Ana Sayfa » Tanzimat Edebiyatı » Türk Edebiyatı Dönemleri » İkinci Dönem Tanzimat Edebiyatı – (Tanzimat Edebiyatı)
21


…Türk Edebiyatının Dönemleri…
(Tanzimat Edebiyatı)

İkinci Dönem Tanzimat Edebiyatı

1876-1896 yılları arasında ikinci dönemin tanınmış temsilcileri Recaizade Mahmut Ekrem, Abdülhak Hamit Tarhan, Sami Paşazade Sezai ve Nabizade Nazım’dır. İkinci dönem edebiyatçıların sanat anlayışları birincilerden farklıdır. İkinci dönemde sanat sanat içindir anlayışıyla eserler verilmiştir. Bunun sebebi bu devirde idarenin daha baskıcı davranmasıdır.

 

Bu dönemde batı edebiyatı örnekleri daha başarılı bir şekilde ortaya konmuştur. Dönemin sanatçıları devlet işleriyle, siyasetle, toplum meseleleriyle değil sadece sanatla ilgilenmişlerdir. Birinci dönem sanatçılarının toplumsal sorunlarla ilgilenmelerine karşın bu dönem sanatçıları kişisel konu ve temaları işlemişlerdir. Bu yüzden dilleri daha ağırdır. Dönemin romanlarında realizmin, şiirinde ise romantizmin etkisi vardır.

Bu bölümden tam yararlanmak için aşağıdaki sayfalar size yardımcı olabilir:

» Tanzimat Edebiyatının Genel Özel. » Tanzimat Döneminin Önemli Temsil.
» Birinci Dönem Tanzimat Edebiyatı » İkinci Dönem Tanzimat Edebiyatı
» Tanzimat Edebiyatında Edebi Geliş. » Tanzimat Edebiyatında Felsefe

Dönemin Edebiyatçıları

 

Recaizade Mahmut Ekrem (1847-1914): Şiir, roman, hikâye, tiyatro, eleştiri, edebî bilgiler türlerinde eserler vermiştir. Şiirlerinde hüznü ve elemi işlemiştir. Ölümü hatırlatan tabiat manzaraları, hüzünlü duygular, romantik güzellikler, solgun güller, kitap yaprakları arasında kurutulmuş çiçekler, küçük kuşlar onun şiirlerinin konuları arasındadır. Oğlu Nejad’ın ölümü; işli, üzüntülü şiirler yazmasında etkili olmuştur. Edebiyatta yenileşmeden yanadır. Muallim Naci ile aralarında bu konularda tartışmalar olmuştur.

 

Eserleri

Nağme-i Seher: Şiir
Yadigâr-ı Şebab: Şiir
Pejmürde: Şiir
Zemzeme: Şiir. Önsüzünde edebiyat hakkındaki düşünceleri ve edebî eleştirileri vardır. (Bu esere Muallim Naci “Demdeme” ile karşılık vermiştir.)

Muhsin Bey: Hikâye
Şemsa: Hikâye
Araba Sevdasi: Roman. Realizmin etkisiyle yazilmiştir ve bati hayranligi yolunda düşülen garip durumları eleştirir.
Çok Bilen Çok Yanılır: Komedi
Afife Anjelik: Tiyatro
Vuslat: Tiyatro
Atala: Tiyatro
Talim-i Edebiyat: Edebî bilgiler içerir.

Samipaşazade Sezai (1860-1936):Batili tarzda hikâyeleri ve bir romani vardir. Sergüzeşt adli romani realizme dogru atilmiş bir adimdir. Küçük Şeyler adli hikâye kitabi Fransiz realistlerinin sanat anlayişlarina uygundur. Rumuzul-edeb, bazi makale, hikâye ve sohbetlerini içerir. Romantik özellikler taşiyan şiirler de yazmiştir. Şiir isimli bir de piyesi vardir. “İclâl”de, yeğeni İclâl’in ölümü üzerine yazdığı mersiye, bazı nesirleri ve hatıraları vardır.

 

Abdülhak Hâmit Tarhan (1852-1937): Edebiyatta batılılaşmanın asıl ihtilâlcisidir. Şair-i Azam olarak bilinir. Kurallara uymayan, batı şiirinde gördüğü her yeniliği Türk şiirine uygulayan, divan şiirini bitiren o olmuştur. Doğu ve batı şiirini işlendikleri yerlere giderek öğrenmiştir. Sanatında romantik etkiler vardır. Zengin bir lirizm bulunan şiirlerinde vezne, kafiyeye, söze, dile pek önem vermemiştir. Taşkınlık ve yücelik, söyleyişteki tezat onun şiirinin önemli özellikleridir. Şiirlerinde ve tiyatrolarında tarihî konular önemli bir yer tutar. Soyut kavramlar, hayat, tabiat, ölüm, insan, onun işlediği konulardır.

 

Şiirleri: Sahra, Belde, Makber, Ölü, Bunlar O’dur, Hacle, Bâlâdan Bir Ses, Garam…

 

Yirmiye yakın tiyatrosu vardır. Sahnelenmesi imkânsız tiyatro eserleri yazmıştır. Bu eserlerde insanların yanında ölüler, ruhlar, hayaletler, periler de rol alır. Tiyatroda egzotik, tarihî, millî ve dinî konuları işlemiştir. Bazı oyunlarında Shakespeare’in tesiri görülür. Hepsi de dramdır ve bazıları mensur bazıları da manzumdur. İlk tiyatro eseri Macera-yı Aşk’tır. Tarık, Finten, Eşber, Nesteren, Sardanapal, İlhan, Hakan, Liberte önemli tiyatro eserleridir.

 

Nabizade Nazım (1862-1893): Romanlarıyla ve hikâyeleriyle realizmin ve natüralizmin temsilcisidir. Karabibik, edebiyatımızda Anadolu konulu ilk hikâyedir. Köy romanı olarak bilinir. Köy hayatı tam bir realizmle yansıtılmıştır. Zehra, ilk psikolojik roman örneğidir. Eserde tasvir ve tahliller geniş yer tutar.

 

Diğer hikâyeleri: Yadigârlarım, Bir Hatıra, Sevda, Haspa

 

Muallim Naci (1850-1893): Eski şiirin savunucusu ve temsilcisidir. Eski-yeni konusunda Recaizade ile aralarında tartışmalar olmuştur. Naci göze hitap eden kafiyeyi savunurken, Recaizade kulağa hitap eden kafiyeyi savunmuştur. Tartışma konusu, “abes” ve “muktebes” kelimelerinin -eski yazıda- kafiyeli olup olmadıklarıdır. Batılı şiiri benimsememesine rağmen bu alanda başarılı şiirler yazmıştır.

 

Şiir kitapları: Ateşpare, Şerare, Füruzan, Sünbüle
Edebî eseri: Istılahat-ı Edebiye
Sözlüğü: Lûgat-ı Naci

 

Ara Nesil (1880-1896)

 

Tanzimat edebiyatının ikinci kısmı ile Servet-i Fünun arasında kalan dönem. Bu nesil Servet-i Fünun’un hazırlayıcısıdır. En çok Recaizade Mahmut Ekrem’in ve Muallim Naci’nin etkisinde kalmışlardır. Bu dönemde eski-yeni tartışmaları yaşandı (Ekrem-Naci). Natüralizm bu dönemde edebiyatımıza girdi ve tartışıldı (Natüralizmi Beşir Fuat savundu). Serbest müstezat ve sone kullanıldı. Cümlelerin bir tek dizede bitmesi anlayışı terk edildi. Yeni terkipler ve kelimeler bulundu. Kafiyesiz şiirler de yazıldı. Kulak için kafiye denendi.

 

Dönemin Sanatçıları

 

Abdülhalim Memduh, Ali Ferruh, Ali Kemal, Ali Nusret, Andelib Mehmet Faik Esad, Beşir Fuad, Fatma Aliye, Fazlı Necib, İsmail Safa, İsmet Bey, Mehmed Celâl, Menemenlizade Mehmed Tahir, Nabizade Nazım.

 

Bu dönemde elliye yakın çıkan mecmuadan birkaçı:

 

Bahçe, Şark, Hazine-i Evrak, Mecmua-i Âşâr-ı Edebiye, Mecmua-i Ebuzziya, Hafta, Âfak, Güneş, Berk, Gayret, Risale-i Hafi, Nokta, Servet-i Fünun (1928’den sonra Uyanış adıyla), Mekteb, Hazine-i Fünun Malûmat, Resimli Gazete…

|» Bu konuyla ilgili test çöz! « |

|» “Tanzimat Edebiyatı” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Edebiyat, Türk Edebiyatı, Divan Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Tanzimat Edebiyatı, Milli Edebiyat, Servet-i Fünun, Fecr-i Ati, Edebiyat, Türkçeİle Yorum Yap!
21 Yorum Bulunmaktadır
merve sevinç on Eylül 20th, 2008 at 17:58

Gercekten siteniz cok cok güzel olmus. Hocamın verdiği ben bunları hayatta bulamam dediğim seyleri buldum. Gercekten cok yararlı oldu, bu siteden baska site tanımam.

Bundan sonra keske diger dersleri de içerse mesela coğrafya mat gibi ama gercekten 10 numarasınız. Yani yok yok sitenizde. Çok cok begendim.

KaK on Eylül 21st, 2008 at 13:15

1. ve 2. Dönem Tanzimat Edebiyatı gerçekten çok işime yaradı. Aradıklarımı da buldum. Teşekkürler !!!

samet yücebas on Eylül 27th, 2008 at 00:32

Gerçekten çok güzel site. Aradıgım ödevi eksiksiz buldum.

sevil on Aralık 14th, 2008 at 21:01

Siteyi çok beğendim. Herkesin edebiyatla ilgili her şeyi rahatlıkla bulabileceği bir site. Emeğinize sağlık.

rüveyda on Ocak 2nd, 2009 at 21:03

Sınavlara çalışırken olsun eksiklerimi tamalamak için olsun hep burdan yararlanıyorum süper bir site yapanların ellerine sağlık.

ayşen on Şubat 20th, 2009 at 18:52

Gerçekten elinize sağlık çoook güzel olmuş tşkler.

burcu on Şubat 22nd, 2009 at 16:32

Gerçekten çoook iyi bir site olmuş herşey kolaylıkla bulunabiliniyor.

sl on Şubat 27th, 2009 at 19:46

Çoook güzel bir site emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.Tüm ödevlerimin en güzel kaynağı, teşekkürler bilgicik.

PRENSES on Mayıs 23rd, 2009 at 09:20

Çok güzel bir site oluşturmuşsunuz elinize sağlık.

fetiye on Ekim 4th, 2009 at 22:28

Yaaa çok teşekkürler valla çok işime yaradı çok sağ olun süper bir sitee. :-)

ebru on Ekim 5th, 2009 at 20:21

Çok teşekkür ederim, bu güzel bilgileri bizlere aktardığınız için.

nisanur on Ekim 6th, 2009 at 16:30

Gerçekten çok teşekkürler sizde olmasanız bu konuyu asla bulamazdım süper bir site yok yok valla başka siteler boş yani. :-)

taner on Ekim 8th, 2009 at 21:47

Bende çok ama çok fazla beğendim ama ben tanzimat döneminin tanınmış eserlerinin yetişme tarzlarını bulamadım.

genç yazar on Ekim 13th, 2009 at 14:03

Çok güzel olmuş bütün ödevlerimi bu siteden yapabiliyorum emeği geçen herkese çok teşekkür.

Ramazan on Ekim 17th, 2009 at 09:00

Çok güzel bir site.Aradıklarımızı rahatça bulmaktayız.Böyle konuları bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

MuRaT on Aralık 14th, 2009 at 19:22

Hay Allah razı olsun bende bu notları nerden alacam diye kara kara düşünüyodum emeginize klavyenize elinize sağlık…

gül on Ocak 5th, 2010 at 20:38

Gerçekten çok yararlı bir paylaşım olmuş.Emeğinize sağlık.

meltem on Aralık 6th, 2010 at 20:48

Çok iyi özetlenmiş yarın ki sözlüde süper yardımcı olacak. :-)

Damardamarüstüne on Mart 21st, 2011 at 21:14

Ne garip arkadaş herkez de övmüş ha. Elimdeki notlarla burdakiler tutmuyor. Ya bizim Edb. hocasının kafası güzeldi yada siz yanlış bilgi yazmışsınız. Ha çizdim Ha çizicem. Tamam sakinim.

HÜLYA on Mart 6th, 2012 at 15:40

Çok güzel bir site bana çok yardımcı oldu:)

Ad Soyad on Nisan 12th, 2014 at 21:39

bn arkdsmn odewını yapıorm ama bılqıler yetrsızmıs

Yazı Detayı