Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Çalıkuşu (Reşat Nuri Güntekin)
64


Çalıkuşu

 

 

(Reşat Nuri Güntekin)

 

 

Konu

Bir subay kızı olan Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasında yaşanan ve araya birçok engel girmesine rağmen birbirlerine karşı bitmeyen aşklarını anlatıyor.

 

Özet

Pek küçük yaşındayken annesi ölen Feride, babası da sınır sınır dolaşan bir subay olduğu için büyükannesinin yanında büyümüştür. Okul çağına gelince Feride’yi İstanbul’da ki bir Fransız kız yatılı okuluna yollamışlardır. Feride neşeli, zeki, çok asi, ele avuca sığmaz çok hareketli bir kızdır. Fırsat buldukça bir erkek gibi ağaçlara tırmanıp daldan dala atladığı için öğretmenlerinden biri onu çalıkuşuna benzetmiş, sonra da bu benzetme, onun adı olarak kalmıştır.

 

 

Babasının da ölmesi üzerine Feride’nin, yakını olarak sadece bir teyzesi kalmıştır. Feride, okulun büyüklü küçüklü tatillerini her zaman teyzesinin evinde geçirmektedir. Bu teyzenin Kamuran adlı, Feride’ den büyük bir oğlu vardır. Kamuran Feride’ ye karşın ağır başlı, kız gibi bir erkektir. Bu yüzden Feride sürekli onla dalga geçmektedir.

 

 

Fakat bunların arasında Kamuran, Feride’yi farkında olmadan büyük bir aşkla sevmeye başlamıştır. Bu sevgi bir süre sonra karşılıkta görür. Feride de Kamuran’a karşılık vermektedir. Feride’nin teyzesi de bu durumu çok istediği için, Feride okulunu bitirdikten sonra iki gencin evlenmeleri kararlaştırılır.

 

 

Düğün hazırlıkları tamamlanmak üzereyken, bir gün kadının teki çıka gelir ve Feride’ye Kamuran’ın Avrupa’da bulunduğu sırada orada bir kızla aşk yaşadığını söyler. Bu durum hiçbir şeyi umursamaz gibi görünen Feride’yi çok derinden etkilemiştir. Feride bunun sonucunda gururuna yenilir ve derhal teyzesinin evinden uzaklaşır, yolunu izini kaybettirir. Bu yüzden evlenmede gerçekleşemez.

 

Feride nereye gideceğini düşünürken onu çok seven sütannesi aklına gelir ve oraya gider. Sütannesi onu görünce çok sevinmiştir. Feride bir süre sütannesinin evinde kalır. Bu arada oraya buraya başvurur bir iş için çünkü sütannesini daha fazla rahatsız edemeyeceğini ve yanındaki paranın da ona çok fazla yetmeyeceğini bilmektedir. Başvurularının sonunda Anadolu’da bir ilkokul öğretmenliği elde eder.

 

Şimdi o hayat dolu hiçbir şeyi umursamayan genç kız artık bir öğretmen olmuştur. Feride Anadolu’yu hiç yadırgamaz. Zeyniler adlı bir köyde öğretmenliğe başlar. Zeyniler köyü Anadolu’nun çok ücra bir köşesindedir. Bu köyde Feride yaptığı herşeyi günlüğüne yazmaya başlar.

 

Bir zamanlarının hayat dolu asi genç kızı şimdi hayatı tanıma yolundadır. İster istemez ağır başlı olmayı öğrenmiştir. Ama başına gelen bunca şeye rağmen kötümser değildir. O köydeki fakir üstü yırtık pırtık olan öğrencilerini çok sevmiştir. Öğrencilerinin her biriyle ayrı ayrı ilgilenmek ona büyük bir zevk vermektedir.

 

 

Öğrencileri arasında Munise adında ortada kalmış, annesi kötü yola düşmüş bir kız vardır. Annesi yüzünden köylüler kızı da hiç sevmiyorlar. Feride, Munise’ye acır ve onu evlatlık alır. Feride çok mutlu olmuştur, aynı zamanda Munise de çok sevinmiştir bu olaya.

 

Bir süre sonra Zeyniler köyü okulu da kapatılır. İşsiz kalan Feride başka bir yerde öğretmenlik yapmak için başvurmak amacıyla ile gider. Milli Eğitim Müdürlüğü’nde eski bir okul arkadaşına rastlar ve onunla Fransızca konuşur, Milli Eğitim Müdürü de bu olayı görünce, Feride’ yi merkezde kız öğretmen okulunda Fransızca öğretmeni olarak görevlendirir. Feride fiziki olarak çok güzel bir kızdır ve bu fiziki güzelliğinin burada çok fazla göze çarpması Feride’yi endişelendirir.

 

 

Ayrıca Feride’nin öğretmenlik yaptığı okuldaki müzik öğretmeni de Feride’ye karşı büyük bir aşk duymaktadır. Fakat bu aşk bir ümitsiz vakadır. Ayrıca şehirde büyük dedikodulara da yol açmıştır. Feride’ nin burada peşine birçok erkek düşmüştür. Bu durum ise Feride’yi endişelendirmektedir. Bu yüzden tayinini ister.

 

 

Böylece birkaç yer dolaşır. Bir sürede İzmir’de varlıklı bir ailenin kızlarına da özel verir. Fakat Feride’nin gittiği her yerde müthiş fiziği ve güzelliği başına dert açmaktadır. Feride bu güzelliği ve yalnızlığı çok kişinin dikkatini çekmektedir.

 

 

Feride daha Zeyniler’de iken bir askerin yaralanması ve oraya getirilmesi sırasında doktor Hayrullah Beyle tanışmıştır. Doktor, Feride’ye bu kadar güzel bir kızın böyle bir yerde ne aradığını, kesinlikle bir aşk meselesi yüzünden gelmiş olduğunu söylemiş Feride ise bunu reddetmiştir. Yıllardan sonra tekrar Kuşadası’nda buluşurlar.

 

 

Bu sırada Feride’nin okulu kapatılıp hastaneye çevrilmiştir. Feride artık doktorum himayesine girmiştir. Bir hasta bakıcı gibi doktora yardım etmiştir. Doktor Feride’yi ve artık büyümüş olan Munise’yi kendi öz kızları gibi sevmektedir. Ancak bu sırada doktor bir gün ağır hastalığı olan birine bakmaya gittiği zaman Munise ağır bir şekilde hastalanır. Doktor dönesiye kadar kız yavaş yavaş, acı çeke çeke ölür. Munise’nin nezle sanılan hastalığı kuşpalazıdır.

 

 

Feride, Munise’ nin ölmesinden sonra kendini kaybedecek şekilde hastalanır. Günlerce doktorun evinde yatar. İyileştiği sıralarda doktor Hayrullah bey ne kadar yaşlı olursa olsun ikisi için bir söylenti cıkmıştır. Bu da o zamanın şartlarından dolayı olmuştur. Kasabayı türlü dedikodular alıp götürmektedir. Bekar bir erkeğin evinde genç güzel ve bekar bir kadının olması çok fazla dedikoduya yol açmıştır.

 

Doktor bu dedikodulardan kurtulmak için çok pratik bir yol bulmuştur. Feride’yi de zorla ikna ederek evlenmişlerdir. Ancak tabiki bu evlilik sadece kağıt üzerindedir ve dedikoduların bitmesi içindir. Feride doktoru babası gibi sevmektedir. Doktor, Feride’nin defterini bulmuş ve baştan sona kadar okumuştur. Feride’nin her şeye rağmen Kamuran’ı sevdiğini öğrenmiştir. Gizli araştırmalar yapar.

 

Kamuran bu zaman içinde evlenmiş ve eşi ölmüştür. Şimdi dört yaşlarındaki çocuğu ile yaşamaktadır. Doktor, Kamuran’a bir mektup yazar ve bu mektupta Kamuran’a bütün olan biteni anlatır. Feride ise bu sırada defterinin kaybolduğunu sanmaktadır ve defterini bütün aramalarına karşın bulamamıştır. Doktor yazdığı mektupla defteri ve bazı belgeleri paket haline getirmiştir. Feride’ye ölümünden sonra bu paketi Kamuran’a götürmesini vasiyet etmiştir. Doktor zaten oldukça yaşlıdır bu yüzden kısa bir süre sonra da ölür.

 

Feride, doktorun ölümünden sonra, hem paketi teslim etmek hem de çok özlediği teyzesini görmek üzere, Tekirdağ’a teyzesinin yanına gider. Niyeti orda fazla kalmamaktır. Paketi teslim edip bir iki gün kalıp Kuşadası’na geriye dönmektir. O günlerde ne rastlantı ki dinlenmek için Kamuran’da Tekirdağ’a gelmiştir. Feride paketin içinde neler bulunduğunu bilmemektedir.

 

 

Bu içinde neler bulunduğunu bilmediği paketi teslim eder. Ama doktorun öldüğünü onlardan gizlemiştir. Böylece Kuşadası’nda doktorun yaşadığı bahanesiyle zorlanmadan geriye dönebileceğini ummaktadır. Fakat umduğu gibi olmaz teyzesi bu paketi Feride gitmeden bir gün önceden Kamuran’a verir. Kamuran o gece kardeşiyle birlikte defteri okur. Böylece, Feride’nin kendisini hala sevmekte olduğunu anlar. Hem de doktorun tembihlerini öğrenir. Kendisiyse, Feride gittiğinden beri Feride’yi unutamamiştir ve hala sevmektedir.

 

 

Feride, yeterince kaldığını ve geri dönmesi gerektiğini söyleyerek yola çıkmak üzere hazırlanır. Feride hayatla çok didişmiş ve artık bu gücünü yitirmiştir. Artık doktorunda olmadığı Kuşadası’na gitmek onunda hic işine gelmemektedir. Kuşadası’na dönmek, Feride’yi çok fazla üzmüştür. Ama bu durumunu etrafındakilere hiç belli etmemektedir. Bunu atrafındakilerin anlamasını istemez.

 

Feride’yi götürecek araba kapıya yaklaşır. Fakat bu bir oyundur. Kamuran ve kardeşinin hazırladığı bir oyundur. Feride arabaya yaklaştığı zaman arabadan birden Kamuran iner ve Feride’yi kucaklar. Zaten tüm ev halkıda Feride’ nin tekrar yuvadan uçmasını istemiyorlardır. Bunun için tüm ev halkı elbirliği yapmıştır.

 

 

Feride’nin tüm istemiyormuş gibi davranmaları olmaz demeleri falan boşadır. Kırık dökük kelimelerle bu oyundan kurtulmaya çalışmıştır ama nafile kurtulamamıştır. Çünkü, Kamuran artık kararlıdır ve ikinci bir gaflete düşmeyecektir. Bunu Feride’ye de onu bir daha kaybetmeyi göze alamayacağını ve onu şu an bile deliler gibi sevdiğini söyler. Çalıkuşu, gizli bir mutlulukla ve huzurla kendini Kamuran’ın kollarına atar.Ana Fikir

Aşkın araya ne girerse girsin asla yok olmayacağıdır.

 

 

Şahıslar ve Olaylar

Feride(Çalıkuşu): Fransız okulundan mezun; çok güzel, haşarı, canlı, cıvıl cıvıl, yaramaz, duygusal ve akıllı, canayakın, sevimli bir İstanbul kızıdır.

Kamuran: Feride’nin teyzesinin çok kibar, yakışıklı, sarışın, yüksek öğrenimli, fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işle uğraşmayan oğludur.

Doktor Hayrullah: Canayakın, iyi kalpli, yaşlı, sevimli, biraz inatçı ve sinirli biridir. Hayatını insanların mutluluğuna adamıştır.

Munise: Küçük, sarışın ve güzel bir köy kızıdır. Güzel olduğu kadar zeki ve nazik bir kızdır. Feride’nin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur.

 

Yazar Hakkında

Reşat Nuri Güntekin :
25 Kasım 1889 tarihinde İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ni bitirdi (1912). Bursa’da başladığı (1913) öğretmenlik hayatına çeşitli okullarda devam etti. Milli Eğitim müfettişi (1931), Çanakkale milletvekili (1933-43), Paris Kültür Ateşesi ve emekli (1954) oldu, kanser tedavisi için gittiği Londra’da öldü. İstanbul’da Karacaahmet Mezarlığı’nda gömülü.

Yazı hayatına Birinci Dünya Savaşı sonlarında (1917) başlayan, ilk eseri de Eski Ahbap (uzun hikaye) 1917’ de basılan Reşat Nuri, 1918’ de tiyatro eleştiri ve araştırmaları yayımlarken bir yandan da hikayeler (Şair Dergisi, 1918/19; Nedim Dergisi, 1919; Büyük Mecmua, 1919) yazıyordu.

Çalıkuşu’ nun Vakit gazetesinde tefrikasıyla (1922) geniş bir ün kazandı. Çok hareketli bir eser olan Çalışkuşu’ nda Anadolu, ilk idealist ve aydın kızı Feride’ ye kavuştu, geniş ölçüde romana girdi. Bu az okumuş ve aydın, iki sınıfı da, doğal ve canlı diliyle kendine bağladı.

Reşat Nuri’ nin hemen bütün romanlarında dekor olarak taşra kasaba ve şehirleri çevre, tip, çeşitli problem ve görüşleriyle Anadolu atmosferi görülür. Romanlarında sosyal ve hissi konuları işleyen yazar, küçük hikayelerinde bunların yanına mizahı da ekledi.

Yazdığı, çevirdiği, kitap biçimine girmiş veya dergi, gazete sayfalarında, tiyatro repertuarlarında kalmış tüm eserlerinin toplamı yüzü bulur; bunlardan 19 tanesi telif romandır, 7 tanesi hikaye kitabı. Yazdığı, çevirdiği, uyarladığı, oynanmış, basılmadan kalmış oyunlarının sayısı roman ve hikaye kitaplarının sayısını da aşar. 7 Aralık 1956’da İstanbul’da öldü.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
64 Yorum Bulunmaktadır
suu on Kasım 2nd, 2007 at 14:31

niye bu kitabı yani çalı kuşunun kitaptaki yeri ve zamanı yok olamsı lazımdı.

cemre on Kasım 13th, 2007 at 20:57

çok güzel tamam da şunu da ekleseydiniz ya çalıkuşunun yazılma nedeni nedirr

sinan on Ocak 7th, 2008 at 18:39

iyi bir kitaptı teşşekürler

delifişek on Ocak 7th, 2008 at 18:42

yaprakdökümü kadar olmasa güzel

ERTUĞRUL on Ocak 10th, 2008 at 15:29

çok saoğlun

esmerim on Ocak 11th, 2008 at 20:43

yaprak dökümü zati ayrı bir güzeldir de bu calıkuşu hangi donemde yazıldı ya cum.donemımı?

taktirci on Ocak 28th, 2008 at 16:13

ya çok güzel ama ödevim 16 sayfa nasıl sığcak bilmiom yardım edin :(

ahmet on Şubat 20th, 2008 at 16:14

ya abi güzel de neden zaman yok ya ben bunu cevabını hala bulamadım bana yardım edermsınız (ogretmenım bende zamanını sordu ama bulamıyorum msn verdık yazdık cevabını verırsenız sevınırım gercekten bugune beklıyorum tabi…

zeynep on Şubat 26th, 2008 at 14:11

çok teşekkür ederim

gül on Mart 3rd, 2008 at 22:58

İyi günler önce yayılarınız için teşekkür ederim.Eğer mümkünse romanın tamamını yayınlaya bilir misiniz? Mümkünse rica ediyorum.Saygılarımla…

irva-kübra on Mart 4th, 2008 at 17:20

gerçekten çok sağ olun =)

UGUR on Mart 18th, 2008 at 18:47

ben bu kıtabı okuduktan sonra çok beyendım ılk defa boyle bır kıtap okudum ama okuduğum için çok mutluyom keske daha önce okusaydım

büşra on Mart 23rd, 2008 at 14:49

gerçekten çok güzel bir kitap ve çok iyi tasarlanmış herkesin okumasını tavsiye ederim…

SeEsZrEaR on Mart 26th, 2008 at 21:52

Çok güzel bir kitap. Süper.

emre on Nisan 2nd, 2008 at 17:59

teşekürler

jack on Nisan 17th, 2008 at 16:12

Çok güzel bir kitap gerçekten.

elif on Nisan 19th, 2008 at 14:59

Valla kitap da süper bu site de…

elif on Nisan 25th, 2008 at 19:57

Ya gerçekten çok yardımcı oldu bu site süpermiş! Kitap çok güzel gerçekten.

şirin on Nisan 28th, 2008 at 23:16

HARBİ GÜZEL BİR ROMAN. HELE MUNİŞENİN ÖLÜMÜ YOK MU YA…

bengüsu on Nisan 30th, 2008 at 21:44

Teşekkürler çok işime yaradı.

niL on Mayıs 1st, 2008 at 21:18

Kitabın zamanı ve geçtiği yeri de yazsaydınız çok güzel oLcaktı.

Gizem on Mayıs 4th, 2008 at 21:24

Slm; yazıyı çok beğendim eski okulum olmasına rağmen takip ediyorum. 8/D sınıfına selamlar ben sizi unutmadım ama siz beni çoktan unuttunuz.

GÜLÇİN on Mayıs 9th, 2008 at 17:28

Arkadaşlar ben Gülçin Ergül. Tesadüfen bu sitye girdim ama gerçekten çok süper kitaplar.

hayal on Mayıs 15th, 2008 at 18:20

Bakın ben de bu kitabı özet falan değil de bizzat okumanızı tavsiye ederim. Çünkü o heyecanı yaşamak gerçekten çok başka.

dünya on Haziran 4th, 2008 at 20:46

Arkadaşlar bu kitabı okuyun siz en iyisi… Bu özet mi kitabın kendisimi belli değil.

rumeysa on Haziran 5th, 2008 at 17:40

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki okuduğum en güzel kitaptır ve 3 kez okuduğum tek kitaptır. Filmi de aynı şekilde izlediğim en güzel filmdir. Arkadaşlarıma okumasını muhakkak tavsiye ettiğim kitaplardan biridir. Reşat nuri güntekine edebiyatımıza böyle bir kitap kazandırdığı için kendisini kutluyorum.

çağlagül on Ekim 4th, 2008 at 14:25

Okuduğum en güzel kitaplardan bir tanesidir. Böyle güzel bir eserin her kesin okumasını tavsiye ederim.Bu eserde Feride’yle Kamuranın bir birine olan aşkı beni çok etkiledi. Reşat Nuri Güntekin’ i de kutluyorum topluma böyle güzel bir eser bıraktığı için.

fıstık kız on Kasım 23rd, 2008 at 15:09

Benim Çalışkuşu romanı hakkında bilgileri bilmem gerekiyordu. Ama maalesef bu siteyi görmemişim.

ECEM on Kasım 29th, 2008 at 15:39

Çok güzel bir kitap’tı hekesin okumasını tavsiye ederim. Aşkı çok güzel bir şekilde anlatıyor.

ozan on Aralık 13th, 2008 at 13:06

Öncelikle bu sitede emeği geçen herkese teşekkür ederim ama özetler biraz daha kısa olmalı yoksa okuyucu bundan sıkılıyor sizden bunu rica ederim.Esenliklerle kalın.

beyza on Aralık 27th, 2008 at 14:25

Bence çok güzel olmuş bu arada bunun için emeği geçen herkese tşk ederim aslında kitabını okusak daha iyi olur fakat mecbur kalınca…

Gamze on Aralık 28th, 2008 at 17:23

Bu kitap şimdiye kadar okuduğum en güzel kitaplardan biri. Çok akıcı insan kendini kaptırınca çıkamıyor içinden. Buradaki özetini okumadım çünkü kitabı şu an okuyorum. 350. sayfadayım sonunda ne olcak çok merak ediyorum. Aşkı derinlemesine anlatıyor. Herkesin okumasını tavsiye ederim. :-)

tuğçe on Ocak 1st, 2009 at 19:17

:-) Gerçekten cok anlamlı cok cok güzel bir kitap. Zaten reşat nuri güntekinin cumhuriyet dönemi edebiyatında en cok yankı yapmış ilgi cekmiş kitabıdır. Çalıkusunu herkesn okumasını ve ayrıca filmini izlemesini tavsiye eder cok güzel olduğunu tekrardan vurgulamak isterim…

ibrAHİM on Mart 8th, 2009 at 21:17

Kitap güzel ama bana kitabın kim tarafından kahramanmı yoksa gözlemci tarafındanmı anlatıldığı lazım.

Eren on Nisan 5th, 2009 at 02:47

Gerçekten çok güzel bir roman herkesin okumasını tavsiye ederim.

beyza on Nisan 5th, 2009 at 13:28

Bu kitap şimdiye kadar okuduğum en güzel kitaplardan biri.Çok anlamlı bir kitap. Aşkın araya ne girerse girsin asla yok olmayacağıdır. Çok anlamlı bir söz.Gerçekten de öyle…

nagihan on Nisan 8th, 2009 at 19:01

bence roman çok sürekleyici. süper bir roman ben çok beğendim .hiç kitep okumadığım halde bu kitabı 3 günde bitirdim çok güzeldi

burcu on Haziran 24th, 2009 at 16:04

Ben bu romanı arkadaşlardan duydum herkes çok güzel diyordu ben de merak ettim ben de okudum ve çok beğendim harikaymış tteşekkürler.

mehmet yıl. on Kasım 6th, 2009 at 17:20

Selam arakadaşlar mehmet lise öğrencisiyim ve başarılı biriyim hocamız bizden roman özetleri istedi ve bende herkes tarafından okunan reşat nuri gültekinin çalıkuşu adlı romanını beğendim ve okudum. Hani derler ya roman güzelse aklında kalcı kalır. İşte çalı kuşu güzel nedemek güzelden de ibaret muhteşem bir kitap aklımda kalıcı kaldı inş yazılıda başarılı olurum. Allah hepinize zihin açıklığı versin. Hııııı bana başarı dilemeyi unutmayın. Ssağlıcakla kalın.

hilal on Nisan 5th, 2010 at 16:58

Çok teşekür ederim….

hilal on Nisan 5th, 2010 at 17:00

Bu kitabı ben de okumuştum önceleri. Harika bir kitap gerçekten.

Fatma Betül on Mayıs 1st, 2010 at 19:00

Çok güzel bir kitap.Herkese tavsiye ederim.

Fatma Betül on Mayıs 1st, 2010 at 19:02

Çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.Yazarımızın ellerine sağlık.

sabiha on Kasım 7th, 2010 at 17:28

Çok güzel bir kitap.Herkese tavsiye ederim…

merve naz on Kasım 22nd, 2010 at 16:28

Bencede çok güzel bu özet sayesinde iyi not alacağım. Sadece bunun için değil okudum ve hosumada gitti diyebilirim.

tuğçe on Ocak 19th, 2011 at 20:25

2 sene önce okuduğum bir kitap. Hiç sıkılmadan okudum ve herkese çok tavsiye ederim.

cansu on Ocak 20th, 2011 at 23:49

Bence çok güzel bir roman. İki kişinin aşkı ilk defa bu kadar güzel anlatılır…

çalıkuşu on Şubat 13th, 2011 at 15:01

Harika bir kitapmış bence alıp okuyun özetle olmuyor.

isimsiz on Mart 9th, 2011 at 09:10

yazandan aLLah razı oLsunn ya :D:D edebiyattan sözLü notum 100 düştü

kamuran on Mayıs 3rd, 2011 at 21:35

Gerçekten de çok harika.

songül on Eylül 8th, 2011 at 22:25

çalıkuşu derin bazen akıcı bazen üzücü bir roman belki bu yüzden çok beyendim ve bütün edebiyatçı gençlerde reşat nuri gütekin,in romanları için minettar olmalılar

nedo on Aralık 20th, 2011 at 14:38

o yazdığınız kamuran olmıycak kamran olucak söyliyim dedim :)

çalıkuşu on Aralık 20th, 2011 at 14:41

çok güzel bir kitap özetinde ayrıtıklı degil ama normal kitabı çok guzel tam duygusal bir kitap tüm herkese tavsiye ederim kesinlikle baslayınca insan bırakamaz1!!!

sena on Mart 14th, 2012 at 20:35

ben çalıkuşu adlı kitabı okuyorum çok güzel öneririm. :)

neslihan on Nisan 22nd, 2012 at 13:59

gerçekten çok güzel bir eser ….:)

Burcu on Nisan 6th, 2013 at 21:42

Gerçekten çok güzel bi roman olmuş beğenerek okudum.

zaza on Eylül 16th, 2013 at 16:11

begenmedim açıkça adam hayatını yazsaydı daha iyiydi

elif başak on Ekim 20th, 2013 at 15:20

arkadaşlar kamuran mı olucak yoksa kamran mı olucak ne olur yadımcı olun :( :'(

elif beşer on Ekim 20th, 2013 at 15:22

kamran mı olucak yoksa kamuran mı ? yardımcı olun lütfen :( :'(

elif beşer on Ekim 20th, 2013 at 15:27

çok gzl bir roman ben okudum herkese tavsiye ederim bide kamuran olmucakmış kamran olucakmış

Gökçe123 on Kasım 3rd, 2013 at 15:22

Ben Çalıkuşu nun kitabını okuyorum ve okadar güzel ki…En son müzik öğretmeninin ferideye aşık olduğu kısmını okudum.ama kitap bitmek bilmiyordu ben de bu sitedeki özetine baktım.gerçekten içim rahatladııı sonu çok güzelmiş gerçektenn

merve saygın on Nisan 7th, 2014 at 20:14

Gerçekten mükemmel bir roman , okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum:)

hacı çolak on Nisan 29th, 2014 at 10:24

Yaprak dökümü kadar olmasa da yine de güzelmiş

Zehra on Mayıs 11th, 2014 at 16:22

Çok güzel bir roman aşk var macera var çok güzel ya

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Çalıkuşu (Reşat Nuri Güntekin)
  • Yazının Kategorisi: Roman Özetleri, Şiir Öykü Roman
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , ,