Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Köprü (Ayşe Kulin) – Roman (Kitap) Özeti
8


 (Ayşe Kulin)

KİTABIN ADI : KÖPRÜ
KİTABIN YAZARI : Ayşe Kulin
YAYINEVİ : Remzi Kitabevi
BASIN YILI : Nisan 2001
SAYFA SAYISI : 255

KİTABIN KONUSU :

Anadolu da yaşayan trajik bir yaşam öyküsü olan KÖPRÜ, Erzincan dolaylarında, fırat nehri üzerinde inşa edilen bir köprünün, bu köprüyü yaptırabilmek için çırpınan bir bürokratın ve yöre insanının romanı.

KİTABIN ÖZETİ :

Bayram çocuk bekleyen bir babadır. Ve karısının doğum zamanı gelmiş çatmıştır. Sancılarla beraber Bayram, karısını hastaneye götürecektir Ama fırat buna engel olmaktadır. Fırat’ın karısına geçmeyen bayram ve onun talihsiz karısı oracıkta doğurur. Fakat karısı bu acıya dayanamaz ve kan kaybından yaşamını yitirir. O günden sonra Bayram ve onun çocuğu yalnız başına yaşamaktadır. Bayram çocuğu alarak doğru Valinin yanına gider ve olayı ona söyler. Vali o günden sonra bu olaya yakınlaşır ve köprüyü yaptırabilmek için girişimlerde bulunur. Köprüyü, Erzincan’ında dışında yabancı bir mühendise yaptırmak istiyordu. Bunun için Gürcistanlı baba ve oğul mühendislerle görüşmelere başladı. Gürcü mühendisler köprüyü yapabileceklerini söyleyerek Gürcistan’a dönmüşler; fakat bir daha geri dönmemişler.

Bunun üzerine Ankara dan bir mühendisle görüşmeye başladı. Mühendisler Erzincan’a gelerek köprü yerini gördü ve birkaç inceleme yaparak köprüyü yapabileceklerini söylediler. Mühendisler Ankara’ya dönerek gerekli çalışmalara başladı ve bir grup oluşturdular. Yaklaşık bir hafta bir çalışmadan sonra köprü Erzincan da değil de Ankara da yapılarak tırlar la Erzincan’a götürüleceğini söyledi. Vali buna şaşırmıştı. Fakat mühendislere güveni sonsuzdu. Valinin etrafındakiler buna inanmıyorlardı. Vali etrafındakilere aldırmayarak gerekli parayı sağlamaya çalışıyordu. Yaklaşık bir ay sonra ilk grup Erzincan’a giderek köprü ayaklarını dikmeye gelmişlerdi. Daha çalışmanın ikinci gününde gerçekleşen terörist saldırıyla personel Ankara’ya kaçmışlardır.Yüz , , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Öksüze bakan Elmas ile Mevlüt yasak aşklarından dolayı ailesine yakalanmaktan korkuyordu. Mevlüt, İstanbul da ki asker arkadaşını ayarlayarak İstanbul’a gitmeyi düşünüyordu. Vali gerekli gıdasal yardımı öksüze bakan aileye sağlıyordu.

Mühendisler köprünün yapımını tamamlamış ve Tırlar la Erzincan’a yola çıkmışlardı. Mühendisler ve Vali bir araya gelerek köprünün montajı hakkında konuşmaya başladılar. Köprünün kıyıdaki ilk ayağı oturtturulmuştu. Diğer ucunu ise karşıya geçirmek için, Feribottan

Tahta güvertesine köprünün diğer ayağı oturtturulmuştu. Yalnız bir sorun çıkmıştı. Daha yolun yarısında feribot bozulmuştu. Çalışmalar aksamıştı. Bu da halkta tedirginlik yaratmıştı. Bir sonraki gün arıza giderilmiş ve yoğun bir çalışmayla köprü tamamlanmıştı. Yapıldığı akşam Vali, Bayram ve Öksüz köprüye oturarak ufka doğru bakıyorlardı.

KİTABIN ANA FİKRİ :

Yaptığımız bir işte azimle çalışmalı ve sonucunu sabırla beklemeliyiz ki bir sonuca ulaşabilelim.

KİTPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ :

Kitapta ki olaylar gerçek olduğundan, kitaba bir ılımlı yaklaşım yaratmaktadır. .

Vali, hırslı, iradeli ve bir şeyler yapma ve kazandırma yolunda olan birisidir.

Bayram
, kendisinin çektiği acıyı başkalarının da yaşamasını istemeyen yardımsever birisidir.

Elmas ve Mevlüt, yakalanma korkusuyla sürekli yer değiştiren ürkek iki eştir.

Gürcü Mühendisler
, İki yüzlü ve sözlerine inanılmayan kişilerdir.

Türk Mühendisler
, PKK terörüne rağmen işlerinden yılmayan ve köprüyü yapan kişilerdir.

KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER :

Kitaptaki gerçek olaylar duru ve akıcı bir üslupla anlatıldığından; Türkiye gerçeklerini de içerdiğinden bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ :

Ayşe KULİN, Arnavut köy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde editör ve muhabir olarak çalıştı. 1986’da sahne yapımcılığını ve sanat yönetmeliğini üstlendiği “Ayaşlı ve Kiracıları” adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneğinin En İyi Sanat Yönetmeliği Ödülünü kazandı.

1977 de yayınlanan “Adı : Aylin” adlı biyografik romanı ile, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
8 Yorum Bulunmaktadır
muharrem on Mart 14th, 2008 at 14:20

ya siz böyle yapıyorsunuz ama sankı bıze yardımcı oldugunuzumu sanıyorsunuz biz sadece hocalarımızı kandırıyoruz

necmiye on Mart 29th, 2008 at 20:02

hiç de bir kere. sen madem ki kendini kandırıyorum diyoesun o zaman yaralanma. yararlanacak birileri bulunur. çok güzel benim işime yaradı…

elif betül on Nisan 29th, 2008 at 22:44

YA NE DİYECEĞİMİ NASIL TEŞEKKÜR EDECEĞİMİ BİLEMİYORUM. GERÇEKTEN ŞAHANE OLMUŞ, ŞAHANE BİR SİTE. ÇOK İYİ AKIL ETMİŞLER. ÇOK YARARLI OLDU. EMEĞİ GEÇEN HERKESE ÇOOOK TEŞEKKÜRLER.

özge on Mayıs 17th, 2008 at 00:02

Çok güzel bir site. Ayrıca bu kitabın starda saat 22.00’da pazartesi günleri yayınlanıyor. İzleyin bence çook güzel bir dizi. Hele ki YÜZBAŞI AKIN ZEYBEK YANİ KOREL CEZAYİRLİ ayrı bir hava katıyor.

abdullah on Mayıs 28th, 2008 at 15:12

Çok güzel bir şey yapmışsınız çünkü kitabı daha önce okuduğum halde aklıma gelmedi. Özetini okudum ve kitap kafamda canlandı ve diğer bilgileri de yazdığınız için çok teşekürler.

seda on Ekim 5th, 2008 at 21:42

Bu siteyi kurandan allah razi olsun çok tşk ederim.

isimsz on Mayıs 15th, 2010 at 13:43

Gerçekten güzel bir roman ve etkleyici. Herkese tavsiye ederim.

özgür on Aralık 13th, 2010 at 19:30

çok teşekkür ederim bu bilgileri verdiğiniz için

Yazı Detayı