Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Sofinin Dünyası (Jostein Gaarder) – Roman (Kitap) Özetleri
69


Sofinin Dünyası

 (Jostein Gaarder)

KİTABIN ADI : SOFİ’NİN DÜNYASI
KİTABIN YAZARI :
YAYIN EVİ VE ADRESİ : PAN YAYINCILIK/İSTANBUL
BASIM YILI : 1997

KİTABIN KONUSU

BM taburunda binbaşı olarak görev yapan Albert Knag’ın okullarda verilen felsefe eğitimi yetersiz ve toplumun felsefenin önemini yeterince brnimsememesinden dolayı adındaki bir kızın felsefe tarihi içindeki heyecanı ve bir o kadar da düşündürücü olan serüvenini yer aldığı felsefe tarihi üzerine bir roman yazıp bunu onbeşinci yaş gününde kızı Hilde’ye armağan etmesi anlatılmaktadır.

KİTABIN ÖZETİ

Yaşamının diğer insanlarınkinden pek bir farkı olmayan ve onbeşinci yaş gününe girmeye hazırlanan Sofi okulden eve döndüğü sırada posta kendi adına bırakılmış ve kimden geldiği belli olmayan sarı bir zarf bulur. Şaşırmıştır. Çünkü kimden geldiği belli değildir ve pul yapıştırılmamıştır. Zarfı açtığında kendisi kadar küçük bir kağıt bulur ve kağıtta şöyle yazar:” Kimsin ?” bunun üzerine kim olduğu konusunda düşünmeye başlar. Belkide bu gizemli olay Sofi için sonun başlangıcı olacaktır.

Bu esrarengiz mektup olayı tek bir zarfla kalmaz. İlerleyen günlerde Sofi her birinin içinde değişik ve düşündürücü soruların bulunduğu zarfları posta kutusunda bulmayabaşlar. Sofi artık iyice heyecanlanmıştır ve mektupların kimden geldiğini araştırmaya koyulur. Bir gün mektubu bir köpek tarafından posta kutusuna bırakıldığını görür ve tüm bu olaylar karşısındaki şaşkınlığı iyce artar., , Roman Özetleri, Yüz Temel Eser, Özet

Yeni gelen zarflarda sorularla beraber felsefenin başlangıcına ve ilk filozoflara dair bilgiler yer almaktadır. Sofi artık bunun bir oyun olmaktan ötesistemi, mekanı ve öğretmene ilginç ve bir o kadfar da gizemli olan felsefe kursundan başka birşey olmadığın farkına varır.

Varoluş filozof olmanın sırları, mitler, doğu filozofları. Demokritos derken felşsefe kursunun kurucusu ve tek öğretmen olan Alberto Knox kimliğini SofiYe açıklar. Bu mektupları kader ,Sokrates ve ilk medeni kent olan Atina izler. Kimi zaman mektuplardaki ipuçlarından yola çıkarak Sofi değişik zaman ve yerlerde akıl almayacak olaylarla karşılaşır. Evinde kırmızı bir ipek eşarf, kolye ,bozuk para ve en önemlisi ilkj olmayacak yerlerde karşısınaçıkan “ Sofi Amundsen eliyle Hilde Möller Knag” yazılı doğumgünü davetiyeleri… Sofi, Atina’nın yer aldığı mektubu okurken yatağının altında bir video kasedi bulur. Hiç vakit kaybetmeden videoyu izlemeye başlar. İşte karşısındaki yaşlı ve sevimli adam Alberto Knox’dur. Adam Sofi’ye Atina’yı anlatmaya ve eski yapıtla-rı göstermeye başlar ama imkansız olan bir şey vardır. Nasıl oluyorda bu yapıtlar karşısında bu kadar yeni durabiliyor? Bunu yapamaya kimsenin parasının ve gücünü yetmyeceğini düşünür. Ardından hiç akıl almayacak bir şey olur ve Sofi bu esrarengiz filmin içöinde bulur. Alberto ile tanışır o da onu bir yere götürüp Platon’la tanıştırır. Sofi artık rüya mı değil mi diye düşünmeye başlar.

Felsefe kursunun iyice kabullenmiş ve olayları akışına bırakmıştır. Aristoteles,Helenizm , aydınlanma çağı, Darwin ve tüm bunları öğrenirken karşılaştığı değişik insanlar, konuşan hayvanlar, doğum günü kartları…

Yaşadığının bir rüya olmadığının fakat yaşamının bir rüyadan farklı olmadığının ve sanki birisi tarafından yönetiliyormuş olduğunun farkına varan talihsiz Sofi, Alberto ile bu işin içinden çıkılmaz duruma bir son vermeyi kararlaştırır. Bunun üzerine Alberto, Sofi’nin az da olsa tahmin edebileceği bir konuyu açıklığa kavuşturur.Kendilerinin aslında var olmadıklarını, tüm bu doğum günü kartlarını yazan binbaşının aklındaki elektromanyetik dalgalardan başka birşey olmadıklarını ve kızına doğum gününde verecek olduğu felsefe kitabının kahramanı olduklarını anlatır.

KİTABIN ANAFİKRİ

İnsanlar dünyayı oldukları gibi kabullenmeyip var oluşlarını, kim olduklarını, neden ve nasıl yaşamaları hakkında düşünmelidir.

KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Albert Knag: Kızının yaş günü hediyesi için ‘Sofi’nin Dünyası’ adlı kitabı yazan binbaşı

Hilde: Binbaşının kızı.

Alberto Knox: Binbaşının yazdığı kitaptaki felsefe kursunu öğretmeni.

Sofi: Alberto ile birlikte binbaşının aklında varolan ve gerçek olmaya çalışan, ayrıca Hilde gibi onbeşinci yaş gününe girmeye hazırlanan bir genç kız.

KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER

Felsefeye ilgi duymayanlar için sıkıcı olmaktan öteye geçemeyen fakat ilgi duyanlar için ellerinden düşüremeyeceği, felsefe tarihi üzerine yazılan bu romanda yazar kitabın gençlere de hitap etmesi için ağır bir dil kullanmahtan kaçınmıştır. Kitabın felsefeyle uğraşmaya yeni başlayanlar için yararlı olacağına inanıyorum.

YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ

1952 : 8 Ağustos’ta Oslo’da doğdu. Annesi öğretmendi ve çocuk kitapları yazarıydı. Babası kolej müdürlüğü yapıyordu.
1971 :OtoKatedrak Okulu’nu bitirdi.
1974 :Evlendi.
1976 ve 1983 : İki oğlu oldu.
1976 : Oslo Üniversitesi’nde Norveççe, düsünce tarihi üzerine lisans eğitimini tamamladı.
1981 :Ailece Bergen’e yerleştiler:m On yıl boyunca kolejde felsefe ve edebiyat öğretmenliği yaptı.
1991 : Tam zamanlı yazar oldu.
1994 :oslo’da yaşamaya başladı.

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…İle Yorum Yap!
69 Yorum Var.

Sayfalar: [7] 6 5 4 3 2 1 »

elıf | 11 Ocak 2014 - 11:51 | Bağlantı

Kitabı birinin tavsiyesiyle okudum çok beğendim

büşra gülgü | 3 Aralık 2013 - 21:31 | Bağlantı

kitap mükemmel bayıldım burdan benim bu kitabı okumamı sağlayan felsefe öğretmenim İlnur SARI’ya teşekkür ederim
Mimar Kemalettin Kız Teknik Ve Meslek Lisesi A-11/C

ayşe erdoıan | 1 Ekim 2013 - 23:31 | Bağlantı

harika bir kitap.
Benm hayatmda bu kitapla birlikte okadar çok şey değişti ki…
Haytmda okoduğm en müthiş kitap

hasamaso | 26 Eylül 2013 - 05:45 | Bağlantı

lo benle babaannem okuduk o öldü ben hala yaşıyorum şaka lan şaka mektup yollamış dedem neneme doğum günü için bir kitap yollamış kitapta nenem ölüyormuş ve gerçekten öldü a.q bende dedemi aradım sen nerden biliyorsun bunu öleceğini die bana zarf yolladı içinden kiri her çıktı yani türkçesi eşeğin siki demek bende sofiye uydum sikleri araştırıyim dedim amk türk miletine geldik sik yazıyom google ye bizim türkler çıkıyor a.q bu bir çelişkimi anlamadım böyle saçma sapan bir kitap işte yani okumayın şart değil onu dicektim :D

mustafacan çelik | 4 Temmuz 2013 - 13:50 | Bağlantı

etkileyici ve mutlaka bizden bir şey yapmamızı bekleyen,daima gelişim,öğrenme ve yenilemeyi felsefe almamızı öğütleyen bir kitap

abdullah şahin | 28 Ocak 2013 - 20:03 | Bağlantı

felsefeye ilgisi olmayan biri için bu kitap kadar sıkıcı bişey yoktur ama felsefeyi seven ve buna ilgi duyan biri için eşi benzeri olmayan bir kitaptır hayatımda okuduğum en güzel kitap herkese tavsiye ederim..

yağmur | 28 Eylül 2012 - 19:16 | Bağlantı

çok güzel bir kitap derste bu kitabı işliyoruz :D diyarbakır Süleyman demirel lisesii 9-c sınıfı

Furkan | 1 Haziran 2012 - 13:23 | Bağlantı

Öğretmenimin önerdiğibir kitap teşekürler gerçekten çok güzel bi kitaba benziyor muhakak alıcam

burcu | 16 Nisan 2012 - 16:29 | Bağlantı

Yıllık ödevim ve sıkılarak okudum sonunu bitiremedim diye özetine baktım.. Gereğinden ağır bir kitap. Ama beğendim tavsiyede ederim. Okuduğunuzda felsefeyi çözmüşsünüz demektir. :)

Sayfalar: [7] 6 5 4 3 2 1 »

Yorum Yap!

(İletinizi yazmadan önce, lütfen buraya dokunarak uyarıları okuyun!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yazı Detayı