Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Yakup Kadri Karaosmanoğlu » Yüz (100) Temel Eser » Kiralık Konak (Yakup Kadri Karaosmanoğlu)
30


Kiralık Konak

 

(Yakup Kadri Karaosmanoğlu)

 

Konu

Kitapta nesiller arasındaki çatışma yansıtılmıştır. Nesiller arasındaki uçurumdan ve hızlı değişimin getirdiği ahlak buhranı anlatılmıştır.

Özet

Naim Efandi çok zengin, zengin olduğu kadarda hesaplı bir kişiydi. Babasından kalma bir serveti vardı. Büyük bir itina ile idare ediyor ve koruyordu. II. Abdülhamit döneminde devletin yüksek mevkilerinde bulundu. Bir çok defalar valiliklerde dolaştı.

 

Bütün çocukluğu, bütün gençliği İstanbul ‘un en kalabalık konağında geçen Naim Efendi eğlenceli toplantıları, dostlar arasındaki sohbetleri, misafirlere ziyafetleri çok severdi. Fakat öyle bir zaman yaşadı ki bunların hepsi yasaktı. Naim Efendi yeni sazdan, yeni şarkılardan zevk almak bir tarafa, son senelerde yazılan ve konuşulan Türkçe’yi bile anlamıyordu.

 

Bundan beş sene öncesine kadar karısı Nefise Hanımefendi yanı başında idi, rahatı ve huzuru iyi durumdaydı. Zira, bu ihtiyar kadın ölünce evin içinde yalnız kaldı. O öldükten sonra yerine kızı Sekine hanım geçti; fakat Sekine Hanımı hiçbir yönüyle annesine benzemiyordu.

 

Naim Efendinin damadı Düyunu Umumiye Müfettişlerinden Servet Bey, Naim Efendinin saflığından yararlanarak konak içerisinde işleri istediği gibi yürütüyordu. Servet Beyin oğlu Cemil henüz yirmi yaşında olmasına rağmen Beyoğlu’ndaki büyük lokantaların, gazinoların, barların sadık dostu idi. Bu yaşında birçok zevkleri vardı. Biraderinin küçük sırlarını bilen Seniha ise son çıkan moda gazetelerinin resimlerine benzerdi. Körpe, ince ve çolak vücudu, ipek böcekleri gibi daima biçim değiştirme, değişim içerisindeydi.

 

Pazartesi günleri Seniha’nın çay günleridir. Avrupa’nın bütün kibar kadınları gibi o günleri güzel giyinir, kuşanır ve tam beşte konağın salonunda az görülen bir hanımefendi gibi ziyaretçilerini beklerdi. Seniha salonun bir köşesinde iki genç kızla halasının torunu Hakkı Celis’in kendisine okuduğu şiirleri dinler gözüküyordu. Bu genç kendisinden iki ay küçük olmasına rağmen ve birçok şiiri bazı dergilerde çıkmasına rağmen ona parmakları mürekkep lekeli ve pantolonunun dizleri çıkmış zavallı bir okul çocuğu gibi görünmekten kurtulamıyordu.

 

Saat beşte Faik Bey konağı ziyarete geldi. Faik Bey Cemil’in yakın arkadaşları arasındaydı. Kumral, zayıf, uzun saçları iyi taranmış bir gençti. Küçük yaşından beri Avrupa’nın önemli şehirlerinde dolaşmış, oturmuş olduğu için hareketlerinde hiç sahte görülmeyen bir zerafet vardı. Faik Bey ile Seniha arasındaki ilişkinin bir arkadaşlık derecesinden fazla olması genç kızın bütün arkadaşları bilirdi. Fakat, buna da hafif bir flört manasını verirlerdi. Günden güne aralarındaki sevgi çoğalmaya başladı. Faik Bey için Seniha’yı sevmek birdenbire vazgeçilmeyen birşey oluverdi.

 

O şimdi kumara ne kadar düşkünse, Seniha’yı da o kadar arıyordu. Seniha’ya kendini o kadar bağlı hissediyordu. Dört günlük bir ayrılıktan sonra sabah Faik Bey konağa geldi. Herkes uykudaydı. Saçları karma karışık, yüzü sapsarıydı. Suratında üç günlük bir sakal, toz renginde bir kir tabakası vardı. Seniha “Ne var? Ne oldu?” demek isteyen gözlerle Faik Bey’ e baktı. Faik Bey sessiz bir şekilde hiçbir şey söylemiyordu. Seniha daha sonra kardeşi Cemil’ den Faik Bey’ in kumarda Üç yüz elli lira kaybettiğini ve paraya ihtiyacı olduğunu öğrendi.

 

Cemil parayı Seniha’nın büyükbabasından istemesini söyledi. Seniha’nın bunun olmayacağını söylemesi üzerine Cemil Seniha’nın elmaslarını rehin koymasını istedi. Seniha dolabını açtı içinden bir çekmece çıkardı. Çekmecenin içinden birkaç tane mahfaza aldı ve birer birer Cemil’e uzattı ve hayatında ilk defa ağır ve ciddi bir şekilde düşündü, kaldı. Hayat bir an içinde, ona çıplak ve en kaba haliyle görünmüştü.

 

Bu dünyada güzellik bir hayal, asalet ve zerafet, insanın üstünde hafif bir cilaydı. Güzel bir yüze iskelet ifadesi vermek için iki gecelik bir uykusuzluk, bir sevgiyi bir alışverişe çevirmek için birkaç paket iskambil kağıdı, zarif bir adamı bir dilenciye döndürmek için üç yüz elli liralık bir borç yeterliydi. Seniha kalbinin bu bir günlük hesaplaşmasından epeyce değişmiş çıktı.

 

Konağı kiraya verip kardeşi Selma Hanımefendi’nin yanına taşınma fikri ortaya çıktığından beri Naim Efendi’ nin rahatı, huzuru kaçtı. Selma Hanımefendi kararında o kadar katıydı ki hiçbir şekilde bunun önüne geçmek mümkün değildi. Naim Efendi; “Burada doğmuşum, burada yaşamışım, ihtiyarlamışım! Nasıl bırakır giderim?” diyordu. Selma Hanım; “Burada, fareler, örümcekler ortasında yapayalnız öleceğine, benim yanımda benim gözüm önünde ölürsün.” diyordu.

 

Konak, Naim Efendiyle beraber, hergün biraz daha yıkılıp gidiyordu. Zili bozulan sokak kapısı ağır bir tokmakla vuruluyor ve bir çok gıcırtılarla sarsılak açılıyordu.Ana Fikir

Bazı şeyleri kazanmak ve korumak epeyce zaman alır ama onları kaybetmek çok kolaydır.

Şahıslar ve Olaylar

Naim Efendi: Çok zengin ve zengin olduğu kadar da hesaplı bir kişidir. Çok önemli yerlerde çalışmış ve çok önemli bir kariyere sahip olmuştur. Ama devamlı bir değişim içerisinde olan bir ülkede eskiden kelme bir şahsiyet olduğu için bazı konulara uzak kalmıştır hatta gençlerin konuştuğu Türkçe’nin çoğunu anlamamaktadır. Eğlenceyi seven, neşeli bir insandır.

 

Seniha Hanım: Körpe, ince, çevik, ipekböceği gibi sürekli bir değişim halindedir. İlk başlarda cıvıl cıvıl bir kız olmasına rağmen zamanla çok değişir. Kimseyle görüşmez, kimseye bir şey söylemez olur.

 

Faik Bey: Aileyi uçuruma sürükeyen kişidir. Zevklerine göre yaşayan ve insanların umrunda olmadığı varlıklı bir ailenin oğludur.

Hakkı Celis: Senihayı sevmiştir fakat karşılık bulamayınca içine kapanmıştır. Kimseye sır vermeyen birisidir. İnsanlardan kaçmaya çalışmaktadır, yalnız kalmak ister.

 

Yazar Hakkında

 

Kahire’de doğdu. Manisa’nın karaosmanoğulları ailesindendir. Öğrenimini bir Fransız oklulunda tamamladı. II.Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul’a geldi. Fecri Ati topluluğuna katıldı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazmaya başladı. Üsküdar Lisesinde felsefa dersleri okuttu. Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu’ya geçerek Batı Cephesi’nde bulundu. Deneme, makale, anı, oyun türlerinde eserler veren Yakup Kadri, daha çok romanlarıyla tanındı. Romanlarının konusu tarihsel ve olaylar olmuştur.

 

ESERLERİ :

: Kiralık Konak, Nur Baba, Hüküm Gecesi, Sodom ve Gomore, Yaban, Ankara, Bir Sürgün, Panaroma, 2 cilt, Hep O Şarkı. Hikaye Bir Serencam, Rahmet, Milli Savaş Hikâyeleri.

Anı: Zoraki Diplomat, Anamın Kitabı, Vatan Yolunda, Politikada 45 Yıl.

 

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

 İle Yorum Yap!
30 Yorum Bulunmaktadır
ebru on Şubat 5th, 2008 at 13:52

güzel olmuşş fakat biraz daha ayrıntılı olsaymış daha ilgi çekerdi ve işime daha çok yarardı.bu romanın zihniyeti hakkında neler söylenebilir???

merve on Şubat 9th, 2008 at 17:26

Güzel olmuş ellerinize sağlık da bu tarihi roman mı?
Veya hangi kitapların özetleri tarihi roman?

eylül on Şubat 15th, 2008 at 17:38

bence biraz daha ayrıntılı yazsaydınız daha güzel olurdu ama yinede güzel olmus

rozerin on Şubat 19th, 2008 at 11:05

ellerinize sağlık bu roman harika teşekkürler yeni romanlarınızı bekliyorum tekrar teşekürler :-)

uğur on Şubat 29th, 2008 at 17:58

allah razı olsun çok işime yarayacak

tansu on Mart 19th, 2008 at 21:03

çok güzel olmuş ama biraz daha ayrıntılı olsaydı daha çok işime yarardı mesela yazılış amacını yeri ve zamanı olabilir

didem on Mart 22nd, 2008 at 18:56

çok güzel olmuş ama biraz daha ayrıntılı olsaydı çok işime yarardı

erdem on Nisan 2nd, 2008 at 15:37

bu siteyi kim yaptıysa sağ olsun ama daha fazla bilgi lazım yıılık ödevim varr

sewda on Nisan 4th, 2008 at 15:47

yaa çok güzel olmuş da kitaptaki bölüm bölüm ayrılıp özet olsaydı çünkü yıllık ödevim var ve bölüm bölüm özet istiyolar ama yine de ellerinize saglık …

ahu on Nisan 6th, 2008 at 13:49

güzel bir roman ama ben peyami safa nın romanlarında daha keyif alıyorum

tansu on Nisan 6th, 2008 at 19:26

güzel olmuş ama eksikler var

kral on Nisan 9th, 2008 at 14:52

biraz daha uzun ve 11-25 arasında özet olsun

asd on Nisan 13th, 2008 at 18:00

Sağ olun. Çok duymustum ama okumamıstım sağ olasınız.

bünyamin on Nisan 28th, 2008 at 22:00

Çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık. Bazı yerlerde eksikleriniz var. O da o kadar önemli degil zaten.

pınar on Mayıs 6th, 2008 at 20:33

Özet güzel olmuş teşekkürler. Daha da güzel olabilirdi ama…

merve on Ekim 18th, 2008 at 10:41

Kitabın 39. sayfasındayım. İlk çok sıkıcıydı ama sonradan güzelleşmeye başladı.

seyma on Ekim 18th, 2008 at 21:27

Çok güzel ödevime çok yardımcı oldu…

Emre Sağlam on Kasım 25th, 2008 at 15:35

Bence çok güzel bir kitap. Yakup kadri karaosmanoğlu bizi bilgilendiren ve hayatın gerçeklerini yansıtan bir eser vermiş. Bu benim okul ödevimdi ama geçekten iyiki okumuşum.

kazım on Aralık 1st, 2008 at 13:24

Çok güzel olmuş. Ödevime çok yardımcı oldu. Emegi geçenlere helal olsun.

kubilay çetiner on Aralık 28th, 2008 at 22:00

Çok güzel olmuş. Teşekkürler ödevimi yaptım yani.

ali say on Ocak 6th, 2009 at 16:46

Özetler gayet güzel ama özgün değil.Bu özetlerin aynısını başka sitelerde bulabiliyoruz.

akın on Mayıs 2nd, 2009 at 10:40

çok sağ olun performans ödevimdi

yasin on Kasım 2nd, 2009 at 23:02

Çok güzel olmuş cok beğendim zaten yazılımızda vardı işime yaradı.

yasin on Kasım 2nd, 2009 at 23:06

Kiralık konak çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.

dilara on Kasım 29th, 2009 at 13:00

emeğinize teşekkür ediyorum ama kitabın tam özetini yazmamışsınız.

ayşe on Nisan 23rd, 2010 at 13:46

Çok güzel bir kitap çok beğendim yazılımız vardı. çok işime yaradı herkese tavsiye ederim.

musa on Aralık 5th, 2011 at 21:44

sağolun=)

musa on Aralık 5th, 2011 at 21:44

Sağolun.=)

tuğçe on Nisan 17th, 2013 at 10:15

ya çok sağolun işime yaradı performas ödevimdi. =)

faruk karayel on Aralık 24th, 2014 at 19:12

ya naim efendinin ruhsal özelikleri neler

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Kiralık Konak (Yakup Kadri Karaosmanoğlu)
  • Yazının Kategorisi: Roman Özetleri, Şiir Öykü Roman, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yüz (100) Temel Eser
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , , ,