Avustralya’ya Tarihinde İlk Kez Türkçe Sokak Tabelası Asıldı

Avustralya'ya Tarihinde İlk Kez Türkçe Sokak Tabelası Asıldı

Avustralya'nın Sydney kentindeki Auburn Belediyesi'nin tek Türk encümen üyesi Semra Batik'in yaklaşık 4 senedir uğraştığı ve geçtiğimiz Eylül ayında belediye tarafından karara bağlanan North Parade'in 'Gelibolu Parade'e çevrilmesinde mutlu sona ulaşıldı.

Auburn Belediyesi Çarşamba günü Avustralya'nın ve tek Türkçe tabelası da olan 'Gelibolu Parade' yazılı levhaları gerekli yerlere taktı. Auburn Belediyesi'ne ziyarette bulunan TC Sydney Başkonsolosu Renan Şekeroğlu başkan Le Lam ve encümen üyesi Semra Batik tarafından ağırlandılar. Başkonsolos Şekeroğlu‚ Lam ve Batik'e çabalarından öü teşekkürlerini iletti. Belediye Başkanı Le Lam‚ Encümen Üyesi Semra Batik ve Sydney başkonsolosu Renan Şekeroğlu daha sonra sokağı incelediler. Tabela önünde poz veren Lam‚ Batik ve Şekeroğlu'nun oldukça mutlu olduğu gözlendi.

Bu arada yıllardan beri inatla çabalayarak Türkçe bir sokak tabelasının Avustralya'da astırmayı başaran encümen üyesi Semra Batik yaptığı açıklamada‚ ”Bildiğiniz gibi yaklaşık dört yıldan beri toplumumuz için çalışı. Toplum üyelerimizin belediyedeki kişisel sorunlarını elimden geldiğince yardımcı ve yön gösterici oluyorum. Semt sakinlerinden Hacı Tevfik Mengi beyin önerisiyle başladığım mücadelemden başarıyla çıkmam benim tüm yorgunluğumu giderdi. Bildiğimiz kadarıyla Türk Kültür Evi ve Gelibolu Camisi'nin de bulunduğu bu sokağa Gelibolu ismi çok yakıştı. Umarım toplumumuzda bu ismi anlamlı bulur” dedi. Sydney Başkonsolosu Renan Şekeroğlu da Türkçe bir sokak tabelasını Avustralya'da bulunmasından oldukça gururlandığını belirterek gayretlerinden ötürü Semra Batik ve Le Lam'e teşekkür etti.

– GALLIPOLI'YA HAYIR‚ GELİBOLU'YA EVET! Auburn sakinlerinden Hacı Tevfik Mengi'nin yıllar evvel Semra Batik'e‚ ”Madem seçildin. Kalıcı bir şeyler yap!. Mesela bir sokağa Türkçe isim verdir.” demesiyle harekete geçen encümen üyesi Semra Batik 4 senedir uğraşıyordu. Auburn'daki North Parade'in adının 'Gallipoli'ye çevrilmesi için zorlu bir mücadeleye giren Batik'in önündeki en büyük engel İşçi Partisi ve Liberal Parti üyeleri oldu. İsim değişikliği önerisi belediye meclisinde ilk kez Mayıs 2005'te oylandı. Bu oylamada 'red' oyunun fazlalığı nedeniyle değişiklik yapılmamıştı. Fakat bıkmadan mücadelesine devam eden Semra Batik konuyu 2006 yılının kasım ayında gündeme taşıdı.

1 Kasım 2006 tarihinde yapılan ve çok sayıda Türk'ün de katıldığı oturumda isim değişikliğini destekleyen tarihçi ve araştırmacı Harry Broadbent mikrofona gelerek Gallipoli isminin bu sokağa mutlaka verilmesi gerektiğinin nedenlerini ifade eden uzunca bir konuşma yapmıştı. Broadbent‚ ”Türkler‚ düşmanları olan Avustralyalılar ve Yeni Zelandalıların isteklerini kırmayarak yıllar önce ünlü Arıburnu'nu Anzak Koyu adını verdiler. Gelibolu'nun her iki ülke için 'özel bir ruhu' vardır. Auburn‚ işyerleri ve camisiyle Türklerin damgasını vurduğu bir semttir dolayısıyla bu sokağa böyle bir isim verilmesi son derece uygundur” demişti. Daha sonra söz alan Semra Batik öneriyi getirme nedenlerini sıraladıktan sonra encümen üyesi George Campbell karşı öneri getirerek 'değişikliğin sokak sakinlerine sorulmasını' istemişti.

Geçen yıl Mayıs ayında aynı konudaki oylamada öneriye hayır oyu verenlerden biri olan eski belediye başkanı Patrick Curtin ise konuşmasında Gelibolu'yu bizzat ziyaret ettiğini belirterek‚ ”Gallipoli aslında Avustralyalıların koyduğu bir addır. Geçen oylamada ret oyu vermiştim. Bu kez değiştirilmesini istiyorum ama sokak sakinlerinin iznini almak kaydıyla. Çünkü prosedür bunu gerektiriyor.” şeklinde konuşmuştu. Christopher Cassidy'nin aynı yörüngedeki konuşmasının ardından söz alan Irene Simms de muhalefet ederek‚ aynı ismi taşıyan bir sokağın Lidcombe semtinde bulunduğunu Auburn'daki sokağa da bu ismin verilmesinin karışıklığa yol açacağını belirtmişti. Oturumda daha sonra oylamaya geçilmiş‚ oylama sonucu 5'e karşı 7 oyla reddedilen ve şartlı izne bağlanan sokak ismi değişikliği oturumu sonunda Türk izleyiciler kızgınlıkla salonu terk etmişlerdi. Şartlı değişiklik önerisi sonrasında yaşananlar ise tam bir trajikomik öykü oluşturmuş‚ isim değişikliği önerisi yetkili bakanlığa gönderilmiş ve oradan da red yanıtı gelmişti.

Yaşananlardan sonra Semra Batik mücadelesine inatla devam etti. Batik bu kez Gallipoli yerine Türkçe olarak Gelibolu'yu önerdi ve öneri geçtiğimiz Eylül ayında yapılan oturumda tekrar masaya yatırıldı. Semra Batik'in önerisine başından beri destek veren belediye başkanı Le Lam'in yasal hakkı olan iki oyda alınca North Parade 6 hayır oyuna karşı 7 evet oyuyla resmen 'Gelibolu Parade' oldu. Çarşamba günü sessizce takılan Türkçe sokak tabelasına sahip sokağı demiryoluyla ayıran duvar Türk ve Anzak motifleriyle bezenecek.

Kaynak: Türkcan

|» Türkçe Haberleri Sayfasına Dön! « |

Sınavlara Hazırlık Arama Robotu
YGS & LYS TEOG KPSS TUS KPDS Ehliyet Sınavı PMYO JANA

Seçim esnek olup ilgili alanları seçiniz, Örneğin ehliyet sınavı için branş olarak matematik seçmeyiniz :)