Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Dönüşüm (Franz Kafka) – Roman (Kitap) Özetleri
28


Dönüşüm

 (Franz Kafka)

KİTABIN ADI :DÖNÜŞÜM
KİTABIN YAZARI :
YAYIN EVİ VE ADRESİ :CAN YAYIN EVİ, GALATASARAY, İSTANBUL
BASIM YILI :1996

KİTABIN KONUSU

Dönüşüm adlı anlatı, yazarın anlatım sanatının gerçek anlamda doruklarına ulaştığı bir yapıttır. Küçük burjuva çevrelerindeki tiksindirici aile ilşkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen anlatı, aynı zamanda genelde toplumun kalıplaşmış, işlevini çoktan yitirmiş olan akışına bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı biçimde dile getirir. Gregor Samsa’nın başkalaşması, bir böceğe dönüşmesi, salt bir çarkın kaskatı dişlisi, eleştirmeyen, ama yalnızca boyun eğen bir toplum teki olmaktan çıkma anlamı taşır; böylece böcekleşen’in yazgısı, elbet toplumca dışlanmaktır.

KİTABIN ÖZETİ

Gregor Samsa, bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. İlk başta gördüklerinin gerçek olduğunu inanmak istemez ancak yatağından kalkmak isteyince buna inanmak zorunda kalır. O artık dev bir böcektir. Her sabah işe gitmek için bindiği tren saat altıda hareket etmektedir; bu yüzden en geç saat beşte uyanmak zorundadır. Ancak saate baktığında saatin hemen hemen yedi olduğunu görür. Kalkmak istemektedir ama artık ona yardımcı olacak kuvvetli bacaklarının yerinde birbirinden bağımsız hareket ediyormuş gibi görünen onlarca bacakçık bulunmaktadır., , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Annesi oğlunun uyanamamış olduğunu sanır ve kapıya vurmaya başlar. Kilitli kapının arkasından oğlunu uyandırmaya çalışır. Gregor kalktığını söyleyerek annesini savuşturur ancak sesi çok garip çıkmaktadır. Annesi onun hasta olduğunu düşünmektedir. Gregor büyük uğraşlarla yatağından kalkar, yeni vücuduna alışması hiç de o kadar kolay olmayacaktır. Saat sekiz civarında patronu eve gelmiştir ve çok kızgıdır. Gregor’a birkaç soru sorar ancak Gregor artık konuşamamaktadır. Sesi hayvan sesi gibidir. Kapıyı zorlukla açar. Patronu onu görünce korkudan evden kaçar; annesi ise bayılmıştır. Babası onu sopa darbeleriyle odasına geri sokar.

Kız kardeşi Grete Gregor’a değişik yiyecekler getirir. Artık Gregor kokuşmuş yiyecekleri tercih etmektedir. Annesi onu görmeye bile cesaret edememektedir. Babasından defalarca dayak yiyen Gregor’un vücudu oldukça zayıflamıştır. Vücudunda oldukça ciddi yaralanmalar oluşmuştur. Yemek dahi yiyememektedir. Aile meclisi toplanır ve sonuçta Gregor’ u evden atmaya karar verirler. Hizmetçi kız aileye şöyle seslenir:
-Boş yere zahmet etmeyin, Gregor öldü. Az önce Gregor’u çöpe attım.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Gregor Samsa: Eserin baş kahramanı. Annesi, babası ve kız kardeşi ile aynı evi paylaşmaktadır. Ailesinin geçimini kumaş tüccarlığı ile sağlamaktadır. Bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında kendisini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. Bu andan itibaren Gregor’un hayatında büyük değişiklikler olacaktır.

Gregor’un annesi: Gregor’un öz annesidir. Dönüşümden önce oğlu ile araları araları çok iyi iken dönüşümden sonra artık onun yüzünü bile görmeye katlanamamaktadır.

Grete:Gregor’un kız kardeşidir. Dönüşümün ilk evrelerinde kardeşi ile araları hala iyi iken sonraları Gregor’ a adeta düşman olmuştur.

Patron: Gregor’un aksi patronudur. İşçilerini ve Gregor’u birer makina olarak görmektedir.

Himetçi kız: evde temizlik işlerine bakmaktadır. Gregor’la fazla bir bağlantısı yoktur. Ancak ailenin davranışlarını yakından takip etmektedir.

KİTAP HAKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Eser son derece sade bir dille kaleme alınmış. Okuyucunun dikkatini dağıtacak, canını sıkacak ayrıntılara inilmemiş. Kişilerin psikolojik tahlilleri son derece mükemmel bir tarzda yapılmış. Herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Zaten kitap hacim olarak da fazla yer kaplamıyor. İki gün içerisinde rahatça okunabilecek bir eser. Kitabın tercümesi de hatasıza yakın yapılmış, çevirmen kendi düşüncelerini de eklemiş.

Bu eseri okuyacak olan arkadaşların Kafka’nın diğer romanlarını da okumak isteyeceklerini sanıyorum.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

Franz Kafka, 1883 yılında Prag’da doğdu, 1924 yılında Viyana yakınında bir sanatoryumda öldü. Çekoslovakyalı olasına karşın almanca yazan Kafka, Prag’daki Alman üniversitesinde hukuk tahsili yaptı, 1906 da hukuk doktorasını verdi. Sağlığında yapıtları yankı uyandırmedı, ölümünden sonra romancı dostu Max Brod öykü ve romanlarından çoğunu yayımlattı.1910’dan ölümüne kadar tuttuğu günlükleri 19482de yayımlandı. Kafka’nın yapıtlarının en çarpıcı yanı, bilerek uyguladığı sadelik ötesinde düşten doğan gerçek dışı ve esrarlı bir dünya saplantısı arasındaki çekişmedir. Kimi zaman gerçeküstücülüğe yaklaşan anlatımıyla Kafka, mevcut okulların hiçbirinin tanımına sığmaz. Çoğu Türkçeye de çevrilmiş olan yapıtlarının başlıcaları şunlardır:Dönüşüm, Ceza sömürgesi, Bir Açlık Ustası, Dava, Şato, Taşrada Düğün Hazırlıkları, Milena’ya Mektuplar.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
28 Yorum Bulunmaktadır
seyhan on Temmuz 1st, 2009 at 10:31

Ürkütücü bir kitap aslında ürküten kitap değil böcek olmak.

rümeysa on Eylül 12th, 2009 at 13:51

İlginç bir kitap,insanın aklına gelmeyecek bu garip durumu, farklı bir kitap okumak isteyenlere tavsiye ederim.

gamze on Mayıs 14th, 2010 at 14:26

Bence süper bir eser ben okudum ve çok beğendim anlatımı çok güzel sanki yanında yaşıyormuşum gibi anlatılıyor herkese tavsiye ederim arkadaşlar mutlaka okuyun bu kitabı eminim sizde çok sevecesiniz…

Mahmut on Mayıs 24th, 2010 at 21:25

kitabı okuduktan sonra, kitabı bir çocuk kitabı olarak değerlendirdim… ilkokullardan robin hood ver peter pan kitaplarıyla beraber okutulabilir. Konusu fazla basit olmuş… sonunu daha farklı bekliyordum.

onur on Haziran 3rd, 2010 at 18:22

Ben bu kitabı yazılı da çıkacak diye okudum. Kitap çok güzel sayılmaz ama kötü de değil. Değişik bir şeyler arıyorsanız okuyabilirsiniz.

tuğba on Haziran 6th, 2010 at 13:22

Bence çok ilginç bir eser.Yazar bir toplumunun içinde kabul görülmeyen bir insanın nsıl yok olmaya mahkum olduğunu çok güzel bir şekilde ifade etmiştir.

elif on Haziran 8th, 2010 at 11:38

Ben bu kitabı yaklaşık bir ay önce aldım ama okuma fırsatı bulamadım bu yorumlaruı okuduktan sonra ilk işim bu kitabı okumak olucak okuduktan sonra da yorum yazıcam bakalım benim düşüncelerim ne olucak bu kitab hakkında. :-)

mehmetcan on Temmuz 16th, 2010 at 19:02

İlginç bir kitap okudum çok ağladım inan rüyama giriyor gerçekten süper bir roman. Herkese tavsiye ederim.

byshurupp on Ağustos 11th, 2010 at 22:41

Kitabı anlatıldığı kadar güzel bulmadım. Belkide fazlaca abartıldı ve beklentilerim yükseltildi, herhangi bir hikayeden aldığım tadı aldım.

burcu on Kasım 22nd, 2010 at 19:42

Bencede cok abartılacak bir kitap değil ama yinede güzel bana biraz fazla uçuk geldi. Yinede emeği gecenlere teşekkürler…

serdar on Şubat 20th, 2011 at 18:00

güzel

sungur on Mart 22nd, 2011 at 12:05

Bu kitapı vize sınavım icin okudum ben daha çok tarıhe dayalı aksıyon macera iceren kıtaplar okurum önerısı olan varmı :)

enginnn on Nisan 6th, 2011 at 00:56

Süper bir yapıt. Orijinal olmuş tavsiyemdir herkese.

duygu on Nisan 6th, 2011 at 18:38

Bu kitabı çok beğendim gerçekten başarılarınızın devamını diliyorum…

elifff on Nisan 24th, 2011 at 10:39

Kitap güzeldi tabiii çoook abartılacak kadar değil franz kafkanın eserlerinin genelinde bu böyle kısa küçük hikayeler çocukluğunda yaşadığı kötü olaylar ister istemez onu böyle kötümser eserler vermeye itmiş olmalı.muhteşem yerine güzel bir kitap diyebilirim en azından harika bir betimleme ustası…

esma on Mayıs 2nd, 2011 at 20:03

Aslına bakarsanız ilk başta sıkıcı bulmuştum fakat dönüştükten sonra gerçekten çok üzücü olaylar olmaya başlıyor ve daha bir heycanlı hale geliyor. :D

cCc eyp cCc on Mayıs 15th, 2011 at 18:46

Bu kitap güzel ama insan birkaç sayfa okuduktan sonra sıkılmaya başlıyor bundan önce okuduğum kitaplar daha iyiydi bana göre hiç sürükleyici bir kitap değildi ebru hoca sağolsun okuyoruz. :D

camelsoft on Mayıs 23rd, 2011 at 03:28

tabi yeniden dünyaya gelirse devam edebilir başarılarına. :)

mehmet on Mayıs 30th, 2011 at 13:05

Küçükken babasının ona böcek demesi belli ki onu çok etkilemiş.

captain mactevish on Aralık 18th, 2011 at 18:51

çok saçma bi kitap………

sıtkı bozkurt on Mart 14th, 2012 at 19:31

Değişik bir eser olmanın yanı sıra bir toplumun değişerek insanları bir makine gibi görmeye başlayan bir hayatın olmaya başlaması çıkarlarına uygun düşmeyen insanlar tarafından dışlanması insanların kendi içinde buluınduğu ortamı farketmemektedirler. işte giderek birbirinden kopan aile yapıları ve toplumlar ortaya çıkmaktadır….

kadir on Mayıs 2nd, 2012 at 13:08

bende var çok güzel bir kitap

cansu kılıç on Mart 26th, 2014 at 22:27

çok güzel bir kitab anlattığı küçük ve saçma gibi gözüksede büyük bir değerdir.Adamın aklında yatan dehaları aktarması mükemmel….

bilinmeyen aydın on Mart 26th, 2014 at 22:29

çok güzel bir kitab anlattığını anlamak büyük bir iş edebiyat hocamızın sayesinde artık romanı eleştirip çarpıcı noktaları hakkında yorum yapabiliyorum …:)

ayten on Mart 27th, 2014 at 09:40

ay çok korkunç aa gerçek değil galibaa

melisa on Mayıs 10th, 2014 at 17:49

Bence harika bir eser mutlaka okumalısınız :-) :-) :-)

büşra on Mayıs 29th, 2014 at 15:36

bence sadece kitabın içeriğine bakılmamalı vermek ıstedıgı bırcok mesaj var aslında ve ders çıkarılması gereken . dikkatli okunmalı ve anlamaya çalışılmalı

Ad Soyad on Ocak 27th, 2015 at 23:14

Hizmetçi kız değil yaşlı ve dul bir gündelikçidir.

Yazı Detayı