Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Goriot Baba (Balzac) – Roman (Kitap) Özeti
16


 ()

Özet:

Mösyö Goriot, Paris’te bir pansiyonda kalmaktadır. Pansiyondakiler M. Goriot’un kim olduğunu bilmez. Herkes onun hakkında bir şeyler uydurur. M. Goriot’un iki kızı vardır: Delphine ve Anastasie. Arada bir gelip babalarını görürler. Çevredekiler, bu kadınları Goriot Baba’nın metresleri sanırlar. Goriot Baba iş hayatında başarılı olmuş, iyi para kazanmış, eski bir tüccardır. Tüm varlığını iki kızının mutluluğuna adamış, kendisi orta halli bir pansiyon hayatına çekilmiştir. Goriot Baba’nın kızları paralan tükendikçe pansiyona gelirler ve babalarından para isterler. İkisi de oldukça masraflı, lüks bir hayat yaşamaktadırlar. Babalarının günden güne düştüğü kötü durum umurlarına bile gelmez. Tek düşünceleri kendi özel hayatlarıdır.Yüz , , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Goriot Baba, ilgisizlikten, sevgisizlikten ruhsal çöküntüye uğrar; dayanma gücünü yitirir, hastalanıp yataklara düşer. Durumu gittikçe ağırlaşır. Kızlarına haber gönderilir; fakat kızları babalarının yanına gelmek yerine, bir sosyete balosuna eğlenmeye giderler. Goriot Baba ölmeden önce çocuklarını son kez görmek ister. Pansiyonda kalan bir öğrenci, onun bu isteğini kızlarına ulaştırır. Delphine babasının yanına gelmez, diğer kızı Anastasia geldiğinde ise artık çok geçtir; baba komaya girmiştir, bir süre sonra da ölür.
Goriot Baba’nın cenazesinde, pansiyonda tanıdığı bir iki kişi dışında kimse yoktur…

 

Balzac

Fransız edebiyatının ünlü eserlerinden biri olan Goriot Baba, realist akımın başarılı bir örneğidir. Goriot Baba’da çocuklarına karşı aşırı sevgi duyan bir babanın dramı anlatılmıştır. Balzac’ın bu eseri bir “karakter romanı” özelliği taşır. Roman, babalık sevgisinin bencil evlatlar tarafından nasıl istismar edildiğini göstermesi bakımından oldukça ilgi çekicidir. Goriot Baba, iyilik ve saflığın; çocukları ise kötülük ve nankörlüğün temsilcileridir.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
16 Yorum Bulunmaktadır
Esma Nur Yiğit on Mayıs 5th, 2008 at 17:19

Siteniz güzel olmuş. Çok beğendim. İçeriği harika şeylerle dolu. Eğlence ile beraber çok da öğretici. Emeği geçenlere selamlar…

naz on Mayıs 25th, 2008 at 10:56

çok güzel bir site aradığımı rahatlıkla buluyorum emeği geçen herkese teşekür ediyorumm…

cansu on Temmuz 10th, 2008 at 14:02

Gerçekten çok yararlı bir site emeği geçen herkese şahsen teşekkür ederim. :-)

Büşra on Temmuz 28th, 2008 at 13:42

Edebiyat ve kültür alanında çok faydalı bir site sağ olun.

can on Kasım 11th, 2008 at 19:08

Goriot babayı okuyorum ama daha bitirmedim. Güzel bir kitap. Tşk.

reyhan on Mart 8th, 2009 at 20:38

Çok yararlı ve güzel bir site olmuş derslerimize çok yardımcı oluyor ve zaman kazandırıyor emeği geçen herkese teşekkür ederim.

emre on Nisan 5th, 2009 at 21:54

Ne güzeli allah aşkına bırakın bunları insanı hazırcılığa sürükleyen ne varsa burda 100 tane oyum olsa 1000 ini de bu sitenin kapatılması yönünde kullanmaktan zevk duyarım. Not: Yazdıklarım kötü şekilde anlaşılmasın çünkü siteyi hazırlayan da içerikleri yükleyen de yazdıklarımın doğru olduğunu biliyorlar. Bu ve bunun gibi daha bir çok site yüzünden zaten olmayan okuma alışkanlığımızı iyice yitirmekteyiz… Hacettepe tde-ı den emre

rumeysa on Haziran 2nd, 2009 at 15:21

Çok güzel bir site.Aradığım herşeyi bulabiliyorum.Teşekkürler.Ellerinize sağlık.Emeğe saygı.

gizeem on Ağustos 31st, 2009 at 03:39

Bende 100 oyum olsa 100 ünüde veririm çünkü böyle siteler çok gerekli insanlar en azndan okuycağı kitabın içeriğini görüyor. Okuma alışganlığı olmayan insan zaten memnun olmayacağı icinde kendini bulmayacağı bir kitapla başlarsa zaten okumaktan soğuyor. Emek için tşkkrlr.

tuğçe on Eylül 20th, 2010 at 14:41

Gayet iyi bir site olmuş hazırlayanlara çok tşk. ederiz yanlız özetlerde detaya inmeyip eser hakkında merak duygusunun uyanmasını sağlarsanız cok daha i olur. En azından okuma isteği uyanır.

simanur on Ekim 26th, 2010 at 20:13

Sitenizi çok beğendim çok güzel bayıldım…

simanur on Ekim 26th, 2010 at 20:20

Sitenizi çok begendim.

alev on Kasım 23rd, 2010 at 16:23

Başlangıcı çok sıkıcı, uzun paragraflara ve geniş tasvirlere yer verilmiş. Ama ilgi çekici. ;)

aleyna on Ocak 25th, 2011 at 19:09

bu çok güzel bir hikaye tavsiye ediyorum(herkese)
eminim beğeneceksiniz.

BARIŞ on Kasım 1st, 2011 at 21:53

çok güzel bir site çok beğendim kısa ve öz aradığım buydu!

elif ümmetoğlu on Ağustos 15th, 2013 at 17:57

okumaya başlayayım mı

Yazı Detayı