Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Yüz (100) Temel Eser » İnce Memed (Yaşar Kemal)
12


İnce Memed

 

 

(Yaşar Kemal)

 

 

Konu

Anadolu halkının geri kalmışlığı, cahil bırakılmışlığı ve köy hayatının sefaleti

 

 

 

Özet

Toroslar’dan Akdeniz’e uzanan Dikenliözü’ndeki beş köyden birisi Değirmenoluk’tur. Bu köyün insanları köylerinden dışarıya çıkmazlar. Onun için buraların kendine has kanun ve töreleri vardır. Bu kanun ve töreleri Abdi Ağa koyar ve uygular. Dışarıdan kimse gelmez ve karışmaz.

 

 

Köyün yağız delikanlılarından Memed günlerdir Abdi Ağa’nın tarlasını sürmektedir. Artık dayanamayacağını anlayınca herşeyi bırakıp Kemse Köyü’ne gider ve Süleyman’a sığınır. Memed’in bu yaptığı aslında bütün köy ahalisinin hayalidir. Memed kışı Kesme Köyü’nde geçirir. Anasını ve köyünü özlemiş olmasına rağmen dönmemekte kararlıdır. Bir gün köyden bir tanıdık onu görür ve bu haberi hemen Abdi Ağa’ya yetiştirir. Bunu öğrenen Abdi Ağa Süleyman’ın kapısına dikilir ve Memed alıp köye götürür. O yaz Memed hasatı yapar ve Abdi Ağa’nın topraklarını sürer. Abdi Ağa ise ceza olarak ona hasatın beşte birini verir. O kış Memed ve anası çok zorluk çekerler.

 

 

Memed arkadaşı Mustafa ile ilk defa kasabaya giderler. Yolda iyi, mert bir eşkiya olan ve hayranlık duydukları Kara Ahmet’le karşılaşırlar. Kasabadaki yaşam Memed’i çok etkiler. Ağaların olmadığı herkesin hür olduğu bu hayat özlemiyle Memed sevgilisi Hatçe’yi kaçırmak için köye gider ve barber kaçarlar. Abdi Ağa’nın yeğeninin nişanlısı olan Hatçe ile Memed’in kaçmalarının ardından Ağa’nın adamları ve yeğeni onları yakalamak için izlerini sürerler. Nitekim bulurlar. Aralarında çatışma çıkar. Abdi Ağa’nın yeğeni ölür, Memed yaralanır ve kaçar. Hatçe ise yakalanır. Memed’in sığınacak bir yeri olmadığı için Deli Durdu denilen bir eşkiyanın çetesine sığınır. Çetenin yaptığı haksızlıkları gören Memed Deli Durdu’dan nefret eder.

 

 

Bu sırada Abdi Ağa Hatçe’yi cezalandırmak için ona bir tuzak kurar. Yeğenini Hatçe’nin öldürdüğüne jandarmaları ikna eder ve Hatçe hapishaneye düşer.

 

 

Eşkiyalığa iyice alışan Memed zulmetmeye dayanamaz ve çeteden ayrılıp yeni dostlar bulur ve onlarla gezmeye başlar. Bir gece köye geldiğinde anasının öldüğünü duyar ve Hatçe’nin başına gelenleri öğrenir. Ardından Abdi Ağa’nın izini sürmeye başlar.

 

Bu arada Abdi Ağa Memed’i ortadan kaldırmak için bir tuzak kurar. Memed ise kasabada Hatçe’yi bulur ve bir yolunu bulup onu ve arkadaşını hapishaneden kaçırmayı başarır. Köylüleri de Abdi Ağa’ya karşı gelmeleri konusunda yüreklendirir. O kış köylüler Abdi Ağa’ya hasatlarından bir buğday tanesi bile vermezler.

 

 

Abdi Ağa Ankara’ya telgraf çeker ve Memed’in gizlendiği yeri ihbar eder. Jandarmalar Memed’i kıstırırlar. Aralarında çatışma çıkar. Tam bu sırada Hatçe doğum yapar. Memed eşi ve çocuğu için teslim olur fakat bu esnada Hatçe vurulur. Memed’in dünyası yıkılır. O sırada çıkan afla serbest kalır. Doğan çocuğunu Hatçe’nin hapishane arkadaşı alır ve Gaziantep’in bir köyüne götürür.

 

 

Olaylardan Abdi Ağa’yı sorumlu tutan Memed köye gelir ve Abdi Ağa’yı vurur. Bu duruma sevinen köylü bayram eder. Memed ise atını dağlara doğru sürer ve o günden sonra Memed’den haber alınmaz.

 

 

O gün bu gündür Dikenlidüzü Köylüleri, çift koşmadan önce çakırdikenleri ateşe verirler. İşte tam o günlerde Alidağ’ın doruğunda bir top ışık patlar, üç gün üç gece yanar durur.Ana Fikir

En yüksek makamlarda bile olsak kimseye haksızlık etmeye hakkımız yoktur.

 

 

 

 

Şahıslar ve Olaylar

İnce Memed: Toroslar’da Değirmenoluk Köyü’nde yaşayan yoksul ve yetim bir köylü çocuğu. Abdi Ağa’nın baskısına dayanamaz, onun yeğenini öldürür ve dağa çıkıp eşkiya olur.

Abdi Ağa: Dikenliözü’nde bulunan beş köyün sahibi, merhametsiz, bencil ve zengin bir köy ağası.

Yazar Hakkında

HAYATI

· 1922’de Adana’da doğdu.

· Asıl adı Kemal Sadık GÖKÇELİ olan Yaşar KEMAL, ortaokul son sınıfa kadar okudu. İşçilik, katiplik, bekçilik, memurluk, arzujhalcilik gibi çok çeşitli işlerde çalıştı.

· Yazı hayatına şiirle başladı. İlk şiiri Adana Halkevi dergisi “Görüşler”de yayınlandı.

· Uzun zaman folklorla uğraştı, derlemeler yaptık.

· Cumhuriyet gazetesinde fıkralar ve röportajlar yazdı.

· İstanbul’a taşındıktan sonra hikayeler yazdı(1951).

 

ESERLERİ

· HİKAYE KİTAPLARI;
Sarı Sıcak(1952)

· ROMANLARI;

İnce Memed

· RÖPORTAJ;
Yanan Ormanlarda Elli Gün (1955),

Çukurova Yana Yana(1943),

Peri Bacaları(1957),

Bulut Kaynıyor(1974).

· DENEMELER, FIKRALAR;
Taş Çatlas(1961),

Baldaki Tuz(1974),

· DERLEME
Ağıtlar (1943)

 

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

 İle Yorum Yap!
12 Yorum Bulunmaktadır
toprak on Mart 11th, 2008 at 16:25

ince memed 4 ciltlik bir roman oldugunu biliyordum fakat okumamıştım ayrıca lise2 dönem ödevimdi yani kitap özetini istemedi lakin kitabın ters yönlerini eleştirin dedi yada hoşunuza giden begendiginiz tarafları kitabı alamadım fakat burdaki kısa bölümden kendimce yorumlamalar yapacagım teşekkürler

ali on Mart 26th, 2008 at 19:04

Dönem ödevimi beleşe getirdim teşekkürler

eda on Eylül 27th, 2008 at 19:47

Ben de bu kitabi hocamın tavsiyesiyle 7.sınıfta okumuştum. Emin olun ki çok güzel bir kitap. İlk önce çok kalın olduğu için biraz tırsmıştım fakat okudukça sevdim. En çok memedin abdi ağayı vurduğu bölüm çok güzeldi. Herkese tavsiye ediyorum.

ferhat on Ağustos 5th, 2009 at 09:59

İnce Memed serisini okudum bir sonra ki sayfayı büyük bir merakla beklediğim gerçekten harika bir roman ellerini yüreğine sağlık üstad.

Haluk on Eylül 6th, 2009 at 13:35

Yaşar kemalin her kitabı ince memed gibi kalitelidir. Eğer bir itapta Yaşar Kemal imzası varsa o kitap iyi kitaptır.

ümmühan on Kasım 6th, 2010 at 18:21

Yaşar Kemal kitapları okumak çok güzel

fatoş on Ocak 19th, 2011 at 04:57

Evet bende bu eseri lise dönemım de okumuştum.ÇoK güzel bir eserdi.Şimdi üniversite de işime yaradı okumam .Bende herkese tavsiye ediyorum.

muhammet on Şubat 14th, 2011 at 16:08

İnce mehmet k maraş çagayacert ilçesine bagli düzbag (helete) kasabasinin şahindag (hacıolugu) yaylasinda ulmaktadır. Görmek isteyenler buyursunlar.

Sky on Şubat 16th, 2011 at 17:58

İnce Mehmet hayatımda okudum en iyi romandır.Herkese tavsiye ederim.Kitabın kalınlığına bakmayın okudukça kendinizi kitaptan alamıyacaksınız…

songül on Ağustos 24th, 2011 at 14:55

ince memed gerçekten muhteşem bütün romancılar böyle gerçekçi olmalı ve bütün okurlar ödev olsun veya bende okudum desinler diye değil bu ülkenin gelmiş geçmiş bütün sorularını bilsinler diye okumalılar

adsız on Ocak 1st, 2012 at 21:25

Ben bu kitabı 5. sınıfta okudum çok heyecanlı bir kitap severek okudum

Sinem on Ocak 25th, 2012 at 15:27

bana bu kitabı matemetik öğretmenim tavsiye etti.iyikide etmiş hayatım boyunca daha böyle güzel bir kitap okumamıştım.Ayrıca YAŞAR KEMAL iyiki böyle bir kitap yazmış.Çünkü gerçekten insanlar en üst seviyede bile olsalar kimseye zulüm etmeye hakkı yok.Çünkü herkes özgür.ayrıca kitap uzun ama sona geldiğinizde daha uzasın hiç bitmesin istiyosunuz kitabın.Hem bu kitabı okumuş olmak için de asla okumayın.Geçmişi öğrenmek için okuyun

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: İnce Memed (Yaşar Kemal)
  • Yazının Kategorisi: Roman Özetleri, Şiir Öykü Roman, Yüz (100) Temel Eser
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , ,