Ana Sayfa » Bizim Kalemimizden » Dil » Edebiyat » Türkçe » Türkoloji » Türkçenin Bugünkü Durumu ve Yapılması Gerekenler
9


Türkçenin Bugünkü Durumu
ve Yapılması Gerekenler

Canlı bir varlık olarak dil, türlü etkilerle değişim göstermektedir. Doğal gelişim süreci içerisinde farklılaşıp, yabancı etkilerle bu değişimini sürdüren dillerin temellerine inildiğinde, günümüze dek ses ve şekil yapısında değişiklikler meydana geldiğini görmek mümkündür. de, yaklaşık 10 bin yıllık bir süreç içerisinde gelişerek bugüne gelmiş köklü ve güçlü bir dil olarak yaşamaktadır.

Türk Ulusu dünya üzerinde oldukça geniş bir coğrafyaya yayıldığı için, Türkçe milyonlarca kilometre karelik bir alanda kullanılmaktadır. Yaklaşık 300 milyon Türk’ün iletişim aracı olan Türkçe, kuşkusuz yayılma alanının genişliği ölçüsünde farklılaşmış ve özellikle ses yapısında yerel özellikler taşıyan yeni lehçeler doğurmuştur. Bu, Türk dünyası arasındaki bağın zayıflamasına neden olmuş; fakat Türkçenin güçlü bir dil olarak kullanılmasının önüne geçmemiştir.

Anadolu coğrafyasında gelişen Türkiye Türkçesi de, Türkçenin doğurduğu lehçelerden biridir. Türkçenin Batı (Oğuz) kolundan olan Türkiye Türkçesi, henüz oluşmaya başladığı yıllarda Osmanlıcanın kullanılması nedeniyle çoğunlukla Arapça ve Farsçanın etkisinde gelişmiştir. Özellikle Tanzimat döneminden sonra Fransa ile ilişkilerin artması nedeniyle dilimizdeki Fransızcanın etkisi artmış ve günümüzde Türkiye’nin yüzünü Batı’ya dönmesiyle bu etki, yerini “İngilizce” eksenindeki batı dillerine bırakmıştır.

Yapısal yönden hâlâ Eski Türkçenin devamı olma özelliğini gösterebilen ve bu yönüyle kendini korumayı başardığını ortaya koyan Türkçe, her ne kadar yüzyıllara meydan okurcasına ayakta durmayı başarmışsa da; söz dağarcığı açısından yabancılaşmanın önüne geçememiştir. Bugün Türkçenin en büyük sorunu, Batı’ya olan ilgi nedeniyle yabancı sözcüklerin, binlerce yıllık Türkçe sözcüklere tercih edilmesidir. Dahası kavram aktarmaları ve dil bilgisi etkileri nedeniyle Türkçemizin biçimsel ve derin yapısında meydana gelen değişiklikler de, Türkçenin özünü bozan nedenlerdir.

Ömer Seyfettin gibi Türkçe aşıklarının öncülüğünde başlayan Türkçeleştirme hareketinin devamı olarak günümüzde sadeleştirme çalışmalarına destek verilmeli, Türkçe yabancı dillerin etkisinden kurtarılmalıdır. Türkçenin evren dili olması için, önce Türk Ulusu’na yeterli güçte olduğu ortaya konulmalı ve sonra yabancıların bile matematiksel bir sistemi olduğuna inandıkları güzel Türkçemiz dünyaya öğretilmelidir.

İhtiyacımız olan sözcüklerin dışında, moda ve özenti nedeniyle Türkçenin yozlaştırılmasının önüne geçildiğinde, Türkçe bir bilim ve edebiyat dili olarak varlığını binlerce yıl daha koruyabilecektir. Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi: “Ülkesini, yüksek istiklalini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.

Orkun KUTLU

Orkun Kutluİle Yorum Yap!
9 Yorum Bulunmaktadır
huseyin on Şubat 12th, 2011 at 00:01

Selam.
Ben iran Turklerdenem ve size saglik dilerim. Iran da olan 35 milion Turklere yardim edin.
Turk dili hatar dadi.

merve güney on Şubat 15th, 2011 at 18:25

Çok uzunmuş ve çok güzel uzun olmasına rağmen.

Sevgi Coşkun on Şubat 17th, 2011 at 11:05

Böyle güzel bir sitede,faydalı bilgiler sunan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum .Çalışmalarınızın devamını diliyorum. Güzel Türkçemizin yaşatılması ve gelecek nesillere bozulmadan aktarılması gerekliliğine gönülden inanıyorum.

salih on Şubat 17th, 2011 at 11:16

Bilgicik.com’u gerçekten beğenerek takip ediyorum.Herhangi bir konuda uzman olumadan kesin hüküm içreren sözler sarf etmek doğru olmaz.Söz konusu dini konular ise daha dikkatli davranmak gerekir.Lütfen bu yorumumu yayınlayınız.

Allah yerine tanrı ve başka isimler söylemek.

Sual: Allah yerine tanrı demek caiz mi? Allah kelimesinin yabancı dillerde karşılığı var mıdır?
CEVAP: Allahü teâlânın isimleri tevkifidir. Yani, İslamiyet’te bildirilen isimleri söylemek caiz, bunlardan başkasını söylemek caiz değildir. Mesela Allahü teâlâya âlim denir. Fakat; âlim manasına gelen fakih kelimesini Allah için kullanmak caiz olmaz. Çünkü, İslamiyet, Allahü teâlâya fakih dememiştir. İlah manasına tanrı kelimesini kullanmakta mahzur yoktur. Mesela, (Hindlilerin tanrıları inektir), (Birdir Allah, ondan başka tanrı yoktur), (Bizim tanrımız Allah’tır) demek caizdir. Fakat (Bizim Allah’ımız tanrıdır) demek caiz olmaz. Bu inceliği iyi anlamak gerekir.

türk dili ve edebiyatı on Mart 29th, 2011 at 13:43

Çok güzel bir paylaşım. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

PEMBE MASKE on Haziran 15th, 2011 at 16:07

Uzun ama çok güzel olmuş.

yagmurzdeer on Aralık 30th, 2013 at 22:07

Sanırım güzel ama biraz daha kısa olabilirdi yinede elinize saglik.. :)

Ad Soyad on Nisan 21st, 2014 at 19:42

kardeşim güzel olmuş ama biraz kısa tutsaydın daha iyi olurdu ama yinede sağol :D

güneş on Mayıs 26th, 2014 at 14:54

çok güzel

Yazı Detayı