Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Sofinin Dünyası (Jostein Gaarder) – Roman (Kitap) Özetleri
71


Sofinin Dünyası

 (Jostein Gaarder)

KİTABIN ADI : SOFİ’NİN DÜNYASI
KİTABIN YAZARI :
YAYIN EVİ VE ADRESİ : PAN YAYINCILIK/İSTANBUL
BASIM YILI : 1997

KİTABIN KONUSU

BM taburunda binbaşı olarak görev yapan Albert Knag’ın okullarda verilen felsefe eğitimi yetersiz ve toplumun felsefenin önemini yeterince brnimsememesinden dolayı adındaki bir kızın felsefe tarihi içindeki heyecanı ve bir o kadar da düşündürücü olan serüvenini yer aldığı felsefe tarihi üzerine bir roman yazıp bunu onbeşinci yaş gününde kızı Hilde’ye armağan etmesi anlatılmaktadır.

KİTABIN ÖZETİ

Yaşamının diğer insanlarınkinden pek bir farkı olmayan ve onbeşinci yaş gününe girmeye hazırlanan Sofi okulden eve döndüğü sırada posta kendi adına bırakılmış ve kimden geldiği belli olmayan sarı bir zarf bulur. Şaşırmıştır. Çünkü kimden geldiği belli değildir ve pul yapıştırılmamıştır. Zarfı açtığında kendisi kadar küçük bir kağıt bulur ve kağıtta şöyle yazar:” Kimsin ?” bunun üzerine kim olduğu konusunda düşünmeye başlar. Belkide bu gizemli olay Sofi için sonun başlangıcı olacaktır.

Bu esrarengiz mektup olayı tek bir zarfla kalmaz. İlerleyen günlerde Sofi her birinin içinde değişik ve düşündürücü soruların bulunduğu zarfları posta kutusunda bulmayabaşlar. Sofi artık iyice heyecanlanmıştır ve mektupların kimden geldiğini araştırmaya koyulur. Bir gün mektubu bir köpek tarafından posta kutusuna bırakıldığını görür ve tüm bu olaylar karşısındaki şaşkınlığı iyce artar., , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Yeni gelen zarflarda sorularla beraber felsefenin başlangıcına ve ilk filozoflara dair bilgiler yer almaktadır. Sofi artık bunun bir oyun olmaktan ötesistemi, mekanı ve öğretmene ilginç ve bir o kadfar da gizemli olan felsefe kursundan başka birşey olmadığın farkına varır.

Varoluş filozof olmanın sırları, mitler, doğu filozofları. Demokritos derken felşsefe kursunun kurucusu ve tek öğretmen olan Alberto Knox kimliğini SofiYe açıklar. Bu mektupları kader ,Sokrates ve ilk medeni kent olan Atina izler. Kimi zaman mektuplardaki ipuçlarından yola çıkarak Sofi değişik zaman ve yerlerde akıl almayacak olaylarla karşılaşır. Evinde kırmızı bir ipek eşarf, kolye ,bozuk para ve en önemlisi ilkj olmayacak yerlerde karşısınaçıkan “ Sofi Amundsen eliyle Hilde Möller Knag” yazılı doğumgünü davetiyeleri… Sofi, Atina’nın yer aldığı mektubu okurken yatağının altında bir video kasedi bulur. Hiç vakit kaybetmeden videoyu izlemeye başlar. İşte karşısındaki yaşlı ve sevimli adam Alberto Knox’dur. Adam Sofi’ye Atina’yı anlatmaya ve eski yapıtla-rı göstermeye başlar ama imkansız olan bir şey vardır. Nasıl oluyorda bu yapıtlar karşısında bu kadar yeni durabiliyor? Bunu yapamaya kimsenin parasının ve gücünü yetmyeceğini düşünür. Ardından hiç akıl almayacak bir şey olur ve Sofi bu esrarengiz filmin içöinde bulur. Alberto ile tanışır o da onu bir yere götürüp Platon’la tanıştırır. Sofi artık rüya mı değil mi diye düşünmeye başlar.

Felsefe kursunun iyice kabullenmiş ve olayları akışına bırakmıştır. Aristoteles,Helenizm , aydınlanma çağı, Darwin ve tüm bunları öğrenirken karşılaştığı değişik insanlar, konuşan hayvanlar, doğum günü kartları…

Yaşadığının bir rüya olmadığının fakat yaşamının bir rüyadan farklı olmadığının ve sanki birisi tarafından yönetiliyormuş olduğunun farkına varan talihsiz Sofi, Alberto ile bu işin içinden çıkılmaz duruma bir son vermeyi kararlaştırır. Bunun üzerine Alberto, Sofi’nin az da olsa tahmin edebileceği bir konuyu açıklığa kavuşturur.Kendilerinin aslında var olmadıklarını, tüm bu doğum günü kartlarını yazan binbaşının aklındaki elektromanyetik dalgalardan başka birşey olmadıklarını ve kızına doğum gününde verecek olduğu felsefe kitabının kahramanı olduklarını anlatır.

KİTABIN ANAFİKRİ

İnsanlar dünyayı oldukları gibi kabullenmeyip var oluşlarını, kim olduklarını, neden ve nasıl yaşamaları hakkında düşünmelidir.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Albert Knag: Kızının yaş günü hediyesi için ‘Sofi’nin Dünyası’ adlı kitabı yazan binbaşı

Hilde: Binbaşının kızı.

Alberto Knox: Binbaşının yazdığı kitaptaki felsefe kursunu öğretmeni.

Sofi: Alberto ile birlikte binbaşının aklında varolan ve gerçek olmaya çalışan, ayrıca Hilde gibi onbeşinci yaş gününe girmeye hazırlanan bir genç kız.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Felsefeye ilgi duymayanlar için sıkıcı olmaktan öteye geçemeyen fakat ilgi duyanlar için ellerinden düşüremeyeceği, felsefe tarihi üzerine yazılan bu romanda yazar kitabın gençlere de hitap etmesi için ağır bir dil kullanmahtan kaçınmıştır. Kitabın felsefeyle uğraşmaya yeni başlayanlar için yararlı olacağına inanıyorum.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ

1952 : 8 Ağustos’ta Oslo’da doğdu. Annesi öğretmendi ve çocuk kitapları yazarıydı. Babası kolej müdürlüğü yapıyordu.
1971 :OtoKatedrak Okulu’nu bitirdi.
1974 :Evlendi.
1976 ve 1983 : İki oğlu oldu.
1976 : Oslo Üniversitesi’nde Norveççe, düsünce tarihi üzerine lisans eğitimini tamamladı.
1981 :Ailece Bergen’e yerleştiler:m On yıl boyunca kolejde felsefe ve edebiyat öğretmenliği yaptı.
1991 : Tam zamanlı yazar oldu.
1994 :oslo’da yaşamaya başladı.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
71 Yorum Bulunmaktadır
ilknur on Şubat 27th, 2008 at 18:29

kim özetlemişse ellerine sağlık ama sadece kitabın ön yüzünü ele almış ama yinede süper yorumlanmış

zafer on Mart 26th, 2008 at 18:34

Adamın biri bir özet yapmış her sitede aynı özet var ya sinirleniyorum ama

gönül on Mart 27th, 2008 at 21:31

çok güzel gerçekten de felsefeyi sevdiriyor. ekleyen arkadaşa teşekkürler.. biz okuduk bunları çok sevmeyenler varsa okuyun.. emin olun filozof olursunuz

erol on Nisan 1st, 2008 at 16:03

çok tesekur ederım ödevmı aldım çok guzel olmus gerçekten

felsefenin gülü on Nisan 18th, 2008 at 17:00

Felssefeyle yeni tanışmış insanların okuması gereken bir kitap, insanlara felsefeyi bu kadar iyi öğreten bu kitabı özetleyen arkadaşa çok teşekkürler.

berkant on Mayıs 25th, 2008 at 00:05

Ya tamam özet var ama ben daha geniş kapsamlı ele alınmasını isterdim neyse buna da şükür. Teşekkürler….

gülşah on Ekim 19th, 2008 at 15:25

Kitap başlı başına süper zaten, tavsiye ederim fakat özet biraz daha kapsamlı olsa daha iyi olurdu.

esra on Ekim 30th, 2008 at 13:08

Bence kitap bir baş yapıt bu kitabı okumamı sağladığı için felsefe hocama teşekkür etmem lazım iyiki de okumuşum. İnsanların hayatı bomboş yaşamalarını engelleyecek ve hayata bakışlarını sorgulamalarını gerektirecek bir kitap…

kısmet on Kasım 1st, 2008 at 11:51

Ben bu kitabı bugün bitirdim.Felsefe öğretmenim tavsiye etmişti ve okuyup özet çıkarmamızı istemişti.Kitap çok güzel gercekten felsefe dersini ilk görenler için okuması gereken bir kitap kısacası herkesin okumasını tavsiye ederim.

diLara on Aralık 10th, 2008 at 18:12

Çok güzel özetlenmiş, ama biraz daha uzun olsaydı keşke. Roman süper herkes okumalı bence.

Lütfiş on Aralık 30th, 2008 at 19:14

Çook teşekkür ederim özet için işime çok yaradı bize de hocamız okuyun dedi pek anlamamıştım şimdi daha iyi anladım…

nazlı on Ocak 23rd, 2009 at 11:58

Gerçekten iyi oldu bu özeti okumam bir arkadaşım tavsiye etti ve mutlaka okumam gerektiğini söyledi.En kısa zamanda okuyacağım.

KıRıK on Ocak 29th, 2009 at 00:12

Harika bir kitaptır.
Felsefeye girmek için daha iyisi yok…
Ben okuyalı 4 sene olsada hala başlamak için mükemmel
bir başlangıç…. TAVSİYE EDERİM…

Soner on Ocak 29th, 2009 at 00:16

Kitabı okuyalı yıllar olmasına rağmen felsefeye girmek ve sevebilmek için daha hafif bir felsefi kitap olmadığı
ortada. Fakat okuyanlara tavsiyem Orhan Hançerli Oğlu’nun yapıtı olan Düşünce Tarihi adlı kitaptır…
Bu kitapla tanışmalarını tavsiye ediyorum. PAYLAŞIM İÇİN TŞKLER…

okan on Şubat 12th, 2009 at 13:44

Sofienin dünyası çok güzel bir roman çok keyifle okuyorum. Akıcı bir roman ebnim okumakla fazla alakam yoktu taki bu kitabi okuyana kadar. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

tuba on Haziran 23rd, 2009 at 14:59

Bu kitabı okumadım ama güzel olduğu kanısındayım.Ayrıca çok tutulduğunu duymuştum.Ama felsefi oluşu ve diğer sebeplerden dolayı insanın din konusunda aklını karıştırdığını söyleyenler var.Henüz okumadım ama okuyacağım.Umarım pişman olmam.

Fevziye on Temmuz 3rd, 2009 at 09:12

Herkese tavsiye ederim. Ben okuduğumda bir hafta etkisinden çıkamadım ben kimim diyerek gezdim. :-)

güben on Temmuz 10th, 2009 at 23:18

Felsefeye ilgi duyduğum ilk zamanlar okumuştum bu kitabı… Benim için çok değerlidir… Eğer okumayanlar varsa mutlaka okuyun çünkü bulunmaz bir şaheserdir. Ve kitaplardan iyi dost yoktur bunu unutmayın. Felsefe ve Türk edebiyatını içeren kitaplar hayata bakış açınızı değiştirebilir,onu günü birlik yaşamaktan sıyrılıp gerçek dünyayı görebilirsiniz. Buna ihtiyacınız yok mu?

ALİJOHN on Temmuz 24th, 2009 at 21:41

Slm arkadaşlar bana patronum önerdi bu kitabı en kısa zamanda okuyacağım.

besna on Ağustos 3rd, 2009 at 18:38

İnsanları gerçekten düşünmeye davet eden bir kitap kendini merak eden her insan okumalı bence…

elif on Eylül 23rd, 2009 at 21:18

Sürükleyici bir kitap herkese tavsiye ederim.

ceyda on Ekim 27th, 2009 at 08:34

kitabı okudum çok güzeldi teşekkürler…

ceyda on Ekim 27th, 2009 at 08:36

Kitabı okudum çok güzeldİ.TEŞEKÜRLER.

semra on Kasım 18th, 2009 at 22:12

bende büyük bir felsefeci olmak istiyorum bu özette kitabın konusunu anlamama yardımcı oldu

SEVİL on Kasım 19th, 2009 at 17:31

Felsefeyi gerçekten çok ama çok seviyorum.Bence bütün konuların anası babası gibi.İyi ki felsefe dersi görüyoruz.Sofinin Dünyası adlı romanı okumanızı tavsiye ediyorum arkadaşlarım.Ben sadece özetini okudum.Ama en kısa zamanda kitabını alıp okumaya başlıyacağım.

hazal on Kasım 19th, 2009 at 21:16

Felsefe öğretmenimiz bu kitabı okumamızı tavsiye etti gerçekten çok ilgi çekici bir kitap.Herkesin okuması gerekiyo bence.

eflin on Şubat 1st, 2010 at 17:56

Ben fazla sevmedim bu kitabı.Çok sıkıcı ve bunaltıcı.Bence işkence çekmek istemiyorsanız sakın okumayın.

mehmet uluTürk on Mayıs 1st, 2010 at 10:29

Sofinin dünyası benim bilgi dağarcığımda bütün insanlık tarihini öğrenmemi sağlamış sonsuzluğa bir çığır açan ve insanın kendisini derinlemesine inceleyen kitaptır yazarına emeğine sağlık geniş ufkuna sağlık diyorum. Saygılar sunarım.

zarife on Mayıs 8th, 2010 at 20:30

Canım arkadaşım sen bu tarz kitapları beğenmiyorsun diye başkalarını sevdirmemek gibi bir harekette bulunamazsın bence okuyucuya bunu yapma senin sevmediğini başakalarıda sevmeyecek anlamına gelmez. Ayrıca sen kendi bazında yanlış kitap seçmişşsin demek ki senin alanın bu değilmiş. Yoksa kitap okumaktan soğursun bu yorumlarlada soğutursun iyiliğin için dedim yanlış anlama. :-)

mert on Mayıs 8th, 2010 at 20:57

Ben MERT GÜZEL kitabı daha okumadım ama okumayı o kadar çok istiyorum ki anlatamam. Bu kitap benim için bir başlangıç veya dönum olacak. Belki ilerde felsefe ögretmenı olabilirim. Bundan beş yıl sonra ülkerlerın gelecegı.

fliz on Mayıs 17th, 2010 at 11:56

Sıkıcı ve zindan havası olan bir kitap. Tavsiye etmem. Olan aklınıızıda bu kitapla bozmayın..

foto saygın on Mayıs 18th, 2010 at 08:42

Sofinin dünyası gerçekten her okuduğumda bir başka dünya bir başka bilgi kültür hayatımızın baş yapıtı diyebilirim yazarına ve yayıncısına çok teşekkürler.

Su on Haziran 24th, 2010 at 17:50

Harika,harika ve harikaa bir kitap okumalısınız.

melis on Temmuz 30th, 2010 at 18:50

Sakın almayın cok ıgrenc gercekten burdakı kısılerin cogu ah kam kesıyor hepsi yarıda bırakmıstır hele su yukarıda kıtap dostu gozuken sınsıye hıc bakmayın sonuc: kıtap cok ıgrenc okumaktan sogudum.

zarife on Ağustos 15th, 2010 at 06:34

Bu kitap kesinlikle okunması gereken bir kitap bana göre felsefe yi merak edenlerin, onlar için başlangıç olabilleceğini düşündüğüm bir kitap inanın çok seveceksiniz. O zamanın insanları ile şimdiki insanların düşünüşlerini görüşlerini ayırt etmemizi sağlıyor. Ama çok hoş sonunu okuyamadım kütüphaneye vermek zorunda kaldım ama gene alacağım bitirip öyle yerine koyacağım hepinize iyi günler diliyorum hoşca kalın mutlu kalın.

bilge on Ağustos 18th, 2010 at 22:33

Filozoflari ve felfesini kısa özetini işleyen sürükleyici bir roman felfeseye mekarınız varsa…

irem on Eylül 8th, 2010 at 02:43

Bence çok güzel bir kitap. Herkes okusun. Kotü diyenlere de lafım yok. Kendi hataları…

diğdem on Ocak 26th, 2011 at 22:18

bnce harika teşekkür ederm ellerinize sağlık

mutlu on Şubat 1st, 2011 at 15:28

sofinin dünyası kitabını çok begeniyorum gerçek bir eser

islim on Nisan 28th, 2011 at 10:51

insanın hayatını değiştiren bir kitap. bunu bana bir hocam önerdi bende herkese öneriyorum jostein gaarder böyle kitaplarınızı daha çook bekliyoruz bizim hayatımızda böyle kitaplar hep bulunsun çoook süper bir kitap. :)

rana on Mayıs 1st, 2011 at 19:58

Başta kafam karışmıştı ama sononda çok aydınlandığımı düşünüyorum yarım bırakmayın sonouna kadar okuyun kitaba yeni başlayanlar ve okumayı düşününler için söylüyorum tabii.

Fatih on Mayıs 5th, 2011 at 16:11

Bencede cok güzel bir kitap.Herkese tavsiye ediyorum.

asya on Mayıs 22nd, 2011 at 13:55

Sofinin dünyası benim bilgi dağarcığımda bütün insanlık tarihini öğrenmemi sağlamış sonsuzluğa bir çığır açan ve insanın kendisini derinlemesine inceleyen kitaptır yazarına emeğine sağlık geniş ufkuna sağlık diyorum. Saygılar sunarım.
Teşekkürler…

gülçin on Mayıs 23rd, 2011 at 12:50

bende okumaya karar verdim sofiyi.

fatma on Mayıs 24th, 2011 at 10:04

Bence hayatımda okuduğum en anlamlı ve biraz karışık bir kitaptı. Ama çok keyif alarak okuduğum bi kitaptı.

Oğuzhan on Haziran 13th, 2011 at 19:52

Bende bu kitabı aldım ama henüz okumadım. Yorumlara bakılırsa zevkli bir kitap. Başlarının sıkıcı gibi görünmesi doğal. Neticesinde “felfese”..

yasemin on Haziran 17th, 2011 at 21:35

Ben bu kitabı sevgili öğretmenim Sevim TOPÇU sayesinde tanıdım.Özetini okudum ve beğendim.Ve bu kitabı okumaya karar verdim. :)

sd on Ağustos 28th, 2011 at 18:30

Çok güzel bir kitap.Şimdi okuyorum başını bile sıkılmadan okudum okumayanlara tavsiye ederim.

aysu on Ağustos 29th, 2011 at 12:53

ben bu kitabı teyzem sayesinde okudum gerçekten bayıldım harika bi kitap

gülsüm on Ağustos 31st, 2011 at 16:16

bence süper bir kitap hala okuyorum tavsiye ederim

gamze on Eylül 8th, 2011 at 23:27

çok güzelmiş. Herkese tavsiye ederim.

hakan on Ekim 3rd, 2011 at 17:21

Ben hiç kitap okumayı sewmezken felsefe hocamız tuğba erem sayesinde bu katap’ı okudum we ok sewdim tuğba erem hocama çok teşekkür ederim.:)

Merveee :) on Ekim 20th, 2011 at 16:15

Kitap çok güzel.Okumayanlara tavsiye ederim.Kitabın sayesinde felsefenin ne kadar güzel oolduğunu gördüm.Kitabı yazanın eline sağlık……

nurşin on Kasım 24th, 2011 at 18:12

Çok güzel bir kitap herkese tafsiye ediyorum

keyfi keder on Aralık 13th, 2011 at 14:07

felsefe hocası okursak 100 vercek ne güzel

keyfi keder on Aralık 13th, 2011 at 14:10

Bizim hoca bu kitabı okursak 100 verecek.

keyfi keder on Aralık 13th, 2011 at 14:13

Gerçekten harika bir kitap.

betüll on Ocak 2nd, 2012 at 23:53

ben bu kıtabı abım sayesınde okudum aslında 5 kez okudum ama 5.de butun taslar yerıne oturdu erken yasta okudugum ıcın anlamakta gucluk cekmıstım suan ıse herkeze tafsıye edıyorum…

Kudret on Şubat 9th, 2012 at 21:30

Sofinin dunyasi kitabini okudum.Felsefe haqqinda daha guzel , daha tez ahlashilan kitaba hic raslamadim…

Mervan on Şubat 28th, 2012 at 14:44

Güzel Bir Kitap Felsefe öğretmenlerının 1 numarası bıras kafa karıstırabılır. Ama Biras kafa karıstıra bilir.

burcu on Nisan 16th, 2012 at 16:29

Yıllık ödevim ve sıkılarak okudum sonunu bitiremedim diye özetine baktım.. Gereğinden ağır bir kitap. Ama beğendim tavsiyede ederim. Okuduğunuzda felsefeyi çözmüşsünüz demektir. :)

Furkan on Haziran 1st, 2012 at 13:23

Öğretmenimin önerdiğibir kitap teşekürler gerçekten çok güzel bi kitaba benziyor muhakak alıcam

yağmur on Eylül 28th, 2012 at 19:16

çok güzel bir kitap derste bu kitabı işliyoruz :D diyarbakır Süleyman demirel lisesii 9-c sınıfı

abdullah şahin on Ocak 28th, 2013 at 20:03

felsefeye ilgisi olmayan biri için bu kitap kadar sıkıcı bişey yoktur ama felsefeyi seven ve buna ilgi duyan biri için eşi benzeri olmayan bir kitaptır hayatımda okuduğum en güzel kitap herkese tavsiye ederim..

mustafacan çelik on Temmuz 4th, 2013 at 13:50

etkileyici ve mutlaka bizden bir şey yapmamızı bekleyen,daima gelişim,öğrenme ve yenilemeyi felsefe almamızı öğütleyen bir kitap

hasamaso on Eylül 26th, 2013 at 05:45

lo benle babaannem okuduk o öldü ben hala yaşıyorum şaka lan şaka mektup yollamış dedem neneme doğum günü için bir kitap yollamış kitapta nenem ölüyormuş ve gerçekten öldü a.q bende dedemi aradım sen nerden biliyorsun bunu öleceğini die bana zarf yolladı içinden kiri her çıktı yani türkçesi eşeğin siki demek bende sofiye uydum sikleri araştırıyim dedim amk türk miletine geldik sik yazıyom google ye bizim türkler çıkıyor a.q bu bir çelişkimi anlamadım böyle saçma sapan bir kitap işte yani okumayın şart değil onu dicektim :D

ayşe erdoıan on Ekim 1st, 2013 at 23:31

harika bir kitap.
Benm hayatmda bu kitapla birlikte okadar çok şey değişti ki…
Haytmda okoduğm en müthiş kitap

büşra gülgü on Aralık 3rd, 2013 at 21:31

kitap mükemmel bayıldım burdan benim bu kitabı okumamı sağlayan felsefe öğretmenim İlnur SARI’ya teşekkür ederim
Mimar Kemalettin Kız Teknik Ve Meslek Lisesi A-11/C

elıf on Ocak 11th, 2014 at 11:51

Kitabı birinin tavsiyesiyle okudum çok beğendim

berfin on Aralık 25th, 2014 at 10:06

kitabı ilk başta 8. sınıfta okumaya çalıştım. Ama ne yazık ki o yaşta çok sıkıcı geldi açıkçası . sonra felsefe ile tanıştım . Aslında şu anda bile felsefe de ki bazı şeylerin saçma olduğunu düşünüyorum. İşte bu sene lise sondayım. Ve kendimi geliştirip paragraf çözebilmem için kitap okuyorum kitaplar mükkemmel cisimler bunu sakın unutmayın :) kitap okumayı herkese tavsiye ediyorum. tavsiye ettiğim yazar ise MEHMED UZUN

sude on Aralık 29th, 2014 at 08:19

performans ödevinden olmasa hayatta okumazdı:)

Yazı Detayı