Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Beyaz Gemi (Cengiz Aytmatov) – Roman (Kitap) Özetleri
158


(Cengiz Aytmatov)

KİTABIN ADI : BEYAZ GEMİ
KİTABIN YAZARI :
YAYINEVİ VE ADRESİ : Ötüken Neşriyet A.Ş.
BASIM YILI : 1991

KİTABIN KONUSU

Roman, San-Taş Vadisi’nde etrafındaki beş-altı insanla yaşamak zorunda olan, dedesinden başka seveni olmayan, gerçek hayatında mutsuz olan fakat hayal dünyasında mutlu olmaya çalışan bir çocuğun psikolojisini konu almakyadır.

KİTABIN ÖZETİ

Çocuk San-Yaş Vadisi’nde dedesi, üvey ninesi, Orozkul, Bekey hala, Seydahmet, Gülcemal ve köpeği Beltek ile berabar yaşamaktadır. Vadide sadece üç ev vardır. İlk evde dedesi ve üvey ninesi ile çocuk;ikincide Mümin dedenin büyük kızı Bekey hala ile kocası korucubaşı Orozkul; üçüncüde ise tembel işçi Seydahmet ile karısı Gülcemal ve küçük kızları yaşamaktadırlar.Çocuk bu küçük dünyada mutlu olmaya çalışmaktadır. Hiç arkadaşı yoktur ve okula henüz başlamamıştır. En büyük zevkleri dedesinin kendisine dere kıyısında yaptığı gölette yüzmek; “Deve, Kurt, Eyer ve Tank” isimlerini verdiği kayalarıyla konuşmak; dedesinden masal dinlemek ve dağa çıkıp dedesinin dürbünüyle kasabaya, Isık Göl’e ve San-Taş Vadisi’ne daha yakından bakmaktır. Her akşam eline dürbününü alıp, dağ başına çıkar ve Isık Göl’de ancak beş-altı dakika görünüp kaybolan beyaz gemiye bakar.

Annesi ve babası onu çok küçük yaşlarda terketmişlerdir. Annesi şehirde kendine yeni bir yaşam kurmuştur. Çocuk babsının beyaz geminin kaptanı olduğuna, bir gün başı insan başı olan bir balık olup beyaz gemiye kadar yüzeceğine ve babasıyla konuşacağına inanmaktadır. Dedesi çok iyi kalpli, çalışkan,köse bir insandır. Çevresindekiler ona Kıvrak Mümin lakabını takmışlardır. Damadı Orozkul’un yanında çalışır ve onun emirlerini yerine getirir. Orozkul şişman, koca kafalı içki içmeyi çok seven, çabuk sinirlenen bir korucubaşıdır. Mümin’in kızı ve Orozkul’un karısı olan Bekey kısır bir kadındır. Orozkul bunu Bekey’in suçu olarak bilir ve her akşam içip onu döver. Orozkul arada bir arkadaşlarıyla içmeye gider ve sarhoş olunca yanındakilere birer tomruk sözü verir. Tomruğu kesip dağdan indirme, çayın karşısına geçirme ve kamyona yükleme zamanı gelince de verdiği söze pişman olur ama iş işten geçmiştir. Arada bir vadiye şehirden “Maşin Mağaza” denilen içi ıvır zıvır dolu bir araba gelir. Bir gün yine Maşin Mağaza geldiğinde dedesi çocuğa bir okul çantası alır. Ertesi yıl çocuk okula başlar. Çocuk dedesinden masal dinlemeye bayılır. Her akşam artık ezberlediği “Boynuzlu Maral Ana” masalını dinler . Dedesine göre hepsi Boynuzlu Maral Ana’nın soyundan gelmektedirler. Çocuk da buna inanmaktadır. Masala göre maral ana San-Taş Vadisi’ni terketmiştir ama onları sürekli korumaktadır. Mümin çocuğu her gün atıyla okula göyürüp getirmektedir. Okul çok uzaktadır ama hiç geç kalmamıştır., , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Çocuk bir gün yol kenarındaki kayalarıyla oynarken San-Taş yakınlarından kuru ot almaya gelen beş-altı kamyonluk bir konvoy görmüştür. Çocuk en öndeki kamyonun peşine takılıp koşmaya başlar. Çocuğu gören şoför durur ve çocukla biraz konuşur. Şoför genç ve yakışıklı biridir. Adı Kulubeg’dir. Çocuğa dedesini tanıdığını, kendisinin de Boynuzlu Maral Ana’nın soyundan geldiğini söyler ve ayrılır.
Ertesi gün Mümin dede ile Orozkul yine dağdan bir ağaç indirirler. Bu sırada uzun zamandan beri ormanda görülmeyen maralları görürler fakat işleri olduğundan onlarla ilgilenemezler. Akşam olmuştur. Dede, Orozkul’a söyleyip çocuğu okuldan almaya gitmek ister fakat Orozkul ağacı indirmeleri gerektiğini söyleyip izin vermez. Tomruğu çaydan geçirirlerken tomruk çayda kayalara takılır. Çıkarmak için çok uğraşırlar ama çıkaramazlar. Dede vaktin çok ilerlediğini farkeder, daha fazla dayanamaz ve daha önce hiç yapmadığı bir şey yapıp Orozkul’dan izin almadan çocuğu almaya gider. Çocuk akşama kadar okulun kapısında dedesini beklemiş ve ağlamaktan gözleri şişmiştir. Dede yolda çocukla öğretmenine rastlar. Çocuğu öğretmeni eve getirmektedir. Dede öğretmenden özür dileyip çocuğu alır ve yola koyulurlar. Çocuk dedesine küsmüştür. Hiç konuşmamaktadır. Dede çocuğun gönlünü almak için Boynuzlu Maral Ana’yı gördüğünü söyler. Çocuk bu habere çok sevinir. Dedesine ormana gitmek için yalvarır fakat akşam olduğu için eve dönerler. Eve geldiklerinde Orozkul’u sabahki olaydan dolayı çok sinirlenmiş bulurlar. Orozkul o gün Bekey halayı yine dövmüştür. Çocuk evin bu durumuna çok üzülür ve yatmaya gider.

O gece müthiş bir dipi çıkar. Gece yarısı Kulubeg ve arkadaşları yolda kaldıkları için Mümin dedenin evine sığınırlar. Kulubeg ve arkadaşlarının gelmesiyle evdeki hava biraz yumuşar. Sabah kamyoncular evden ayrılırlar. Aynı gün Orozkul’un tomruk sözü verdiği arkadaşı tomruğu almak için gelir. Adı Koketay’dır. İri yapılı, esmer biridir. Tomruk ise hala önceki gün bıraktılları yerde çayın içinde beklemektedir. Tomruğu almak için Orozkul, Koketay ve Seydahmet yola koyulurlar. Dede de Orozkul’un kendini affedeceği düşüncesiyle peşlerine takılır. Orozkul kıyıda emirler yağdırırken Mümin dede, Seydahmet ve Koketay tomruğu çıkarmaya çalışmaktadırlar. O sırada çayın karşısında birkaç tane maral görürler ama işlerini bırakamayacaklarından marallarla ilgilenemezler. Biraz uğraştıktan sonra tomruğu çıkarıp kamyona yüklerler.

Çocuk o gün hastadır ve önceki gün akşamdan beri evde yatmaktadır. Akşam üzeri kahkaha sesleriyle uyanır ve bahçeye çıkar . Herkes neşe içindedir ve hepsi de sarhoştur. Dede ise et dolu bir kazanın yanına çökmüş sessizce kazanın altındaki ateşle oynamaktadır. Çocuk hemen dedesinin yanına gider. Ona seslenir fakat dede duymaz. Birkaç defa daha seslenir fakat dede hiç cevap vermez. Çocuk kötü birşeyler olduğu hissine kapılır. Az ilerde Bekey’i, Seydahmet’i,Gülcemal’i ve Koketay’ı görür. Hepsi de yiyip içmekte ve eğlenmektedirler. Çocuk önce neler olduğunu anlamaz. Avlunun dışında henüz kanı kurumamış geyik derisini, bağırsak eşeleyen Beltek’i ve elindeki baltayla Maral Ana’nın boynuzlarını kırmaya çalışan Orozkul’u görünce neler olduğunu tahmin eder. Çocuk bu korkunç manzara karşısında dayanamayıp içeri kaçar ve yorganın altına girip ağlamaya başlar. Bu arada Kulubeg’in gelip onu kurtaracağını ve Orozkul’a haddini bildireceğini hayal etmektedir. Az sonra sofra içeri kurulur. Çocuk hayalinden yine kahkahalarla uyanır. O sırada Seydahmet olanları anlatmaktadır. Çocuğun bir türlü anlam veremediği olaylar şöyle cereyan etmiştir: Tomruğu çıkardıktan sonra Seydahmet ile Mümin dede ormana çalışmaya giderler. Bu arada maralları yine görürler. Seydahmet onları vurmak ister, dede ise buna karşı çıkar. Seydahmet dedeyi dinlemeyip maralların peşine düşer. Dede de Seydahmet’in arkasından gider. Seydahmet maralları vuracaktır ama sarhoş olduğu için nişan alamaz ve tüfeği dedeye verip maralları vurması gerektiğini, vurmazlarsa kaçıracaklarını ve Orozkul’un dedeyi affetmeyeceğini söyleyip dedeyi kandırır. Dede ise maralları vurursa Orozkul’un onu affedeceğini ve herşeyin düzeleceğini düşünerek marallardan birini istemeye istemeye vurur.

Çocuk bunları duyunca çıldıracakmış gibi olur ve dışarı kaçar.Dedesini yerde toz toprak içinde yatarken bulur. Ona birkaç defa yine seslenir ama dede yine duymaz. Olanlara dede kendi de inanamamaktadır. Çocuk dedesinden bir tepki alamayınca balık adam olup babasına ulaşacağını düşünerek koşar ve kendini dereye atar. Hızla akan su çocuğu alıp götürür fakat çocuk hiç bir zaman balık olmayacaktır.

KİTABIN ANA FİKRİ

İnsanları güçsüz ya da hoşgörülü oldukları için ezmeye çalışmamalı ve küçük çıkarlar uğrunda doğaya zarar vermemeliyiz.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

MÜMİN DEDE : Çok iyi kalpli, yardımsever,çalışkan bir insandır. 60-70 yaşlarında köse bir ihtiyardır.Damadı Orozkul’un yanında çalışmaktadır. Vadideki üç evin birinde ikinci karısı ve torunu ile yaşamaktadır.

ÇOCUK : 5-6 yaşlarında, kısa boylu, kepçe kulaklı, çirkin bir çocuktur.Hiç arkadaşı yoktur. Hayalperest ve mutsuzdur. Doğayı çok sever.

OROZKUL : Şişman, koca kafalı, içki içmeyi çok seven, insanlardan ve doğadan nefret eden, sinirli,umursamaz biridir. Korucubaşıdır fakat ormana en çok o zarar vermektedir.

BEKEY : Orozkul’un karısı ve Mümin’in kızıdır.Kısırdır,sabırlı ve hoşgörülü bir kadındır.

SEYDAHMET : Uzun boylu, çirkin biridir.Tembeldir. Orozkul’un ve dedenin yanında çalışmaktadır. Bir karısı ve bir kızı vardır.

GÜLCEMAL : Seydahmet’in karısıdır. Günlerini genelde çocuğun ninesine ve Bekey’e yardım etmekle ve kızına bakmakla geçirir.

KULUBEG : Genç , yakışıklı ve güçlü bir şofördür.Mümin dede ve çocuk gibi boynuzlu maral ananın soyundan geldiğine inanmaktadır.

KOKETAY : Orozkul’un arkadaşıdır. İri yapılı ,esmer tenli bir adamdır.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Kitabın başlığı ile içeriği arasında bence uyumsuzluk var.beyaz gemiden kitapta çok fazla bahsedilmemekle birlikte olayların beyaz gemi ile alakası yok denecek kadar az.Betimlemeler yetersiz ve akıcılık yok.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

Dünyanın yaşayan büyük edebiyatçılarından Kırgız, Türk romancısı Cengiz Aytmatov, Kırgızistan’ın Talas bölgesinde, Şeker adlı köyde 12 Aralık 1928′de dünyaya gelmiştir. Babası Törekul Aytmatov ;Annesi, Tatar Türklerinden Nagim Gamzeyova hanımdır. Çocukluk yılları 2. Dünya harbine rastlayan ve 1945′te savaşın bitmesiyle yeniden eğitim hayatına dönen Aytmatov, 1950′de Kırgızistan Ziraat Enstitüsü’nü bitirmiş bir ziraatçıdır. Ancak edebiyata olan tutkusu onu ziraatçılıktan ziyade edebiyata çekmiş ve edebiyat eğitimi almak için Devlet Edebiyat Enstitüsü’ne devam etmiştir.

Eserlerini Rusça ve Kırgızca kaleme alan Cengiz Aytmatov, eserlerinde başta Ruslaştırma politikası olmak üzere, Kırgız Türkleri’nin tabii hayatlarını, yabancılaşmayı, modernizm karşısında tabiatın tahrib edilişine kadar pek çok meseleyi eserlerinde usta bir uslübla kaleme alma başarısını göstermiş nadir sanatkarlardan biridir. Dünya çapında ünlü bir edebiyatçı olarak adına iki defa jübile yapılan (1988′de 60.yıl , 1998′de 70.yıl) , hakkında konferanslar ve sergiler düzenlenen Aytmatov, 10 Aralık 2008 tarihinde Almanya’da rahatsızlanarak vefat etmiş ve bütün Türk dünyasını yasa boğarak uçmağa varmıştır.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
158 Yorum Bulunmaktadır
Çağla on Mart 14th, 2008 at 15:48

bence kitap çok güzel ve çok sürükleyici.Ben Beyaz Gemi’yi ilk okuduğumda,neden bilmiyorum ama ağlamıştım.Galiba çocuğun dedesinin, oğullarının bile yapmadığı, bütün işleri, o yaşına rağmen yapması beni derinden etkilemiş olmalı!!ama benim bu kitap ve yazarı hakkında birşey demem gerkirse;”Tebrik ederim Aytmatov… Bir kitap ancak bu kadar güzel yazılabilir!!”malesef sen bu yorumlarımızı okumuyorsun bile ama olsun.Ben gerçekten içimden gelenleri söyledim.

derya on Mart 24th, 2008 at 20:49

kitap gerçektende güzel. bu anne ve şefkatini ön plana çıkarırken onlarsız yaşamanın hep onları arayarak sevgi boşluğunu doldurmaya çalışırır.ama hiç kimse hiç bir şey onların yerini alamaz. eser için yazarı tebrik ediyorum iyi anlatımından dolayı da hitap gücünün etkili olduğu kanısına vardım.

kübra on Mart 29th, 2008 at 14:33

çok güzell bir kitap okumaya doyum olmaz ellerinize saglık gerçekten teşekkürler her şeyi yerinde ama kitap sayfası eksik kalmış

m.ali on Nisan 15th, 2008 at 15:00

çok güzel bir kitap ve sürükleyici

mervesevikolikceren on Nisan 23rd, 2008 at 18:42

Çok anlamlı ve gerçek hayatta kimilerimizin karşılaşabileceği türden bir roman gerçekten. Okurken çok zevk aldım. :-)

smyy on Nisan 27th, 2008 at 17:47

Muhteşem bir kitap, bence süper. Ben kitap okumaktan nefret ederdim ama bu bana iyi geldi… Artık okuyorum. :-) Teşekkürler…

semanur on Mayıs 1st, 2008 at 17:44

Bence çok sürükleyici bir kitap.

semanur on Mayıs 1st, 2008 at 17:49

Bence kitabın ilk sayfaları saçma olabilir ama sonrası harika. Ben bu kitabı okuma yarışması için okuyorum. İnşallah kazanırım. Cengiz Aytmatov’u kutluyorum. Böyle harika ve mantıklı bir kitap yazdığı için…

KsK ÇaRşI on Mayıs 2nd, 2008 at 18:31

Yapanların ellerine sağlık. Ben Beyaz Gemiyi yaptım çok teşekkür ederim..

gökhan on Mayıs 8th, 2008 at 18:55

Cengiz Aytmayov’un bu eserini öğretmenimizin tavsiyesiyle aldım okudum ve çok beğendim. Herkese gerçekten tavsiye ederim.

KsK_ÇaRşI on Mayıs 14th, 2008 at 21:16

Bu kitabın kaç sayfa olduğunu bilen varsa yazsın..

merve on Mayıs 16th, 2008 at 19:32

Ben biliyorum sayfa sayısını = 169

sevilay on Haziran 2nd, 2008 at 17:26

Bu kitabın sayfası 169 dur. Bu kitap çok güzeldir.

muhammet on Haziran 3rd, 2008 at 11:06

Bu kitaptaki dede ve çocuk iyi kalplidir.

gözde on Temmuz 6th, 2008 at 19:53

Aytmatov bütün Dünya’ya adını çok iyi bir şekilde tanıtmış bir yazar. Elbette ki bütün eserlerinde olduğu gibi bu eserinde de TASVİRLERE oldukça FAZLA YER VERMİŞ ve kitabın adı içeriğiyle son derece uyumlu… Eğer uyumlu bulamadıysanız bu sizin kitap okumayı çözememiş olmanızdan kaynaklanıyor olsa gerek. Çünkü romanın baş kahramanı çocuktur ve çocuğun hikayesi Beyaz Gemiyle başlayıp bununla bitiyor. Romanın baş kahramanı çocuk ve çocuğun da hayali babasının beyaz gemiyle kendisini aldığı olduğuna göre uyumlu bir başlıktır bir daha düşünün derim, ayrıca Aytmatovdan daha akıllıca tasvirleriniz varsa buyrun yazın da okuyalım, okuuğu kitap ile başlık arasındaki ince uyumu bulamayansiz tasvirlere akıllıca değil derseniz pek AKILLICA olmaz…

yağmurr on Temmuz 25th, 2008 at 18:35

Ben bu kitabı yıllık ödevim için vermişti ögretmenim. İlk başta sıkıcı gelmişti ama burdan ögretmnime gerçekten çok teşekür ediyorum. Gerçekten mükemmel bir kitap herkese öneririm okuyun kazanın !!!

hande on Temmuz 26th, 2008 at 19:47

Kitap çok güzel herkese tavsiye ederim.

sevim on Eylül 8th, 2008 at 15:15

Kitap çok güzel ama özeti bile çok uzuun.

Gökçe on Eylül 20th, 2008 at 18:02

Ben de bu kitabın özetini okudum, cok güzel bir kitap bildiğim kadarıyla. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Teşekkürler.

esra on Ekim 5th, 2008 at 16:19

Kitabın özetini cok beğendim. Güzeldi basta sıkıyor ama cok beğendim. Baslıkla hiç uyuşmuyor konu farklı bana göre.

gamze on Ekim 5th, 2008 at 20:54

Cengiz aytmatov hakkında yazdığınız bilgiler arasında yanlışlık var. Cengiz aytmatovun hayatını ölmemiş olarak öne sürüyorsunuz. Sanırım olayları takip etmiyorsunuz. Cengiz aytmatov 10 aralık 2008’de almanya nürnberg de hayata gözlerini kapattı. Lütfen düzeltin yanlış bilgi vermeyin. Bilgilerinize arz ederim…

elf on Ekim 19th, 2008 at 17:11

Kitabı okuldan istedikleri için okudum iyi ki de okumuşum. Gerçekten harika bir kitap. Benim fikrim kitabın ismi tamamen olması gerektiği gibi olmuş. Okuyunca insanın hakikaten gözleri doluyor…

Orkun Kutlu on Ekim 22nd, 2008 at 15:31

Gamze,

Yorumunuz için teşekkür ederim. Cengiz Aytmatov’un vefat ettiğini ben de biliyorum. Hatta vefat ettikten iki gün sonra “buradaki” yazıyı yazmıştım. Buradaki yazıda ise, daha önceden girilen bilgi kalmış. Şimdi yazıyı düzeltip, güncel bilgiyi ekliyorum. Ayrıca Cengiz Aytmatov, Aralık ayında değil, Haziran ayında vefat etti. Zaten 10 Aralık 2008, henüz bir “gelecek”…

Esenlikle…

maide on Ekim 25th, 2008 at 18:54

Çok güzel ödevimi yaptımm allah razı olsun.

hgkhj on Ekim 30th, 2008 at 22:02

Herkesin 29 ekim cumhuriyet bayramını kutlar saygı duyarım. Bu kitabı çok sevdim. Bu kitabı hep okumak istemişimdir. Bir gün geldi ve okudum. Çok güzel beğendim. Herkese okumaları için tavsiye ederim.

ESRA on Kasım 2nd, 2008 at 14:03

Bence kitabın başlığı ve içeriği çok uyumsuz ve akıcı değil. Ben 30.sayfalardan sonra kıtabı okuyasım gelmeye başladı. Yanı surukleyıcı değildi ama çok guzel bir kitap. Cengiz Aytmatov’a da tşk ederiz böyle bir kitabı yazdığı için…

arzu han on Kasım 5th, 2008 at 14:39

Kitabı içeriği ve anlatımı bakımından hoş buldum.

Yunus Emre on Kasım 5th, 2008 at 19:13

Bu hikayeyi daha henüz okumadım ve okumaya başlamadım. Duyduklarıma göre hikaye çok güzelmiş. Kesin bir karar söyleyin. Cengiz Aytmatov ne zaman hayata gözlerini kapadı. Lütfen doğru bir bilgi verir misiniz? Bilgilerimi saygılarımla arz ederim.

ümran on Kasım 5th, 2008 at 23:03

Ben de kitabı çok beğendim ama gerçekten kitabın ismiyle arasında bir bağ kuramadım.

yusuf on Kasım 9th, 2008 at 23:49

Kitap çok güzel ama arkadaşlar benim anlamadığım sey Cengiz Aymatov nerede öldü nerede doğdu?

lale on Kasım 12th, 2008 at 16:47

Güzel çok güzel olmuş ama en başına kitap okuma kriterlerinin sırasını yazsaydınız çok güzel olurdu.

özge on Kasım 14th, 2008 at 13:49

Ben öncelikle kitaplarınızı çok beğenerek okuyorum. Fakat bir şiirinizi bulamıyorum. Şiirin başı şöyle ”Artık demir almak gelmişse bu limandan” diye başlıyor. Lütfen bana o şiiri ulaştırır mısınız? A.e.o.

Gebzeden özge adıguzel

gizem on Kasım 14th, 2008 at 18:30

Ben özeti okudum güzel bir kitap ama sayfa sayısını bilen var mı arkadaslar?

ilknur on Kasım 24th, 2008 at 00:34

Çok güzel bir kitap ama kaç saat yazdım tam 8 sayfa ellerim koptu. Sınavda sorulacak kitabı okudum özeti de 8 sayfa sürdü ama çok güzel bir kitap. Ellerine sağlık Cengiz Aytmatov’un…

vyz on Kasım 24th, 2008 at 18:28

Çok güzel bir kitap. Bu kitabın sayfası 149’dur.

zynp on Aralık 1st, 2008 at 23:11

Paylaşım için teşekkürler. Ben de okuldan istedikleri için okudum. Gerçekten konusu güzel olan bir kitap. Yalnız (bence) yersiz ve abartılı bazı betimlemelerden dolayı sıkılmıştım. Kitabın sonu güzel bağlanmış. Etkileyici bir hikaye. Çocuğun hayallerinden oluşan bir kitap ve bu hayallerde beyaz gemi oldukça sık geçmekte. Gayet uygun bir başlık.

Fatih on Aralık 2nd, 2008 at 19:24

Merhaba, bu özet benim için iyi oldu. Bu kitabı almamızı hocamız söylemişti. Yazılıda bu kitaptan sorular sorulacaktı. Kitabı almadım. Bu siteden yararlandım. Paylaşım için teşekkürler…

tuba on Aralık 14th, 2008 at 17:44

Bu sayfa gerçekten çok iyi oldu benim de bu kitaptan yazılım var ve aradığım her şeyi buldum. Hazırlayanlara teşekkür ediyorum.

sena on Aralık 26th, 2008 at 20:45

Roman çok güzel. Ama o orozkulu hiç sevmedim. Ama o olmazaydı daha güzel olurdu.

endişeli on Ocak 4th, 2009 at 16:26

Öğretmenim inanır mı ki benim okuduğuma?

tuğçe on Ocak 6th, 2009 at 09:37

aslında kitap güzel ama kitabın başlığı il

kitap güzel ama başlığıyla alakası yok

memet on Ocak 18th, 2009 at 17:17

Acaba romanın edebi akımını yazabilecek var mı?

pelin on Ocak 19th, 2009 at 22:45

Gerçekten çok güzel olmuş teşekkür ederim işime yaradı.

Esmer on Şubat 6th, 2009 at 16:23

Kitabı çok beğendim herkese tafsiye ederim

büşra on Şubat 17th, 2009 at 13:48

Bu site çok güzel,benim çok işime yarıyor.Bu siteyi oluşturanlara çok teşekkür ederim.

TALHA on Mart 8th, 2009 at 18:07

Kitap sayfa sayısını koysanız siteniz daha iyi olur.

nil on Mart 12th, 2009 at 14:15

Ben de bu kitabı okudum.aytmatov un diğer kitapları gibi çok güzel.ayrıca bu siteye çok teşekkürler.

büşra on Mart 28th, 2009 at 12:43

Bu kitabı çok beğendim herkese tavsiye ederim kitabın sayfa sayısıda az bunun yanı sıra kitap cok süper sürükleyici ve aşırı derece de etkileyici. Bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ederim. Herkes okusun ve nasıl bir kitapmış görsün ve cengiz aytmatov a cok teşekkür ederim baslıkta ayriyetten süper olmuş bir romana bu kadar yakısır güzel olmamış diyenler daha önce hayatlarında roman okumadılar heralde ve asırı derecdede sürükleyici.

seher on Mayıs 2nd, 2009 at 13:44

Siteniz gerçekten güzel ve yararlı bir site ben size öncedende yazı yazmıştım yayımlamamışsınız aşk olsun size…

Meryem on Mayıs 2nd, 2009 at 13:46

Sitenizi çok beğeniyorum bu siteyi yapanlara teşekkürler iyi çalışmalar. :-)

Meryem on Mayıs 2nd, 2009 at 13:49

Bu kitabı bende okudum gerçekten çok güzel.Sürükleyici ve akıcı bir dille yazılmış. :-)

büşra on Mayıs 7th, 2009 at 17:16

Bu kitabı bana Edebiyat hocam okumamız olarak söyledi. okudum ve süper bir kitap çok beğendim.Bu zamana kadar okuduğum en güzel kitap diyebilirim.

hacer on Mayıs 21st, 2009 at 17:55

Çok teşekkür ederim.Bu site çok güzel ve benim çok işime yarıyor.Tekrardan teşekkür ediyorum

Ufktan on Temmuz 31st, 2009 at 22:55

Beyaz Gemi. Merhaba Beyaz Gemi Ben Geldim. Biraz Garip Gelebilir; ama aglamistim sonunda. Müthis bir kitap kesinlikle okumanizi isterim. Gercekten harika.

seval on Ağustos 10th, 2009 at 12:19

Beyaz Gemi çok güzel bir kitap.

MELİKE on Ağustos 12th, 2009 at 20:13

Çok güzeldi,çok beğendim.Herkese tavsiye ederim.

mehmet on Kasım 2nd, 2009 at 16:41

Gerçekten çok güzel bir kitapmış benim arkadaşım kırtasiyeden 20 milyona aldı ben burdan okudum daha iyi oldu.

irem on Kasım 5th, 2009 at 18:34

Gerçekten çok güzel bir kitap herkese tavsiye ediyorum.

muratcan şahin on Kasım 14th, 2009 at 12:44

Elinize sağlık ama ben bu kitabı çok beğenmedim.9.Hariciye Koğuşunu tavsiye ederim.

good-girl on Kasım 20th, 2009 at 18:50

güzel romandı ya ama romanın adı beyaz gemi ama özette pek fazla beyaz gemiden bahsetmiyor:)

veysel on Kasım 28th, 2009 at 09:41

bu kitap çok güzel

nurettin on Kasım 30th, 2009 at 23:37

Teşekkürler sınava çok yardımcı oldu.

cansu on Aralık 10th, 2009 at 16:28

Güzel bir kitap.Ben çok beğendim.Ayrıca Sarıkamış kitabını okumanızı tavsiye ederim.

ERHAN on Ocak 10th, 2010 at 14:51

Bu kitabı çok beğendim. Size çok teşekkür ediyorum. Beni büyük bir dertten kurtardınız. Kitabın tamamını okumak çok sıkıcı olurdu.

bilge on Ocak 10th, 2010 at 18:59

bu kitabı bana dershanedeki Türkçe hocam tavsiye etmişti aldım okudum gerçekten anlattığı kadar var

tarkan on Şubat 19th, 2010 at 15:17

Bu kitabı okumadım ama hepinize tavsiye ediyorum herkes güzel diyor çünkü yakın zamanda bende okuyacağım

gonca on Mart 18th, 2010 at 01:15

Yazar, küçük yaşta babasını kaybettiği için bu eserde aslında babasına duyduğu özlemi anlatmaktadır. Çocuk psikolojisinin saf ve temiz yüzünü gösteren muhteşem bir eserdir.Okumamış olmak çok büyük kayıp!

furkan on Mayıs 10th, 2010 at 22:30

Yav tam bilmiyorum ama; hoca bunu yazılıda soracagı ıcın sevmıyorum.

buse on Mayıs 31st, 2010 at 22:23

Cengiz Aytmatov’un görüşlerine göre kitaptaki o ihtişamlı beyaz gemi Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmektedir.Çocuk bir Kırgiz zaten.Her zaman beyaz gemiye ulaşmayı hayal ediyor çünkü ona varınca tüm dertlerinden kurtulabileceğini düşünüyor.Çocuk hayalperest, uçuk biri değil aksine geçmişini özleyen eskisi gibi olmak isteyen biridir.Yani Aytmatov Türklerin tüm dünyaya nam saldığı zamandan bahsetmektedir.Mümin Dede de eskiden güçlü olan fakat şimdi eskisi kadar güçlü olmayıp sözünü geçiremeyen Türk insanının örneğidir. Kitabı okuyanlar bilirler.çocuğun bir dürbünü vardır ve bununla tepeye çıkıp,gün boyu beyaz gemiyi bekler ve onun Tank,Eyer (vs)adını verdiği kayalar vardır.Bir de buz dağı var tabii.işte bunlar önündeki engeldir ,yani Rusya’dır.Aytmatov o zamanın koşullarının gerektirdiği üzere kitabını kapalı anlatımla yazmıştır.

buse on Mayıs 31st, 2010 at 22:31

Kitabı en başta beğenmediyseniz önce bir Aytmatov’un hayatını ve eserlerini gözden geçirin,sonra Asya’daki diğer Türk devletleri hakkında bilgi sahibi olun.Tabi bunların hepsinden önce Türk Tarihini biliyor olmanız gerek. Daha sonra okuduğunuzda farkı göreceksiniz. İnsanların ne düşündüklerini bilmek önemlidir.

aysel kucukkılıc on Haziran 2nd, 2010 at 10:44

Öncelikle başarılar dilerim.Daha sonra kitap hakkındaki şahsi fikirlerimi belirtmek isterim ;kitap bana anlamsız bir konu üzerinde yazılmış gibi geldi.Yine de ellerine sağlık Cenzgiz Aytmatov.

buse on Haziran 8th, 2010 at 09:32

Kitabı en başta beğenmeyebilirsiz. Bu doğaldır çünkü kitabın başı biraz sıkıcı. Daha sonra bir 50 sayfa filan okuduğunuz da kitap gerçekten güzel ve akıcı…

Leyla on Haziran 18th, 2010 at 09:43

Bence çok güzel ve farklı bir kitap. Basit olaylara gizlenmiş bir sürü anlam. Okuyan bilir…

emre on Temmuz 28th, 2010 at 23:00

Arkadaşlar kitap sovyetler zamanında yazılmıştır ve her şey kızıllla ifade edilmektedir. Başka hayatların, yaşam biçimlerinin olduğunu da insanlara sezdirebilmek için beyaz gemi ismini vermiştir kitabına.

sıla on Ağustos 5th, 2010 at 17:26

Bence çok güzel bir kitap ama denildiği gibide kitabın adı: ”BEYAZ GEMİ ” ama kitabın adıyla içeriğinde hiçbir alaka yok.

fehmi on Ağustos 27th, 2010 at 15:08

Valla ben kitap okumayı sevmem ama bu kitap çok güzel bana kitap okumayı sevdirdi.

gamze on Kasım 4th, 2010 at 16:35

Yaa bende çok beğendim bu kitabı hoca bize zorla okutmuştu fakat okudukça kitabı çok beğendim.

sehr on Kasım 5th, 2010 at 20:08

Beyaz gemi kitabı nasıl bir kitab acaba? Okuyan varsa lütfen söylesin…

humoristic angel on Kasım 5th, 2010 at 20:22

İletileri okudum sanırım çok güzel ve acıklı bir kitap bas sayfalrı sıkıcı daha sonrası da çok güzel olan bir kitapmış anladığıma göre hepinize teskkur ederim…

Nursena on Kasım 8th, 2010 at 21:37

Ark. ben NurseNa beyaz gemıyı okudum yarın sınav var cok korkuyom allah yardımcımız olsun.

ißo on Kasım 14th, 2010 at 09:26

Bence güzel deil kitabin adı beyaz gemı ama gemıyyle fazla alakası yok çok hayal prest.

sümeyye on Kasım 18th, 2010 at 17:03

Ben kitabı okudum burda anlatılanla birbirine uyuşmayan şeyler var.
Hoca 2 bin syf kitap okumayanı sınıfta bırakacak allah yardım etsin..

sümeyye on Kasım 19th, 2010 at 22:25

Seher bence beyaz gemi çok güzel okumanı tavsiye ederim.

Burhan on Kasım 20th, 2010 at 14:49

Yazdığınız şahısların kişi özellikleri kitapta geçiyormu bunun cevabını nereden öğreneceğim.

Fatma on Kasım 21st, 2010 at 21:44

Kitaba ben de istemeyerek başladım ama kitabı okudukça beğenmeye başladım bence güzel bir kitap ama gerçekten ismi ile alakası yok.

arda on Kasım 23rd, 2010 at 15:47

Kıtap guzel ama sonunu saçma yapmışlar.

muhammet on Kasım 24th, 2010 at 00:13

Hazırlayanların ellerine sağlık cok güzel hazırlamışlar. Kitabı okudum fakat bu kadar iyi anlamamıştım şimdi daha iyi pekiştirdim.

enes on Aralık 14th, 2010 at 19:54

Kitap çok güzel idi.

meli on Aralık 14th, 2010 at 21:23

Kitap çok güzeldi ve acıklıydı sonunu daha iyi bitirebilirlerdi,fakat kitap harikaydı. :)

melis on Aralık 14th, 2010 at 21:26

Bence kitap her konudan güzeldi ama dediğiniz gibi sonu daha ilgi çekici olarak bitirilebilirdi.Bence kitabın içeriği güzeldi.

engin on Aralık 15th, 2010 at 22:50

Kitapın özeti gerçeekten güzel derlenmi tşk tema süper ama isimle bagdaşmıyor.

büşra on Aralık 22nd, 2010 at 21:09

çok güzel gerçektende ama kitabın ismi güzel deildi

ozan on Aralık 30th, 2010 at 22:33

Kitabı okumadım ama güzel heralde yarın sınavım olduğu için sadece özetine kahramanlarına baktım okumayı düşünüyorum.

rabis on Ocak 16th, 2011 at 18:00

Çok beğendim çok hoşuma gitti böyle bir özet okumamıştım gerçekten allah razı olsun teşekkür ederim…

nuran on Ocak 18th, 2011 at 10:04

bence güzel bir kitap herkezin okumasını tercih ederim başlıyla bir alakası yok ama bazı yarelerde sözler gecmektedir

afra on Şubat 5th, 2011 at 08:51

Kitap güzeldi ilk başlarda sıkıcıycı ama sonralarında süpersi zaten cengiz aytmatovun tüm kitapları başta sıkıcı gelir. Kitap ismiyle gerçektende uymamaktadır. Ama yine çok akıcı ve güzel bir kitap!

öznur on Şubat 6th, 2011 at 20:15

kitap özeti çok güzel olmuş ellerinize sağlık

xxl on Şubat 13th, 2011 at 16:21

Çok güzel ama yazım yanlışıda çok bunu belirtmek istedim. (DİLARA SENİ HALA ÇOK SEVİYORUM) LÜTFEN BUNU YAYINLAYIN.

şevval su on Şubat 15th, 2011 at 20:35

Kitabı okumamıştım ama okumuş kadar oldum çok teşekkür ederim…

mehmet on Şubat 18th, 2011 at 15:08

Ben bu kitabı lise deyken yani euro 2008 maçları oynarken aldım ve mükemmel bir kitab bu kitabının almamı sebebi t.edebiyat hacası bize dedi buu alın ve çook güzel bir kitab dedi bende aldım. Kitap bu anne ve şefkatini ön plana çıkarırken onlarsız yaşamanın hep onları arayarak sevgi boşluğunu doldurmaya çalışırır.ama hiç kimse hiç bir şey onların yerini alamaz. Eser için yazarı tebrik ediyorum iyi anlatımından dolayı da hitap gücünün etkili olduğu kanısına vardım.

onur on Mart 15th, 2011 at 19:29

muhteşem bir kitap bencen herkese tavsiye ederim

Büşra on Mart 24th, 2011 at 19:18

Kitabın konusu o kadar güzel ki içindeki olaylara inanarak okuyor insan.Eserdeki güçlü anlatımından dolayı yazarı tebrik ediyorum.

tako on Mart 30th, 2011 at 17:04

Bence kitap çok kötü oku oku bitmiyor hiç tavsiye etmem yarın sınavım var zaten.

reyhan on Nisan 3rd, 2011 at 20:22

Kitabi hiç okumak istemiyorum ama mecburum ilk sayfaları gerçekten çok sıkıcı ama sonralardan güzelleşiyor.

özge on Nisan 8th, 2011 at 07:53

Çok sıkıcı bir kitaap valla ne yaptıgı belli diğil ondan dolayı bu kitabın özetini okuyorum yazılı olmasa okumazdım bu benim düşüncem sizi bilemem.

ayşe on Nisan 14th, 2011 at 18:30

Kitap çok güzel ve öğüt verici fakat başlık pek uyumlu değil yazarın ellerine sağlık.

gazel on Nisan 16th, 2011 at 17:15

Ne kadar saçma iş yapıyorsunuz. Çok saçma şeyler koymussunuz.

arzu on Nisan 17th, 2011 at 19:49

Gercekten guzel bir kitap okumalisiniz.

sherek on Nisan 18th, 2011 at 19:38

Kitabı yazanın ellerine saglık.Bu kitabı hocamız zorunlu tuttuğu için okudum ve sürükleyici değil.Romanda kişilerin çokluğu önemlidir burada kişiler azdı. Sonu hiç güzel bitmemiş daha çok yaratıcı olabilirdi.

suzan on Nisan 27th, 2011 at 14:16

Ben bu kitabı 6. sınıfa giderken okuyordum bana çok şaçma gelsede okuyordum daha sonra 7. sınıfa geçtigimde kitap okuma yarışması olacaktı ve bir kitap seçmesi gerekiyordu hocaların onlarda beyaz gemiyi seçtiler o zamanda beyaz gemiyi kütüphaneye vermiştim okudugumu söylemiştim ama konuyu ana fikri hiç birşey yoktu aklımda, ben de yarışmaya girdim ve yarışmanın 1. ben oldum çok sevdigim bir romandı.

beyaz gemi on Nisan 27th, 2011 at 14:33

kitap çok güzel doğayı korumanın iyi bir insan olmanın iyi insanları ezmemenin en önemliside aile şefkatinin olmasını anlatıyor…

Latif-i Rivayet on Mayıs 3rd, 2011 at 22:00

bence 5. sınıf ve üstü tüm gençlerin okumasını tavsiye ettigim güzel bir roman yerinizde olsam özetini bitirir bitirmez kitabı alırdım…
empati kurabilicek kadar ergen biriyseniz, ne demek istedigimi anlamış ve kitabı okurken duygularınızın farkındasınızdır.

melek on Mayıs 8th, 2011 at 11:58

kitabı bu sene okudum kitapta bir çocuğun duyguları çok güzel bir şekilde anlatılmış kitabı herkesin okumasını isterim gerçekten güzel.

sena on Mayıs 8th, 2011 at 18:22

Çoçuk 5-6 yaşlarında değil 7’sini bitirmiş 8’ine girecek yaşta.

Gizem on Mayıs 17th, 2011 at 22:18

kitabın başları sıkıcı olsa da sonları güzel ama hiç kimseye tavsiye etmem.

mert ahmet on Mayıs 22nd, 2011 at 15:50

Valla bu siteyi kim kurduysa Allah razı olsun aradım tüm bilgiler bu sitede. Sevgilerle Atatürk lisesi mert ahmet.

İyi Biri on Mayıs 23rd, 2011 at 17:29

Şahsi yorumlar bölümünde beyaz gemiden bahsedilmediğini söylemişsiniz fakat orada bahsedilen beyaz gemi kitabın ana konusunda yani çocuğun hayallerindeki bir görüntüdür bence orada çocuğun gördüğü beyaz gemi dağın suya yansımasıdır.Zaten günde sadece bir kaç dakika boyunca çocuğun gemiyi gördüğünden kitapta da bahsediliyor.

damla on Mayıs 25th, 2011 at 16:58

Bence güzel bir kitap daha 50. sayfadayım ama güzel ben bu kitabı tarih dersi için okuyorum tarihlede alakası var tarihi seven bu kitabıda sever.

alparslan on Mayıs 27th, 2011 at 10:59

çok ama çoook sıkıcı bır kıtap ama mecburu odev 0 almaktansa bu sayfa çok ısime yaradı çok tesekkurlerımı sunarım bu sayfanın yapımcısına.

İsmi ne yapıcaksın ? on Haziran 2nd, 2011 at 02:48

Şu şahsi yorum hiç olmamış bence. Kitaba gelince çok süper br kitap akıcı felan değil diyor ya arkadaş, ona Devlet Ana ‘ yı tavsiye ediyorum:).Herkese kitabı tavsiye ediyorum…

halit on Haziran 6th, 2011 at 00:14

Kitap hiç aklıcı değil. Bir yuerden bir yere direk geçiş yapıyor ve açıkçası anlaşılması zor.

irem on Eylül 15th, 2011 at 16:16

Kitap hakkında olumsuz eleştiri yapanlara sinirlenmenizi haksız buluyorum. Herkesin zevkleri farklıdır. Bence kitap çok güzel. Cengiz Aymatov’un eserlerini de severim. Herkes okumalı bana göre. Herkes kendine göre bir bilgi çıkarır kitaptan. Kısaca okuyun… :)

isimsiz on Ekim 19th, 2011 at 14:19

bence kitabın başı güzel sonuna doğru eh işte. ama buradan okuyorum ben daha kısa ve eğlenceli .

nalin on Kasım 3rd, 2011 at 21:25

çok güzel bir kitap…

aslı on Aralık 15th, 2011 at 18:32

Kitap başlarda sradan ama sonları insanı hem dehşete sokuyor hem de büyülüyor. Bir kitabı okumaya başlayıp sonunu getirebilenlere öneririm.

mehmet emin on Aralık 17th, 2011 at 11:28

bence çok süper bir kitapmış herkese tafsiye ederim :)

Büşra on Aralık 17th, 2011 at 15:41

Gerçekten bu site çok güzel.Herşeyi güzel bir biçimde veriyor.Bu kitabıda tavsiye ederim.

ebru on Mart 9th, 2012 at 19:13

Lütfen biri bana beyaz gemide yer ve zaman ile iligli yardımcı olsun ödev konum

Tolga on Nisan 6th, 2012 at 20:55

herkese tavsiye ederim çok mütiş bir roman

Tolga on Nisan 6th, 2012 at 20:56

herkes okusun

esma on Nisan 18th, 2012 at 19:39

çok güzel ve yanısıra etkileyici…

büşra on Mayıs 9th, 2012 at 17:32

çok güzel teseküler

taylan on Aralık 6th, 2012 at 15:31

Bence kitap biraz anlamsız. Okudum ama pek bir şey anlamadım doğrusu. Ama gene de yazara yazdığı için teşekkür ederiz.

esma nur on Mart 21st, 2013 at 19:02

Kitabı okuduğum zaman hiç bir şey anlamamıştım.Ama bu özet işime yaradı….

TEŞEKKÜRLER :)

125.yıl ilkokulu on Mart 25th, 2013 at 21:53

bence çoook saçma bir hikaye aynen başlık ile çok uyumsuz…
ve anlatılanlar 12 yaşında 13 yaşındaki birisi için okunulmaması lazım…
hem aklı karışır hemde şiddet ve bazı gereksiz yerler var…

Adsız on Mart 27th, 2013 at 23:40

Çok güzel bir roman.

yasin yılmaz on Nisan 22nd, 2013 at 00:42

cengiz aytmatov yine on numara kitap yazmış çocukun adı kitapta geçiyo mu merak ettim ama

MUSTAFA on Haziran 4th, 2013 at 12:07

ya benim kitap sınavım var bugün okuyamadım evde kaldım

Dilara on Kasım 25th, 2013 at 22:53

Bence kitap güzel ,çünkü her yaştan insanın okuyabileceği bir kitap. Kitaptaki maral ana efsanesi kitaba güzellik katmış. Kitapta çocuğun psikolojisi çok iyi yansıtılmış.Tavsiye ederim.

AHMET on Aralık 5th, 2013 at 23:09

bu kitaptan sınav var kitabı okumadım bu site çok işime yaradı çok teşekkürler

isimsiz on Aralık 15th, 2013 at 18:36

kitap çok sıkıcı ben okudum unuttum özet çıkçak burdan okudum iğrenç bişe ama sonu çokzel :D

doğukan on Aralık 15th, 2013 at 18:54

etkileyici oldugunu soylemeden geçemicem ama gercektende saçma biraz ve sonu kotu bitiyor başlıklada alakası yok

fatma on Aralık 24th, 2013 at 23:47

kitap cok sıkıcı olsada ödevimi yapmama cok yardımcı oldu ama kitap berbattttttttttttttttttt ıııı

EMİRHAN on Ocak 29th, 2014 at 20:45

BAŞLARI SIKICI SONU İDARE EDER :)

pınar bulut on Şubat 11th, 2014 at 20:06

güzel kitabmış

Ebrar on Şubat 22nd, 2014 at 00:31

Kitap biraz sıkıcı ama okumak zorundayım hocaya anlatılıcakk:(( Ama çok teşekkürler çok işe yaradı :-)

hilal on Mart 10th, 2014 at 21:37

Bence hiç güzel değil ve hiç akıcı değil

hilal on Mart 11th, 2014 at 17:38

Benim okuduğum okuldan verilen kitapların hiçbiri güzel değil zaten

orhan adıgüzel on Nisan 2nd, 2014 at 13:03

Bu kitaba kötü diyenler gidin kendinizi camdan atın.

şükran özdoğan on Mayıs 12th, 2014 at 00:30

Çok işime yaradı teşekkürler

Ad Soyad on Mayıs 15th, 2014 at 20:03

Kitap fena deil ama ödevime yardımcı oldu….

nuriye kılınç on Mayıs 16th, 2014 at 20:17

çok güzel bence sevmeyenler kitap okumanın zevkini bilmeyenlerdir

sima fitik on Haziran 3rd, 2014 at 16:11

bence çk güzel bir kitap herkesin okumasını önerilrrim

ada on Kasım 10th, 2014 at 21:25

Bence güzel bir kitap ama sıkıcı sayfalarıda var

meryem karakaya on Kasım 26th, 2014 at 11:52

kitap anlatım bakımından sıkıcı olabilir ama yapılan emeğe saygımızdan kitabı sıkılmadan okuyalım ve bize kazandıracaklarını unutmadan yarıda bırakmayalım

esra kada on Aralık 6th, 2014 at 22:34

çooooook guzel bir kitaptı bana gore

napcan adımı on Aralık 28th, 2014 at 15:10

iletişim ve sunun dersinden sunum yapmam lazım normalde ben hiiiçç kitap okumam ama not alcam
kitap fazla guzel değill bide tam basım tarihini soylermısınız her yerde farklı bi tarih yazıyo

gaye on Ocak 13th, 2015 at 21:49

iğrenç diyenler utasın

emeğe saygı abıçım ya

Yazı Detayı