Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Handan (Halide Edip Adıvar) – Roman (Kitap) Özeti
19


 (Halide Edip Adıvar)

KİTAP ADI : Handan
KİTABIN YAZARI : Halide Edip Adıvar
YAYIN EVİ : Atlas Kitabevi
BASIM YILI : Nisan 1995

KİTABIN KONUSU

20. yüzyıl başında İstanbul’da yaşayan bir ailenin çok değerli, akıllı, sevimli bir kızının çileli hayatı ve onun çevresindeki insanların ondan etkilenip birbirine yazdıkları mektupları içeren bir kitap.

KİTABIN ÖZETİ

Refik Cemal, Cemal Bey’in baldızı Neriman ile evlenecektir. Neriman Cemal Bey’in kızlarıyla yaşıttır ve onlarla büyümüş, alafranga bir çocukluk geçirmiştir.

Ailenin ayrıca Handan adında bir kızı vardır. Herkesin gözbebeği olan Handan, insanları çok çabuk etkileyebilen, kendisini sevdiren bir kızdır. Neriman’la kardeş gibi olan Handan, Nerman’ı küçüklüğünden beri yetiştirmiş, onu benliği altına almış gibi etkilemiştir. Neriman onun uğruna herşeyini verecek, ölümü bile göze alabilecek durumdadır.

Evlilik zamanı Handan, kocası Hüsnü Paşa ile birlikte Paris’te yaşamaktadır. Handan, gençliğinde Nazım adlı birisini sever ama Nazım sosyalist birisidir. Onun ideallerini ve amaçlarını kendisinden üstün tutup daha çok seveceğini düşünen Handan, Nazım’ın evlenme teklifini reddeder ve Hüsnü Paşa ile evlenir. Nazım bu olay üzerine kendini asar ve sorumlusu olarak Handan’ı gösteren bir mektup bırakır. Handan, bu olaydan dolayı kendini hiç affetmez ve Hüsnü Paşa ile olan evliliği hep sorunlu gider. Zaten Hüsnü Paşa’da onu sadece birkadın olarak sevmekte, sık sık metres bulup değiştirmektedir. Ayrıca bunları Handan’a rahatça söyleyebilmekte ve onların ne kadar güzel olduklarını anlatabilmektedir. Herkes tarafından ölürcesine sevilen Handan, önceleri buna dayanır. Hayatını sevmediği Hüsnü Paşaya adar. Onunla olan sorunlarını kapatmaya çalışır ve evliliğini sürdürmek için elinden geleni yapar. Fakat bu çabası onun gençliğini alır. Sonunda üç aydır ondan ayrı yaşayan Hüsnü Paşanın gönderdiği ağır ithamlarla dolu olan mektubu okuyunca beyninden gelen bir sorunla hasta olur. Hafızasını kaybetmiş, eskiden kalan hiçbirşeyi hatırlayamaz olmuştur. Ona hastalığı boyunca çok sevdiği Neriman ve kocası Refik Cemal bakar. Hüsnü Paşa ise yurt dışında metresleri ile eğlenmektedir. Bu olay onu pek ilgilendirmez. Neriman hamile olduğu için Refik Cemal onunla kalır ve Handan iki üç ay İtalya’da konsultasyonlara tabii kalır. Yanında sadece Refik Cemal ve bir hastabakıcı kalır. Handan, bu süre zarfında Refik Cemal’e aşık olmuştur. Ayrıca Refik Cemal’de ona delicesine severek vurulmuştur. Ancak evli olduğu ve karısını da çok sevdiği için ızdırap duyar, kendisini yer bitirir. Bir süre sonra Handan’ın hafızası yavaş yavaş yerine gelir. Canından çok sevdiği Neriman’ın kocasına, Refik’e aşık olduğunu anlayınca üzüntüsünden vefat eder.

KİTABIN ANA FİKRİ

İnsanların ne olduğu değil, seni sevip sevmediği onemlidir. Eğer ki seni seveni seviyorsan ona karşılık ver ve mutlu ol. Ama sadece düşüncelerinden dolayı seni seveni reddedersen ve seni sevmeyene gidersen çok acı çekeceğin kaçınılmaz bir durum olur.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

HANDAN : Çok akıllı,güzel,okumayı seven,insanları kolayca etkileyebilen,alafranga bir hayat yaşamış,sabırlı ve duygusal bir insandır.

REFİK CEMAL: Kültürlü,utangaç ,karısını çok seven birisidir. Ama sonradan Handan’a aşık olmuştur.

NERİMAN : Güzel,vefalı,çok kültürü olmayan,Handan’ı çok seven ve sadakatli,kitap okumayı sevmeyen birisidir.

HÜSNÜ PAŞA : Kadınları ve karısını dahi sadece eğlence malzemesi olarak gören, çapkın zengin, kinci bir kişiliğe sahiptir.

KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Kitabın dili çok akıcı olmayıp, duygusallıktan hoşlanan kişilere yonelik olabilir. İnsanlar arası ilişkileri çok iyi anlatan bir kitaptır.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

Halide Edip ADIVAR; meşrutiyet ve cumhuriyet yıllarının tanınmış edebiyatçılarındandır. 1882’de İstanbul’da doğmuştur. Amerikan Kız Lisesi’ni bitiren ilk Türk kızıdır.1901’de liseyi bitirince pozitif bilimleri dersi hocası olan Salih Zeki ile evlenmiştir. İlk romanı Heyula’yı 1908’de neşreder. Salih Zeki’nin ikinci defe evlenmesi üzerine ondan ayrılır. Mütareke yıllarında Anadolu’ya geçerek yeni kocası Dr. Adnan ADIVARla Atatürk’e yardım ederler. Bu yıllardaki gözlemleri birçok eserinin temelini oluşturur. Yurt dışında 15 sene geçirdikten sonra İstanbul’a dönen Halide Edip, 1950-1954 yılları arası İzmir milletvekili olarak TBMM’ye girmiş, 9 Ocak 1964’te İstanbul’da vefat etmiştir.

ESERLERİ: Heyula(1909), Raik’in Annesi (1908), Yeni Turan (1912), Ateşten Gömlek (1922), Vurun Kahpeye (1923), Sinekli Bakkal (1935), Tatarcık (1938), Sonsuz Panayır (1946), Dağa Çıkan Kurt (1922), Türk ‘ün Ateşle İmtihanı (1959)…

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
19 Yorum Bulunmaktadır
aysun on Mart 3rd, 2008 at 21:37

site çok güzel biraz daha bilgi ekleyin

aydan on Mayıs 5th, 2008 at 21:33

Çok güzel site tebrikler. Ayrıca halide edip adıvarı rahmetle saygıyla anıyoruz.

erol on Ekim 30th, 2008 at 20:42

Çok teşekkür ediyorum çok güzel bir site.

hilal on Aralık 6th, 2008 at 15:49

Site gayet güzel düzenlenmiş aradığım şeyleri, özetleri kolayca bulabiliyorum. Halide Edip ADIVAR çok sevdiğim bir yazardır bu kitabınıda okumuştum. Bunlları yayımlayanların ellerine sağlık. Teşekkür ediyorum.

leyla on Aralık 23rd, 2008 at 21:30

Mükemmel bir roman… Halide edip adıvar değerli yazarlarımızdan birisi üstelik başarılarıda sayılamayacak kadar çok bence. Siteyi hazırlayanlara teşekkür ediyorum…

ayse on Ağustos 19th, 2009 at 23:34

Ya neden bütün romanların varda kerim ustanınki yok?

ebru on Şubat 24th, 2010 at 10:01

Süper bir site çok güzel.

Sultan ÇILDIR on Mart 31st, 2010 at 17:46

Çok güzel bir kitap Halide Edip Adıvar’a çok teşekkür ederim.

yağmur uzun on Nisan 19th, 2010 at 18:38

Bu siteyi gerçekten çok beğendim. Tebrik ediyorum, aradığım özetleri kolaylıkla bulabiliyorum. Bu siteyi oluşturana çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Halide Edip ADIVAR’ı çok seviyorum, bu romanı da çok güzel.

ayşe on Mayıs 2nd, 2010 at 09:26

Çok güzel bir kitap tüm gençlerin okumasını tavsiye ediyorum daha çok kitap daha çok gelişim biz de bu lazım.

sevgi on Mayıs 6th, 2010 at 15:15

Çok güzel bir site.Böyle bir site olduğu ve benim de bulduğum için çok mutluyum :)

betül on Mayıs 25th, 2010 at 19:08

verdiğiniz özetler için teşekkür ederim…çok güzel bir site.bu site sayesinde ödevlerimi kolayca yapabiliorum daha fazla bilgi paylaşırsanız sevinirim

hüseyin on Eylül 20th, 2010 at 03:45

Teşekkür ederim.Ben 12 yaşında bir 7. sınıf öğrenciyim ve ödevime çok yardımcı oldu.Tekrar teşekkürlerimi sunar ve başarılarınızın devamını dilerim.

özgen on Eylül 23rd, 2010 at 14:14

Gerçekten faydalı bir site olduğnu düşünüyorum tşk.

aslı özeri on Ekim 28th, 2010 at 15:33

Gerçekden çok güzel bir roman özetini okurken yaşlarıma engel olamadım..

esir karaca on Kasım 6th, 2010 at 17:46

Hiç güzel bir özet değildi hiç bişey anlamadım.

handan on Ocak 5th, 2011 at 14:50

Benim adımda handan ve burda ki bazı konular bana çok uyuyor. Romanınız çok güzel tebrik ederim…

Enes hündürel on Mayıs 20th, 2013 at 12:07

Güzel bir yorum yazısı ama hepsi gibi eksik yönleri var

misafir on Ağustos 30th, 2013 at 11:36

çok harika olmuş çok beğendim tşk ederim

Yazı Detayı