Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Miskinler Tekkesi (Reşat Nuri Güntekin) – Roman (Kitap) Özetleri
21


Miskinler Tekkesi

(Reşat Nuri Güntekin)

KİTABIN ADI : Miskinler Tekkesi
KİTABIN YAZARI : Reşat Nuri GÜNTEKİN
YAYIN EVİ ve ADRESİ: İnkılap Kitabevi Yayın Sanayi ve Ticaret A.Ş Ankara Cad.NO:95 İSTANBUL
BASIM YILI : 1999
HAZIRLAYAN : Mehmet UYSAL

ÖZETİN PLANI
1. Kitabın Konusu
2. Kitabın Özeti
3. Kitabın Ana Fikri
4. Kitap Hakkında Şahsi Görüşler
5. Kitabın Yazarı Hakkında Kısa Bilgi

1. Kitabın Konusu: Kitap, Türkiye’deki dilencilerin dünyasını ve cahil hocaları başarıyla tasvir eder. Yazarın en dikkate değer eserlerinden biridir. Padişah II.Mahmut dönemi ileri gelenlerinden olup padişaha yakınlığıyla tanınan Kocabaş Kazasker Şemsettin Molla’ nın torununun hayatı üzerine kurulmuş bir kitaptır. Padişahın ekmek kırıntılarının kat kat işlemeli bohça ve sedef kutularda saklandığı bir ortamda, padişah dilencisi bir dedenin torunu olan ve hem meşrutiyet hem cumhuriyet dönemlerinde yaşayan roman kahramanı, bir çeşit soya çekimle dilenciliği meslek edinir.

2. Kitabın Özeti: Küçük yaşlarda ev halkının kızmasına rağmen dilenci taklidi yapmasıyla başlayan dilencilik özentisi, ona hayatının sonuna kadar götürür. Çocukluğunda oyunlar oynamayı sevmeyen, oturduğu yerden kalkmak istemeyen bir yapıya sahipti.

Korkak pısırık bir kişi olan daha sonra yaş onyedi onsekiz olunca delikanlılığında verdiği cesaretle, biraz havalanıyor. Kolalı gömlekler, ütülü pantolonlar giyip dışarı çıkıyor, ama yine de rüyasında kendisini Don Kişot gibi görmekten alamıyor. Evine giren hırsızı yakalayıp polise teslim ediyor, piyangodan çıkan parayla babannesinin borçlarını kapatıyor, gibi rüyalar biraz daha cesaretlendiriyor.
Mahallesinde çıkan yangında içeridekileri kurtarmaya gitmek istiyor fakat bacısı izin vermiyor.Bunlar umursamaz bir tavırla evde oyun oynamaya başlıyorlar, arada bir yukarı çıkarak yangının sönüp sönmediğine bakıyorlardı. Ama sabaha karşı evlerinin de yanmasına mani olamadılar.

Burdan başka bir mahalleye taşınırlar. Yeni evleri eski evleri kadar güzel olmamasına rağmen tek tesellisi bir görüşte aşık olduğu komşu kızı Mesrure’ dir. Mesrure’ yi evin bir köşesinden izliyor, ama bir türlü cesaretini toplayamıyordu. Biraz da korkuyordu. Çünkü kafası çok büyük olduğu için mesrure’ nin cevabının ‘hayır’ olabileceği endişesi vardı. Mesrure’ nin babası aile dostu olmaya başladı. Akşamları evlerine gelir, oturur, muhabbet ederlerdi. Mesrure’ nin babası şiiri çok severdi. Ve arada bir dörtlükler okuyordu. Babasını etkilemek için kendini şiire adamıştı. Mesrure’ nin babası şiir okumaya balayınca o da sonunu getiriyordu. Babası gerçekten etkilenmişti. En sonunda dadıların da aracılığıyla Mesrure’ ye teklif götürdüler. Sonunda kabul etti. Ama meşrutiyet inkılabının olduğu yılda, dayısı yüzünden evleri dağılır. Büyükannesi ve bacısıyla birlikte başka bir eve taşınırlar. Babaannesini kaybeder. Artık evden ayrılma zamanı gelmiştir. Sakallı Talat diye biriyle tanışır, arkadaşlık kurar. Talat memurdur. Talat’ ın tavsiyesiyle Zeynep Hanım Konağı’ nda eğitim almaya başladı. Edinmiş olduğu çevre yüzünden Sinop’ a gönderilir. Salıverilmesiyle, kendisine kalacak bir yer bulup burayı arzuhal ve köylü mektupları yazmaya başlar.

Düşüncesiz bir şekilde İstanbul’ a döner. Talat’ la tekrar karşılaşır. Talat yine elinden tutar ve bir iş bulur. Mektepte yazı hocalığı ve katiplik yapacak, mektepte kalacaktı. Askerlik yaşı glmişti. Ama bütün yoklamalarda kafası büyük olduğu için sorun çıkıyordu. Bugün git yarın gel diyorlardı. Sonradan askere de alındı ve Mısır’ a yolculuk başladı. Yolculukta kargaşa çıktı ve yürüyerek memlekete geri dönmeye başladı. Yürüye yürüye Konya’ ya geliyor, kendini biraz toplayarak İzmir’ e hastaneye gidiyor hiç parası kalmadığı için taburcu bile edilemiyor. Hastane müdürü, ölmüş bir kişinin elbselerini vererek taburcu eder. İzmir işgal altında olduğu için tütün deposunda kalıyordu. Günleri artık çok daha kötüye gidiyordu. Cami önünde beklerken kadının birinden ilk sadakasını alıyor. Bu parayla akşama yiyecek alıyor ve kaldığı yere götürerek oradakileri sevindiriyor.

Dilenciliğe başlamasıyla kazanci bayağı artıyor. Artık doktorlara büyük belediye memurlarının maaşına yaklaşmaya başlamıştı. Kendine bir ev bile tutmuştu. Arap komşuları vardı çevresinde. Kaldığı yerdeki Arap komşuları, sabah erkenden çıkıp akşam geç dönmesini merak etmişler, iş arıyorum cevabını almışlardır. İş istediği yerlerden aldığı cevaplar üzüyor fakat yılmıyordu. Sonunda dilediği oldu ve iş buldu. Sevinçliydi. Çünkü başkaları gibi çalışarak ekmeğini kazandığı gündü.

 

3. Kitabın Ana Fikri: ‘İnsan yedisinde ne ise; yetmişinde de o olur’ derler, ama insanın ne olursa olsun, her türlü durumda kendini bırakmamalı, hayata iki elle sarılmalıdır.

 

4. Kitap Hakkında Şahsi Görüşler: Kitap okumaya değer bir kitap olarak Türk eserler kitaplığında yerini almıştır. Olaylar gerçeğe yakın, kişileri çok mükemmel şekilde tahlil etmiştir. Bu yönüyle kitap çok akıcı ve sürükleyici bir hale gelmiştir. Kitaptan gerçekten de memnun kaldım ve tavsiye etmekteyim.

 

5. Yazar Hakkında Kısa Bilgi: 1889 yılında İstanbul’ da doğan Reşat Nuri GÜNTEKİN, ilk öğrenimini Çanakkale’ de yaptı.Çanakkale İdadisi’ nde, Mekteb-i Sultani’ de (Galatasary Lisesi) ve İzmir’ de bir Fransız okulunda okudu. 1912’ de Edebiyat Fakültesini bitirdi.

 

1916-1919 yılları arasında İstanbul’ da Vefa ve Erenköy Liseleri’ nde öğretmenlik yaptı. 1931’ e kadar çeşitli liselerde Türkçe, Fransızca, edebiyat, felsefe ve pedagoji dersleri verdi. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı müfettişi oldu. 1939’ a kadar Anadolu’ yu dolaştı.

 

1939 –1943 yılları arasında Çanakkale milletvekili, 1950’ de Paris’ te kültür araşesi ve Türkiye’ nin UNESCO temsilcisiydi. 1954’ te emekli oldu. İstanbul Şehir Tiyatroları edebi kurul üyeliğine seçildi. 1956 yılında aralık ayında tedavi için gittiği Londra’ da kanserden öldü.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
21 Yorum Bulunmaktadır
kader on Mart 8th, 2008 at 21:22

BU AÇIKLAMA MİSKİNLER TEKKESİ DEĞİL YAPRAK DÖKÜMÜNÜN ÖZETİDİR. LÜTFEN MERAK EDENLERİ DE YANILTMAYALIM

Orkun Kutlu on Mart 9th, 2008 at 10:39

Kader,

Evet, bir yanlışlık olmuş. Miskinler Tekkesi’nin değil de Yaprak Dökümü’nün özeti eklenmiş.

Bunu elbette insanları yanıtlmak için yapmadım. Şimdi özeti değiştiriyorum. Bundan sonraki arkadaşlar yararlanabilirler.

İlgin için teşekkürler.

Esen kal…

sema on Eylül 9th, 2008 at 16:58

Selam. Bu simdik Miskinler Tekkesi’nin özeti mi yoksa, Yaprak Dökümü mü?

sümeyra on Ekim 28th, 2008 at 14:38

Bizim öğretmenimiz bize kitap yazılısı yapacak ve bu kitapta miskinler tekkesi olacak. Size zahmet bana daha doğrusu bu siteye girenler içinde miskinler tekkesinin özeti bu siteye yazarmısın? Yazarsanız çok mutlu olurum.

Büşra on Şubat 22nd, 2010 at 14:48

Ben kitabın sadece özetini okuyarak bile çok güzel bir kitap olduğunu anladım.Kitapta birçok önemli noktaya değinildiği de aşikar.Ben çok güzel olduğunu düşünüyorum kendim dedahil herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

büşra on Şubat 22nd, 2010 at 14:53

Ben bu kitabı okumamış olmama rağmen özetini çok beğendim.Benim gibi kitap kurdu olanlara tavsiye ediyorum.

sahra on Ekim 11th, 2010 at 16:26

Hiçbirşey anlamadım daha ayrıntılı bir biçimde olursa sevinirim bir de kahramanları yazarsanız sevinirim…

miray on Kasım 2nd, 2010 at 19:44

Yorum güzel ama birazdaha ayrıntılı olursa çok sevinirim. Ayrıca karakterler hakkında bilgi verilmemiş. Bu eksiklikleri giderirseniz çok daha iyi bir yorum olur.

cemre on Aralık 22nd, 2010 at 22:07

Kitabın sadece 50. sayfaya kadar olan kısmının özeti verilmiş daha ayrıntılı olursa sevinirim

betül on Ocak 12th, 2011 at 18:07

Sayenizde dil anlatım ödevim bitti teşekkür eyliyorum .

ışıl on Şubat 13th, 2011 at 21:24

Arkadaşlar çok teşekkür ederim . Fakat anlamadığım bir şey var bu özet yaprak dökümü nün özetimi yoksa miskinler tekkesinin mi?

BeRat on Nisan 3rd, 2011 at 21:55

Bir kere konuyu okuyun sonra özeti o zamn anlarsınız üşengeçlik yapmayın kitabı okumadınızda özetini okuyun bari. :/

tezcan topuz on Temmuz 29th, 2011 at 15:03

Arkadaşlar;evet, bu usta edebiyatçımız Reşat Nuri Güntekin’in Miskinler Tekkesi adlı romanının kısaca özetidir.Dönemin İstanbul’unun dilencilik ve sosyal yaşantısını güzel bir şekilde yansıtan eser.Dilencilik yaparak para kazanmaya çalışan,daha sonra yardımseverlerin de katkısiyle okuyan,ileride güzel bir meslek sahibi olan İsmail’in dramatik ve bir o kadar da güzel yaşam öyküsü.

ali on Kasım 14th, 2011 at 15:23

Arkadaşlar;size çok teşekkür ederim.Sizin sayenizde türkçe ödevimi yaptım.çok teşekkürler.

YaqiZ on Aralık 21st, 2011 at 21:37

Çok Güzel Bir Kitap okumanızı Tavsiye Ediyorum.

kobe bryant on Mayıs 7th, 2012 at 20:35

çok güzel bir kitap gerçektente çok hoşuma gitti bu ve bunun gibi kitapları harkezin okumasını isterim :)

fatmanur doğan on Mart 17th, 2013 at 19:31

ben kitabı yarıya kadar okuabildim gerçekten içerisinde osmanlıca cok fazla kelime var bu nedenle akıcı olmuyor benım için kitap okuyucuyu hıkayenın içine almalı fakat bu kitapta hiç böyle bişeye rastlamadım .. kımseye önermem tabı bu benım sahsı görüşüm .. özette güzel anlatılmış fakat 208 sayfalık olmasına ragmen bana 100 sayfalık romanmış gibi geldi ..

ayşegül on Mayıs 20th, 2013 at 02:04

Bu özetin Yaprak Dökümüne mi, yoksa Miskinler Tekkesine mi ait olduğunu anlayamadım iyice kafam karıştı acaba hangisinin yardımcı olur musunuz ?

Bilgicik on Mayıs 20th, 2013 at 10:46

Miskinler Teknesine ait

ayşe değirmenci on Ocak 2nd, 2014 at 18:04

teşekkürler sayenizde ödevimii yaptımmmm

Adsız Kişi on Şubat 12th, 2015 at 11:49

Teşekkürler. Türkçe ödevimi çok iyi bir şekilde tamamladım. Ben kitabı bitirememiştim fakat çok güzel okuyunca bırakamıyor insan. Herkese öneririm. Çok iyi bir kitap.

Yazı Detayı