Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Atatürk Olmasaydı (Cemal Kutay) – Roman (Kitap) Özeti
7


Atatürk Olmasaydı

 (Cemal Kutay)

KİTABIN ADI : Atatürk Olmasaydı
KİTABIN YAZARI :
YAYINEVİ VE ADRESİ : Aksaray Yayıncılık 1.Levent / İSTANBUL
BASIM TARİHİ : 1998

KİTABIN YAYIM MAKSADI

Atatürk’ün Kurduğu Günümüz Türkiye’si İle O Olmasa idi. Türk Milletinin İçinde Bulunabileceği Durum Arasındaki Uçurumu, Ayrımı Ortaya Sermek,

KİTABIN ÖZETİ

Atatürk olmasaydı, Çanakkale Zaferi olmazdı. Çanakkale Zaferi olmasaydı İngiliz, Fransız, Ruslardan oluşan itilaf devletleri, savaşı planladıkları üzere en çok 17 ayda zaferle bitirir. Rus çarlığı haşmetle sürer, İstanbul / Boğazlar Rusların eline geçer, Sevr antlaşmasının şartları gerçek olurdu.
Trablusgarp ve Balkan harpleri yenilgilerinden sonra morali sıfır benliği yok olmuş ezik ve bitik Türklük için destan devri kapanır.

Dünyanın hiçbir esir milletinde emperyalizmin baskısı altında, milli kurtuluş fikri oluşamaz ve hareket gelişemez. Çarlık Rusya yıkılmasaydı Orta Asya ve Kafkasya’daki Türkler kısa süreli de olsa bağımsız devlet kuramazdı.Çanakkale savunması dominyon sömürgelerde bağımsızlık ve haysiyet şuurunu uyandırdı., , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Atatürk olmasaydı orduyu politika dışında tutmak mümkün olmazdı. İkinci büyük Millet Meclisinde bu prensip tatbik edildi. Bu durumda olanlar ya asker ya Milletvekili oldular.

Atatürk olmasaydı üzerinde çağın damgası olan hiçbir hareket ve müesseseyi maziden koparıp kuramazdık. Ya hep ya hiç aydınlığını onda bulduk.Milliyetçilik duygusundan yoksun kalmaya devam edecek, eşiğinde olduğumuz ümmetçilik kazanına düşecek, hiçbir zaman sağlam olamamış bir din kardeşliği kisvesi altında ya Arap ya Acem şoven milliyetçiliği potasında kaynayacaktık. Araplaşma – araplaştırma düzeni (URUBE)’nin hammaddesi olacaktık.

Atatürk olmasaydı, Türkiye zamanın şartları içinde Bolşevik rejimini kabul edebilirdi.

Atatürk olmasaydı, kadın hak ve hürriyetleri öteki işlam ülkelerinin şartları içinde kalacaktı.

Atatürk olmasaydı, Devlet, hayat idare-i maslahat (yaşanılan günü kurtarma) Maslahat-amiz illetinden kurtarılamazdı.

Atatürk olmasaydı, Kurtuluş mücadelesi süreci içerisinde gerçek hürriyet ve istiklâllimizi imkansız kılan tatbik, safhasındaki bütün dünyanın Ermenilerle ilgili almış olduğu kararı hak-adalet-tarih hakikatleri içinde lehimize sonuçlanması asla mümkün olmayacaktır.

Atatürk olmasaydı, sanat ve sanatçının değeri bugünkü değerine gelemezdi. Toplum içinde sanatkarı özlenen mevki, makamların üstünde görmek ve bunu tescil ettirmek o günlerde ancak ona has bir özellikti.

Atatürk olmasaydı bizler ve bizden sonrakiler, şahsi tercihini bir tarafa iterek, milleti için değişmesi şart bir çağ sanatı anlayışı adına fedakarlık örneği gösteremezdi.

Atatürk olmasaydı, bizi benliğimize kavuşturan gerçek tarihimizden de cehaleti yenmek için tek dayancımız olan Türk alfabemizden mahrum kalırdık.

Atatürk olmasaydı, bugün ülkemizdeki hümanizm kuruluşları ya hiç olmaz, olsalar bile yasal statüyü koruyamaz, içe açık dışarı kapalı kalmaya mahkum ve mecbur olurduk.
Milletin imkanlarının devlet hayatında daima göz önünde tutulması, lüks- gösteriş-şatafattan uzak, aynı zamanda vakarlı haysiyetli- zevkli, güzel-asil-cazibe olabilme yapısı devlet varlığına hakim onunla beraber gelmiştir.
Osmanlı İmparatorluğunun kaybettiği topraklar üzerinde bağımsız ve manda ferliği kabullenmiş 13 Devlet kurulur. Atatürk sayesinde bunlar ile “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesine uygun olarak dostluklar kuruldu.

Atatürk olmasaydı, yaşanılan şartlar ne olursa olsun, İstiklal ve hürriyet için açıkça ifadesi şart gayeleri devlet literatürüne o sokamazdık.

Atatürk olmasaydı, din ve maneviyatı akıl ve mantıkla böylesine bağdaştıran bir başka insan bulamazdık.

Atatürk olmasaydı, ülkemiz ve milletimiz üzerinde asırlarca oynanmış haksız, ahlaksız senaryoların tortularından kurtulamazdık.

Atatürk olmasaydı, Türk milleti için kusur olarak gösterilen haksız-yersiz-kasıtlı- mantıksız iddia ve kanaatler sonuna kadar yerinde kalacaktı.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
7 Yorum Bulunmaktadır
merve on Aralık 12th, 2008 at 11:07

Arkadaşlar neden ATATÜRK OLMASAYDI roman özetinin kitabın yazarı ve kısaca hayatı yok. Ben onu istiyorum. Ödev yapacağım.

alara on Aralık 13th, 2008 at 19:19

Ben bu romandan çoğu bilmediğim şeyleri öğrendim. O yüzden bana göre süper artı süper olmuş.

berkecan on Eylül 27th, 2009 at 16:33

Bu roman bilmediğimiz ve bazı konularda nelrelerde haklı nerelerde haksız oldunu anlattı.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE….

FATMA on Kasım 2nd, 2009 at 14:34

Kitabınız Atatürk’ü, bana her yönüyle tanıttınız.Size çok teşekkür ediyorum.

melis on Aralık 14th, 2010 at 21:35

Kitap çok güzeldi.Bu kitabı herkes okumalı bence.O zaman belki farkına varır yaşadığı toprakların değerini,Atatürkün önemini.Bu kitabı okuyan herkes bence Türklüğünden övünmeli.

ayşe inbaşı on Mayıs 9th, 2011 at 07:20

Atatürk olmasaydı T.C. olmazdı. Ama yazarın öbür görüşlerine katılmıyorum. Atatürk. Dinsizmiydi, sünnetsizmiydi, başörtüsüne, namaza,kurana karşımıydı. Tabiki değildi ama Atatürkcüyüm diyenlere bakıyorumda Atamızda olmayan değerlerle savaşıyorlar. Atatürk,ü korkuyla,sindirmeyle,zorla sevdiremessiniz. Ama bu ülke insanı Atasını sizin gibi sevmiyor. Tüm masumiyetiyle minnettar,özlemle. Değerlerininn teminatı duygusuyla seviyor.

melike on Aralık 2nd, 2012 at 21:09

ödevime çok yardımcı oldunuz teşekürler

Yazı Detayı