Ana Sayfa » Divan Edebiyatı » Türk Edebiyatı Dönemleri » Divan Edebiyatının Tarihi Gelişimi – (Divan Edebiyatı)
12


…Türk Edebiyatının Dönemleri…
( Edebiyatı)

Divan Edebiyatının Tarihi Gelişimi

Divan edebiyatı, Türklerin İslamiyet’i kabulünden sonra meydana gelen yazılı edebiyattır. Arap ve Fars edebiyatı etkisi altında gelişmiştir. Bu etki, Arapca ve Farsça sözcüklerin Türkçeye girmesinin yanı sıra, bu dillerin anlatım biçimlerinin benimsenmesiyle de kendini gösterir. Bu edebiyata Divan edebiyatı denmesinin sebebi, şairlerin şiirlerini divan denen el yazması kitaplarda toplamış olmalarıdır.

Bu bölümden tam yararlanmak için aşağıdaki sayfalar size yardımcı olabilir:

» Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri » Divan Edebiyatının Tarihi Gelişimi
» Divan Şiirinin Konuları ve Özellikleri » Divan Edebiyatında Düz Yazı (Nesir)
» Divan Edebiyatının Önemli Temsil. » Divan Edebiyatının Genel Özellikleri

Divan edebiyatının ilk örnekleri 13. yüzyılda verilmiştir. Bu edebiyatın ilk ürünlerini veren Mevlana Celaleddini Rumi bütün yapıtlarını Farsça yazdı. Aynı yüzyılın bir başka büyük şairi Hoca Dehhani’ydi. Horasan’dan gelip Konya’ya yerleşen Dehhani, özellikle İranlı şair Firdevsi’nin etkisinde şiirler kaleme aldı. 14. yüzyılda Konya, Niğde, Kastamonu, Sinop, Sivas, Kırşehir, İznik, Bursa gibi kültür merkezlerinde şairler ve yazarlar Divan edebiyatının yeni örneklerini verdiler. Bunların çoğu kahramanlık hikâyeleri, öğretici, eğitici ve dinsel yapıtlardı.

Bu arada İran edebiyatının konuları da Türk edebiyatına girmeye başladı. Mesud bin Ahmed ile yeğeni İzzeddin’in 1350’de yazdıkları Süheyl ü Nevbahar, Şeyhoğlu Mustafa’nın 1387’de yazdığı Hurşidname, Süleyman Çelebi’nin (1351–1422) Vesiletü’n-Necât başlığını taşımakla birlikte Mevlid adıyla bilinen ünlü yapıtı, İran edebiyatının etkisiyle yazılmıştır. Divan edebiyatı, özellikle şiir alanında en parlak dönemini 16. yüzyılda yaşadı. Bâkî ve Fuzuli Divan şiirinin en iyi örneklerini verdiler. 17. yüzyıla girildiğinde Divan edebiyatının ulaştığı düzey, İran edebiyatınınkinden geri değildi. Şairler, şiirlerinde “fahriye” denen ve kendilerini övdükleri bölümlerde şiir ustalığının doruğuna çıkmışlardı.

Öğretici şiirleriyle tanınan Nabi ve bir yergi ustası olan Nef’i bu yüzyılın ünlü şairleriydi. Divan edebiyatı, en özgün şairlerinden olan Nedim’in ve Şeyh Galib’in ardından, 18. yüzyılda bir duraklama dönemine girdi. Daha sonraki şairler özellikle bu iki şairi taklit ettiler ve özgün yapıtlar ortaya koyamadılar. 19. yüzyılda Divan edebiyatı artık gözden düşmüş ve eleştiri konusu olmuştu. İlk eleştiriyi getiren Namık Kemal’di. Tanzimat’la birlikte Türk edebiyatında Batı etkisinde yeni biçimler, konular denenmeye başlandı.

Divan edebiyatı böylece önemini yitirmekle birilikte, Tevfik Fikret, Mehmet Âkif Ersoy ve Yahya Kemal Beyatlı, Türk edebiyatının aruz ölçüsüyle son şiirlerini yazdılar.

|» “Divan Edebiyatı” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Edebiyat, Türk Edebiyatı, Divan Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Tanzimat Edebiyatı, Milli Edebiyat, Servet-i Fünun, Fecr-i Ati, Edebiyat, Türkçeİle Yorum Yap!
12 Yorum Bulunmaktadır
esin on Nisan 14th, 2008 at 22:40

Çok teşekkürler..

Doğukan on Şubat 2nd, 2009 at 16:49

Çok çok teşekkürler dönem ödevim için çok yardımcı oldu.

burcu on Şubat 4th, 2009 at 22:45

Ellerinize sağlık süper bir site emeği geçenlerin emeklerine sağlık.

nurcan on Mart 7th, 2009 at 20:02

Çok güzel hazırlanmış teşekkürler.

merve on Mart 15th, 2009 at 20:14

Çok sağ olun. :-)

tunat on Nisan 21st, 2009 at 08:25

Ya site çok güzel de yalnız şu yazının kaynağını da yazabilirmisiniz.

FLaTiPuS on Mayıs 20th, 2009 at 22:06

Site adminerine çok teşekkür ederim emeğinize sağlık.

orhan on Mart 31st, 2010 at 21:22

Valla süpper site ama daha fazla bilgi istiyorum bunlaru hocaya gösterdim biraz daha şeyler ekle dedi sizinde eklemenizi istiyorum bende yaziim acil.

gamze on Haziran 8th, 2010 at 17:23

Çok güzel bir site olmuş.Gerçekten aradığını çok kolay bulabiliyorsun.

yaren on Şubat 2nd, 2012 at 15:55

Aradığını kolayca bulabileceğin bir site. Gerçekten ben de çok beğendim. Ellerinize sağlık.Başarılarınızın devamını dilerim.

ßy_ZaliM on Nisan 1st, 2012 at 14:32

Çok Teşekkür ederim kendim ve arkadaşlarımın adına :)

kübra on Aralık 22nd, 2013 at 17:37

konular cok acık kolayca anlasılabılıyr cok tesekkur ederımmm :)

Yazı Detayı