Ana Sayfa » Servet-i Fünun Edebiyatı » Türk Edebiyatı Dönemleri » Servet-i Fünun Döneminin Önemli Temsilcileri – (Servet-i Fünun)
55


…Türk Edebiyatının Dönemleri…
(Servet-i Fünun)

Servet-i Fünun Döneminin Önemli Temsilcileri

Tevfik Fikret (1867-1915): Recaizade ve Hamit’in tesiriyle batılı şiire yönelmiştir. Servet-i Fünun’un şiirdeki en önemli temsilcisidir. Ilk şiirlerinde ferdî konulari (aşk, acima, hayal kirikligi…) işler topluluktan ayri yazdigi şiirlerde toplumsal konulara yönelir. Bu anlayişla yazdigi şiirlerinde temalar, hürriyet, medeniyet, insanlik, bilim, fen ve tekniktir. Sis, Halûk’un Vedaı, Tarih-i Kadim, Halûk’un Amentüsü adlı şiirlerinde bu konuları işler. Sanatının bu ikinci döneminde dinlere de cephe alır, kutsal olan her şeye karşı çıkar, hatta İstanbul’a dahi küfreder (Sis).

Fikret, aruzu Türkçeye başarıyla uygulamıştır. Serbest müstezadı geliştirerek serbestçe kullanmıştır. İlk dönemde dili oldukça ağırdır. Şiiri düz yazıya yaklaştırmıştır. Ahenge büyük önem verir. Şiirlerinde şekil bakımından parnasizmin etkisi görülür. “Şermin”, onun çocuklar için ve heceyle yazdığı şiirlerden oluşan bir eseridir.

Bu bölümden tam yararlanmak için aşağıdaki sayfalar size yardımcı olabilir:

» Servet-i Fünun Genel Özellikleri » Servet-i Fünun Dönemi Gelişmeleri
» Servet-i Fünun Önemli Temsilcileri » Servet-i Fünun Dışındaki Bağımsızlar

Şairin, Batılı sanat anlayışını benimsemesindeki en önemli neden lisede edebiyat öğretmeni olan Recaizade Mahmut Ekrem’den etkilenmesidir. Sanat yaşamı iki ayrı dönem içerisinde incelenebilir. Birinci dönem Servet-i Fünun hareketinin içinde bulunduğu dönemdir. Bu dönemde ‘sanat sanat içindir’ anlayışıyla ürünler vermesine karşın, yine de toplumsal konuların sınırını (dönemin siyasal yapısına rağmen) zorlamıştır.

 

İkinci dönemde ise (1901’den sonra) toplumsal konulara yönelmiş, ‘toplum için sanat’ anlayışıyla ürünler vermiştir. Türk edebiyatının Batılılaşmasında en büyük pay Tevfik Fikret’indir. Şiirleri hem biçim hem de içerik olarak yenidir. Parnasizmden etkilendiğiaçıkça görülür. Müstezadı, serbest müstezat yapan, nazmı düzyazıya yaklaştıran, beyitin, aruzun egemenliğine son veren hep Fikret’tir.

 

En büyük özlemi, Osmanlı İmparatorluğu’nun çağdaş medeniyet düzeyine yükselmesidir. Bunu da Batı’dakifen ve teknolojinin ülkeye kazandırılmasıyla gerçekleşeceğine inanır. Ona göre en öenmli varlık insandır. Onların özgürlüklerini ve haklarını savunur. Dinlerin, savaşlara kaynaklık etmesi nedeniyle dinleri bu yönüyle eleştirir. Ülkenin geleceğini gençlikte görür, onlara ve çocuklara büyük bir sevgi ve içtenlikle yönelir. Çocuklar için ilk kez şiirler yazan sanatçıdır.

Ayrıca şair, aruz ölçüsünü Türkçeye başarıyla uygulayan üç büyük sanatçıdan biridir (Diğer şairler Yahya Kemal ve Mehmet Akif‘tir)

 

Eserleri: Rübab-ı Şikeste, Halûk’un Defteri, Rübabın Cevabı, Tarih-i Kadim, Doksanbeşe Doğru

 

 

 

Cenap Şahabettin (1870-1934): Servet-i Fünun’un Tevfik Fikret’ten sonra en önemli şairidir. Asil meslegi doktorluktur. Ihtisas için gittigi Fransa’da tıptan çok şiirle ilgilenerek sembolizmi yakından takip etmiş ve bu akımdan etkilenmiştir. Şiirde kelimeleri müzikal değerlere göre seçerek kullanır.

 

Tıp öğrenimi için gittiği Fransa’da edebiyatla ilgilenmişve sembolizmden etkilenmiştir.Ancak sembolizmi kavramakta yetersiz kalmış, şiirlerinde bol bol istiare kullanmış ve ses uyumuna dikkat etmiştir. Ağır bir dil ve süslü anlatım en belirgin özellikleridir.Şiirlerinde aruzun birden fazla kalıbına, genellikle de karışık kalıplarına yer vermiştir. Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkan şari Milli Edebiyat‘la başlayan dilde sadeleşme çabalarına karşı çıkar. Aşk ve doğa en çok işlediği konulardır.

 

Dili oldukça ağırdır. Bilinmeyen Arapca ve Farsça kelime ve tamlamalar kullanır. Duygu ve hayal yüklü tamlamalar kurar. Serbest müstezadı çok kullanmıştır. Aynı şiirde birden fazla aruz kalıbı kullanmıştır. Aşk ve tabiat değişmez konularıdır. Sanatı, sanat, hatta güzellik için yapmıştır. Bolca semboller kullanmış, tabiatla iç dünyanın kompozisyonunu çizmiştir.

 

Düz yazıları da vardır: Hac Yolunda, onun gezi yazısıdır. Suriye Mektupları ve Avrupa Mektupları da gezi türündedir.
Diğer nesirleri: Evrak-ı Eyyam, Nesr-i Harp, Nesr-i Sulh, Tiryaki Sözleri (kendi vecizeleri)
Tiyatro eserleri: yalan (dram), Körebe (komedi)

 

 

 

Halit Ziya Uşaklıgil (1867-1945): Servet-i Fünun’un roman ve hikâyede en ünlü edebiyatçısıdır. Süslü, sanatlı ve ağır bir dili ve üslûbu vardır. Batılı anlamdaki ilk romanları yazmıştır. Realizmden etkilenmiştir. Romanlarında aydın kişileri anlatır. Mai ve Siyah’taki Ahmet Cemil, Servet-i Fünun sanatçısının temsilcisidir. Kahramanları yaşadıkları çevreye uygun anlatır ve ruh tahlillerine önem verir.

 

Gerek sağlam roman tekniğinin öncülüğü, gerekse realizmin ilk olgun ürünler vermesi bakımından Türk edebiyatına roman ve hikaye alanında büyük katkısı olan sanatçıdır. Anlatımının söz oyunlarıyla yüklü, dilinin oldukça ağır olmasına rağmen yazar, ilginç tipler bulmakta, başarılı ruhsal çözümlemeler yapmakta ve nesnel kişi, çevre betimlemelerinde oldukça ustadır. Konularını İstanbul’un çeşitli kesimlerinden seçer, ancak sosyal sorunları ele almak gibi bir amacı yoktur. Gözleme çok önem verir. Romanlarının konularını genellikle aydı tabakanın hayatından alan Halit Ziya, hikayelerinin önemli bir kısmında halk tabakasının insanlarını, onların yaşayış, adet ve inançlarını anlatmıştır.

 

Hikâyelerinde Anadolu hayatına ve köy ve kasaba yaşayışına, romanlarında yalnız İstanbul’a yer verir. Anı ve mensur şiir türünde eserleri de vardır.

 

Romanları: Mai ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar, bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekası, Sefile…
Hikâyeleri: İzmir Hikâyeleri, hikâye-i Sevda, Kadın Pençesi, Onu Beklerken, Aşka Dair…
Hatıraları: Saray ve Ötesi, Kırk Yıl, Bir Acı Hikâye

 

 

 

Mehmet Rauf (1875-1931): Servet-i Fünun romanının ikinci önemli ismidir. Roman, hikâye ve tiyatro türünde eserleri vardır. Romantik duyguları, hayalleri ve aşkları işlemiştir. Sosyal hayata pek yer vermemiştir. Arzu, ihtiras ve aşk maceraları temel konularıdır. Romanlarında psikolojik tahlillere önem vermiştir. Dili sadedir.

 

En önemli eseri Eylül’dür. Roman edebiyatımızdaki ilk psikolojik roman olarak bilinir. Konusu yasak aşktır. Şahıs sayısı azdır. Psikolojik tahliller başarılıdır.

 

Romanları: Eylül, Ferda-yı Garam, Genç Kız Kalbi, Define, Son Yıldız, Kan Damlası.
Hikâyeleri: Son Emel, Bir Aşkın Tarihi, Üç Hikâye, Hanımlar Arasında, Menekşe. “Siyah İnciler” ise mensur şiirlerinden oluşur.

|» Bu konuyla ilgili test çöz! « |

|» “Servet-i Fünun Edebiyatı” Sayfasına Dön! « |

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

Edebiyat, Türk Edebiyatı, Divan Edebiyatı, Halk Edebiyatı, Tanzimat Edebiyatı, Milli Edebiyat, Servet-i Fünun, Fecr-i Ati, Edebiyat, Türkçeİle Yorum Yap!
55 Yorum Bulunmaktadır
deniz on Nisan 6th, 2008 at 13:51

çok teşekkür ederim…

DR.MERVE on Nisan 8th, 2008 at 20:44

Gerçekten çok güzel bir sayfa hazırlayan herkese çok ama çok teşekkür ederim.
Başarılı, bilgili ve öğretici bir yer bir kez daha teşekkürler.

kevser on Nisan 10th, 2008 at 06:10

çok güzel

şeyma on Nisan 13th, 2008 at 15:24

çok teşekkürler…

gamze on Nisan 19th, 2008 at 18:56

Çok teşekkür ederim.

esra on Nisan 20th, 2008 at 19:58

Süper bir sayfa hazırlayanların ellerine saglıkkk…

geyşa on Nisan 22nd, 2008 at 16:40

Bence de çok güzel bir site. Özellikle ben öss ye hazırlanıyorum. Dersane imkanım olmamasına rağmen sözelci oldugum için çok yararlanıyorum. Herkese tavsiye ediyorum. Bu arada hazırlayanlara da cok teşekkürler. Keşke tüm siteler bu şekillde bilgi imkanları olsa.

şeniş on Nisan 24th, 2008 at 18:55

Gerçekten çok yararlı bir sayfa teşekkürler.

esra on Nisan 25th, 2008 at 21:57

Arkadaşlarrr Cenap Şahabettin’in şiirlerini nerden bulabilirim? Yardımcı olur musunuz? Özelliklede sone nazım şekliyle yazılmış şiirleri gerekiyor.

dj berk on Nisan 29th, 2008 at 12:20

Çok süper site teşekkürlerç

mark0s on Mayıs 4th, 2008 at 14:36

Harbıden bu sıteyi yapanı tebrik etmek lazım. Edebiyat yazılısı var yarın. Buradan çalısıyoruz. Alah razı olsun.

sercan on Mayıs 4th, 2008 at 19:52

Harbi Allah ne muradınız varsa versin. Aynen benim de yarın yazılım var. Çok sağ olun. Dünkü 3 maysınız da kutlu olsun.

dila on Mayıs 5th, 2008 at 20:10

Emeğinize sağlık…

Koray on Mayıs 25th, 2008 at 18:44

Ne kadar teşekkür etsem azdır. Çoğu site bu bilgiler için üyelik istiyor (boşuna zaman kaybetmek için), bazıları ise para istiyor. Derleyip, toparlayıp önemli noktalarına değindiğiniz ve bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.

öyq on Mayıs 26th, 2008 at 19:01

Ya gerçekten bence de süper bir site bu ya! Son iki yazılıma burdan çalıştım ve çok yararını gördüm. :-)

özlem on Aralık 24th, 2008 at 17:17

Çok güzel bir site hazırlamışsınz kitaplarda olmayan bilgileri bu sitede buluyorum ve arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum teşşekür ederim.

srkn on Aralık 25th, 2008 at 19:26

Herkes gibi ben de çok beğendim. Emeğinize sağlık, teşekkür ederim. ALLAH RAZI OLSUN…

ökkeş on Aralık 29th, 2008 at 16:20

Çok sağolun hocanın verdiği ödevi ancak burada düzgün buldum…

ümmühan on Ocak 1st, 2009 at 14:41

Sağolun ya çok yardımcı oldu bu site.

aslan on Ocak 7th, 2009 at 18:06

Harikasınız yaa tam anlamıyla herşeyi burada buluyorum…

AlPeR on Ocak 7th, 2009 at 19:44

Gerçekten çok yardımcı oldu uzun süre aradım ve ancak bu sitede buldum elleriinize sağlık.

şeyma on Ocak 8th, 2009 at 01:29

Allah razı oLsun aradığım edebiyatla ilgili herşey var. Teşekkürler.

hilal on Ocak 11th, 2009 at 20:31

Ya çok teşekkür ederim yazılı için çok yardımcı oldu. :-)

ali osman on Ocak 12th, 2009 at 21:06

Çok teşekkür ederim emek vermşsiniz allah razı olsun.

yasemin on Ocak 17th, 2009 at 17:51

Bunları yayınladığınız için çok teşekkür ettim. Allah razı olsun yardımcı oldu.

siyahtilsim on Şubat 10th, 2009 at 13:18

Hay sizden allah razı olsun çok faydalı bir site çok teşekkürler emeğinize sağlık.

KChess on Mart 3rd, 2009 at 10:32

Hüseyin Cahit YALÇIN’da Servet-i FÜnun edebiyatı temsilcisi değil mi? ONu da koyarsanız sevinirim.

fen:D on Mart 10th, 2009 at 23:04

Süper bir site ödevim içn çok yardımcı oldu. Teşekkürler.

yalçın on Mart 15th, 2009 at 00:25

İnsanlara bu imkanı sağlamanıza ve Türk’ün kaynağına olan saygınızdan ötürü size çok teşekkür ediyorum…

Canberk on Mart 16th, 2009 at 15:36

Cok yararlı bir site yazılılarımızda yardımcı olacak tesekkürler.

hülya on Mart 17th, 2009 at 19:41

Gerçekten çok teşekkür ederim sağ olun. İyiki bu site var. Benimde ödevim vardı bu site sağ olsun imdadıma yetişti.

elif on Mart 19th, 2009 at 18:01

Yapımda ve yayında emeği geçen herkese teşekkürler. :-) Gerçekten çok işime yaradı inşallah çalışmamın sonucunu yarınki edebiyat sınavında güzel bir şekilde alırım. Ayrıca yorum yazılacağında çıkan uyarılar çok güzel olmuş tekrar teşekkürler…

muhammed on Mart 22nd, 2009 at 12:26

Selamün aleyküm! Teşekkür ediyorum yeterli buldum gerçekten güzel site tavsiye ederim…

kralarthur14 on Mart 24th, 2009 at 19:34

Süper site gerçekten insan her aradığını buluyor yapanların eline sağlık.

Emre on Mart 31st, 2009 at 21:15

Çok güzel paylaşımlar.Çok sağ olun.Yarınki sınavda işime yarayacağına eminim. :)+

onur on Nisan 15th, 2009 at 13:28

Merhaba ALLAH cümlenizden razı olsun yarın yazılım da vardı hepinize teşekkür ederim.

cüneyt on Mayıs 3rd, 2009 at 09:50

Güzel bir site gerçekten çok beğendim bu sitenin sayesinde edebiyattan 100 aldım gerçek söyliyorum emeği geçen herkese teşekkürler elinize sağlık süper bir site olmuş zaten hocalarıma bile verdim adresinizi onlarda bakıyorlar.

MeTe on Mayıs 6th, 2009 at 19:41

Çok güzel bir bilgi kaynağı olmuş genç arkadaşların arayıpta bulamayacağı çok az şey var günümüzde görsel öğrenme sitli yaygın olduğu için burdan öğrenmek daha kolay olur herkese başarılar diliyorum… EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLERİMİ BİLDİRİYORUM.

fatoş on Mayıs 11th, 2009 at 20:59

Çok tesekkur edrım cok sagolun kim hazırlamışsa elene koluna saglık. :-)

alemkar on Mayıs 12th, 2009 at 18:08

Tevfik fikretin şermini unutmayalım lütfen.

Gökhan Ercab on Mayıs 21st, 2009 at 17:48

Allah ne muradınız varsa versin. :-) Sağ olun, sizin sayenizde sınavıma çalışıyorum.

ipek on Mayıs 27th, 2009 at 21:06

Bu site çok güzel. Herşey var.

seher on Ocak 3rd, 2010 at 20:23

Siteyi çok beğendim teşekkürler..

ebru on Ocak 9th, 2010 at 12:56

Çok beğendim harika bir site bütün bilgiler çok güzel.

abdurrahim on Mart 3rd, 2010 at 05:54

Allah razı olsun sizen. Çok güzel hazırlanmış!

hande on Mart 19th, 2010 at 01:02

Bilgilerin internetten derlendiğini belirtmişsiniz, peki topladığınız bilgilerin doğruluğunu nasıl analiz ediyorsunuz. Mesela Sis şiiri hakkında yazılanlar…
Ayrıca genel özellikler konusunda farklı yerlerden kopyalandığı için aynı madde birçok kez yazılmış. Düzenlenmesi gerekiyor sanırım.

Sezen on Mart 24th, 2010 at 23:53

Beğenmediysen iyisini sen yap! Gayet güzel bir site teşekkür ederim. :-)

beyza on Ekim 16th, 2010 at 17:33

Doğru söylüyosun sezen bu site gayet güzel olmuş beyenmeyen gitsin başka yerden bulsun…

metin on Aralık 22nd, 2010 at 20:48

Öncelikle paylaşımlar güzel ve teşekkür ediyoruz.Fakat derleme olarak güncellendigi icin bazı şeyler düzenlenmesi lazım.Herkes yararlanır.

özgüllll on Ocak 8th, 2011 at 21:24

Çok güzel ve yararlı bir site teşekkkürler. :D

tolga on Ocak 17th, 2011 at 23:47

Çok tesekkur ederım sağ olun. =)

esra esim on Şubat 16th, 2011 at 16:33

Çok yararlı olmuşş çok teşekkürler. :))

erhan on Nisan 14th, 2011 at 18:59

Ellerinze saglık cok güzel yararlı sınav icin.

gülcan on Kasım 19th, 2011 at 20:24

çok yardımcı oldu :):):):)

bilisimsesi on Mart 17th, 2012 at 15:42

tebrik ederim çok güzel bir paylaşım benm için çok faydalı oldu teşekkür ederim.

Yazı Detayı