Ana Sayfa » Türk Dili » Yazarlar ve Şairler » Ziya Gökalp » Ziya Gökalp
30(Görüntülemek istediğiniz başlığa dokunun…)

http://resim.bilgicik.com/Turk_yazarlar_ve_sairler/ziya_gokalp.jpg

Ziya Gökalp’in Hayatı
Hayatı

Şiirlerinden Örnekler
Ala Geyik
Altın Destan
Köy
Lisan
Medeniyet
Vatan

 

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

 

|» “Yazarlar ve Şairler” Sayfasına Dön! « |

 İle Yorum Yap!
30 Yorum Bulunmaktadır
MUSA ANTER on Aralık 4th, 2007 at 19:04

Ben de Diyarbakırlıyım benim hemşerim yani. Çok muhteşem bir insandır.

sinem on Aralık 11th, 2007 at 22:04

Ziya Gökalp bildiğim kadarıyla Kürtmüş. Daha sonradan Türkçülüğü savunmuş. M.Kemal Atatürk’te Türkçülük konusunda Ziya Gökalp’i örnek almış. ee tabi Kürt olan birinin ne denli Türkçülüğü savunabileceği ve Türkleri sevebileceğide merak konusu. Sakın yanlış anlamayın bnde Türk-Kürt kardeşliğini savunuyorum ancak çarpıtılmıycak bir gerçek var.

Bilgicik on Aralık 12th, 2007 at 00:26

Merhaba Sinem,

Şu anda Türkiye üzerinde o kadar büyük oyunlar oynanıyor ki, bazı değersizler, yüksek TÜRK değerlerini sahiplenmeye ve onları kendilerininmiş gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu yanlış kanı ne kadar yayılmış ki, sen bile bundan etkilenmişsin.

Ziya Gökalp, en saf TÜRK’lerdendir. Diyarbakır’da doğması onun başka soylardan olmasına neden olmaz. Kendisi aslen tıpkı bizim gibi Oğuz boyundan gelmektedir. Bu gibi konularda ben çok hassas olduğum için çokça araştırma yaparım. Araştırmalar gösteriyor ki o öldüğünde Atsız atamızın da çok üzüldüğü yüce şahsiyet Ziya Gökalp, TÜRK oğlu TÜRK’tür. Zaten Türkçülüğü en derinden hissederek yaşaması ve eserleriyle Türkçü bir gençlik yaratmaya çalışması da bunun göstergesidir.

Ayrıca Ziya Gökalp üstadımızın, zamanında kendisine “kürt” olduğu iftirasını attığı gazeteci Ali Kemal’e karşı yazdığı bir şiirinde;

Ali Kemal’e

Ben Türküm! diyorsun, sen Türk değilsin!
Ve İslamım! diyorsun, değilsin İslam!
Ben, ne ırkım için senden vesika,
Ne de dinim için istedim ilam!

Türklüğe çalıştım sırf zevkim için,
Ummadım bu işten asla mükafat!
Bu yüzden bin türlü felaket çektim,
Hiç bir an esefle demedim: Heyhat!

Hatta ben olsaydım: Kürd, Arap, Çerkes;
İlk gayem olurdu Türk milliyeti
Çünkü Türk kuvvetli olursa, mutlak,
Kurtarır her İslam olan milleti!

Türk olsam olmasam ben Türk dostuyum,
Türk olsan olmasan sen Türk düşmanı!
Çünkü benim gayem Türkü yaşatmak,
Seninki öldürmek her yaşatanı!

Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır:
Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil!
Türklük hadimine “Türk değil!” diyen
Soyca Türk olsa da “piçtir”, Türk değil!

…şeklinde bir açıklama yapması, onun en az Tanrı Dağı kadar TÜRK olduğunun en güzel kanıtıdır.

Umarım bilincindeki bu yanlış kanı gitmiş ve daha güzel bir Ziya Gökalp, zihninde yer almıştır.

Esenlikle…

gizemli on Aralık 12th, 2007 at 21:04

bence: çok iyi birşaircilerimz den kürt bolsa bile zaten, Türkiye ‘de de Türk kürt ayrımcılığı omaması lazım.çok güzel anlamlı düşündüren esrleri şirleri var.YANİ;TAM BENLİK BU

NE MUTLİ Kİ BİZ TÜRKÜZ ATAM; GÖZLERİN ARKADA KALMASIN

Bilgicik on Aralık 12th, 2007 at 22:57

Merhaba.

Arkadaşlar bir önceki yorumumda da Ziya Gökalp üstadımızın kesinlikle ve kesinlikle kürt olmadığını belirtmiş ve kendisinin yazdığı şiirinde de bunu açıkça söylediğini gösterdim.

Yukarıda yazdıklarımı görmezden gelerek hâlâ “Ziya Gökalp kürt de olsa…” gibi ifadelerle büyük TÜRKÇÜyü soyu sopu belli değilmiş gibi göstermeyin!

Bakın kendisi ne diyor: “Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır.” Bu dizeyi okuduktan sonra bazı uydurmalara kanarak “Ziya Gökalp TÜRK değildir.” derseniz, gaflete düşersiniz. Ayrıca bilmek gerekir ki TÜRK Soycusu olan büyük Türkçü ATSIZ Atamız da Ziya Gökalp’in TÜRK olmadığını düşünseydi onun ölümüne üzülmezdi.

Esenlikle…

sinem on Aralık 15th, 2007 at 11:35

ya arkadaşlar ben zaten en başında Türk-Kürt kardeşliğini savunuyorum dedim. ayrıca ben duyduğumu
söyledim. Ahmet Kaya’da komünistim diyordu ama onu halkımızın çoğu pkklı olarak nitelendirdi. pkklıysa bile
bunu hep gizledi ve komünistim dedi. ben bunu araştırdım
ve Ziya Gökalp’in kürt olduğu kanısını buldum. okuldaki
öğretmenimizde bu kanımın doğru olduğunu söyledi. ben
zaten Ziya Gökalp Türklüğü savunamaz demedim. Kürt olan
biri ne denli Türklüğü savunur ve aslını inkar eder dedim.

Bilgicik on Aralık 15th, 2007 at 12:18

Merhaba Sinem,

Öncelikle böyle bir ileti göndermene çok üzüldüm diyebilirim. Çünkü yukarıda yazdıklarımı sanırım hiç okumamışsın.

Büyük Türkçü Ziya Gökalp, “Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır.” diyor ve kesin bir ifadeyle TÜRK olduğunu ortaya koyuyor; fakat sen, bu konuda belli ki hiç bilgisi olmayan öğretmeninin söylediği şekilde düşünmeye devam ediyorsun.

Ayrıca yorumunda Ziya Gökalp ile kansız Ahmet Kaya’yı karşılaştırma gafletine de düşmüşsün. “ben bunu araştırdım ve Ziya Gökalp’ı kürt olduğu kanısını buldum.” demişsin. Araştırmalarını nasıl, nerede… yaptığını ve hangi sonuçlara ulaştığını söylersen, belki bizi de gaflete sürükleyebilirsin. :-)

TÜRK’ün TÜRK’ten başka dostunun olmadığı şu dönemde gözünüzü kapatarak kardeşlik falan düşünürseniz, kusura bakmayın; ama daha çok TÜRK’ü kansız çıkarırsınız !

Mümkünse ilk yorumumdaki şiiri götür, Ziya GÖKALP’e kansız diyen öğretmenine de okut ki habersizce TÜRK düşmanlığı yapmaktan korunsun.

Esenlikle…

sinem on Aralık 15th, 2007 at 21:35

Ziya Gökalp’e kimse kansız demedi. lütfen olayı çarpıtmayalım. ben sadece düşündüğüm
şeyi söyledim. ve hala da bunu savunmaktayım. sizin
şu anda yaptığınız şey bu ülkede düşünce özgürlüğünün olmadığını ortaya çıkarır. herkes düşüncesini söylemekte serbesttir. kusura bakmayın ama hiç kimse benim öğretmenimi ya da beni TÜRK düşmanlığıyla yargılayamaz. hele de hiç tanımadığım ve benim bu ülkeyi ne kadar çok sevdiğimi bilmeyen biri beni bu konuda hiç ama hiç yargılayamaz. ayrıca Türk’ün Türkten başka dostu olmadığı konusuna gelince ben böyle düşünmüyorum. Türkle Kürt sonuna kadar kardeştir. bu ülkede 25 milyon nüfusa sahip olan Kürt ırkını hiç kimse yok sayamaz.

alptuğ on Aralık 15th, 2007 at 23:39

Sinem Ziya Gökalp’in Türk olduğu tüm fikir ve yazılarında işlenmiş zaten.Yani halen daha kürt olduğu kanısında olman beni şaşırtıyor ki bu kadar cevaba rağmen.Bence böyle büyük bir ustayı karalamaktan vazgeç.

Bilgicik on Aralık 16th, 2007 at 01:37

Tekrardan merhaba,

Bu kadar bilgiden sonra hâlâ tek noktada saplanıp kalan ve her şey apaçık ortadayken büyük Türkçü Ziya Gökalp’e kürt diyebilen bir insanın vatanseverliğinden kuşku duyarım. Bazı düşüncelerine katılmayabilirsiniz; fakat TÜRKlüğünü karalamak, kimsenin hakkı da değil haddi de !

Elbette herkes düşüncelerini söylemekte serbesttir, zaten öyle olmasaydı bu ağ kümesinde “yorum” özelliği olmazdı. Sizin düşüncelerinize değer veriyoruz ki bu bölümü açmışız ve etkileşim içerisinde bir şeyleri ortaya koymaya çalışıyoruz.

Ben bugüne kadar Türkiye’deki TÜRKler’in birçoğu kadar, yaşadığı ülke içerisinde kendi soyunu küçümseyen ve TÜRK Yurdu’nda yaşayan başka ırkları yüceltmeye çalışan başka bir topluluk görmedim – duymadım. Merak ediyorum, acaba “25 milyon” u yazarken abartmak için hevesle ne kadar düşündünüz?

Türkiye’de bu varlıkların en çok yaşadığı yer olan Diyarbakır’ın bile 500-600 binlik bir nüfusu olduğunu düşünürsek, bu rakam sözde kürt devleti kurmak isteyen kansızların ütopyalarından başka bir şey olamaz. Yani bunu söylemek için ya kürt olmalısınız ya da aklınızı kullanmamalısınız… (Hoş, gerçi ikisi de aynı kapıya çıkıyor; ama…)

Birçok noktada sizinle ayrı düşünüyorsak da, yorumlarınızla düşüncenizi belirttiğiniz ve TÜRK Soyu’nun Türkiye’de ne kadar tehlikeli bir durumda olduğunu anlamamız için bize yardımcı olduğunuz için size teşekkür ederim.

Umarım bundan sonra bu yazılanları daha iyi okur, kavrar ve yüce TÜRK’ün TÜRKlüğü hakkındaki kuşkularınızı giderirsiniz. Benim bu konudaki son sözüm, Ziya Gökalp’in TÜRKlüğünden en az öz TÜRKlüğüm kadar emin olduğumdur.

Esenlikle ve sağlıcakla…

sinem on Aralık 16th, 2007 at 18:42

kusura bakmayın ama aynı şeyleri bende sizin için düşünüyorum. benim ne kadar vatansever olduğumun hesabını yapmak sizin gibilere düşmez. ben olan şeyleri söyledim. kimsenin Türklüğünü karalamadım. ama inatla ve ısrarla bunu yanlış algılamakta üsteliyorsunuz.
Asla ve asla kendi soyumu küçümsemedim. Bu yapıcağım en son şey. Sizin düşüncelerinize göre Kürt ırkını yok edelim soykırım yapalım öylemi? ancak bu şekilde Türklüğümüzden şüphe etmenizi önleyebiliriz. Bildiğiniz üzere Kürtler sadece Diyarbakır’da yaşamıyor. Ya siz hiç gazete okumuyorsunuz ya da yıllar öncesindeki Kürt nüfusundan bahsediyorsunuz. Bundan sonra size cevap vermiyeceğim. Bana yazdığınız cevabı da okumayacağım.Çünkü haddinizi aşmaya başladınız. Bu ağ kümesinde ”yorum” özelliği oldunu elbette bilyorum. ama bu sizin beni suçlamanız anlamına gelmez. Düşüncelerime katılmıyor olabilirsiniz ama saygı duymak zorundasınız. beni Türk Düşmanlığıyla yargılamak sizin gibilerin haddine düşmez. (Bu arada sizin Türklüğünüzden süphe ettiğimi de söylemeden geçemiyeceğim)

sevgi on Aralık 20th, 2007 at 20:32

ya lütfen sadece Türkçe ile bilgiler yayımlanmasın diğer derslerle ilgilide yayımlansın lütfennnn

gizemli on Aralık 21st, 2007 at 21:24

yha bir dk bnm adıma bisürü yorum yapılmış çok prdn ama bir daha bna br yrm gelirse hakkımı argıcam yani gerekirse elimden gelenb her şeyi yapıcamm suçlama oluyoo ltfnn ama haa yeterr yhaa yeterr kürt se kürt Türk se Türk sizene yhaa bn kürt diorum var mı yokk bu bnm dşncm ve kmse mani olamaz Türkiyeninde bir hakkı var ltfn fzla ileriye gitmiyelimm burada bnm düşünce özgürlüğüm kısıtlanıyoo yeter ama yha ytr bir dha msn adresine ltfnn bişe yollamayınn allah allahh yha yollarsanız bana hakeret aderseneizz bu sefer sizi ve bu siteyee şikayett edicem elimde kanıtlarım da varr ltfnn ama yha ltfnn yeter sıkıldımm amaa haaa BİR DAHA SAKIN BENİ HAKARET ETMEYİN LÜTFEN BENİM DE BİR SABRIM VAR AMA YETERR

Bilgicik on Aralık 22nd, 2007 at 12:26

Merhaba Gizemli,

Öncelikle burada TÜRK’çe nasıl bir üslup kullanılır onu öğrenmediğinizi görüyoruz. Sanırım yanlış bir anlaşılma var. Burada Sinem adlı bir arkadaş böyle bir iddiada bulunmuştu. Biz de güzelce düşüncelerimizi ve kanıtlarımızı ortaya koyarak bir sonuca varmaya çalıştık. Bu konuda olumlu – olumsuz bir sonuca vardığımız tartışılabilir; fakat dikkat ederseniz seviyeyi hiç düşürmedik.

“Bana hakaret ediyorsunuz.” demişsiniz. Fakat biz burada size değil, bu kadar şey ortadayken Ziya Gökalp’in kürt olduğunu savunan insanlara karşı düşüncelerimizi söyledik. Ayrıca hakaret de yok.

Sizin e-posta adresinize gelen e-postalar, bildirim e-postasıdır. Yorum yaparken “yeni yorumlar hakkında bildirim”i işaretlediğiniz için sizden sonra yapılan yorumlar hakkında e-posta ile otomatik olarak bilgilendiriliyorsunuz. Gelen e-postanın içerisinde zaten bunu iptal etmek için gerekli bağlantılar var. Fakat sanırım göremediniz. Ben şimdi tüm bildirimlerinizi iptal ediyorum.

Ayrıca burada suç işlediğimizi zannetmiyorum. Zira herkes düşüncelerini paylaştı. Fakat siz yanlış anladığınız için atıp tutuyorsunuz. Bunun için de kanıtlarınızla (!) herhangi bir yere suç duyurusunda bulunmanız bizim için hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Esenlikle kalın…

iki dost on Aralık 27th, 2007 at 15:36

ya sorular güzel de bizim seviyemize göre değil

ebru şahin on Aralık 28th, 2007 at 18:45

arkdaşlar ziya gökalp bir kürt yazardır kafanızı çok karıştırıyorsunuz lütfen tarihçilere bırakınız litfen yada kendiniz araştırınız diyarbakır yada mardin kütüphanelerinde mevcuttur özellikle diyarbakır kütüphanelerinde…

samet on Ocak 8th, 2008 at 14:45

gizemli allah aşkına cvp yaz sana

TÜRK kürt ayrımına son tabiiiki kürtler rahat dırsun

Sînâ Sühan OKUTAN on Mart 24th, 2008 at 09:36

siteniz çok güzel, ancak slayt gösterilerine fotoğraf da eklerseniz çok daha iyi ve kullanışlı olur.
sevgiler

elif on Mayıs 1st, 2008 at 18:25

Sinem arkadaşım bir yorumda benden sana. Susamayacağım doğrusu. Bu bilgileri nerden edindiğinizi çok hem de çok merak ediyorum. Eevet Türkiye’deki kürt olan ve kendını beırlı amaclara sözde ayrı vatandaş olarak ilan eden ve kendılerini haddinden fazla önemseyen insanlar var. Ancak bunlar yalnızca diyarbakır’da değiller. .Benim yaşadığım ülkemizin en metrapol şehirlerinden biri olan izmir’de bile bu insanlardan görebilirsiniz. Evet bu insanlar diyorum, evet ayırıyorum. Kardeşlik mi? Neyin kardeşliği? Benim ülkemdeki askerlerimi katleden kışkırtmalar ve saplantılı bir sözde amaç uğruna onbinlerce insanımın canını yakan insanlara ”kardeşim” diyen insanlarmı sizin kardeşiniz sorarım size. Evet ne farkınız var peki teröristlerden kardeşsiz (!) Bu insanların kardeşleri olduğunu iddiadan bahseden insanlar ne hadle Ziya Gökalp gibi bir TÜRKÇÜnün TÜRKlüğünü sınayabilir. Kulaktan dolma oradan buradan duyma ki asılsız olan bir bilgiyi nasıl bu kadar kendınden emın bır tavırla savunabılır sasıyorum doğrusu.

naz on Mayıs 21st, 2008 at 22:36

Ya arkadaşlar neyin kavgası veriliyor allah aşkına TÜRK’te insan Kürtte. Biz Milliyetci bir ülkede yaşıyoruz,insan, dil, din ayırımı yapmayacak kadar da büyük bir milletin evlatlarıyız. Biz ATATÜRK’ün ilkeleriyle yolumuza devam eden gençliğiz. Lütfen bu gereksiz tartışmalara girmeyin hepimiz kardeşiz. TÜRKİYE cumhuriyeti bayrağı altında yaşayan her insan insandır. Doğusu batısı egesi akdenizi farketmez. Allaha emanet olun arkadaşlar.

deniz on Temmuz 5th, 2008 at 13:20

Türkiye’de zaten ayrımcılığı hiç bir vatan evladı yapmaz ama doğu illerinde nedense kürtler bayrağımızı ve Atatürk’ün posterlerini yakıyorlar. Aaa yoksa biz mi yaktık? Ne dersiniz biz Türkler mi? işte arkadaşlar bu yüzden kürtleri sevmedim ve sevmeyeceğim de hiçbir zaman… Onlar bizim canlarımızı askerlerimizin canını alıyorlar o kadar şerefsizler ki ancak Türk’e arkadan kurşun sıkarlar… Nedense şehitlerin yaraları hep arkadandır… Doğu illerinde pkk’ya yardım eden köylü değil mi? Kimisi tehdit ediyorlar diyor ondan çocuğumuzu gönderiyoruz diyor? Ama bunların bence hepsi yanlış. Ben bir Türk olarak doğu ilinde de olsam çocuğumun kafasına sıkarım gene de vatanıma askerime ihanet için dağa o şerefsizlerin içine yollamam… Artık Türk kürt kardeştir diyenler boşuna uğraşmasın… Benim abilerimin askerlerimizin benim soyumu katledenlere ben kardeş demem başka şeyler derim emin olun… Ne de olsa kürtlerde ermeni soyu var ondandır Türk’lerle zorları onun için bizi katletmeye çalışıyorlar.

atilla on Ekim 22nd, 2008 at 21:09

Slm arkadaşlar bir Türk çocuğu olarak şunu soyleyeceğim. Buyuk üstat ziya gokalp bilindiği gibi diyarbakır ilinde doğdu. Yani kendisi bir kurt vatandaşımız . Yani dıyorum ki ziya gokalp kurt olmasına karşın Türkçülük akımını benimsemiş yazarlarımızdan birisidir. Şimdi soruyorum, şimdiki hainlere meclise taşınmış Türklüğe ihanet edenlere ziya gokalp’ı ibret alıp utansınlar. Utansınlar kı yaptıkları bu anlamsız olayların kendileri ve Türk milletıne ayriyetten ziya gokalp gibi nice duşunurlere ne kadar zarar verdiklerinin farkına varsınlar.

Orkun Kutlu on Ekim 23rd, 2008 at 03:00

Atilla,

Ziya Gökalp’in TÜRK soylu olduğunu, daha önce de kaç kere belirttik. “Diyarbakırlı olan herkes, kürt olacaktır.” diye bir kural yok. Zamanında bütün Türkiye’de yalnızca TÜRKler yaşıyordu. Kürtler sonradan burayı yurt edindikleri için, Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da Türk kökenli ailelerden bolca vardır. Bunun tersini düşünüp de yanılgıya düşmeyin.

Esenlikle…

Sur Kentli on Ekim 24th, 2008 at 14:00

Arkadaşlar ben de Diyarbakır’lıyım. Memleketimden böyle büyük bir düşünür çıktığı için çok mutluyum. Ziya GÖKALP’in kitaplarının çoğunu okudum. Gerçekten kendisi çok büyük bir yazar. Ne mutlu TÜRK’üm diyene!

Mehmet on Aralık 22nd, 2008 at 21:47

Arkadaşlar yorumları okudum ve gerçekten dehşete kapıldım. Zaten öyle olmamak elde değil. Bu ülkede olan hangi milletten olursa olsun her insan Türkiyelidir, Türk değildir. Bu ülke için sadece Türkler çalışmamaktadır. Başarılı ve ekol olmuş (Ziya gökalp, Orhan pamuk…vs) her insana Türk’tür demek çok yanlış. Bu gömleği anca kendi bir şey çıkaramayan toplumlar yapar ki Türk milleti de bu kadar düşmemiştir. Daha öz evlatları varken. Ziya Gökalp kürttür ve bunu inkar eden herkes de asimilasyon çalışmasının bir parçasıdır. Umarım bir şeyler çıkarabilirsiniz. Saygılar…

Orkun Kutlu on Aralık 23rd, 2008 at 13:04

Milyonlarca TÜRK’ü uyuyor gibi gösterip, kendini “ışık kaynağı” olarak gören Mehmet Bey,

Yorumu yazmadan daha önce yazmış olduğumuz iletileri okusaydınız, hâlâ Ziya Gökalp’in TÜRK olmadığını burada iddia edemezdiniz.

İfadeleriniz birbiriyle çelişiyor. Önce, “Bu topraklarda yaşayan herkes Türkiyelidir.” diyip, bizim onu TÜRK olarak göstermemizi yanlış bulmuşsunuz. Fakat onu yazan siz değilmişsiniz gibi, kalkıp Ziya Gökalp’i kürt etmişsiniz. Madem önemli olan Türkiyeli olmak, neden bunu yazma gereği duydunuz?

Biz kalkıp da “Said Nursi” gibi birine TÜRK demiyoruz. Çünkü onun tipi, düşünceleri ve diğer bütün özellikleri, TÜRK olamayacağını zaten gösteriyor. Konuştuğumuz kişi Ziya GÖKALP. Dikkatinizi çekerim, TÜRK soylu olmayan hiçkimse, bugüne kadar TÜRK milliyetçiliği yapmamıştır. Zaten bir kişiyi kendinden daha iyi tanıyamazsınız. Adam şiirinde “Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır.” diyor ve hatta diğer dörtlüğe “Hatta ben olsaydım kürd, arab, çerkes.” diye başlıyor. Bunu görmezden gelip, kıytırık bilgilerinizle burada bize vatanseverlik dersi vermeyin Mehmet bey!

Şunu unutmayın ki, Ulu Başbuğ ATATÜRK’ün kurmuş olduğu devletimiz, sizin gibi üç beş insancıl çapulcuyla yok olamaz. Bu ülke TÜRKler’indir ve sonsuza dek öyle kalacaktır.

Tanrı, TÜRK’ü korusun!

Mehmet on Aralık 23rd, 2008 at 18:35

Tut ki ben milyonlarca Türk’ü uyuyor sanıyorum ve de kendimi ışık kaynağı sanıyorum, peki sen ve senin gibi düşünenler mi aydınlatacak milyonlarca Türk’ü, o role mi soyundunuz şimdi de? Zaten bu kadar millet de acizdi sizin savunmanıza kalacak kadar. Neyse karşısındaki insana çapulcu diyecek kadar küçülmedim daha senin gibi ileri gitmem. Herkes doğruyu biliyorsa sizin deyiminizle zaten cevap verecek bir şeye lüzum yoktur. Atatürk’ü işin içine karıştırmışsın ona da değinmeden geçemeyeceğim. Kurtuluş savaşında bu vatan için canını veren sadece senin ataların değil. Neden bunu anlamak istemiyorsunuz, neden bizlere öteki gözüyle bakıyorsunuz. Önce bunları sorgulamak lazım. Bu vatan sizin olduğu kadar da bizimdir. Milliyetçiliğin lüzumu yok. Bir de SAİD NURSİ gibi bir zat’a laf söylmek sana düşmez unutma ki senin aşağıladığın adama inanan yüz binlerce de Türk var. Herkes aklını başına alsın. (Bu arada sürekli saldırıp seviyeni düşürmen bana Melih Gökçeği hatırlattı.)

Lütfen biraz düzeyli olalım. Lafım herkese değil, herkes istediği şeye inanmaya özgürdür. Haa tabi böyle bir hakkımızın olduğuna hemfikirsek cevap yazalım. Kimse sütten çıkma akkaşık değil ben de asla ne bir Türk ne de Türkiye düşmanıyım. Atatürk’e de sonsuz saygım ve sevgim var. Yanlış anlaşılmak istemem, sevgiler…

Orkun Kutlu on Aralık 24th, 2008 at 03:59

Mehmet Bey,

Ben, en azından düşüncelerimi tarihi / bilimsel gerçekliklere dayandırarak açıklıyorum. Fakat siz, konu Ziya Gökalp’in TÜRK soylu olup olmadığıyken, son yorumunuzda Ziya Gökalp’le ilgili tek sözcük yazmamışsınız. Biz burada sizin kişiliğinizi mi tartışıyoruz, yoksa Ziya Gökalp’in soyunu mu?

Buraya gelip birkaç kardeşlik Türküsü söyleyerek TÜRKler’in gözüne girmeye çalışmaktan vazgeçin. Artık kimse “Kurtuluş Savaşı’nda yalnızca TÜRKler’in savaşmadığına” inanmıyor. Bir düşünün, o dönemde Türkiye’de kaç bin tane TÜRK soylu olmayan vatandaş vardı ki, onlar savaşta çarpıştılar? Bugün kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları yerlerin çoğu, Kurtuluş Savaşı döneminde Ziya Gökalp gibi TÜRKler’in şehriydi.

Ağelimizi kirletmemek için adını yazmaktan kaçındığım “saidi kürdi”, benim gözümde sokaklarda boş boş salınan mâlum yaratıklardan bile daha değersizdir. Kalkıp da onu “bediüzzaman” yapanlar da, usunu başkalarına kiralatmış, zavallı ve safsatalar batağına saplanmış kişilerdir. Ben ki onu buraya yazarak şereflendirmişken, “Onun adını ağzına alma.” dermişçesine söylemlere girmen, seni nasıl muhattap aldığım konusunda beni düşündürüyor.

Senin değer dediğin saçmalıklar, benim doğrularımla çelişiyorsa, onlara saygı falan duyamam. Bu ülke yalnızca TÜRKlerin’dir, bunu böyle bilin. Onu ya seveceksiniz, ya da terk edeceksiniz. Aksi durumda TÜRK’e kefen biçenin ölümü korkunç olacak!

Beynindeki kılcal damarları, düşünmek için biraz zorla. ATATÜRK, böyle basit kişilere yazılan iletilere konu olacak kadar değersiz biri değildir. İletinin sonundaki tek tümcelik bölümden, konuya ATATÜRK’ü karıştırdığımı söylemen de, çaresiz kaldığının kanıtıdır.

Tanrı, TÜRK’ü korusun!

alparslan haskır on Ocak 3rd, 2009 at 17:01

Ben de İZMİRLİYİM.Fakat MUSA ANTER ve SUR KENTLİ gibi diyarbakırlılara o yörede ihtiyacın olduğunu düşünüyorum ki eğer ZİYA GÖKALP gibi düşünüyolarsa… Sizin gibi düşünen kimselere eğitim açısından ihtiyaç var. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

burak on Nisan 20th, 2009 at 19:40

ZİYA GÖKALP kendine kürt diyen birine yazıyor bu yazıyı sanırım bu tartışmayı sonlandırır:

Ben Kürtüm! diyorsun, sen Türk değilsin! Ve İslamım! diyorsun, değilsin İslam! Ben, ne ırkım için senden vesika, Ne de dinim için istedim ilam!

Türklüğe çalıştım sırf zevkim için, Ummadım bu işten asla mükafat! Bu yüzden bin türlü felaket çektim, Hiç bir an esefle demedim: Heyhat!

Hatta ben olsaydım: Kürd, Arap, Çerkes; İlk gayem olurdu Türk milliyeti Çünkü Türk kuvvetli olursa, mutlak, Kurtarır her İslam olan milleti!

Türk olsam olmasam ben Türk dostuyum, Türk olsan olmasan sen Türk düşmanı! Çünkü benim gayem Türkü yaşatmak, Seninki öldürmek her yaşatanı!

Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır: Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil! Türklük hadimine “Türk değil!” diyen Soyca Türk olsa da “piçtir”, Türk değil!

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Ziya Gökalp
  • Yazının Kategorisi: Türk Dili, Yazarlar ve Şairler, Ziya Gökalp
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , ,