Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Eski Hastalık (Reşat Nuri Güntekin) – Roman (Kitap) Özetleri
12


Eski Hastalık

 (Reşat Nuri Güntekin)

KİTABIN ADI : ESKİ
KİTABIN YAZARI : REŞAT NURİ GÜNTEKİN
YAYIN EVİ VE ADRESİ : İnkîlap Kitabevi,Ankara Caddesi ,No:95 Sirkeci İSTANBUL
BASIM YILI : 1984

KİTABIN KONUSU

Farklı kültürler çerçevesinde yetişmiş iki insanın hayatlarını birleştirmeleri sonucunda meydana gelen mutsuz bir evlilik;aşk,tutku ve sadakat ve vefa kavramları çevresinde dönen olaylar kiabın konusunu oluştur.

KİTABIN ÖZETİ

Züleyha,küçük yaştan itibaren annesiyle birlikte İstanbul’da yaşayan bir kızdır. Batı kültürünün yaşam tarzında büyüyen ve eğitimini bu yabancı okularda tamamlayan Züleyha’nın babası Ali Osman Bey ,subay olup bu yıllarda Anadolu’nun düşman işgalinden kurtulması için Millî Mücadeleye katılır. Züleyha’nın İstanbul’da geçirdiği yıllar aynı zamanda İstanbul’un düşman altında olduğu yıllar olduğu için batı kültürünün etkisi oldukça fazlaydı. Züleyha’nın dayısı Şevki Bey’in tanınmış kişilerden olması sebebiyle bu yaşantıdan uzak değildir.Millî Mücadelenin sona ermesiyle Ali Osman Bey,İstanbul’a geri döner. Fakat burada kalıcı değildir. Ailesininde kendisiyle Anadolu’ya gelmesini ister. Züleyha’da tahsilini yarıda bırakarak ailesiyle birlikte Anadolu’ya gider. , , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

İlk başlarda ortama alışamayan Züleyha daha sonra duruma ayak uydurur. Artık Züleyha babasıyla ilgilenir olur ve babasının kahramanlık hikayelerini dinler olur.Burada babasının emir subaylığını yapmış Yusuf’la tanışır. Fakat Yusuf, Züleyha’nın Ali Osman Bey’in kızı olması nedeniyle aynı ortamda bulunmaktan kaçınır. Bu zaman zarfında Züleyha’nın annesi vefat eder. Züleyha’yı babası ile Yusuf’un Annesi teselli eder. Daha sonra Yusuf ile Züleyha evlenir ve dünyaya bakış tarzlarının farklı olması nedeniyle araları açılır,mahkemeye başvururlar. İstanbul’a geri dönen Züleyha dayısının yanına gider. Ve ordan da korkarak İzmir’e taşınır. Züleyha geçidiği trafik kazası nedeniyle hastanede yatmaktadır. O arada Yusuf Züleyha’yı hastaneden alır ve Gölyüzü’ne döner. Yolculuk esnasında araları oldukça yumuşar. Eve vardıktan birkaç hafta sonra mahkeme kararı gelir ve artık resmen ayrılmışlardır. Yusuf’un tüm bunlara rağmen kendisini hastaneden alıp eve getirme nedenini Yusuf’un Ali Osman Bey’e olan saygısından olduğunu öğrenen Züleyha trenle İstanbul’a geri döner.

KİTABIN ANA FİKRİ

İnsan ilişkilerinde en önemli husus olan karşılıklı sevgi ve saygıyı geliştirmemiz için ,bunların yanı sıra aşk , sadakat gibi değerlerede önem vermeliyiz

KİTAPDAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Kitabtaki olaylar çok iyi kurgulanmakla beraber yapılan tasvirlerle daha da kuvvetlendirilmiş,gerçek dışı bir tasvire yer verilmemiştir.

ZÜLEYHA: Çevresindeki kişilerden ve olaylardan kolaylıkla etkilenebilen,insanlar üzerinde otorite kurmayı amaçlayan ,kibirli bir kızdır.

YUSUF: Gelenek ve göreneklerine oldukça bağlı, yüksek eğitim görmüş,Ali Osman Bey’e sonsuz saygısı olan bir insan.

ALİ OSMAN BEY: memleketini ve insanlarını seven,halkın sevdiği bir komutandır.Züleyha’nın yanlış düşüncelerinden vazgeçmesi için çalısır.

KİTAP HAKKINDAKİ SAHSİ GÖRÜŞLER

Kitap konusu ve olayları itibariyle oldukça sürükleyici,bilgilendirici ve düşündürücü bir kitapdır.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

Reşat Nuri Güntekin, 1889’da İstanbul’da doğdu. Edebiyat fakültesi’ni bitirdi. Liselerde öğretmenlik ,müdürlük ve Paris Kültür Ateşeliği yaptı. Romanları,hikayeleritiyatro eserlerinin yanı sıra çeşitli çevirilri vardır.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
12 Yorum Bulunmaktadır
erencii on Mart 17th, 2008 at 21:09

Gerçekten çok güzel olmuş.Ben kitap okumayı sevmem.Ama burda benim doldurmam gereken form ile ilgili herşey var.Çok sağolun.

fatma on Mayıs 7th, 2008 at 16:21

Sağ olun, çok makbule geçti vallahi.

SUZAN on Haziran 4th, 2008 at 21:30

Ya cok guzel ozetı de ama sayfa sayısı yok. Ya bana cok lazım sayfa sayısı.

lamia on Ağustos 16th, 2008 at 00:22

Gereçekten güzel bir hikaye. Gerçi özet az ama reşat nuri güntekinin hangi eseri güzel değil ki? Umarım bu da öteki romanlar gibi diziye uyarlanır reşat nuri güntekini rahmetle anıyorum…

kübra on Kasım 20th, 2008 at 18:55

Kitap okumak çok güzel bence zevkli ama hoca daha çok özet götürünce puanı çok veriyor. O yüzden bazılarını buradan yazıyorum teşekkürler. Siteniz için hala bir kitap okuyorum. Tugut alp 680 sayflık siz de kitap okuyun siteniz çook güzel bilgilerle doluu…

rapci_girl on Aralık 30th, 2008 at 15:31

Türkçe performans ödevi olmasaydı burayı keşvetmiş olmasdım çok güzel bir yer kitap okumayı sevmem bilgili olmak güzel siteyi yapan kişiler bir deha olmalar ve çoook tşk.

yaprak on Ocak 20th, 2009 at 17:20

Arkadaşlar bence bu romanın özetini değil kendisini okumalısınız. Gerçekten süper bir kitap gerçi reşat nurinin hangi kitabı güzel değil ki? Çoook akıcı olduğunu söylemek isterim…

Ece on Mayıs 22nd, 2009 at 21:08

Çok güzel olmuş sağolun!

niyazi on Şubat 16th, 2011 at 19:46

Harika bir kitap çookta akıcı.

enes on Şubat 21st, 2011 at 00:27

gerçekten çok güzel bir romandı

engin on Kasım 1st, 2011 at 01:54

harika bir kitap

engin on Kasım 1st, 2011 at 01:57

çok etkilendiğimi de açıkça söylemek isterim. tebrikler

Yazı Detayı