye için o kitap çok fazla bir de betimlemeler çok fazla

kiraz on Şubat 9th, 2015 at 16:13

Guzelmis

gamze nur sahiner on Şubat 9th, 2015 at 16:18

Himm cook begendim herkese tavsiye ederim

gamze nur sahiner on Şubat 9th, 2015 at 16:19

Harika olmus superdi.

ESRA on Şubat 9th, 2015 at 18:35

abi bu özetin sınavda yararlı olacağına eminmisiniz hocadan azar işitemem şimdi

sevda on Şubat 13th, 2015 at 15:13

özeti begendim teşekkürler

sevda on Şubat 13th, 2015 at 15:16

Çok beğendim. Teşekkürler.

Yazı Detayı