Ana Sayfa » Roman Özetleri » Şiir Öykü Roman » Sözde Kızlar (Peyami Safa)
47


Sözde Kızlar

()

Babasını uzun yıllar göremeyince, Anadolu’daki isyanlardan kaçarak İstanbul’a göç eden ve babasını arayan bir kızın (Mebrure) yaşam öyküsü.

 

Özet

Yunanlıların batı Anadolu’ya işgali üzeri İstanbul’a gelen mebrure burada uzaktan akrabaları Nafi Bey’lerde kalır. Onun İstanbul’a geliş sebebi işgalcilerin zulmünden kaçıp bu ailenin yanına, himayesi altına sığınmaktan çok, Anadolu’da iken kaybettiği babasından haber almak içindir. Ancak Mebrure İstanbul’da hiçte ümit etmediği meselelerle karşı karşıya kalır.

 

Nafi Bey’in ölümünden sonra Nazmiye hanım’ın idaresine giren köşk sosyetenin zevk ve eğlenti yeri olmuştur. Burada sık sık danslı, içkili eğlenceler kabuller düzenlenmektedir. Mebrure be eğlencelerde elinden geldiğince uzak durmaya çalışır ve arada fırsat buldukça Muharicin idaresine uğrayarak babasını sorar. Mebrure için bir diğer meselede Nazmiye hanım’ın oğlu Behiç’tir.

 

Yakışıklı, zevkli ve fırsatçı bir delikanlı olan Behiç, köşke gelen diğer kızlar gibi Mebrure’yide tuzağına düşürmek istemektedir. Behiç bu isteğini gerçekleştirmek için Mebrure’ye bir takım vaadetlerde bulunmuştur. behiçin vaadetlerine bir ara kanan, hatta onun evlenme teklifi karşısında tereddüde düşen mebrure, Belma’nın araya girmesiyle aldatılmaktan kurtulur.

 

Belma ona Behiç’le ilişkisini, bu ilişki sonucunda’’gayri meşhur’’ bir çocuğun olduğunu, çocuğun Behiç tarafından diri diri gömüldüğünü anlatır. Daha sonra olayları zabıtaya aksettiren bir mektubu mebrure’ye veren Belma intiharla hayatına son verir. Bu meselenin etkisiyle Behiç’ten uzaklaşan Mebrure, arkadaşı fahri ile birlikte haber aldığı babasının yanına Amasya’ya gider.


Şahıslar ve Olaylar

MEBRURE: Babasını küçük yaştan beri görmeyen, babasını bulmak için Anadolu’daki isyanlar sebebiyle İstanbul’a göç eden, bir genç kız.
BEHİÇ: Yakışıklı, zevkli, delikanlı birisi. Kızları vaadetlerle kandırmaya çalışan hatta çoğunu kandıran birisidir.
BELMA: Köşkte çalışan ve Behiç’in tuzağına düşmüş hizmetçidir.
NAZMİYE HANIM: Nafi bey’in kızı, köşkün sahibi ve eğlenceye düşkün birisidir.

Hakkında

Peyami Safa

Peyami Safa 1899′da İstanbul’da doğdu. Şair İsmail Safa’nın oğludur. 13 yaşında Posta Telgraf Nezaretinde çalışmaya başladı. 1914 ve 1918 yılları arasında öğretmenlik,1918 ve 1961 arasında gazetecilik yapmıştır. Yirminci Asır adlı bir akşam gazetesi çıkardı. Bu gazetede 1919′da imzasız olarak “Asrın hikâyeleri” başlıklı hikâyelerini yayınladı, Kültür Haftası (21 sayı, 15 Ocak–3 Haziran 1936) ve Türk Düşüncesi (63 sayı, 1953–1960) adlarında iki de dergi çıkardı. Tasvir-i Efkâr, Cumhuriyet, Milliyet, Tercüman, Son Havadis gazetelerinde yazdı. Oğlunu askerliğini yaptığı sırada kaybetmesi Peyami Safa’yı çok sarstı. Bu olaydan birkaç ay Havadis Gazetesi’nin başyazarı iken 15 Haziran 1961′de İstanbul’da öldü. Peyami Safa halk için yazdığı romanlarını “Server Bedi” adıyla yayınladı.80 kadar olan bu eserler arasında; Cumbadan Rumbaya (1936) romanıyla, Cingöz Recai polis hikâyeleri dizisi en ünlüleridir. Ayrıca ders kitapları da yazdı. Peyami Safa’nın fıkra ve makalelerinde sağlam bir mantık dokusu ve inandırıcılık görülür. Romanlarında olaydan çok tahlile önem vermiştir. Toplumumuzdaki ahlâk çöküntüsünü, medeniyetin yarattığı bocalamayı, nesiller ve sosyal çevreler arasındaki çatışmayı dile getirdi. Zıt kavramları, duygu ve düşünce tezadını ustaca işledi.

 

|» Roman Özetleri Sayfasına Dön! « |

 

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

 İle Yorum Yap!
47 Yorum Var.

Sayfalar: [5] 4 3 2 1 »

misafir___ | 8 Mart 2014 - 12:14 | Bağlantı

çok güzel bir kitap tavsiye ederim hatta şu anda kitap yanımda sayfaları karıştırıyorum :) :p :D ;)

berfin altındiş | 29 Temmuz 2013 - 01:15 | Bağlantı

bu kitabı okumayanlar çok şey kaybetiii bhe

onurcan açku | 19 Mart 2013 - 21:49 | Bağlantı

kitap güzel aslında hiç okuma niyetim yoktu edebiyat hocam beni yarışmaya soktu ve ben bu özet sayesinde okulda 2. oldum Teşekkür ederim…

Ayşe | 27 Aralık 2011 - 15:58 | Bağlantı

Gerçekten muhteşem ve sürükleyici bir kitap. Gerçekleri anlatıyor. Harikulade ya kelimelerim kifayetsiz kalıyor bu kitap karşısında.Peyami Safa’nın tüm kitapları muhteşem

Su | 20 Eylül 2011 - 22:46 | Bağlantı

Ben şunu söylemek isterim ki bu kitabı diğer okumak istediğim birçok kitap gibi okumak istiyorum. Güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Almak isterim mümkün olduğu takdirde fakat fiyat,yayın evi,sayfa ve benzeri şeyleri göremedim,sanırım yok. Siteniz için bunları da belirtmeyi düşünebilirsiniz. Başka birçok kitapla ilgili de bilgi edinmek isterim buradan. Sitenizin eksiği olan fiyat gibi şeyleri belirtmeniz siteniz için daha iyi olabilir çünkü diğer sitelerin tercih edilmesindeki bir husus fiyat,yayın evi gibi şeyleri belirtmeleridir. Bunun nedeni de bilgisayardan kitap araştıran kişilerin fiyat gibi unsurları da öğrenmek istemesidir. Bunlar olunca özet arayan bir kişi için fazla olmaz çünkü özet arayan özetle ilgilenir ama olmazsa fiyatına,yayın evine ve benzerine bakmak isteyen kişi bu bilgilere ulaşamaz. O yüzden detaylı bilgi olursa daha iyi olur.
Siteniz için tebrikler.

aysenur | 24 Nisan 2011 - 18:11 | Bağlantı

kitap gerçekten çok eskiyi anlatıyor ama ben beğendim severek okudum. Okuma sebebim başta edebiyat hocamın verdiği ödevdi.Ama anladım ki bahane olmuş. Kitabı okudum bitirdm ama ödevi yapmadım onun için özetine bakıyorum üzgünüm hocamm. :)

şebnem | 21 Şubat 2011 - 22:03 | Bağlantı

Gerçekten de çok güzel bir kitap,büyük bir zevkle okudum herkese de tavsiye ederim.

Sayfalar: [5] 4 3 2 1 »

Yorum Yap!

(İletinizi yazmadan önce, lütfen buraya dokunarak uyarıları okuyun!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Sözde Kızlar (Peyami Safa)
  • Yazının Kategorisi: Roman Özetleri, Şiir Öykü Roman
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , ,