Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Sergüzeşt (Samipaşazade Sezai) – Roman (Kitap) Özetleri
173


Sergüzeşt

 (Samipaşazade Sezai)

KİTABIN ADI : Sergüzeşt
YAZARI : Samipaşazade Sezai
YAYIN EVİ ADRESİ : Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları/Ankara
BASIM YILI : 1984

KİTABIN KONUSU

Romanın konusu bir esir kızın hayatını,çektiği acıları anlatmaktadır.

KİTABIN ÖZETİ

Dilber yaşadığı hayattan kurtulmak için evinden kaçar.Bir tüccarın eline düşer ve tüccar kızı esir pazarında memura satar.Memur ailesi de kendilerine yük olduğu gerekçesiyle esirciye satarlar. Esirci Dilber’in güzelliğini keşfedip besler ve yüksek bir fiyata oğlu için uygun gören bir hanımefendiye satar.Yüz , , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Hanımefendinin oğlu Celal Bey Avrupa görmüş ressamdır. Kızdan hoşlandığı ve de onun esiri olduğundan, sık sık çeşitli kıyafetlere sokarak, ustasından öğrendiği şekilde tasvirlerini yapmaya başlar. Bütün bunlar kıza zulüm gibi gelir, dayanamayıp ağlamaya başlar. Celal Bey Dilberle evlenmek ister ancak işin içine aile bağları girer.Bunun farkına varan annesi Dilber’i esirciye sattırır. Celal bunu duyduğu zaman yataklara düşer ve bir daha kendine gelemez. Annesi yaptığı yanlışın farkına varır fakat artık çok geçtir.

Bu arada Dilber Mısırlı bir tüccara satılmıştır. Saray gibi bir yerin harem bölümünde diğer kızlarla yaşamaya başlamıştır. Haremağası Cevher Ağa’da Dilber’i kızı gibi sevmiştir. İstanbul’a göndermeyi istemektedir. Dilber’i kaçırmak için dışarıdan merdiven dayayarak Dilber’i indirir. Ama kendisi ihtiyar olduğundan ve heyecanın da etkisiyle düşer ve ölür.Ne yapacağını şaşıran esir kız, çaresizlik içinde kendisini Nil nehrine atar ve hayatına son verir.

KİTABIN ANA FİKRİ

Hiçbir zaman intiharı son çare olarak görmemeliyiz.Adaletin elbet birgün tecelli edeceğini unutmamalıyız.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Soylu ve zengin bir aile çocuğunun esir bir kıza sırılsıklam aşık olması gibi okuyucuyu meraklandıran ilginç olaylar vardır. Romandaki bazı şahıslar şunlardır:

Dilber : Çok gururlu ve sakin bir kızdır.Onu gören herkes aşık olmaktadır fakat esir olmasından dolayı evlenmesi mümkün olmamaktadır. Kurtuluşu intihar etmekte bulmuştur. Günümüzde böyle insanların eşya yerine konması bir insanlık ayıbı sayılmaktadır.

Celal Bey : Namuslu iyi terbiye görmüş ve iyi bir eğitim almış, soylu bir ailenin çocuğudur.Dilber’in satılmasından sonra akli dengesini yitirmiştir.

Cevher Ağa : Yardımsever ve çok babacan bir insandır. Dilber’i kızı gibi sevmiştir. Onu esir hayatından kurtarmak istemiştir fakat ömrü buna yetmemiştir.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Eserde tutsak bir kızın başından geçenler anlatılmış, dönemin toplumsal sorununa gerçekçi bir yaklaşımla değinilmiştir. Bunun yanında, konuşmaların sadeliği, günlük dile uygunluğu ile de dikkati çekmektedir. Okuyucuyu meraklandırarak kitabın okunmasını sağlamaktadır.

KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ

Samipaşazade Sezai, Türk yazar (İstanbul 1860-1936). Paris’e kaçarak jöntürk hareketine katıldı ve örgütçe yayımlanan Şura-yı Ümmette başyazarlık yaptı(1901-1908). Madrid’de elçi olarak bulundu(1909-1914). Sergüzeşt(1889) adlı romanı Türk edebiyatının ilk gerçekçi romanı olarak kabul edilir.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
173 Yorum Bulunmaktadır
edoscuk on Mart 6th, 2008 at 20:34

Ben de bu kitabın özetini arıyordum sağ ol site ya çok güzel aradığın her şey var sevdim bu siteyi ben aaaa çok güzelmiş de biraz uzun yazıyonuz.

dilara on Mart 13th, 2008 at 19:57

cok tesekkür ederim ben de bu kitabın özetini arıyordum sağolun

ömer on Mart 26th, 2008 at 20:07

bu ne beee afedersiniz ama çook kötüü.

sine on Nisan 2nd, 2008 at 16:11

yaa benden size tavsiye özetle ugraşmayın kendiniz okuyun ve kendi özetiniz daha iyidir eminim kii ben okudum süperrr kitap :-P

Betüş on Nisan 3rd, 2008 at 11:27

bu kıtabın özetini bulduğuma çok sevindim kısa olduğu için de ayrıca mutlu oldum teşekkür ederim.

suzan on Nisan 15th, 2008 at 21:06

Ben de sine arkadaşıma katılıyorm bir kitap okuyarak bir çok bilgi be birçok yeni kelime öğreniriiz.

mehmet ali on Nisan 24th, 2008 at 17:28

Valla sağ olun. Bizim okulda her gün kitap anlattırıyolar. Bütün okulun önünde ben de işte burdan faydalandım.

Fsane on Nisan 29th, 2008 at 17:56

Ya dönem ödevimi vermeme 2 gün kala buldum bu siteyi. Her şey için çok sağ olun.

oğuz on Mayıs 5th, 2008 at 22:53

Bu kıtabın özetini bulduğuma çok sevindim kısa olduğu için de ayrıca mutlu oldum teşekkür ederim. Ya dönem ödevimi vermeme 2 gün kala buldum bu siteyi. Her şey için çok sağ olun.

OnuR on Mayıs 8th, 2008 at 21:45

Ya yann ya benim de yarın kitap yazılısı var. Bu siteyi bulamasaymışım ayvayı yemiştim. Butun her sey var. Çok sağ olun, ellerinize sağlık.

özcan on Mayıs 13th, 2008 at 22:03

Sergüzeşt romanını gercekten sürükleyici bir kitap ve herkesin okumasını tavsiye ederim. Ve insanların bu kitapları okumakla kendi degerleri daha da cok anlarlar.
Değerli Nazan hocamızın sayesinde bu kitabı okumayı şans buldum. Bir de isteyen benım msnemi ekleyebilir. Kitap arkadaşı olalım…

nihal on Mayıs 21st, 2008 at 16:29

Özet olduğu çok iyi olmuş yoksa dersten kalacaktım çok teşekkürler.

seda on Mayıs 25th, 2008 at 19:08

Gercekten cok yardımcı oluyorsuz, tesekkurler.

dünya on Haziran 4th, 2008 at 20:29

Ben büyüyünce yazar olmak istediğimi öğretmenime söylediğim zaman çok sevinmişti ve bana bu kitabı okumamı tavsiye etmişti. Bu kitap bana bir çok şeyi öğretti. Teşekkürler…

cemre on Eylül 10th, 2008 at 23:14

Roman özetini begendim ama daha sade bir dille anlatılabilirdi. Özeti çıkaranların ellerine sağlık, çok güzel olmuş tebrik ederim. Cemre

Mine on Eylül 15th, 2008 at 14:00

Bence bu özetten çok kitabın sırf ilk, orta ve son sayfasını geçirmek olmuş. Ben kitabı okudum herkes kendi okusa daha iyisini yapar. Ayrıca bu kadar ince bir kitabı da okumaya üşenenlere söyleyecek söz bulamıyorum…

filiz on Eylül 16th, 2008 at 20:59

Gercekten okunması gereken bir kitapmış. Başta sevmiyordum ama özeti okuyunca gercekten güzel bir eser olduğunu anladım. Teşekkürler.

nahide on Eylül 18th, 2008 at 14:14

Gerçekten dilber için zor bir hayat ama onun bu sabrı beni çok etkiledi.

tülay on Eylül 19th, 2008 at 10:13

Ben yazdığınız özeti çok beğendim. Kitabını da okumuştum ama özetini ben bu şekilde yapamazdım. Yardımcı oldunuz, teşekkürler…

hülya on Ekim 4th, 2008 at 15:36

Bu eseri henüz bitirmedim ancak özetini okudum. Bu yaptığım biraz yanlış ama özet çok güzeldi. Teşekkürler…

talha on Ekim 4th, 2008 at 16:43

Gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz. Teşekkürler.

zennure on Ekim 4th, 2008 at 20:14

İlk olarak ben kitabı şimdi okudum ve bitirdim ama bu sitede yayımlanan özet bana yanlış aktarılıyormuş gıbı geldı; çunku kıtapta anlatılanlarla burada yazanlar hıc bırbırıne uymuyor ve lutfen kıtabı kendınız okuyunuz. Çünkü kıtap gerçekten çok güzel.

FIRAT SAYUR on Ekim 6th, 2008 at 22:08

Gerçekten güzel bir roman. Sürükleyici, açık ve anlaşılmayan kelimelerin fazla olmaması romandan sıkılmamamı sağladı. Tavsiye ederim. Ağrının tutak ilçesindeki herkese kucak dolusu sevgiler.

kübra on Ekim 7th, 2008 at 14:45

Teşekkür ederim. Bana çok faydası oldu bu sitenin. Roman özeti şahısları gerekliydi sadece. Ben de buldum onu zaten. Tekrar teşekkür ederim. Güzel bir site.

yaprak on Ekim 7th, 2008 at 16:03

Ben bu kitabı daha okumadım şu an kitap masamda duruyor. Onu okumadan önce araştırmak istedim belki bu romana haksızlık olacak ama merak işte. Özetleme süper olmuş daha okumadan sanki kitabı ben yazmışım hissine kapıldım. Yardımlarınızdan dolayı teşekkürler. :-)

erdi on Ekim 7th, 2008 at 22:58

Eseri okudum ve özete baktım, oldukça iyi özetlenmiş. Kitap zaten kısa ama özet ona ragmen çok kısa ayrıntı yok örn; esircilerde kaldığı günler bunlarada olsa iyi olurdu ama yine de teşekürler.!

semiha on Ekim 9th, 2008 at 21:53

Zaten kıtap incecik bir de özetini vermişiniz. Ben bu duruma çok üzlüyorum çünkü sizin yüzünüzden insanlar kıtabı okumuyolar, buradan bakıyorlar.

cahide on Ekim 10th, 2008 at 00:31

Gerçekten bu siteye bayılıyorum, süpersiniz. Allah razı olsun tüm emek verenlerden. Bu kitabı ben de yeni bitirdim çok yardımı oldu sağ olun…

aysu on Ekim 10th, 2008 at 17:14

Bence de serügzeşt harikanın üstünde bir kitap. Süper ama dilberin evden kaçması çok yanlış bir davranış. Böyle yapmaması gerkirdi. Tabi bunlar da bize anlatılmış ama yine de olsun böyle yaparak cezasını çekmiş oldu. İşte öldü de herkesin okumasını tavsiye ederim ruhuına fatihaaa… :-)

eeee on Ekim 11th, 2008 at 13:02

Ben bu kitabı okudum fena değil ama özet yanlış, sonunda kız ölmüyordu. Kitabın sonu zaten hürriyetine gidiyordu diye bitiyordu. Bu zaten her kitapta farklı farklı yazmışlar sağ olsunlar. Ama doğrusu bu, ölmüyordu.

merve_sago on Ekim 11th, 2008 at 18:19

Ya bence bu kadar kısa olmamalı özeti. Daha birçok önemli sey var. Herkes kendi okusa bence daha iyi olur. Zatan incecik kitap.

İlteriş KIYAK on Ekim 12th, 2008 at 20:10

Ben bu kitabı İlham hocam sayesinde okudum. Bana sorarsanız kitap çok sürükleyici, aşkın nasıl güzel yaşanabileceğini ve aşka verilen önemi en güzel biçimde anlatıyor.

nedim şimşek on Ekim 12th, 2008 at 21:31

Sunum olarak düşünüyorum arkadaşlar sizce dogru mu olur? Edebiyat dersi güzel roman da yani neyse selamlar.

buse on Ekim 14th, 2008 at 16:50

Böyle bir çalışma yaptığınız için çok teşekkürler. Hepinize de süper olmuş yani dersler için çok yarayışlı bir şey bu…

dilek on Ekim 15th, 2008 at 19:23

Kitabı okumuştum daha detaylı ama sınavdan önce iyi oldu sağ olun…

furkan on Ekim 16th, 2008 at 18:30

Ya bu özeti yazanlara çok teşekkür ederim. Ben bu kitabı osman hocamın sayesinde okudum. Kim bilir onun sayesine daha ne kitaplar okuyacağız.

faruk on Ekim 17th, 2008 at 23:41

Valla begendim elınize sağlık. Siz de olmasanız biz nasıl ossye çalışacak vakit bulacagız? Yoksa bize hep kitap okutuyorlar. Herkese teşekkür ederim.

(Türkçemizi ve rapimizi koruyalım.)

sevket on Ekim 19th, 2008 at 13:00

Sevgili kardeşlerim bu site çok güzel olmuş. Elinize saglık, okula yardımcı oluyor. Teşekkürler.

sevda on Ekim 19th, 2008 at 16:45

Öğretmenimin tavsiyesiyle bu kitabı okudum gerçektende çok etkileyici çok beğendim herkese tavsiye ederim.

sevda on Ekim 19th, 2008 at 16:51

Yorumunuz için teşekürler bu kitabı okuyan biri o tür yazılar yazmaz diye düşünüyorum.

derya on Ekim 21st, 2008 at 20:24

Selam arkadaşlar çok memnun oldum bu siteden kitabı okudum ama bir türlü anlayamadım. Bu site bana çok yardımcı oldu ellerinize sağlık teşekkürler…

hatice on Ekim 23rd, 2008 at 19:59

Romanın özetini burdan buldum ve okudum çok beğendim en kısa zamanda hepsini okuyacağım tşkler arkadaşlar.

BETÜL on Ekim 27th, 2008 at 17:51

Çok güzel bir site. Romanı okudum ama adam akıllı bir özet çıkaramadım teşekkürler.

aykut on Ekim 27th, 2008 at 18:50

Çok teşekkür ederım çok başarılı kitabı okudum ama bu özet anlamama cok yardımcı oldu çok sağ olun…

özge on Ekim 27th, 2008 at 19:44

Gerçekten de çok yararlı bir site. Bizi bu siteyle buluşturduğunuz için teşekkürler.

sevda esra on Ekim 27th, 2008 at 21:09

Gercekten güzel bir site kitabı zevkle okumustum ama ne yazık kı erken okudugum ıcın unuttum. Hatırlamak amacıyla bu sıteye girdım ve cok yararlı oldu. Emeginize saglık teşekkürler.

tifa on Ekim 29th, 2008 at 16:33

Ya bende sonuna gelmedim daha ama gerçekten güzel bir kitap. Bence herkesin okumasında fayda var…

serap avcu on Ekim 29th, 2008 at 21:03

Bu kitap çok üzücü ya, acı fışkırıyor resmen ..

CanTEkin on Ekim 31st, 2008 at 16:57

Kötü bitirmişler kitabı ama sürüklüyor.

sema on Kasım 1st, 2008 at 15:51

Sergüzeşt kitabı çok güzel. Özeti çook güzel çıkartılmış. Ana fikri de aynen özet gibi güzeldi.

pınar on Kasım 2nd, 2008 at 20:05

Sitenizi çok beğendim. Aradığım her şeyi burdan bulabiliyorum. Bu roman ile ilgili kısa ve öz bilgilere ihtiyacım vardı. Aradığımı da buldum. Bu siteyi çok beğendim ve üye olmak istiyorum. Neden üyelik girişi yok.

su on Kasım 3rd, 2008 at 18:20

Sitenizi çok beğendim, çok yardımcı oldu ellerinize sağlık!

sibel on Kasım 7th, 2008 at 13:42

Bu kitabı okudum arkadaşlar gerçekten harika sürükleyici ve mükemmelin de ötesinde. Okuyun kopamazsınız beğeneceğinize %99.5 eminim.

merve on Kasım 8th, 2008 at 21:57

Kitap çok güzeldi. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

arzu on Kasım 9th, 2008 at 01:36

Selam arkadaşlar çok memnun oldum bu siteden kitabı okudum ama bir türlü anlayamadım. Bu site bana çok yardımcı oldu ellerinize sağlık teşekkürler…

Sero on Kasım 10th, 2008 at 23:47

Çok teşekkür ederim çok güzel bir site. Sergüzeşt’i en güzel şekilde açıklamışsınız emeğinize sağlık. Çok işime yaradı.

melisa on Kasım 11th, 2008 at 19:31

Öncelikle site çok güzel olmuş. Gerçekten de neden üyelik girişi yok bende merak ettm. Ben bu kitabı okudum ve gerçekten çok güzel sade ve yalın bir dili var. Kesinlikle herkes okumalı bence…

dilara on Kasım 12th, 2008 at 19:59

Aslında kitap cok güzel özeti de anlaşılacak şekilde yazmışsınız. Bu site güzel bir site herhalde ilk defa bu özet için girdim. Elinize saglık çok işime yaradı, elinize saglık.

hidayet on Kasım 13th, 2008 at 16:57

Biraz daha ayrıntılı yazarsanız seviniriz. Okul içerisinde çok canımız sıkıldığında okumak istediğimiz roman bulamadığımızda internet aracılığı ile yol buluyoruz. Bizleri bilgilendirin.

elif yasmin on Kasım 16th, 2008 at 11:52

Bu site çok güzel. Benim Türkçe performans ödevime yardımcı oldu ve 100 almamı sağladı. Hem bu site en ince ayrıntılarıyla anlatıyor.

ebrar on Kasım 16th, 2008 at 12:01

Benim performans ödevimi vermeye 3 gün kalmıştı. Çok sağ olun bu siteyi yaptığınız için.

ayse on Kasım 16th, 2008 at 20:24

Muhtesem bır sıte. Sakın buna kaydolmamıza yol acmayın. Çunku onunla da ugrasamayız…

emre on Kasım 17th, 2008 at 18:08

Çok teşekkürler… Çok güzel bir site yapmışsınız ve tüm bilgiler bulunuyor, acaba bu siteye bir yazı göndersem kompozisyon şeklinde yayımlarmısınız? Rica etsem.

müberra on Kasım 17th, 2008 at 23:30

Slm sitenizi çok beğendim her şey açık ve net bir şekilde anlatılmış teşekkürler…

BÜŞRA on Kasım 18th, 2008 at 21:46

Bu siteyi çok beğendim. Artık öğretmen okuduğunuz kitabın özetini çıkarın derse burdan yapacağım. Nasıl olsa öğretmen anlamıyor. Bütün kitap özetlerimi internetten çıkardım ama hep uzun uzun özetler vardı ama bu sitedeki özetler kısa ve öz çook güzel.

Seda on Kasım 24th, 2008 at 17:31

Sitenizi çok beğendim. Ellerinize sağlık. Çok faydalı bir site olmuş. Kitap eksikliğimi burdan özetlerle kapatıyorum. Saygılar…

Canan on Kasım 25th, 2008 at 16:40

Siteniz güzel bir site fakat sergüzeşt romanının özetini değişik yazmışsınız. Kitabı tekrar okuyup romanın özetini yazmanızı rica ediyorum…

ELİF on Aralık 1st, 2008 at 19:33

Bu siteyi çok beğendim kim yapmışsa çok güzel olmuş işime çok yaradı bu site.

bekir koç on Aralık 1st, 2008 at 20:44

Sitenizi çok beğendim. Aradığım har şeyi buldum. Yalnız bir de temasını koyarsanız daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

nurgül on Aralık 4th, 2008 at 19:13

Ben kitabı okudum ve çok beğendim gerçekten de bu devirde bile böyle şeyler yasanıyor! Bunların da sonunun geleceğine inanıyorum ve yayın evlerinden okulumuza bu tür roman ve konu anlatımlı coğrafya tarih edebiyat matematik kitapları istiyorum. Lütfen bu duyurumuza kulak verin okulumuzun adresi: ardahan/çıldır-çıldır lisesi bu yardımınıza ihtiyacımız var lütfen…

Zeliha on Aralık 7th, 2008 at 15:39

Sitenizi çok beğendim çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık yalnız temalarını da yazsaydınız daha güzel olmazmıydı???

selin on Aralık 14th, 2008 at 21:21

Sergüzeşt’in konusu çok güzel fakat kitabın bazı yerlerinde bir kişiyi tanıtırken, bir yer anlatırken vs. çok uzatılmış olduğu için sıkılmamıza neden oldu. Ayrıca sitenizi çok beğendim böyle sitelerin olması biz öğrencilerin yararına.

Murad on Aralık 31st, 2008 at 01:52

Romanı okuyan bir kişi olarak söyleyebilirmki özetler çok güvenilir değil.

gül on Ocak 6th, 2009 at 18:25

ellerinize sağlık ama yorum yapan bazı arkadaşlarada katılmadan da edemicem bu kitabı kendiniz okusanız daha iyi özet çıkara bileceğinize kalpten inanıyorum.teşekürler

şebnem on Ocak 14th, 2009 at 09:16

ilaç gibi geldi bu siteniz şimdi okulda kitap anlatma günümdü bugün sitenizden faydalandım teşekkürler…

Esra on Ocak 20th, 2009 at 19:49

Gerçekten Sergüzeşt çok güzel.Hem sayfa sayısı da fazla değil.(128 sayfa) Herkesin beğenerek okuyacağı bir kitap. Bu arada bu kitapla ilgili öğretmenimiz yazılı da soru soracağını söylemişti. O yüzden okumuştum.Yazılıdan öncede arkadaşlarla birlikte birbirimize kitapla ilgili sorular soruyorduk. Ben de yanımdaki arkadaşlarıma sergüzeştin ne demek olduğunu sormuştum. Kimse bilemeyince bende söyledim “macera” demek olduğunu. Yazılı da bir baktım ki hoca bu soruyu sormuş. Arkadaşlar sonra bana çok teşekkür etmişlerdi o zaman. Yani bazen böyle anılar yaşayabiliyoruz.

……. on Şubat 9th, 2009 at 15:20

Sitenizi çok beğendim. Aradığım herşeyi kolayca bulabiliyorum.

nazlı on Şubat 10th, 2009 at 22:24

Sergüzeşt çok güzel bir kitap.Herkese tavsiye ediyorum.Siteniz çok güzel.Aradığım konuları hemen buluyorum.

ELİF RABİA POLAT on Şubat 13th, 2009 at 17:59

Sitenizi beğendim.Ama Sergüzeşt’in özeti bazı yerlerinde eksiklik var.Bu eksiklikler düzeltilirse daha memnun olurum.

sevim on Şubat 15th, 2009 at 19:35

Bu güne kadar birsürü kitap okudum bundan gercekci olar anlatanı okumadım. Sevgilerimle…

Alomera on Mart 24th, 2009 at 21:07

Siteniz çok güzel olmuş begendim ben romanları pek okumam sıkılırım ama internette ararken özetlerini okurum ama bunun özeti hatta anlatım biçimi bile hoşuma gitti ben en kısa zamanda bu romanı okuyacam bide ‘Sergüzeşt’in anlamının macera oldugunu bilmiyordum ögrenmiş oldum. Bu romanı herkese tavsiye ederim. Saygılarımla…

kader on Nisan 7th, 2009 at 17:04

Sizin yüzünüzden ödevimden 5 aldım.Çoook teşekkürler

naşide on Haziran 7th, 2009 at 20:29

Sitenizi beğendim çok güzel aradığım herşeyi buluyorum ama sergüzeşt romanının özetinde biraz eksiklikler ama yine güzel çok teşekkürler…

sara on Haziran 11th, 2009 at 12:27

Ya yemin ederim ki fevkalade bir roman. Ama sonu öyle bitmemeliydi, değil mi?

çağla on Temmuz 17th, 2009 at 12:20

Ben kitap okumaya başladığımda ilk bu kitabı okudum ve böylece kitap okumayı sevdim.Bu kitabı okurken sanki içinde ben varmışım gibi ağlıyorum.

mehmetcan on Eylül 13th, 2009 at 15:18

Ayy zavalı dilber nekadar zor durumda kaldı ama cok acılı agladım kendini nil nehre atıyor ölüyor of keske bu romanın filmi cevirseler ne güzel olur.

tugba on Ekim 4th, 2009 at 15:49

Gerçekten güzel bir romanmış,evet sonu böyle bitmeseymiş keşke ve gerçekten filmi olsa çok izlenir.

mina on Ekim 14th, 2009 at 17:18

gerçekten çok güzel bir kitap

esma on Kasım 2nd, 2009 at 11:37

İyi ki öğretmenim yazılı sorusu olarak soracağım demiş.. İyi ki okumuşum.. Bu kitap hakkın da başka ne diyebilirim ki.. İYİ Kİ!.. Ama bence olan hayatta kalan celalciğime oldu..

0qan on Kasım 3rd, 2009 at 20:56

Herkes dilber’i kullanmış ya. Kim daha ne yapsın onu.

hüsam on Kasım 4th, 2009 at 01:03

Bu kadarar güzel kitap hayatımda okumadım süper. Kitap yazarına çok çok teşekkür ederim. Saygılarımla. Hüseyin Çelik mahmutbey lisesiii 9/i

Aziz on Kasım 4th, 2009 at 20:39

Çok güzel bir kitap , herkesin okumasını tavsiye ederim.

fırat on Kasım 5th, 2009 at 16:18

Bende gerçekten ilk defa güzel ve anlamlı bir kitap okuyorum. Birçok kitap okudum bunun kadar güzel bir kitap okumadım.

enes on Kasım 5th, 2009 at 21:16

Bencede cok guzel bır roman okunmasını tavsıye ederım cok anlamlı, ıcerıklı herkese tavsıye ederım ve fılmı cıkmasını dılerım.

deva on Kasım 6th, 2009 at 22:04

Süper bir kitap bayıldım ama sonu kötü bitiyor o beni üzdü. Herkeze tavsiye ederim. Resmen kitabın içinde boğuldum…

Çağrı on Kasım 8th, 2009 at 23:08

Evet gerçektende çok süper bir roman. Okuduğum kitaplar içerisinde en güzeli diyebilirim. Çok beğendim.

kaan on Kasım 14th, 2009 at 10:26

Çok güzel bir kitap çok beğendim herkese tavsiye ediyorum.

kezban on Kasım 15th, 2009 at 16:08

Bu roman çok güzel okumanızı öneririm. :-)

cefalı on Aralık 16th, 2009 at 15:25

Gerçekten çok güzel bir kitap.Herkesin okumasını isterim.Emin olun pişman olmayacaksınız.

çağla on Aralık 19th, 2009 at 14:18

Bu kitabı sınavda sorulacak diye okudum.Ama çok sıkıcıydı.Sonu güzel bitmeliydi.Dilber o kadar sıkıntıdan sonra mutlu mesut yaşamalıydı yani Celal Beyle evlemeliydi.Karamsarlıkla yazılmış bir kitap olarak buldum.

sevcan on Ocak 7th, 2010 at 20:16

çok iii ya okuyun bnce anlamlı hala esir hayatı olmesada zorla evlendirilenler var bncee

burcu on Şubat 5th, 2010 at 16:33

gerçekten harika bir kitap herkese öneriyorum…

sera on Şubat 14th, 2010 at 18:16

Çok güzel bir kitap. Yayınladığınız için sağolun.

melike on Mart 15th, 2010 at 17:48

çook güzel bir kitap mutlaka okuyun

özge on Mart 25th, 2010 at 23:21

Bu romanın özetini çıkarıp bize yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Burak on Mart 31st, 2010 at 22:08

Kardeş ellerinize sağlık performans ödevi olarak işime çok yaradı çok teşekkür ederim.

hasan on Nisan 4th, 2010 at 19:52

Guyem gibiydi çok kötüydü döverinm ben bu kitabı döverim :-O

esra on Nisan 4th, 2010 at 23:11

çok sağolun çok işime yaradı…..

Elif on Nisan 24th, 2010 at 14:29

Kitap çok güzel ve akıcı. Çok beğendim. Okunması gereken bir kitap bence.. Zaten 100 temel arasında da var arkadaşlar.

deniz on Mayıs 20th, 2010 at 22:47

Aşkı tüm saflığıyla anlatan bir kitap.Ama sonunda Dilber’in ölmesi Celal’in deli olması bana bir efsane okuyormuş hissi verdi.

mamali on Haziran 2nd, 2010 at 23:02

Ben bu hikayeyi sırf hikaye okuma formunu doldurmak için okudum.

elif on Haziran 7th, 2010 at 14:04

Gerçekten çok güzel bir kitap. Keşke sonu böyle bitmeseydi.

elif on Haziran 9th, 2010 at 15:54

Bu kitaptan yarın hoca sınav yapacak bizi. Umarım iyi geçer. Teşekkür ettim. :-)

ezel on Haziran 16th, 2010 at 14:08

Kitabı bir tavsiye üzerine okudum çok beyendim ama taaşşuk talatu fitnat bundan daha güzel.

kardelen fidan on Ağustos 2nd, 2010 at 00:10

Bu kitabı dersane sınavım için okudum. Kitap güzel .Özetinin olmasına çok sevindim,bana kolaylık sağladı. Kim yazdıysa çok teşekkür ederim.

çalışkan kız on Ağustos 15th, 2010 at 10:17

Gerçekten çok teşekkürler yaz tatilinde ödev yapıyorum herkese selamlar… EMEĞE SAYGI.

hümeyra on Kasım 4th, 2010 at 20:16

Ben de çok teşkkr ederim iyiki varsınız. :))

eyüp on Kasım 9th, 2010 at 17:39

Gerçekten çok teşekkürler.

CaN on Kasım 12th, 2010 at 00:15

Çok teşekkürler emeğiniz için. :)

fatma on Kasım 20th, 2010 at 20:46

Çok acildi siz olmasanız yapamazdım odevimi teşekkür ederim . (:

sevim on Kasım 21st, 2010 at 19:20

Kitap çok güzel ama özeti sanki biraz kısa olmuş ama yinede çok güzel tşk… -)

büşra sny dmrl on Aralık 10th, 2010 at 20:13

kitabın kendisi çok akıcı bir kitap ztn özetide beni çok etkiledi ve kitap okumayı sevmesemde böyle özetleri seviyorum

Kübra TELLİ on Aralık 10th, 2010 at 21:37

çok teşekkürler sayenizdee 100 aldım…

kubilay on Aralık 28th, 2010 at 20:04

Çok teşekkürler. Elinize sağlık. Ayrıca siteniz çok yararlı.

fatma:) on Ocak 7th, 2011 at 17:04

Çok teşekkürler emeğinize sağlık. :) Kitabı okudum ama profesyonel bir ödev vermek istediğim için buradanda yararlandım. Şimdi rahatım sağolun. :D

ilayda on Ocak 7th, 2011 at 21:45

Süpersiniz ödevimde çok acildi teşekkürler.

TatLı kız on Ocak 11th, 2011 at 19:21

Çok güzel oldu kitap sınavımız vardı ve bir gün kalmıştı kitabı anlayamamıştım teşekkür ediyorum.. :)

tuqba on Ocak 13th, 2011 at 22:09

Harika bir site burası ne ararsan var…Yok yok…

yusuf on Ocak 21st, 2011 at 16:52

bende cok beğendim kitabı gercekten harika…

ela on Ocak 29th, 2011 at 15:39

gerçekten çk etkileyici çk güzel teşekürler:))))

yeliz on Şubat 22nd, 2011 at 18:07

Gerçekten çok teşekkürederim,çok yardımcı oldunuz.

görkem on Şubat 23rd, 2011 at 21:09

bence çokkk güzel bir romandı sonunu değiştirmek isteyenler isyana başlayabiliriz sonu güzel bitmeliydi diyyorum

görkem on Şubat 23rd, 2011 at 21:12

çok güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim ama bitişi düzeltilirse çook çokk güzel olur kitap sınavım var sağolun :D

mehmet on Mart 1st, 2011 at 19:08

kişilerin bazıları yok yok ayrıca cevher ağa hakında yanlış yazılmış dilberi kızı gibi sevmiyo aşık olmuş

bastı kaçtı on Mart 5th, 2011 at 10:53

Çok güzel olmuş babanıza rahmet

bilal on Mart 6th, 2011 at 13:17

çok teşekkürler bilgiler için sağolun

mervenur on Mart 24th, 2011 at 19:09

çok teşekkür ederim iyi hazırlamışsınız ama ödevim için faydalı olmadı

baran ;) on Mart 25th, 2011 at 18:18

benim performans ödevim vardı çok sağolun bugün verdim öğretmenim 90 verdi çok sağolun

zeynepnur on Nisan 4th, 2011 at 20:13

Ya arkadaşlar ne kadar güzel bir eser değil mi.

sevde nil on Nisan 20th, 2011 at 19:22

bu kitabı edebiyat öğretmenimiz sayesinde okudum ve çok hoşuma gitti.yani dilber acı çekiyor aşk yaşıyor ama bence sonu güzeldi.en azından özgür oldu ve masallar gibi bir son beklemek yanlış olur bence.sergüzeşti herkesin okumasını tavsiye ederim ve okuyacaklarada konusu şöyle:

kafkasyadan bir kız getiriliyor.ama esir bu kız.çeşitli evlere satılıyor.en son satıldığı evde aşk yaşıyor ve öyle devam ediyor.güzel bir sonu var.kızın adı dilber.

yeliz on Mayıs 1st, 2011 at 10:46

çok güzel fakat özetler kısa daha uzun olabilirdi.

BERK on Mayıs 16th, 2011 at 19:49

Türkçe ögretmenime teşekkür ederim.

*zehra* on Mayıs 16th, 2011 at 21:15

Bencede çok güzel bir roman. :)

Tayfun on Mayıs 16th, 2011 at 22:42

Bu kitabı ben de çok sevdim çok güzelmiş hakikaten.

merve on Mayıs 20th, 2011 at 15:38

Bu kitap çok güzel usluplu cümleler sanatlı okuyucuya zevk veren bir sanat var. :D

merve on Mayıs 20th, 2011 at 15:39

Bu kitap çok güzel usluplu cümleler sanatlı okuyucuya zevk veren bir sanat var. :D

Mahmut on Mayıs 26th, 2011 at 20:38

Daha ayrıntılı yazarsanız sevinirim teşekkürler…

ali on Ekim 1st, 2011 at 17:49

Kitabı okudukça okuyasım geliyor.sözcükler çok akışkan.otomatik olarak okuyorum.sözcükler ağzımdan su gibi çıkıyor.

7ıhku07 on Ekim 26th, 2011 at 21:32

çok güzel bir roman gerçekten çok beğendim harika

ruken on Ekim 31st, 2011 at 17:49

hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan bi tanesiydi

sena on Aralık 17th, 2011 at 14:07

süper bir kitap bu kitabı çok sevdiğim için beş altı kez okudum herkese kitabı ezbere okuyabilirim

Uğur on Aralık 26th, 2011 at 17:13

Bu kitabıda okudum Duygu hocam sagolsun :))
Güzel bir kitap…

26 Aralık 2011..

ricardo on Ocak 3rd, 2012 at 20:09

thank you very much … :) good good

Duygu on Ocak 3rd, 2012 at 20:24

Çok sağolun yaa…Bizi büyük bir dertten kurtardınız(Türkçe performans ödevi :S ) Her neyse…Özeti ksa tutmanız ve bütün(Basım yılı,anafikri filan) bilgileri vermeniz çook iyi olmuş.Saolun :D

ilayda on Ocak 4th, 2012 at 21:23

teşşekür ederim … ınavda cıkıcak okudum harıka bir kıtap yazarınada teşşekur derim ….

sinan on Ocak 5th, 2012 at 19:47

yeni okumaya başladım çok beğendim herherse tavsiye ederim. okyun okudukça okuyasınız gelir…

sinan on Ocak 5th, 2012 at 19:55

Yni okumaya başladım.Çok beğendim.Roman okuyan herkese tavsiye ederim.Okudukça okuyasınızgelir…

zeynep on Mayıs 16th, 2012 at 12:15

Gerçekten de çok güzel bir kitap. Ancak kız kendi evinden kaçmamış onu bir esirci kaçırmış. Yanlış yazıyor ama yine de çok güzel bir kitap.

esra on Ekim 30th, 2012 at 18:41

Çok müthiş bi ödev diyebiliriz hocam çok beğenecek çok teşkür ederim. Bilgicik sitesine her zaman girmeyin çünkü bilgiden kafanız yorulur teşekkür ederim :)

Ahmet on Kasım 6th, 2012 at 22:56

Teşekkürler..Edebiyat sınavında çok işime yarayacak :))

asiyenur on Kasım 13th, 2012 at 23:59

işime yaradı teşekkür ederim :)

MERT on Aralık 17th, 2012 at 22:26

MÜTHİŞ Bİ HİKAYE

Bysahin33 on Ocak 15th, 2013 at 09:23

Öğretmenimiz yazılıda bu kitaptan soracağını söyledi Kitap’ı okuyun dedi onun için okuyoruz :))

asd on Nisan 28th, 2013 at 20:23

tek keelimeyle mutişş olmuşş

GÜLCAN ULUTAŞ on Mayıs 6th, 2013 at 18:35

KİTAP TEK KELİMEYLE MÜTHİŞ

theakıllı on Ekim 9th, 2013 at 13:32

bizede öğretmen oku dedi offffffffff yarın sınav var :(

moruk on Ekim 31st, 2013 at 19:45

Güzelmiş ne diyelim :D maksat yorum olsun.

Ad Soyad on Kasım 28th, 2013 at 10:06

hoca bize de ödev verdi sınav olcaz Allah razı olsunnnn…..

ali on Aralık 1st, 2013 at 12:57

Kitap okumayı sevmiyorum saol özet cıkardım sergüzesti 50sayfaya kadar zor okudum

kaan on Aralık 11th, 2013 at 09:59

11.sınıflar için 2.sınav konusu burdan çıkıyor

helin on Şubat 2nd, 2014 at 14:28

güzel ama dilbere yazık olmuş

edebiyat öğretmeni on Temmuz 13th, 2014 at 00:08

gençler tamam bu siteler eğitime yardımcı sitelerdir fakat ödevlerinizi yaparken yararlanabilirsiniz ama kitaplarıda okursanız daha da bir zevk alırsınız

zehra pirkes ciguli on Aralık 19th, 2014 at 22:58

ben bu kitabin tümünü okuduğum için özeti çok az geldi çünkü kitabı 188 sayfa güzel kitap :D

Yazı Detayı