Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Simyacı (Paulo Coelho) – Roman (Kitap) Özetleri
25


Simyacı

(Paulo Coelho)

KİTABIN ADI : SİMYACI
KİTABIN YAZARI :
YAYIN EVİ : CAN YAYINLARI-İSTANBUL
BASIMYILI : 1999

Kitabın Konusu

İspanya’dan kalkıp Mısır Piramitlerinin eteklerinin hazinesini aramaya gelen Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının felsefi öyküsü.

Kitabın Özeti

 

Romanın kahramanı Santiago’nun anne ve babası rahip olması için onu papaz okuluna göndermiştir. On altı yaşına geldiğinde rahip olmak istemediğini, okuldan ayrılmayı ve gezginci olmak istediğini babasına söyler. Bunun üzerine babası da, oğluna içinde üç adet altın İspanyol parası olan bir kese vererek oğluna “git, kendine bir sürü al ve en iyi şatonun bizim şatomuz ve en güzel kadınların bizim kadınlarımız olduğunu öğreninceye kadar dünyayı dolaş” der ve oğlunu kutsar. Önce, babasının vermiş olduğu parayla bir koyun sürüsü alır ve yaşamının büyük düşünü gerçekleştirmeye başlar; artık geziyordur.

 

Akşam yattığında uykusunda gördüğü rüyaların da etkisinde kalarak; gördüğü bir düşün gerçekleşme olasılığının yaşamını ilginçleştireceğini düşünür ve o şekilde hareket eder. Romanın ana konusunu teşkil eden Mısır Piramitleri’ne gitmesi ve orada hazine bulacağı ona rüyasında söylenir. Romanın kahramanı, rüyasını gerçekleştirmek için önce bir falcı kadına rüyasını anlatır. Falcı kadın Salem kralı olarak tanıtan yaşlı adamla konuşur, kendi amaçlarını anlatır. Yaşlı adam, hayatın gizemleri hakkındaki bilgiye karşılık Santiago’dan sürüsünün onda birini vermesini ister. Yaşlı adam, Santiago’ya biri beyaz diğeri siyah olmak üzere iki adet gizemli taş verir ve siyah olanı “evet”, beyaz olanı “hayır” anlamını taşıyan bu taşları “zora düştüğün zamanlarda kullanırsın ancak kendi kararını kendin vermeye çalış” der.

 


Mısır’a gitmek için önce koyun sürüsünü satar ve parasını cebine koyarak yola çıkar. Arap çocuğu ile tanışır, beraber pazara giderler. Fakat Arap paralarla birlikte kaçarak Santiago’yu bu şehirde parasız pulsuz bırakır. Bunun üzerine Santiago para kazanmak için bir billuriyeci dükkanında çalışmaya başlar. 6 ay kadar burada çalıştıktan sonra Santiago yeterli parayı kazanarak tekrar yola koyulur. Yolda bir İngiliz’le karşılaşır. Yolda karşılaştıkları güçlüklerde kendi kişisel menkıbelerini aramak üzere yola çıktıklarını söylerler.

 

Santiago, yüreğinin söylediklerini dikkatle dinleyerek çölde ilerlemesine devam eder. Karşılaştıkları güçlükler karşısında hep kendi kişisel menkıbesine güvenir ve sonunda kumullar tepesine ulaşır. Piramitler, bütün görkemiyle karşısında yükseliyordur. “Gerçekte kendi kişisel menkıbesini yaşayan kimseye karşı hayat cömerttir” diye düşünür. Sabah uyandığında gerçekten bulunduğu yeri kazmış ve içi mücevher dolu bir sandık bularak rüyasında gördüğü ve Mısır’a piramitlere kadar gidip bulmayı arzuladığı hazineye kavuşmuştur.Yüz , , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

 

Kitabın Ana Fikri

 

Hayattaki mutluluğumuz bazen bize uzak gibi görünse de çok yakınımızda olabilir. Bunu geç de olsa anlamak bize hayatın tadına varmamızı sağlayacaktır.

 

Kitaptaki Olayların ve Şahısların Değerlendirilmesi

 

Santiago: İhtiraslı çalışkan bir kişiliğe sahiptir. Çevredekilere çabuk uyum sağlayabilen şıpsevdi bir kişidir. Tek arzusu dünyada mutlu olmak ve kendi dilediği gibi yaşamaktır.

 

İngiliz: Kitap okumayı çok seven, akıllı ve macera seven bir kişiliğe sahiptir. Kişisel menkıbesini aramak üzere yola çıkan bir gezgindir.

 

Kitap Hakkında Şahsi Görüşler

 

Kitap çok etkileyici ve sürükleyici bir yapıt felsefi konulara yer verilmiştir. Yalın ve sade bir dille yazılmıştır. Herkesin okurken kendisinden ve hayattan bir şeyler bulacağı bir kitaptır.

 

Yazar Hakkında Bilgi

 

Paulo Coelho
Rio de Janeiro’da doğdu. Roman yazarlığına başlamadan önce, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni ve sevilen bir şarkı yazarıydı. Coelho, gençliğinde bir hippiydi. 1986 yılında Hıristiyanların, Batı Avrupa’dan başlayıp İspanya’da Santiago de Compostela kentinde sona eren geleneksel bir hac yolculuğu yaptı; bu deneyimini 1987’de yayımladığı The Pilgrimage adlı kitabında anlattı. 1988 yılında yayımlanan ikinci kitabi Simyacı, Coelho’yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. .Öteki kitapları; Brida, Valkürler ve son yazdığı Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum, Ağladım’dır. Simyacı 42 ülkede yayımlandı. 26 dile çevrildi.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
25 Yorum Bulunmaktadır
nehir on Mayıs 5th, 2008 at 14:22

Slm çok güzeldi çok beğendim ben bunu ilk dafa okudum ve çok etkilendim.

seda on Eylül 12th, 2008 at 14:07

Merhaba ben seda. Bence bu kitap herkesin okuması gereken önemli bir eser.

sema on Kasım 20th, 2008 at 20:32

Bu kitap çok güzel arkadaşlar. Ben bu kitabı çok beğendim. Sizin de okumanızı öneriyorum. Ben okudum bence siz de okuyun. Umarım çok beğeneceksiniz bu kitabı.

cengizhan on Ocak 27th, 2009 at 21:58

Bu kitabın bana pek birşey kattığını söyleyemem ama güzel bir konusu sürükleyici bir yapısı olduğunu söyleyebilirim. Günlük yaşantımızdaki herhangi bir çobanın maceresını anlatıyor ama tabi felsefi konulara da değinilmiş. Yine de güzel bir kitap.

merve on Eylül 1st, 2009 at 14:23

Kitabı okudum gerçekten insanı şaşırtan ve deli gibi okuma istegi veren bir kitap.

kıymet on Aralık 15th, 2009 at 18:11

Ben şahsen bu kitabı okudum.Bu kitabın konusunuda rahat bir şekilde anladım.Banada bu kitabı okumamı zaten hocam tavsiye etmişti ve bende hocama teşekkür ediyor ve bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

zilan on Haziran 13th, 2010 at 11:46

Bence bu kitap çok güzel. Bize fen öğretmenimiz 15 tatilinde bu kitabı bize tavsiye etmişti. Bu arada ben 6. sınıfa gidiyorum.

abdullah on Ağustos 18th, 2010 at 17:03

Gerçekten çok güzel bir kitap örnek bir kitap yapmanız gereken ve kararlarınızı kendi başınıza vermeniz hakkında size yardımcı olabilir…

zelal on Kasım 10th, 2010 at 21:58

Gerçekten bu kitabı okurken çok etkilendim ilginç ve örnek bir kitap her sayfası okuma hevesi verdi bana çok beğendim sizlerede öneriyorum.

tuqce on Ocak 17th, 2011 at 19:50

arkadaşlar en güzel bölüm ve en kötü bölüm nereleri??

yasemin on Nisan 15th, 2011 at 17:07

Çok güzel bir kitap.

elif on Mayıs 17th, 2011 at 19:48

Bu kitabı tiyatroya nasıl çevirebilirim ? Yardım edin.

alparslan on Mayıs 27th, 2011 at 10:41

Kitabı okumadım ama yarısına kadar okudum sürekleyici bir kitap ama kitap okumak artık sıkıcı geldıgınden fazlada okumadım dırekman bu sayfayı tercıh ettım.

Buğra on Ekim 1st, 2011 at 14:49

kitabı yarısına kadar okudum cok begendim ama ortalarına geldigimde sıkıldım yinede tavsiye ederim

tuna on Aralık 10th, 2011 at 14:35

ben kitabı okudum çok güzel ama biraz sıkıcı türden bir kitap

elif on Aralık 14th, 2011 at 14:19

çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim……..

Burcu on Nisan 19th, 2012 at 21:49

Güzel bir kitap gibi gözüküyo ve okumadım sınav olduğu halde çoğu kişi sıkıcı olduğunu söyledi :)

zehra on Ocak 26th, 2013 at 18:52

süper bir site kitapta çok güzel

İnci on Nisan 2nd, 2013 at 14:06

güzel ama sıkıcı bir kitap

zelisan ozdemir on Nisan 26th, 2013 at 17:57

bence cok sacma sinav olduk kitaptan hic bise anlamadim

Ad Soyad on Haziran 7th, 2013 at 00:05

hikaye böyle değildi sanki.hazineyi isapanyada firevun incirinin dibinde buluyordu diye hatırlıyorum.11 sene önce okumuştum

adsız on Aralık 2nd, 2013 at 20:29

kitabı Sevdim ama bazılarını pek anlamadım ama pekiştireceğim … iyi okumalar size :)

hasibe ceylan on Şubat 3rd, 2014 at 12:16

bence kitap çok güzelmiş

irem apaydin on Nisan 26th, 2014 at 12:16

Kitap çok güzelmiş sevdim

Mustafa cumhur işçen on Ocak 13th, 2015 at 18:25

gerçekten çok güzel ve akıcı bir kitap okumanızı tafsiye ederim

Yazı Detayı