Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Diriliş (Lev Tolstoy) – Roman (Kitap) Özeti
21


Diriliş

 (Lev Tolstoy)

KİTABIN ADI : DİRİLİŞ
KİTABIN YAZARI :
YAYIN EVİ : ADA YAYINLARI
BASIM YILI : KASIM 1996

KİTABIN KONUSU

Adalet sistemindeki yanlış uygulamalar ve bu uygulamalara maruz kalan bir kadın ve aynı kaderi paylaşan diğer mahkumların yaşadıkları olayları anlatmakta ve eleştiriler yapmaktadır.

KİTABIN ÖZETİ

Dimitri Nehludov çok gösterişli ve zevk içinde bir hayat sürdürmekte iken bir mahkemede eskiden birlikte olduğu ama daha sonra terk edip bıraktığı bir kadın olan Katyuşa ile karşılaşır.

Katyuşa kimsesiz bir kadındır. Pek çok iş aramış ancak bulduğu işlerde erkeklerin sarkıntılıklarından dolayı fazla çalışamamıştır. En sonunda bir hastanede çalışırken bir odacı Katyuşa’ya sarkıntılık yapar. Katyuşa odacıyı kendisine yaklaştırmaz. Bu sırada gürültüden dolayı hastanedeki diğer personel odaya gelirler. Katyuşa da bir iftiraya kurban giderek mahkemeye verilir.

Bir vicdan muhasebesine dalar ve bunun sonucunda ne pahasına olursa olsun Katyuşa’yı kurtarmak için yemin eder.

Katyuşa’ya en çok bir kaç ay ceza verileceği düşünülürken mahkemede yapılan hatalar nedeniyle Katyuşa’ya çok ağer bir cez verilmesi karara bağlanır.
Prens Katyuşa’ya karşı sorumluluk duygusunun da etkisiyle evllilik teklif eder. Katyuşa ise aslında aşık olduğu Nehludov’un başına dert açmak istemediği için bu teklifi ısrarla reddeder.
, , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Katyuşa’ya kürek mahkumiyeti verilir.Nehludov’un bütün çabasına rağmen Katyuşa Sibirya’ya sürülmekten kurtulamaz.
Nehludov da elindeki mal varlığının önemli bir bölümünü harcayarak Katyuşa ile Sibirya’ya gitmeye karar verir.Sibirya yolculuğu mahkumlar için dayanılmaz geçmektedir. Mahkumların başındaki gardiyanlar da mahkumlara çok kötü davranmaktadır.
Nehludov bu kötü muameleleri önlemek için elinden geleni yapsa da bunu başaramamaktadır.

Dimitri Sibirya yolculuğu sırasında haksızlığa uğrayarak hapse düşen veya sürgüne gönderilen pek çok mahkumun olduğunu da fark eder. Bu mahkumlar da Prens’in kendilerine yardımcı olmalarını istemektedir.
Sibirya’daki kürek mahkumiyeti sırasında Katyuşa’nın affedildiği haberi gelir. Katyuşa da başka bir mahkumla evlenerek Dimitri’yi bırakır.Dimitri bütün bu olan bitenden oldukşa etkilenir. Dünyada adaletin gerçekte olamayacağını düşünmeye başlar. Aradığı mutlak adaleti İncil’debularak yeni düşünceler benimser.

KİTABIN ANA FİKRİ

Dünyada tam anlamıyla adalet yoktur. Herkesin bir suçu ve günahı olacağı için dünyada kimsenin kimseyi cezalandırmaya hakkı olamaz. Ancak bütün sistemlerde bazı kimseler insanları cezalandırmaya devam etmektedir

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRMESİ

Dimitri Nehludov : Başlangıçta zevk ve sefahate düşkün olan fakat daha sonra bu hatalarından dönen, inandığı değerler uğruna pek çok şeyi göze alan bir Rus prensi.

Katyuşa :Kimsesiz, gariban, ama gururlu,genellikle duygularıyla hareket eden bir kadın.
Kitapta Dimitri ve Katyuşa’nın mahkemed karşılaşması,Dimitri’nin vicdan muhasebesine dalarak gösterişli hayatını bırakması,Sibirya’ya sürgün,Dimitri’nin Katyuşa’yı affettirme çabaları etkileyici ve akıcı bir üslupla anlatılmaktadır.

Marlo Morgan : Hayatın monotonluğundan sıkılmış, değişiklik arayan, hırslı kafasına koyduğunu yapan, yardımsever, çocuk ruhlu biri.

Oota : Kabilede ingilizce bilen tek kişi Morgan’a kendilerini tanımasına elinden geldiğince sorulara cevap vererek yardımcı olmuştur.

Kara Kuğu : Kabilenin şefidir. Bilge bir insan olarak tüm sırlarının sırası ile Morgan’a açıklanmasını sağlamıştır.Bunun dışında şifacı gibi yeteneklerine göre isimlendirilen birçok kabile üyesi var. Çölde, insanın yaşamını zorlayan birbirinden ilginç olaylar oluyor.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

Levi Tolstoy

19. yy. Rusya’sında yaşamış bir yazardır. Hayatında hep bir arayış içeirsinde olmuş ve yaşlılığını dindar bir insan olarak geçirmiştir. Genellikle eserlerinde insanlara ahlaki değerlerden bahseden yazarın ‘Dirilş’ eserinde de bu özelliğinin izleri görülmektedir.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
21 Yorum Bulunmaktadır
on Nisan 22nd, 2008 at 22:03

Özetin en sonunda kişilerin değerlendirilmesi kısmında Marlo Morgan’ın “Bir Çift Yürek” adlı eserindeki karakterler eklenmiştir bunlar silnmeli ve yerine “Diriliş” kitabındaki karakterler yazılmalı. Ayrıca olay zincirinde de bir hata var; Katyuşka hastanede yapılan kavga yüzünden değil bir hırsızlık olayı sonucunda iftira atılmasından dolayı yargılanmaktadır, hastanede geçen olaylar Katyuşka hapishanedeyken Nehludov’un onu hastaneye aldırmasıyla gelişmiştir.

gonca on Eylül 20th, 2008 at 13:46

Diriliş konusu edebi niteliğiyle çok güzel bir kitap. Herkese tavsiye ederim.

kardelen on Ekim 22nd, 2008 at 22:46

Diriliş çok güzel bir kitap, ben de okudum harika bütün arkadaşlarıma tavsiye ederim.

kerim on Mart 8th, 2009 at 15:36

Özet okadr da güzel degil üzgünüm fazla birşey anlamadim.

YUDUM on Temmuz 28th, 2009 at 09:47

Hakkaten çok hoş bir kitap okudukça okuyasım geldi flim gibi bir kitap okuyun pişman olmayacaksınız.

beyhan on Şubat 1st, 2010 at 10:38

Bütün gündür bulamadım VAHŞETİN ÇAĞRISI adlı kitabın özetini arıyorum. Ama; bilgicik.com da varmı bilmiyorum…

Orhan on Nisan 5th, 2010 at 15:22

bana ‘diriliş’ romanının tam olarak kişilerini yazarmısınız?

güler on Temmuz 13th, 2010 at 13:39

Kitap güzeldir belki ama. Özeti pek etkileyici değil ama okuduğum kitapları çok güzeldi.

vedat on Temmuz 17th, 2010 at 09:16

Arkadaşlar mutlaka ama mutlaka diriliş eserinin okunması okunması gereken bir kitaptır olay zincirinde ki yanlışlık hırsızlık ve adam zehirlemekten yargılanıyor.

NOT :ARKADAŞLAR BENCE KİTAP ÖZETLERİNİ OKUMAYI BIRAKIN KİTABIN KENDİSİNİ OKUYUN ÇÜNKÜ KİTAP OKUMAK BAMBAŞKADIR YA KİTAP OKUYAN BİR İNSAN DÜNYAYA BAKIŞ AÇISIDA BAMBAŞKA OLUR ÖZELLİKLE LEV TOLSTOY DOSTOYEVSKİ FLAUBERT VİKTOR HUGO… GİBİ BÜYÜK YAZARLARIN KİTAPLARINI HERKESE TAVSİYE EDERİM.

okan on Aralık 16th, 2010 at 23:27

Bence okunması gereken bir kitap. İlk sayfalarda biraz sıkabilir ama ilerleyen sayfalara doğru çok etkileyici ve sürükleyici oluyor. Herkese tavsiye ederim…

esma on Aralık 19th, 2010 at 16:52

Ben bu kitabı okudum ve özet çıkardım hatta onun için başarı belgeside verildi.

gizem on Şubat 11th, 2011 at 14:05

tolstoyun okuduğum 3’üncü kitabı bu kitapta öbür okuduğum kitaplar gibi harika:):):)
bütün kitaplarını okuyacam tolstoyun ,yazdığı tüm kitaplar harika:):):):)

ismail on Şubat 21st, 2011 at 16:27

gardaşlar bu kurtuluş savaşı ile ilgili deilmiydi yaa .d.d.d.d.d

ecren on Mart 19th, 2011 at 00:26

Açıkçası okunması gereken dev bir klasik.Özette bazı hatalar var ama…Katyuşa zehirlemekten ve hırsızlıktan yargılanıyor.
Sürükleyici,akıcı bir kitap.Okurların DİRİLİŞ’i zevkle okuyacağına eminim.

hakan on Mart 29th, 2011 at 10:26

kitaplar diğer arkadaşların dediği gibi insana dünyayı bir başka gözle baktırır.

Sarp on Temmuz 4th, 2011 at 19:40

Prensin sevdiği ve mahkum olan kadının adı Maslova.Katyuşa değil.

Emrah on Aralık 1st, 2011 at 21:38

Katyuşa bir hayat kadını iken birlikte olduğu bir taciri asılsız yere, güya hırsızlık yapmak için zehirleyerek öldürmekten yargılanıyor.

can on Aralık 8th, 2011 at 12:27

esra bana cıkartığın özeti gönderir misin ? benim konum ödevimde bu?

gözde on Nisan 16th, 2012 at 18:07

arkadaşlar benim perfomans ödevim bu ve bunun gibi 5 tane daha kitap var hepsini nasıl okuyabilirim süre de az kaldı mecburen buradan bakıp yazıcam sonra okurum kitabı :((

mehtap on Mayıs 3rd, 2012 at 12:57

çok güzel bir kitap…

can k. on Mayıs 7th, 2012 at 22:02

ellerinize sağlık sayenizde kitap yazılısından iyi not aldım

Yazı Detayı