Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Martı (Richard Bach) – Roman (Kitap) Özeti
47


Martı

 (Richard Bach)

KİTABIN ADI :
KİTABIN YAZARI :
YAYIN EVİ VE ADRESİ : Beyaz Yayınları
BASIM YILI : 1987

KİTABIN KONUSU

Martı, bir kuşun hiçbir şeyin onu caydıramadığı o devirde zorluklarla mücadele etmesidir. Hiç düşmemeyi değil, her düştüğünüzde ayaklarınızı daha sıkı basarak ayağa kalkabilmeyi öğreneceksiniz bu kitapta.

KİTABIN ÖZETİ

O zamanlar martı Jonathan’in hayatini anlatan bir roman olarak okudum. Martı Jonathan diğer martılardan daha yükseklere uçmayı, dah derinlere dalıp en leziz balıkları avlamayı hedeflemiştir kendine. Ve her seferinde de bunu gerçekleştirip kendisine daha yüksek, daha derin hedefler seçmiştir. Richard Bach, herkesin bir hedefinin olması gerektiğini ve her seferinde bir öncekinden daha iyi hedefler seçmemiz gerektiğini, mutluluğumuzun bu olduğunu anlatmaya çalışmıştır., , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Bach,özgürlük,direnç ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken,umutsuzluk ve boşluk içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini nasıl da ustaca ortaya koymuş.

KİTABIN ANA FİKRİ

Özgürlük,direnç ve umut kavramlarını bir martının kanatlarına bindirirken,umutsuzluk ve boşluk içinde günlerini geçiren insanların serüvenlerini nasıl da ustaca ortaya koyuvermiş.Hayata dair umutları ve planları olan arkadaşlar için mükemmel bir kitap.Martı arkadaşlarına harika bir örnek olan Jeneten sizlerede güzel bir örnek olacak.

KİTAPTA OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Jonathan: Kendini hayata adamış,zorluklar karşısında yılmamış ama oldukça yıpranmış bir genç.

Mıchele: O da Jonathan ile birlikte hayata göğüs gerdi ama bunlarla çok fazla başa çıkamayıp öldü.
Stephan: Stephan, Mıchele aşık olmuştur fakat o da kendini Jonathan’a kaptırmıştır.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Martı Jonathan’ın hayata atılışını anlatan bir hikaye kitabı.Yer yer resimlerle süslenmiş.Okuması zevkli dili sade.Bir martının isteklerini yerine getirme mücadelesine bir bakabilirsiniz.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

27 Mart 1889’da Almanya’da doğdu.1913’te ilk hikaye kitabını çıkarır.13 Aralık 1974’te İtalya’da’ öldü.

Eserleri : Nostradamus 16.yy’da yaşamış bir kahindir. Kendisi aynı zamanda tıp doktorudur. Çağının en büyük belası olan vebaya karşı o zamanın şartları altında büyük başarı göstermiştir. Nostradamus kehanetlerini yaparken sadece geleceği görebilme yeteneğinden değil daha bilimsel yöntemlerden yararlanmıştır. Bunlar da çağının en kabul gören yöntemleri olan astroloji ve simyadır…

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
47 Yorum Bulunmaktadır
emin on Şubat 25th, 2008 at 20:26

ben bu sitede yazılanları okudum güzeldi ama daha detaylı olacak şekilde baştan sona kadar yazsaydı daha iyi ve güzel olacaktı.ve böyle oluncada bu siteye daha fazla kişinin katılacanı düşünüyorum.teşekkürler.

tuğçe on Mayıs 28th, 2008 at 21:31

Çok güzel olmuş biz lise öğrencilerine çok faydalı olmuş teşekkür ederiz emeği gecen herkese…

esma on Mayıs 30th, 2008 at 16:25

Ya çok önemli bir ödevim var ve bana çok acil bilgi gerekli. Bu kitaptaki olaylar ne zaman nerde olmuş ve dönemin zihniyetini söler misiniz?

şebnem on Ağustos 23rd, 2008 at 11:35

Çok güzel bir site olmuş çok hoşuma gitti. Okul başlayınca bütün Türkçe ve sosyal ödevlerimde yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Bunun için size çok teşekkür ediyorum. Her şeyiyle süper bir site… :-P

merve on Eylül 25th, 2008 at 21:50

Site çok güzel olmuş, emeginize saglık. Her türlü aradıgım bilgiye burdan ulaşabiliyorum. Çok yararlı bir site olacagına eminim.

sema on Kasım 11th, 2008 at 23:00

Gerçekten de güzel teşekkür ederiz ama başka romanlara da yer verirseniz sevnirim mesala; teneke romanı…

onur gökçek on Kasım 14th, 2008 at 21:17

Abi o kadar güzel bir site ki hayranım fakat bir de necati cumalinin viran bağlar kitabının özeti olursa cok mutlu olurum. Lütfen bayram geçmeden çıkarın.

şura on Kasım 24th, 2008 at 17:47

Site gerçekten güzel. Benim işime çok yarıyor. Bütün kitap özetlerimi buradan okuyorum. Çok teşekkürler siteniz çok güzel olmuş.

funda_esra on Aralık 29th, 2008 at 22:35

Siteniz gerçekten de çok güzel. Emeğinize sağlık… Özetleri çok güzel fakat braz daha ayrıntılara girerseniz iyi olur. Bu benim fikrim bir örnek verilecek olursa martı romanı çok kısa almış. Anlamak da zorlaşıyor. İlginiz için tşk.

çağdaş on Şubat 7th, 2009 at 21:41

siteniz çok güzel ayrıca teşekkür ederim

Özkan Köse on Mart 2nd, 2009 at 18:22

Merhaba.Martı gerçekten çok güzel bir kitap.İnsan okuyunca hemen kendine ne yapması gerektiğini,daha da fazla gelişmesi gerektiğini hatırlatan bir kitap.Okumanızı tavsiye ederim.

tülay on Haziran 9th, 2009 at 14:31

Güzel bir site beğendim yararlanabileceğimi düşünüyorum.

drsnnzr on Kasım 20th, 2009 at 14:42

süpersin ya… bu ay not alcaz. bir kısmına bakcam[hayatı,kitabın ana fikri]. süper oldu . süpersn süpersin allah razı olsun teşekkürleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

karizma on Aralık 29th, 2009 at 10:11

Ben de emin arkadaşıma katılıyorum kitaplar hakkında biraz daha ayrıntıya inilmeli böylece kitabı okumaya bizi şevk etmeli ama yine de tşk.

gtrhv on Şubat 3rd, 2010 at 15:55

bütün kitap özetlerini bilgicikten bakıyorum.teşekkür ediyorum

BetüL on Mart 21st, 2010 at 15:55

Çok sağolun çok yardımcı oldunuz.

Aleyna on Haziran 29th, 2010 at 01:52

Bu kitabı bana bir öğretmenim önermişti . Okuyamadım hala.. Güzel bir kitaba benziyor. Almak için sabırsızLanıyorum bence herkesin cok kitap okuması gerek… Herkese iyi kitap okumaLar.

asiye on Ekim 7th, 2010 at 01:10

Merhaba, ben iranliyim ve Turk dili ve edebuyati okuyorum. Sitenizden cok faydalaniyorum, tesekkur ederim.

ceyhun on Kasım 2nd, 2010 at 19:32

Sıtenız çok yardımcı bır sıte emeği geçen butun herkese teşekkurlerimi sunuyorum.

fatmanurrr on Kasım 20th, 2010 at 19:42

Çok güzel bir site çok beğendim teşekkürler.

serseri on Kasım 24th, 2010 at 17:45

Çok güzel bir site ama çok kısa olmuş daha uzun olabilirdi.

musa karaman on Kasım 27th, 2010 at 21:03

Martı (Richard Bach) herkese öneriyorm.

recep on Şubat 8th, 2011 at 15:19

bu kitabı bana öğretmeniim önerde bende size öneriyorummm

recep on Şubat 8th, 2011 at 15:20

bu kitabı bana öğretmenim önerdi bende size öneriyorum

xxddd on Şubat 13th, 2011 at 23:31

Bu sitenin kitap özetleri çok güzel.Fakat madem yayınevini veriyorsunuz sayfa sayısını da alabilir miyim?

berkay on Şubat 23rd, 2011 at 21:00

kitap 95 sayfadır gercekten iyi bir kitap her bireyin azzim ve hırs kazanmak için okuyabilecegi kitaplar arasında yer alıyor.

irem on Nisan 20th, 2011 at 20:50

Martı Jonathan Livingston, Amerikalı yazar Richard Bach tarafından yazılmış, bir martının hayatını ve sürüyle birlikte olan yaşamını anlatan fabl türünde hikâye.Bu kitapta Jonathan’ın hayatı,uçuş denemeleri vb. olaylar anlatılıyor.Bütün martıların amacı uçmak değil yemek bulmaktır;ama Jonathan’ın amacı uçmak ve yeni şeyler öğrenmektir.

MARTI KİTABIN ÖZETİ : Jonathan bir martı sürüsünde yaşayan fakat diğer martılardan farklı hareket eden bir martıdır.Diğer martılar gibi teknelerin arkasından yiyecek savaşı yapmayan,bütün zamanını uçmaya ayıran bir martıdır.Bu düşüncesinden anne ve babası çok rahatsız olurlar.Bu sebeple Jon uçma ile ilgili fikirlerini açığa vurmak istemez. Bir gün jon uçma eğitimi için sürüden ayrılır.Çok hızlı uçuşlar ve dönüşleri dener.Başaramayınca sürüye katılmayı ve onlar gibi davranmaya karar verir.Bu sırada gece olmuştur.Birden aklına martıların gece uçuş yapamayacağı gelir.Kendi sınırlarını aşmaya ve özgür olmaya karar verir.Sürü yaşamına katılmaktan vazgeçer.Bütün martlara bunu anlatmak ister.Sürüye katılabilmek için uçar.Sürü bölgesine geldiğinde martı kurultayının kurulduğunu görür ve “özgür olabiliriz,uçmayı öğrenebiliriz” diye bağırır.Yaşlı kurultay başkanı Jon’u lanetleyerek sürüden dışlar.Jon uçarak kayaların çok ötesine gider.Orada uçmayı çok iyi öğrenir,birçok hüner kazanır. Daha sonra kendisi gibi dışlanan martı Sullivan ve Chiang ile tanışır.Onlar çok daha iyi uçabilmektedirler.Chiang çok yaşlı ve tecrübelidir.Jon Chiang’dan çok sey öğrenir.Daha sonra Chiang cennete uçmayı başarır. Jon özgürlüğün tadını ve onlara uçmayı öğretebilmek için sürüsüne dönmeye kara verir.Süllivan buna karşı çıkar.Kendisini dışlayanların yanına gitmemesini ister.Fakat Jon bir şeyin farkındadır.”Eğer benim dışlandığım gün birisi bana bunları öğretseydi;şimdi çok daha ötelerde olacaktım” der.

Jon sürü bölgesine döner ve orada uçmak isteyen martılara ders verir.Hergün uçmak isteyen martı sayısı artmaktadır. Fletcher, Jon gibi düşünen ve sürüden dışlanan bir ögrencisidir.Sürüden nefret eder. Fletcher,sürü bölgesine bir gün dalış yapar.Önüne uçmaya yeni başlayan yavru bir martı çıkar.Anında takla atarak kayaların üstüne yönelir.Bütün martılar öldüğünü zannader.Fakat hayatta kalıp bu uçuşu başarabilmiştir.Daha sonra niyetinden vazgeçer.Jon ona yeni ve genç bir öğretmen olduğunu söyler.Sınır olmadığını ve özgürlüğün tadını diğer martılara öğretmesini ister ve gözden kaybolur.
3.KİTABIN ANA FİKRİ : Durum ve şartlar ne olursa olsun,kendimizi hiçbir zaman sınırlamamalıyız.İstediğimizde herşeyin üstesinden gelebililecek kapasiteye sahip olduğumuzu bilmeliyiz.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE KİŞİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ :
JONATHAN LİVİNGSTON : Diğer martılardan çok farklıdır.Yiyecek için balıkçı teknelerini takip edip,birbirleriyle kavga eden martılar gibi davranmaz.Özgürlüğü ve uçuşun kutsallığına inanmaktadır.İstediği ve inandığı zaman sınırlarını aşabileceğini ispatlayan bir martıdır.
SULLİVAN: Jon gibi sürüden dışlanmış bir martıdır. Dostluğa çok önem veren, uçmayı Jon kadar iyi bilen ve seven bir martıdır.
FLETCHER: Fletcher uçmayı bir yerden bir yere gitmek anlamında olmadığını savunan bir martıdır.Bunu sivrisineklerin bile yaptığını düşünür. Bu yüzden Jon’un öğrencisi olur.
CHİANG: Çok yaşlı bir martıdır. Ölümü beklemektedir. Yaşlı olmasına rağmen çok hızlı uçabilmektedir. Jon’u eğiterek ona hızlı uçuşu öğretir.

miraç on Mayıs 4th, 2011 at 10:40

Bence biraz saçma nasılbir martı özeti iki kişinin sadece adı.İnsan birazcık dikkat eder hem yazardan banane.Ben beğenmedim.

akıllı on Mayıs 23rd, 2011 at 15:32

Arkadaşlar bu kitap roman mı?

Harun ÇINAR on Ekim 28th, 2011 at 16:47

Gerçek ten olağan üstü bir kitap çok hoşuma gitti.

melike on Ekim 30th, 2011 at 22:55

iremcim saol çok yardımcı opldun hem de siteden bie :)

mustafa on Kasım 30th, 2011 at 20:30

çok güzel bir kitap

filiz on Aralık 14th, 2011 at 10:16

Bence harika bir roman umutsuzluğa ve boşluğa düşen kişiler için bir çikiş noktasi olabilr.kitabin anlatmak istedikleri gerçekten çok güzel.

mina on Aralık 15th, 2011 at 12:46

SİTE GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL OLMUŞ

zeki insan :) on Aralık 18th, 2011 at 19:30

Martı romanını çok beğendi. RİCHARD BACH belki yaşasaydı daha güzel buna benzer romanlar yazacaktı. İremcim sana da bu bilgileri verdiğin için çok teşekkür ediyorum.Tam istediğime göre yazmışsın,iyiki varsın.

alperen on Aralık 19th, 2011 at 20:26

ben adana motor meslek lisesinden 9\f sınıfındayım türk dil ve edebiyatcımız sayesine bu kitabı okudum ve ona cok teşekkür ederim

barış on Aralık 23rd, 2011 at 21:44

irem gerçekten çok yardımcı oldun sitenin de hakkını yememek lazım …

seviorum on Nisan 18th, 2012 at 17:29

kitabı okudaysınız nie bu sayfadasınız ben okumadım ki bu sayfadayım.

zeynep on Ekim 29th, 2012 at 23:21

çok teşekkürler işime yaradı ama benim okudugumda michele ile stephan yoktu baska birileri vardıı

oktaycan kaleş on Nisan 2nd, 2013 at 21:55

kitabı cok begendim sınavdan 100 alacagimi bekliyorum

güzel kız on Nisan 25th, 2013 at 18:03

İşime çok yaradı sağolun :) :(:p <3

martı jonathan on Mayıs 4th, 2013 at 16:12

çok güzel bir kitaptır bütün dünyaya tavsiye ederim ve bu kitabı yazan yazarında ellerinden öpüyor ve çooook ama çoook teşekkür ediyorum bu sitede çok güzel bir siteymiş onlara da teşeşkkür ediyorum sevgiler…….

mert yilma x on Mayıs 21st, 2013 at 21:49

Cok yesekkurler coooook isime yaradiiii

nezaket sude bayrak on Ocak 26th, 2014 at 23:51

Çok sağ olun işime yaradı ödev vardı yarıyıl için kitabın özeti çıkacaktı ve ben 100 aldım. Herkese tavsiye diyorum ve çok öpüyorum sevgilerimle …:)

ezgi on Ocak 29th, 2014 at 10:50

Ben okudum ve tavsiye ediyorum herkesin okuması gereken bir kitap ayrıca yazarını da tebrik ediyorum:)

yaren gezici on Şubat 15th, 2014 at 18:36

öncelikle çok saolun çok teşekkürler yazarı gönülden kutluyorum saolun

Hatice görküç on Nisan 18th, 2014 at 17:02

Bence güzel bi Kitap’a benziyor henüz okumadım

Yazı Detayı