Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Bir Genç Kız Yetişiyor (Betty Smith) – Roman (Kitap) Özeti
17


Bir Genç Kız Yetişiyor

 (Betty Smith)

KİTABIN ADI : Bir Genç Kız Yetişiyor
KİTABIN YAZARI : / Nihal YEĞİNOBALI
YAYINEVİ VE ADRESİ : Altın Kitaplar Yayınevi Cağaloğlu / İSTANBUL
BASIM TARİHİ : 1999

KİTABIN YAYIM MAKSADI

Ailedeki Sosyal Ve Fiziki Şartlar Ne Olursa Olsun, Genç Bir Kızın Yetişmesinde Ailenin Ve Çevrenin Etkileyici Rollerini İzah Etmek.

KİTABIN ÖZETİ

New York’un Brooklyn semtinde yaşayan Nolan ailesinin uzun bir yaşamını takriben 20 yıl içine alan bir romandır. Nolan ailesi baba; Jhonny, anne Katia, küçük erkek çocuk Neeley ve bir yaş büyük ablası Francie olmak üzere dört kişilik bir ailedir. Baba Jhonny; yakışıklı, sarışın, uzun boylu, iyi giyinen bir gençtir. Ailesinin yaşayan tek kişisidir. Bütün kardeşleri ırsi bir hastalıktan dolayı 30-32 yaşlarında ölmüştür. Anne Katia; fabrikada çalışan genç, güzel ve hayatta kimsesi olmayan bir kızdır. Jhonny ve Katia bir arkadaşları vasıtasıyla tanışmıştır. İlk görüşte birbirlerinden etkilenen bu iki çift zamanla birbirlerine aşık olur ve küçük bir düğün merasimi yaparak evlenirler. Birbirlerini çok seven bu çiftten Jhonny zamanla kendisini alkole vermiştir ve zaman zaman ailesini ihmal etmektedir. Fakir olmalarına rağmen ilk başlarda Katia çok çalışıp para kazanarak geçimlerini sağlamaktadır. Jhonny garsondur ve garsonlar cemiyetine üyedir.

Ara sıra iş bulur ve üç beş kuruş para kazanır, onu da içkiye vermektedir. Ailenin Francie diye bir kız çocukları, bir yıl sonra da Neeley diye bir erkek çocukları dünyaya gelir. Annenin tek amacı bunlara iyi bakmak ve ileride birer diploma sahibi olmalarını arzulamaktadır. Zamanla çocuklar 7-8 yaşlarına gelirler. Anne: Francie’yi, okula yaşı geldiği halde ilk sene göndermez. Amacı kendinden bir yaş küçük olan erkek kardeşi Neeley ile birlikte gidip birbirlerini korumalarını sağlamaktır. Büyüyen bu iki çocuk babalarının durumlarını bilirler. Yine de babalarını çok seviyorlar, arada sırada onunla çarşıya çıkıp istedikleri yerleri geziyorlar. Bu da onları çok sevindiriyor. Tek sevinçli ve eğlenceli günleri noel geceleridir. Francie ve Neeley küçük yaşta hırdavat toplayarak para kazanırlar. Kazandığı paradan kendilerine bir miktar ayırıp kalanını tenekeden yapılmış kumbaralarına atarlar. Amaçları yaptıkları bu tasarruf ile ileride toprak veya ev sahibi olabilmektir. Bu öneriyi Katia’nin annesi hep yapmış ve Ktia’nın ilerki hayatında da bunun faydasını görmüştür. Katia annesinden gördüğü bu idareyi çocuklarına da öğretmiştir. İleride bu paradan yeterince faydalanmışlar ve en sıkışık zamanlarında bu para bir hızır gibi yardımlarına yetişmiştir.Yüz , , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Günler ilerlemiş Francie büyümüştür. Artık genç bir kızın hislerine bürünmüştür. Bu iki kardeş; boş zamanlarının çoğunu teyzeleri Evy ve Sissy ile geçirmektedirler. Büyüyen Francie artık hırdavat toplayıp bunları hırdavatçıya satmasının uygun olmayacağını; hırdavatçının kendisine yaptığı sarkıntılıktan anlamakdır. Nihayetinde bu işi bırakmıştır. Çocuklar bu işi yaparken aynı zamanda okumaktadırlar. Francie çok başarılı bir öğrencidir ve okumayı çok sevmektedir. Sürekli kütüphaneden kitaplar almakta ve sürekli okumaktadır. Tabii ona da okuma şevkini annesi Katia vermiştir.

Katia ve Jhonny ailelerinin geçimi için birlikte bir okulun temizlik işini almışlardır. İyi de para kazanmaktadırlar. İyiye giden geçimleri onlara biraz daha rahat yaşam sunmaktadır. Ancak Katia bir üçüncü çocuğunu dünya’ya getirmek için hamile kalmış ve doğum yaklaştığı zaman Katia işi bırakmıştır. İşi bir süre Jhonny yapmaktadır. Ancak doğum gecesi Jhonny, okulun temizliğini unuttuğu için okul müdürü tarafından işten atılır. Aile tekrar fakir duruma düşer. Kaldığı evden de teyzeleri Sissy’nin ahlaksızlığı yüzünden namusuna düşkün olan Katia çıkmak zorunda kalır ve temizliğini yaparak kirasını ödeyebileceği üç katlı bir eve kiracı olarak yerleşmiştir. Fakir ama huzurlu bir aile hayatı sürdürmeye çalışan Katia kararlı, çalışkan aynı zamanda ailenin reisi konumundadır. Çocuklarını terbiyeli ve kişilikli yetiştirmektedir.

İlerleyen zamanlarda artık Francie büyüdüğünün farkına varmaktadır. Annesine cinsellikle ilgili bir takım sorular yöneltmektedir. Anne Katia ilk önce kaçamak cevaplar verse de yine de kızını bir köşeye çekip kızını bu konu da bilinçlendirmekte ve uyarmaktadır. Zamanla babaları Jhonny aldığı aşırı alkol sonucu ölür. Babalarını kaybeden ailede uzun bir süre sessizlik hakim olmaktadır. Bu arada Katia’nin üçüncü çocuğu olmuştur. Katia iş yapamaz durumdadır ve evin bütün geçimi Francie’ya kalmaktadır. Ailenin geçimini sırtlayan Francie okula zorunlu olarak gitmekten vazgeçmektedir. Ancak kardeşi Neeley’i zorla da olsa okula yazdırırlar. Katia girdiği her işte başarılı olmaktadır. Kazandığı para az da olsa geçimlerini sağlamaktadır. Katia birkaç işte çalıştıktan sonra bir gazeteye işçi olarak girer. Çok azimli çalıştığı için bir anda patronun gözüne girer. Yeni ve küçük olmasına rağmen odadaki personelin herbirinin iki katı iş yapıyor, ancak en düşük maaşı o alıyordu. Zamanla maaşı artar ve ona müdürlük teklif ederler. Ancak Francie bunu kabul edemez. Çünkü annesi zengin bir koca ile evlenir. Artık onlara düşen sadece, annelerinin hayalinde olduğu gibi okumaktır.

Annesine talip olan babalık Miss Garnder, meyhane işleten zengin bir adamdır. Miss Garnder ile Katia evlenir. Francie işten ayrılır ve üniversiteye yazılır. Neeley liseye gitmektedir. Günde 200 gazete okuyan Francie, kültürünü arttırmıştır. Artık okuldaki dersleri ona basit gelmektedir. Francie’ya okulda sürekli genç öğrenci olan Ben yardım etmektedir ve onunla ilgilenmektedir. Francie ona karşı ilgi duymakta ama zamanla Ben bazı sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda kalır. Francia’nın Ben’den ayrılması uzun süre olmuştur. Bu süre içinde Lee diye birisi ile çıkmaya başlar. Duygularını onunla tazelemek istese de bu da olmaz. Sonunda Francie bu yalancı aşklardan sonra çok eski okul arkadaşı Ben ile karşılaşır. Onunla mutlu olmaya çalışır. Yarınlarının mutluluğunu aramaya koyulurlar.

Zor şartlar karşısında dahi genç bir kız çocuğunun yetişmesindeki temel kişilik faktörleri. Bunların eksik olduğu bir ortamda kızların toplum karşısındaki başıboş yaşantılarının doğuracağı menfi sonuçlar anlatılmaktadır.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
17 Yorum Bulunmaktadır
hilal ebru on Temmuz 8th, 2008 at 18:54

Çok güzel bir site olmuş. Herkese teşekür ederim.

gizem on Ağustos 2nd, 2008 at 16:12

Kitabı okumadım ama özetini okudum ve beni çok etkiledi. Kitabı alıp uzun uzun okumayı isterim. Bu kitabı yazan yani betty smıht e tşk ederim.

merve on Eylül 27th, 2008 at 14:56

Gerçekten her şey çok güzel olmuş. Teşekkür ediyorum ama rica etsem kitabın dış yüzünü de gösterir misiniz? :-)

gaye on Eylül 28th, 2008 at 12:37

Özeti bu kadar güzelse kitabı nasıldır acaba?

irem on Eylül 29th, 2008 at 21:02

Gerçekten çok etkilendim. Çok güzel bir özet. Özeti bu kadar güzelse kitabının iç güzelliğini daha çok merak ediyorum doğrusu. İlerde bu kitabı okumayı çok isterim.

rumeysa on Kasım 18th, 2008 at 19:45

Gerçekten çok güzel olmuş yazara tebrikler,saygılar bir Türk olarak gururlandım bir kez daha alkışlıyorum.

ayşen on Şubat 11th, 2009 at 23:07

Ben okudum arkadaşlar kitabı ve herkesin okumasını tavsiye ederim gerçekten mükemmel bir kitap!

deniz on Haziran 15th, 2009 at 11:41

Bu romanın özetini okuduğumda anladım ki gerçektende kişilik tüm hayatımızı etkiliyor. Yani hayatımızda bazı şeyler kötü gitse bile kişiliğimiz düzgün olduktan sonra her şey sonunda güzel biter. Bu romanı herkes okumalı. Çünkü gençler üzerine düşen görevleri belki anlarlar ve üzerlerine düşen göevleri küçümsemeyip işlerine dört elle sarılırlar. Kısacası çalışan daima kazanır!

sevgi on Temmuz 5th, 2009 at 14:25

Ben daha okumadım kitabı acaba okumalı mıyım ?
Ben Alacakaranlık gibi kitap rıyorum bildiğiniz kitap ismi varsa yazınız.

büşra on Ekim 13th, 2009 at 21:37

Ben bu kitabı okudum ve hayatımda ilk defa bir kitap üzerinde kalakaldım sürekli okumak istiyorum tavsiye ederim. :-)

tasbebek :) on Kasım 4th, 2009 at 08:00

Tek kelime ile mükemmell. Ama daha okumadm kitabı okumak istiyorum ama lanet olsun rusyadaym alamıyorum sipriş versem buraya gelir mi? :(

mine on Haziran 8th, 2010 at 13:44

Bence çok klaskleşen konnulardan birisiydi.

kitap kurdu on Ocak 18th, 2011 at 21:10

Bence mükemmel bir kitap mutlaka okumam gerekiyor..:(

Emel on Nisan 6th, 2011 at 19:21

Yıllar evvel okumuştum bu kitabı. Fakat ismini hatırlayamıyordum.15 yaşındaki bir genç kız için harika bir kitap. Bu kitabı tekrar okuyacağım. Bana müthiş anılarımı hatırlattı…

nil on Aralık 28th, 2011 at 14:16

okumuştum ama tam olarak hatırlamıyordum.

damla on Şubat 4th, 2013 at 14:19

angelenin külleri kitabının aynısı nerdeyse ordan bakılmış.

gizem nuru on Temmuz 20th, 2013 at 19:25

ilk başta sıkıcı geldi ama :) sonra elimden bırakamadım cok güzel bir kitap

Yazı Detayı