Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Bir Çift Yürek (Marlo Morgan) – Roman (Kitap) Özeti
76


 (Marlo Morgan)

KİTABIN ADI : Bir Çift Yürek
KİTABIN YAZARI :
YAYIN EVİ VE ADRESİ : Dharma Yayınları P.K. 1358 Sirkeci 34438 İSTANBUL
BASIM YILI : 2000

KİTABIN KONUSU

Aborjin yerlilerinin yaşamlarını ve bu yaşantının aslında bütün insanların ortak bir yaşantısı olduğunu fakat bizim buna ne kadar yabancı olduğumuzu anlatıyor.

KİTABIN ÖZETİ

Amerikalı bir tıp doktoru olan Marlo Morgan gerçek bir olaya dayanan bu kitabında Avustralya’da yaşadığı ruhsal bir yolculuktan bahsetmektedir. Yazar, göçebe bir kültüre sahip Avustralya yerlileri olan Aborijinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle ” Gerçek İnsanlarla” birlikte dört ay süren ve çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşe çıkar. Bu süre boyunca, çölün çorak coğrafyasındaki bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir. Olağandışı insanlardan oluşan bu toplulukla birlikte yaptığı bu yolculukla Morgan, bu insanların 50.000 yıllık kültürlerinin felsefesi ve bilgeliği ile tanışır.

, , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Macerasının ilk gününden itibaren bu çetin yolculuğun zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Dayanıklılığının her gün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her zorlukla birlikte ruhu da değişime uğrar. Aborijinler onu, büyük bir alçak gönüllülükle kendilerinden biri olarak kabul ederler ve onun şefkat dolu öğretmenleri olurlar. Öğretmenlerinden, her insanın eşsiz niteliklerini ve içsel ruhunu takdir etmeyi ve kutlamayı öğrenirken bir yandan da güçlü şifa yöntemlerine tanık olup onların canlılarla ilgili farkındalıklarının ne kadar derin ve anlamlı olduğunu da anlamaya başlar.Yüz , Kitap Özetleri, Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Yazarın bu kabile ile tanışması bir süreliğine çalışmak için gittiği Avustralya’da, yerlilerin sorunları ile ilgilenmesiyle başlar. Yazarın onların sorunları ile ilgilendiğini ve onları yakından tanımak istediğini gören bir grup yerli onu bir toplantılarına davet ederler. Ancak, bu toplantı hiç de yazarın beklediği gibi bir toplantı değildir. Bu toplantı için çok özel bir şekilde hazırlanan ve onlar için yaptıklarından dolayı özel bir taktir bekleyen yazar kendisini almaya eski bir jip ile gelen bir yerli ile toplantı yerine gitmek üzere yola çıkar. Çoğu çölün ortasında olmak üzere dört saat süren bir yolculuk sonrası yazar kendini ıssız çölün. ortasında bir grup “ilkel” yerlinin yanında bulur. Kendisinden ilk istenen şey üzerindeki her şeyi ama her şeyi çıkartmasıdır. Bir peştamala sarılı ve yalın ayak kalan yazar ve tüm eşyaları kutsanır. Kendisi yerlilerin arasına kabul edilirken o anda sahip olduğu tüm eşya yakılır. Çünkü, “maddi nesnelerden ve bazı önyargılardan kurtulmak ‘varolmaya’ doğru yapacağı o yürüyüşün gerekli ve vazgeçilmez bir adımıydı”. Bundan sonra yazar bu kabile ile çölü boydan boya geçeceği ve bambaşka bir hayat felsefesi ile karşılaşacağı bir yolculuğa başlar.

Yazar yolculuk boyunca önceden ilkel olarak gördüğü bu insanların doğa ile nasıl iç içe yaşadıklarını; bu kupkuru çölde asla aç ve susuz kalmadıklarını; konuşmadan birbirleri ile iletişim kurduklarını; karşılaştıkları her tür sağlık sorununu çözecek bir birikime sahip olduklarını; hırs, kin, nefret, saldırganlık gibi olumsuz duygularının olmadığını; asla yalan söylemediklerini; hiç bir olayı veya kişiyi yargılamadıklarını; dünyada olup biten her şeyden haberdar olduklarını ve daha bir çok olağanüstü yetenekleri olduğunu hayretle görür.

Yazar tüm yolculuk boyunca kendi kentli yaşamı ile yerlilerin yaşamını, hayata bakışını ve felsefelerini karşılaştırdıkça onların bilgeliklerine hayranlık duymaya başlar. Batı toplumlarının aksine hiç bir nesne ve eşyaya bağlanmayan ve mülkiyetçilik bilmeyen bu insanlar yazarda büyük bir saygı uyandırırlar. Çünkü, Tanrısal “Birlik”‘e inanan bu insanlara göre ” sen birinin canını acıtırsan, kendi canını acıtırsın, birine yardım edersen, kendine yardım edersin.

KİTABIN ANAFİKRİ

Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Marlo Morgan bilmeden atıldığı bu serüvende dünyanın başka bir yüzünü öğrenmekten mutlu ve bir o kadar da meraklı.

Gezide yazarımıza eşlik eden yerliler bizim bildiğimiz dünyadan kendilerini soyutlamış ve atalarından öğrendikleriyle, zor şarlara rağmen hayatlarını sürdürmeyi başarmışlardır.

Hikayede geçen olayların genel itibariyle maksadı yazara elindekilerle neler yapabileceğini göstermek.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Bu kitabı ilk elime aldığımda isminden dolayı bir aşk hikayesinin anlatıldığını düşündüm. Okumaya başladığım zamanda gerçekten bir aşk hikayesi olduğunu fakat bu aşkın insanın kendi güçlerine karşı olan güven ve saygıdan oluştuğunu anladım.Gerçekten şaşırtıcı olaylarla yazar sizi size anlatıyor. Üzerimde bu kadar gücün olması beni etkiledi. Bütün arkadaşlarıma tavsiye ederim.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

Marlo Morgan

Paris’te doğmuş ve eğitimini ailesinin de maddi katkılarıyla en iyi okullarda gerçekleştirmiştir. Avusturya yerlileri ,Aborjinler , hakkında yazdığı makaleler ve son iki kitabıyla büyük beğeni kazanmış ve en çok satanlar arasında uzun süre yer almıştır.

Bilinen kitapları : Bir Çift Yürek , Sonsuzluğun Mesajı.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
76 Yorum Bulunmaktadır
sedef on Mart 10th, 2008 at 17:25

ayy vallahi bu roman sayesinde 0 almaktan yırttım yani eğerki burdan bulmasaydım 225 sayfalık kitabı 2 günde nasıl okurdum allah razı olsun bu romanın özetini buraya koyanlardan

sacide on Mart 30th, 2008 at 16:31

Edebiyat ödevim için araştırmıştım bu romanı.İçeriğinin bu derece güzel olduğunu bilmiyordum.Gerçekten çok güzel bir roman.Teşekkürler.

delikan on Nisan 6th, 2008 at 12:48

önemli olan ne oldugun değil ne olacagı onlarda bizim gibi toprak olacak ama yaşamları farklı olabilir onlar atalarıdan gördüğünüü yani onlara kalanı yapıyorlar eğer onlar bizim yaşam tarzımızda olsalardı umarın yine geriye dönmek isterlerdi? yaşamak güzel, ama yaşayıp da bisi,bisiner yaşamaktan caymak olmaz benim yorumuım bu bilmem anlata bildim mi ya da anladınız mı?

hiranur on Nisan 28th, 2008 at 14:53

Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir. Aborjin yerlilerinin yaşamlarını ve bu yaşantının aslında bütün insanların ortak bir yaşantısı olduğunu fakat bizim buna ne kadar yabancı olduğumuzu anlatıyor.

sibört-tutkal on Mayıs 13th, 2008 at 20:02

Çok güzel bir kitap, ödevim içn yazarın hayatını bulmamız gerekiyordu. Bunu yazandan allah razı olsun, allah gönlünün muradını versin! Allah tuttuğunu altın etsin. Şaka bir yana gerçekten çok güzel bir kitap.

sibört-tutkal on Mayıs 14th, 2008 at 20:03

Bu yazıyı yazanlardan allah razı olsun, ne kadar mutlu olduğumu bilemezsiniz. Ödevimi yapabilmem için bu siteye ihtiyacım vardı. Sağ olun! :-)

burak on Mayıs 15th, 2008 at 21:01

Çok güzel. Bana da öğretmenim anlattı bir kısmını.

mustafa on Mayıs 22nd, 2008 at 18:10

Kitabı baştan sona okudum. Orada anlatılan aborijinler yani avusturalyanın yerlilerin çok garip bir yaşam tarzları var. Ama bu yerliler doğayla etkileşim içinde ve dogaya çok saygı duyuyorlar.

yaprak on Mayıs 26th, 2008 at 19:11

Yazandan Allah razı olsun çok güzel ayrıntılı verilmiş ödevim için arıyordum teşekkürler.

ESMA AYDEMİR on Mayıs 29th, 2008 at 17:14

vallahı çok merak ettim şimdi en kısa zamanda okuyacagım arkadaşlar

Ezgi Aykar on Haziran 2nd, 2008 at 21:14

Çok güzel olmuş öğretmen ödev verdi biriden bulamasaydım 0 alırdım. Yapanlara tşk..!

Elif Özlem on Temmuz 29th, 2008 at 00:07

İlk olarak çocukluğumda okuduğum bu kitap, okuduktan sonra kendimi “aborjin kızı” olarak tanımlamama neden olacak kadar etkilemiştir beni…

dilber on Ağustos 14th, 2008 at 21:42

Bir öğrencini dilinden yorum:

Gerçekten tek kelimeyle muhteşem bir kitap! insanın bir yüreği olduğunu hatırlatacak ve hatırlayanlarında yüreklerinin derinliğine indirecek bir kitap! az da olsa yüreği kıpraşanlar varsa bu kitabı okurken; demek ki hAla yeryüzünde samimiyete sahip insanlar var demektir bence.

zeynep on Ağustos 14th, 2008 at 21:46

Harika bir kitap! Herkes okusun! Hatta dünyada okumayan kalmamlı bence. Belki de bu vesileyle insanlık adına bir şeyler öğrenirler…

kübra on Ağustos 30th, 2008 at 12:41

Bu okuduğum ikinci muhteşem kitap. Lütfen herkes okusun.

mervecan on Eylül 20th, 2008 at 22:12

Gerçekten harika bir kitap. Herkes okusun. Benim fikirlerim çok değişti bu kitaptan sonra. Zor yaşamın verdiği insan sevgisini anlatıyor. Bize ne olacak, bir elimiz yağda bir elimiz bağda ama o insanlar zor yaşamın verdiği hevesle insanları sevdiler… Öyle bir yüreğiniz olsun ki kimse sizi ondan ayırmasın çünkü insan yüreği olunca her şeyin farkına varır. Yüreğimle şimdi çok gurur duyuyorum. Bu dünyada her şey yürek ister aşk sevgi insanlık hayvanlar bile… O yüzden yüreğimizden umudunu kesip yürek katili olmayalım. Ben artık yürrekliyim. Biliyorum bu dediklerim çok saçma gelecek size ama lütfen bana deli demeyin. Lütfen…
”’yürekli kız”’

sevcan on Eylül 21st, 2008 at 23:59

Hayatımda herkese tavsiye edeceğim bir kitaptır. Mümkünse herkes okumalı. Çok etkilendiğim ve de çok şeyler öğrendiğim bir kitap…

senem on Eylül 29th, 2008 at 21:37

Arkadaşlara katılıyorum gerçekten çok süper bir kitap herkes okumalı.

Öykü on Ekim 12th, 2008 at 21:52

Bence çok ama çok güzel bir kitap. Çok etkileyici ama bu benim görüşüm. Diğer arkadaşlar ne der acaba bilmem? Bir de herkese tavsiye ediiyorum: Lütfen okuyun.

ozlem on Ekim 15th, 2008 at 10:51

Her insan bir çok olayla karşılaşır… Fakat önemli olan yaşadıklarından çıkarmış olduğu derslere bakmak değil, o dersleri görmesidir. Kitabı çok beğendim.

PEMBE GUL on Kasım 17th, 2008 at 00:58

Bu güne kadar okuduğum en güzel en özel kitaplardan bir tanesi. İnanılmaz etkilendim. Hala okumayanız varsa mutlaka okusun lütfen. Eminim ki sizlerde cok beğeneceksiniz.

didem on Ocak 1st, 2009 at 01:14

Ben de bu kitabı okuduğumda çok etkilendim ama öncelikle bu kitabın bana çok şey kattığını söyleyebilirim. İnsanlara artık daha farklı bir gözle bakıyorum. Bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.

Sena on Ocak 2nd, 2009 at 21:12

Yeni bitirdim bu kitabı ve çok etkilendim… İnsanlara unuttuğu bir çok şeyi,belki de bir hayatı hatırlatıyor… Medeni saydığımız hayatın aslında o kadar medeni olmadığını ve asıl medeniyetin o çölün ortasında ve kendilerinden başka hiçbir şeye sahip olmayan o insanlar arasında yaşandığını anlıyorsunuz. Şiddetle tavsiye ederim. Şuan bu kitapla ilgili bir konuşma hazırlıyorum. Yazarın dediği gibi onun yerinde biz de olabilirdik, ve bizim de görevimiz insanlarımıza böyle bir yaşam da olduğunu anlatmak…

merve on Ocak 6th, 2009 at 15:55

okudum kitabı süperdi konusuyla anlatımı ve sürekliyiciliğiyle bnde bambaşka bir iz bıraktı çok şey öğrenilcek bir kitap insanda yeni ufuklar açıyor sıradanlığın dışında başka bir hayat anlatılıyor bu kitabı okuyun inanınki değecek…

ayben on Şubat 3rd, 2009 at 16:14

Bu kitap harika.Aslında bizim gördüğümüz fakat gördüğümüz halde görmek istemediğimiz hayatı anlatıyor.Yaşadığımız ama sürekli ondan kaçtığımız bir maratonu anlatıyor.Herşeyden önce biz insanların kişiliğini anlatıyor.Hepinize kolay gelsin…

bahar on Şubat 3rd, 2009 at 23:07

Kitabı çok beğendim. Çok etkileyici ve heyecanlı bir kitap.

bahar on Şubat 3rd, 2009 at 23:08

Ben kitabı çok beğendim.her kitabı ayrı bir heyecanla okuyordum ve burdan yazara büyük teşekkürlerimi sunuyorum.

Elif 9.sınıff on Haziran 3rd, 2009 at 22:32

Harika bir kitap. Aslında kitap okumayı sevmeyen biriydim tabi bu kitabı okumadan önce. Zaten bu kitabı da edebiyat hocamızın zoruyla okudum (Sözlü meselesi :). Kitap seçme özgürlüğü bizim. İyki de okumuşum… Herkese tavsiye ederim… :-)

sinem on Haziran 13th, 2009 at 10:28

Gercektende kitabın öztini okudum yukarıda harika zaten öğretmenimiz ödev vermişti alıp mutlaka okuyacağım. Öğretmenin anlattığına göre güzel bir kitap iyi ki araştır mışım şimdi daha çok merak ediyorum mutlaka alıp okumalıyım tavsiyeler için sağ olun hemen alıp okuyacağım.

a.koc23 on Haziran 13th, 2009 at 15:38

Kitap gerçekten çok güzel ve aynı zamanda etkileyici bir eser. Gerçi ara sıra mide bulandıracak bazı cümlelerle karşılaştım, ama önemli olan bir şeyler öğrenmekti. Şu an “Mutlu Son mu?” bölümündeyim. Biraz sonra hayırlısıyla bitireceğim inşaallah. Bizlere bu macerayı yaşatana ve Türkçe’ye çeviri yapana çok teşekkür ederim. Ellerine ve yüreklerine sağlık. Kitap en iyi dostumuzdur.

hatred tugi on Temmuz 6th, 2009 at 16:29

Kitaba daha yeni başladım.İlk başları cok sıkıcı geldı.Yorumları okuyunca devam etmek istedim.Kitabi ilk aldığımda bir aşk romanı dıye almıstım.Fakat istediğim gibi olmadı.Beklediğim gibi olmadı ama hiç de ğişman olmadım. Sonunu buyuk bir merakla beklıyorum…

sinem on Temmuz 20th, 2009 at 14:58

Mutlaka ama mutlaka okunmalı…

gül on Temmuz 31st, 2009 at 17:50

Arkadaşlar ben bu kitabı okudum.Fakat sizin dediğiniz gibi bir kitap değil…Verdiği mesajlar güzel,ama akıcı bir anlatımı yok…

ersu on Ağustos 29th, 2009 at 09:56

Hayat çoğu kişiye göre zenginlik gezmek tozmak ve eğlenmektir ama kimse bilemezki gerçek hayatın burda olmadığını belki bana deli diyceksiniz ama bu kitabı okuduktan sonra bir aborjin olmak ve yüreğimdeki gücü bana verilen ayrıcalıkları bilmek isterdim ama inanıyorum ki illede Aborjin olmak gerekmiyor gücümüzü bulmak veya gerçek hayatı yaşamak için DÜRÜSTLÜK yeter.Hayat bu kitaptan sonra başlıyor bence herkez okumalı …

arjin on Eylül 4th, 2009 at 16:51

‘Yalnızca son ağaç kesilditen,son ırmak zehirlendikten,son balık yakalandıktan sonra. Ancak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız…’ Bu sözü kanıtlar nitelikte bir kitap.

Veli Avcı on Mart 31st, 2010 at 22:53

Yıllar önce okudum bir kitaptı.Gerçekten güzel özetlemişsiniz.Hayata dair her şey tasvir edilmiş.Olaylar,nesneler farklı bir dünyada gibi anlatılmış.Harikulade bir kitap.Herkese tavsiye ederim.İnsanı çok güzel diyarlara götürüp,sanki orada yazar deilde kendiniz varmoışsınız,kendiniz yaşamoışsınız gibi hissettirip,yaşama,güzelliklere,paylaşıma dair çok güzel dipnotlar iliştiriyor.Kesinlikle okuyun..

yasin karatepe on Ağustos 9th, 2010 at 11:22

LÜTFEN İYİ OKUYUN. BEN YİNE YASİN KARATEPE. Vilademir efendim sizin hanımınızın evlatlarınızın rus milletinin yemin ederimki bir namusu namusum, iki şerefi şerefim, üç haysiyeti haysiyetim, dört onuru onurum, beş gururu gururumdur. Altı dostlarınız dostum düşmanlarınız düşmanımdır.

Ncy C. on Ağustos 27th, 2010 at 13:03

icerigi sürükleyici oldugu icin dünyaca sayisiz satis yapmis bu kitabin, iceriginin dogru olup olmadigi hakkinda yapilan uzun ve derin arastirmalar sonucu ortaya cikan tablo ne yazikki pekde pozitif degil. Yazarin kendisinin de bazi yerlerinin “uydurma” yani gercek disi oldugunu itiraf etmesi ve bu cok satilan kitap yüzünden kitapta bahsedilen Aborigines halkinin gördügü zarar yüzünden benim gözümde kitabin degerini düsürüyor. Gercek disi, uydurma sahnelerle bir yalana sürüklenmektense Aborigines hakkindaki gercegi birebir yansitan diger kitaplar tercih edilmeli diye düsünüyorum sahsen… Tskler.

cengizcan küçükbayatlılı on Aralık 19th, 2010 at 13:56

ben çorumda okuyorum her zaman özetleri çağatay arkadaşımla beraber bu siteden alıyoruz teşekkür ederim

Aslı karakaş on Ocak 13th, 2011 at 15:13

Çocukluğumda okumuş olduğum ve beni gerçekten etkileyen romanlardan biri.Beğenerek okumuştum..Ve hayata dair dersler çıkardım.Herkese tavsiye ederim.

helga on Ocak 20th, 2011 at 14:28

Marta kadar belirlenen on tane kitabı okuyup sınav olacağım kitaplardan birisi de bu nasıl yetiştireceğim bilmiyorum.Fiyatını da yazarsanız memnun olurum.

Saygılar…

ece on Ocak 21st, 2011 at 18:22

öğretmen bu kitabı okumumamızı istitor
bu kitabı nerede bulabilirim

adsız on Şubat 12th, 2011 at 15:21

Vay süper bence kitap çok beğendim böyle anlamlı kitaplar hosuma gidiyor ama aborjınlerin amerikalılar tarafından öldurulmeesi bide oyle olan insanların öldürulmesi haksızlık ve de aborjinler hakında çıkan öteki anlatılar yalan buna avusturyalılar nasıl izin veriyor anlamıyorum kendi kürtürlerin yok olmasına biz Türk halkı hiç izin vermeyız.

aborijin on Şubat 14th, 2011 at 15:12

Daha yeni okudun ve iki günde soluksuz bitirdim. Mükemmel bir kitap özellikle bitirdigi kısımda cok etklıeyıcı sözler kullanmış. “Yasamımın geri kalanını gerçek insanlardan ögrendiklerimi uygulamakla geçirmek istiyorum hatta gözden yitme sanatını bile!”

pasta on Mart 15th, 2011 at 21:35

Sağol çok ihtiyacım vardı

tuğba on Mart 22nd, 2011 at 18:38

Bence SİMYACI’yı da denemelisiniz

zeynep on Mart 26th, 2011 at 12:06

Kitabı okudum ve ÇOK beyendim bir nev i kendimi buldum.Sanki benide anlatıyor gibi çok çok çok beyendim

zeynep on Mart 26th, 2011 at 12:27

Ben diğerleri gibi soluksuz okuyamadıtsamda zevk ve heycan ve de beyeniyle okudum.Doktorum sayesinde,sizede teşekkür ederim burdan doktorumada.Her ikinizde sağolun Teşekkür ederim

volkan on Mart 28th, 2011 at 21:04

Eger iyi bir kitap okumak istiyorsanız Peyami Safaa okuyun atnı bu kitap gibi sürükleyiçidir bu kitapta çok güzel.

nihal on Nisan 3rd, 2011 at 16:16

Bu kitabı gerçekten öneririm. Çok mükemmel bir kitap.Kitapta geçen sözler çok etkileyici.

şeyma on Nisan 7th, 2011 at 12:51

Bana yardımcı olabilen varmı benim bu kitapın içeriği ile ilgi sorlar bulmama lazım lütefen bana yardımcı olabilcek.

Şeref AKYÜZ on Nisan 19th, 2011 at 16:51

Bir arkadaşımdan duydum bu kitabı bu gün. Burdan da biraz daha ayrıntılı bilgi sahibi oldum. Kitap okumayı sevmem ama bu kitabı gerçekten merak ettim…

esra kaya on Mayıs 25th, 2011 at 14:17

Asıl mana gerçeğe ulaşmak için kalbindeki maddeyi bir kenara bırakabilirsen o zaman manaya ulaşabilirsiniz.Aksi takdirde bir yürekte ikisine birden yer yoktur.Hangisi yüreğe konmuşsa diğeri çoktan uçmuş olacaktır.

hilal on Temmuz 5th, 2011 at 10:33

Bu kitabı okumaya başladım ve bir daha bırakamadım. Gerçekten süper bir kitap herkesin okumasınıı tavsiye ederim.

ahmet koç on Eylül 3rd, 2011 at 15:37

tüm arkadaşlarıma kucak dolusu selamlar.. sevgiler… :)

gizemli kız on Ekim 31st, 2011 at 10:00

Bu kitabı okuyorum fakat nasıl özet çıkaracağımı bilmiyorum ve dersane öğretmenimiz bizden okuduğemuz kitabın özetini çıkarmamızı istedi.Bu siteye çok teşşekkür ediyorum çook yardımcı oldu

pınar on Aralık 10th, 2011 at 14:09

Türkçe dersinde performans ödevi olarak kitap özeti çıkarmamız gerekiyordu. Bu kitabı okumuştum ama bir türlü özetini çıkaramamıştım. Tüm emeği geçen arkadaşlara en içten dileklerimle teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın…

İHSAN ALGAN on Ocak 6th, 2012 at 16:20

Öncelikle yorumumu tüm okuyanlara selamlar dilerim.
Hayatım boyunca sadece bir kaç kitap okudum. Fakat hiç birisini bitirme sabrını gösteremedim. Bu kitapla 30/12/2011 de tanıştım. Kitap hakkında yapılan eleştirileri okuduğumda ilk defa bitirebileceğim bir kitap olduğuna karar verdim.

Kitabı okumaya başladım. Gerçekten çok sürükleyici ve etkileyici bir kitap olduğunu biliyorum. Henüz 51 sayfasındayım. Her akşam eve gittiğimde okuyabildiğim kadar sayfasını okuyorum. İlk defa bitirebileceğimden emin olarak okuduğum kitap olduğundan dolayı bu kitabı okumam için bana öneride bulunan EŞİM NİLÜFER’e çok teşekkür ederim.

Okumak gerçekten çok güzel. Keşke herkezin kitap okuma alışkanlığı olsa.

Kitapta emeği geçenlere çok teşekkürler.

İhsan ALGAN.

nesli on Ocak 25th, 2012 at 13:55

Bu kitabı bana babam getirmişti ismi bana değişik geldi ve okumaya başladım 4. okuyuşum ve herkeze öneriyorum.

Kitapkurdu on Mart 14th, 2012 at 18:41

Ben de bu kitabı okudum ve çok beğendim. Gerçekten güzel bir kitap herkese tavsiye ediyorum… Anlamadığım birkaç yer vardı, onlara da burdan baktım. Müthiş bir kitap. :)

ZELİHA on Nisan 27th, 2012 at 20:16

EMEGİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER ÇOK GÜZEL BİR KİTAP

kitapkurdu on Mayıs 11th, 2012 at 11:29

henüz okumaya başlamadım ama inşllah beğenirsem yorum yaparım :)

Hüseyin Bozkurt on Mayıs 20th, 2012 at 15:17

Bu Sayfa Sayesinde Son Güne Kalan Odevim’i Yaptım Allah Razı Olsun

Hakkı on Haziran 10th, 2012 at 18:49

Birşeyleri arkada bırakıp yürüyebilmek insanlar için güç bir derstir.Yenilikler,ancak onlar için yer açtığımız zaman yaşantımıza girebilirler.Yılan eski derisinden sıyrıldığı zaman daha genç görünür ve kendini daha genç hisseder.Oysa elbette daha genç değildir.

ebru on Aralık 10th, 2012 at 19:45

bu kitabı okumak istiyorum ve bulumadım nerden bulabilirim yardımcı olurmusunuz rica etsem

gülten ulutaş on Mart 29th, 2013 at 13:12

süper sürükleyici harika bir kitap bir solukta okudsum dersem yalan olmaz…bu kitabı okuduktan sonra aborjinlere hayran olmamak ta mümkün değil tavsiye ederim arkadaşlar
hemde nası derler şiddetle :)

Ad Soyad on Mayıs 24th, 2013 at 09:43

Gerçekten de büyük bir zevkle okuduğum bu kitap Arjantin yerlileri hakkında bize çok az şey bildiğimizi gösteriyor.Kitapta yaşanan olaylardan hemen sonra yazılması da okur açısından büyük bir etki yaratıyor.

AYDAN on Eylül 27th, 2013 at 18:59

BENDE BU KİTABI BİR ARKADIŞIMDA BULDUM BİRAZ OKUDUM HAKAKATEN DE ÇOK GÜZELMİŞ BEN DE HAFTOSUNU GİDİP ALICAM HERKESE TAVSİYE EDERİM

rojda on Kasım 16th, 2013 at 15:52

Bu kitabı okuduğumda kendimi bambaşka bir yerde hissettim. Gerçekten müthiş güzel bir kitap herkese tavsiye ederim mutlaka okuyun…

mert on Aralık 31st, 2013 at 01:19

bir-iki abartma dışında süper bir kitap beni en çok etkiyen ilk 3’te

gamze on Ocak 21st, 2014 at 20:46

performans ödevimdi ama güzeL

esma gülsoy on Nisan 1st, 2014 at 17:42

sınav için çok işime yaradı sınavdan 95 aldım çok saolun :)

melodi karlı on Nisan 9th, 2014 at 16:51

harika kitap resmen kitapta son nokta

Bahar GÜZEL on Nisan 11th, 2014 at 14:56

okuyorum, seviyorum,tercih ediyorum,tavsiye ediyorum…

kelebek on Mayıs 22nd, 2014 at 08:31

Çok teşekkür ederim ben de ödevim için kullandım.Çok güzel yazılmış.:D

Ad Soyad on Aralık 27th, 2014 at 20:02

ben de gerçekten çok sevdim bir çift yürek içinde çok bilgiler var çok tavsiye bu kitabı harikaydı

Yazı Detayı