Ana Sayfa » Türk Dili » Yazarlar ve Şairler » Ziya Gökalp » Ziya Gökalp
30(Görüntülemek istediğiniz başlığa dokunun…)

http://resim.bilgicik.com/Turk_yazarlar_ve_sairler/ziya_gokalp.jpg

Ziya Gökalp’in Hayatı
Hayatı

Şiirlerinden Örnekler
Ala Geyik
Altın Destan
Köy
Lisan
Medeniyet
Vatan

 

Not: İçerik, internetten alıntılanarak derlenmiştir…

 

|» “Yazarlar ve Şairler” Sayfasına Dön! « |

 İle Yorum Yap!
30 Yorum Var.

Sayfalar: [3] 2 1 »

burak | 20 Nisan 2009 - 19:40 | Bağlantı

ZİYA GÖKALP kendine kürt diyen birine yazıyor bu yazıyı sanırım bu tartışmayı sonlandırır:

Ben Kürtüm! diyorsun, sen Türk değilsin! Ve İslamım! diyorsun, değilsin İslam! Ben, ne ırkım için senden vesika, Ne de dinim için istedim ilam!

Türklüğe çalıştım sırf zevkim için, Ummadım bu işten asla mükafat! Bu yüzden bin türlü felaket çektim, Hiç bir an esefle demedim: Heyhat!

Hatta ben olsaydım: Kürd, Arap, Çerkes; İlk gayem olurdu Türk milliyeti Çünkü Türk kuvvetli olursa, mutlak, Kurtarır her İslam olan milleti!

Türk olsam olmasam ben Türk dostuyum, Türk olsan olmasan sen Türk düşmanı! Çünkü benim gayem Türkü yaşatmak, Seninki öldürmek her yaşatanı!

Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır: Sırtımdan alınmaz, çünkü kürk değil! Türklük hadimine “Türk değil!” diyen Soyca Türk olsa da “piçtir”, Türk değil!

alparslan haskır | 3 Ocak 2009 - 17:01 | Bağlantı

Ben de İZMİRLİYİM.Fakat MUSA ANTER ve SUR KENTLİ gibi diyarbakırlılara o yörede ihtiyacın olduğunu düşünüyorum ki eğer ZİYA GÖKALP gibi düşünüyolarsa… Sizin gibi düşünen kimselere eğitim açısından ihtiyaç var. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Orkun Kutlu | 24 Aralık 2008 - 03:59 | Bağlantı

Mehmet Bey,

Ben, en azından düşüncelerimi tarihi / bilimsel gerçekliklere dayandırarak açıklıyorum. Fakat siz, konu Ziya Gökalp’in TÜRK soylu olup olmadığıyken, son yorumunuzda Ziya Gökalp’le ilgili tek sözcük yazmamışsınız. Biz burada sizin kişiliğinizi mi tartışıyoruz, yoksa Ziya Gökalp’in soyunu mu?

Buraya gelip birkaç kardeşlik Türküsü söyleyerek TÜRKler’in gözüne girmeye çalışmaktan vazgeçin. Artık kimse “Kurtuluş Savaşı’nda yalnızca TÜRKler’in savaşmadığına” inanmıyor. Bir düşünün, o dönemde Türkiye’de kaç bin tane TÜRK soylu olmayan vatandaş vardı ki, onlar savaşta çarpıştılar? Bugün kürtlerin yoğun olarak yaşadıkları yerlerin çoğu, Kurtuluş Savaşı döneminde Ziya Gökalp gibi TÜRKler’in şehriydi.

Ağelimizi kirletmemek için adını yazmaktan kaçındığım “saidi kürdi”, benim gözümde sokaklarda boş boş salınan mâlum yaratıklardan bile daha değersizdir. Kalkıp da onu “bediüzzaman” yapanlar da, usunu başkalarına kiralatmış, zavallı ve safsatalar batağına saplanmış kişilerdir. Ben ki onu buraya yazarak şereflendirmişken, “Onun adını ağzına alma.” dermişçesine söylemlere girmen, seni nasıl muhattap aldığım konusunda beni düşündürüyor.

Senin değer dediğin saçmalıklar, benim doğrularımla çelişiyorsa, onlara saygı falan duyamam. Bu ülke yalnızca TÜRKlerin’dir, bunu böyle bilin. Onu ya seveceksiniz, ya da terk edeceksiniz. Aksi durumda TÜRK’e kefen biçenin ölümü korkunç olacak!

Beynindeki kılcal damarları, düşünmek için biraz zorla. ATATÜRK, böyle basit kişilere yazılan iletilere konu olacak kadar değersiz biri değildir. İletinin sonundaki tek tümcelik bölümden, konuya ATATÜRK’ü karıştırdığımı söylemen de, çaresiz kaldığının kanıtıdır.

Tanrı, TÜRK’ü korusun!

Mehmet | 23 Aralık 2008 - 18:35 | Bağlantı

Tut ki ben milyonlarca Türk’ü uyuyor sanıyorum ve de kendimi ışık kaynağı sanıyorum, peki sen ve senin gibi düşünenler mi aydınlatacak milyonlarca Türk’ü, o role mi soyundunuz şimdi de? Zaten bu kadar millet de acizdi sizin savunmanıza kalacak kadar. Neyse karşısındaki insana çapulcu diyecek kadar küçülmedim daha senin gibi ileri gitmem. Herkes doğruyu biliyorsa sizin deyiminizle zaten cevap verecek bir şeye lüzum yoktur. Atatürk’ü işin içine karıştırmışsın ona da değinmeden geçemeyeceğim. Kurtuluş savaşında bu vatan için canını veren sadece senin ataların değil. Neden bunu anlamak istemiyorsunuz, neden bizlere öteki gözüyle bakıyorsunuz. Önce bunları sorgulamak lazım. Bu vatan sizin olduğu kadar da bizimdir. Milliyetçiliğin lüzumu yok. Bir de SAİD NURSİ gibi bir zat’a laf söylmek sana düşmez unutma ki senin aşağıladığın adama inanan yüz binlerce de Türk var. Herkes aklını başına alsın. (Bu arada sürekli saldırıp seviyeni düşürmen bana Melih Gökçeği hatırlattı.)

Lütfen biraz düzeyli olalım. Lafım herkese değil, herkes istediği şeye inanmaya özgürdür. Haa tabi böyle bir hakkımızın olduğuna hemfikirsek cevap yazalım. Kimse sütten çıkma akkaşık değil ben de asla ne bir Türk ne de Türkiye düşmanıyım. Atatürk’e de sonsuz saygım ve sevgim var. Yanlış anlaşılmak istemem, sevgiler…

Orkun Kutlu | 23 Aralık 2008 - 13:04 | Bağlantı

Milyonlarca TÜRK’ü uyuyor gibi gösterip, kendini “ışık kaynağı” olarak gören Mehmet Bey,

Yorumu yazmadan daha önce yazmış olduğumuz iletileri okusaydınız, hâlâ Ziya Gökalp’in TÜRK olmadığını burada iddia edemezdiniz.

İfadeleriniz birbiriyle çelişiyor. Önce, “Bu topraklarda yaşayan herkes Türkiyelidir.” diyip, bizim onu TÜRK olarak göstermemizi yanlış bulmuşsunuz. Fakat onu yazan siz değilmişsiniz gibi, kalkıp Ziya Gökalp’i kürt etmişsiniz. Madem önemli olan Türkiyeli olmak, neden bunu yazma gereği duydunuz?

Biz kalkıp da “Said Nursi” gibi birine TÜRK demiyoruz. Çünkü onun tipi, düşünceleri ve diğer bütün özellikleri, TÜRK olamayacağını zaten gösteriyor. Konuştuğumuz kişi Ziya GÖKALP. Dikkatinizi çekerim, TÜRK soylu olmayan hiçkimse, bugüne kadar TÜRK milliyetçiliği yapmamıştır. Zaten bir kişiyi kendinden daha iyi tanıyamazsınız. Adam şiirinde “Türklük, hem mefkurem, hem de kanımdır.” diyor ve hatta diğer dörtlüğe “Hatta ben olsaydım kürd, arab, çerkes.” diye başlıyor. Bunu görmezden gelip, kıytırık bilgilerinizle burada bize vatanseverlik dersi vermeyin Mehmet bey!

Şunu unutmayın ki, Ulu Başbuğ ATATÜRK’ün kurmuş olduğu devletimiz, sizin gibi üç beş insancıl çapulcuyla yok olamaz. Bu ülke TÜRKler’indir ve sonsuza dek öyle kalacaktır.

Tanrı, TÜRK’ü korusun!

Mehmet | 22 Aralık 2008 - 21:47 | Bağlantı

Arkadaşlar yorumları okudum ve gerçekten dehşete kapıldım. Zaten öyle olmamak elde değil. Bu ülkede olan hangi milletten olursa olsun her insan Türkiyelidir, Türk değildir. Bu ülke için sadece Türkler çalışmamaktadır. Başarılı ve ekol olmuş (Ziya gökalp, Orhan pamuk…vs) her insana Türk’tür demek çok yanlış. Bu gömleği anca kendi bir şey çıkaramayan toplumlar yapar ki Türk milleti de bu kadar düşmemiştir. Daha öz evlatları varken. Ziya Gökalp kürttür ve bunu inkar eden herkes de asimilasyon çalışmasının bir parçasıdır. Umarım bir şeyler çıkarabilirsiniz. Saygılar…

Sur Kentli | 24 Ekim 2008 - 14:00 | Bağlantı

Arkadaşlar ben de Diyarbakır’lıyım. Memleketimden böyle büyük bir düşünür çıktığı için çok mutluyum. Ziya GÖKALP’in kitaplarının çoğunu okudum. Gerçekten kendisi çok büyük bir yazar. Ne mutlu TÜRK’üm diyene!

Orkun Kutlu | 23 Ekim 2008 - 03:00 | Bağlantı

Atilla,

Ziya Gökalp’in TÜRK soylu olduğunu, daha önce de kaç kere belirttik. “Diyarbakırlı olan herkes, kürt olacaktır.” diye bir kural yok. Zamanında bütün Türkiye’de yalnızca TÜRKler yaşıyordu. Kürtler sonradan burayı yurt edindikleri için, Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da Türk kökenli ailelerden bolca vardır. Bunun tersini düşünüp de yanılgıya düşmeyin.

Esenlikle…

atilla | 22 Ekim 2008 - 21:09 | Bağlantı

Slm arkadaşlar bir Türk çocuğu olarak şunu soyleyeceğim. Buyuk üstat ziya gokalp bilindiği gibi diyarbakır ilinde doğdu. Yani kendisi bir kurt vatandaşımız . Yani dıyorum ki ziya gokalp kurt olmasına karşın Türkçülük akımını benimsemiş yazarlarımızdan birisidir. Şimdi soruyorum, şimdiki hainlere meclise taşınmış Türklüğe ihanet edenlere ziya gokalp’ı ibret alıp utansınlar. Utansınlar kı yaptıkları bu anlamsız olayların kendileri ve Türk milletıne ayriyetten ziya gokalp gibi nice duşunurlere ne kadar zarar verdiklerinin farkına varsınlar.

deniz | 5 Temmuz 2008 - 13:20 | Bağlantı

Türkiye’de zaten ayrımcılığı hiç bir vatan evladı yapmaz ama doğu illerinde nedense kürtler bayrağımızı ve Atatürk’ün posterlerini yakıyorlar. Aaa yoksa biz mi yaktık? Ne dersiniz biz Türkler mi? işte arkadaşlar bu yüzden kürtleri sevmedim ve sevmeyeceğim de hiçbir zaman… Onlar bizim canlarımızı askerlerimizin canını alıyorlar o kadar şerefsizler ki ancak Türk’e arkadan kurşun sıkarlar… Nedense şehitlerin yaraları hep arkadandır… Doğu illerinde pkk’ya yardım eden köylü değil mi? Kimisi tehdit ediyorlar diyor ondan çocuğumuzu gönderiyoruz diyor? Ama bunların bence hepsi yanlış. Ben bir Türk olarak doğu ilinde de olsam çocuğumun kafasına sıkarım gene de vatanıma askerime ihanet için dağa o şerefsizlerin içine yollamam… Artık Türk kürt kardeştir diyenler boşuna uğraşmasın… Benim abilerimin askerlerimizin benim soyumu katledenlere ben kardeş demem başka şeyler derim emin olun… Ne de olsa kürtlerde ermeni soyu var ondandır Türk’lerle zorları onun için bizi katletmeye çalışıyorlar.

Sayfalar: [3] 2 1 »

Yorum Yap!

(İletinizi yazmadan önce, lütfen buraya dokunarak uyarıları okuyun!)

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yazı Detayı
  • Yazının Bağlantısı: Ziya Gökalp
  • Yazının Kategorisi: Türk Dili, Yazarlar ve Şairler, Ziya Gökalp
  • Yazar:
  • Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2007
  • Bu yazıya yapılan yorumları RSS kaynağı ile takibe alın.
  • Bu yazıya kendi sayfanızdan geri izleme yapın.
  • Diğer kaynaklarda arayın:
  • Etiketler:, , , , , , , , ,